Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

to.beruska
20. júl 2009

no mne povedali ze sem tam moze stvrdnut aj pri prudkych pohyboch.mne tvrdlo tiez v noci a poslednu noc som sa na to aj budila.a bolo mi povedane ze v noci uz ked sa na to budim to neni dobre

wewe4
20. júl 2009

baby, ja som sa na to ešte doktorky nepýtala, ale zaujímalo by ma, čo to tvrdnutie vlastne znamená...čo sa deje s dieťatkom?
pýtali ste sa na to? čo povedal doki..?

mikat
20. júl 2009

Mňa to nebolí, keď mi bruško stvrdne, len je také tvrdé, ako kameň....a malo by to vlastne znamenať sťahy maternicového svalu...ak som dobre informovaná...bábätku to neškodí, len keď sú tie sťahy častejšie ako je dobré, tak sa môže skracovať krčok maternice a to je nebezpečné pre predčasný pôrod...

wewe4
20. júl 2009

aha...alt keby sa skracoval krčok, to si všimne aj doktorka pri prehliadke, nie? lebo ja som prvorodička a netuším, či je to tvrdnutie často alebo nie...niekoľko krát denne to cítim, ale že by som to rátala 😒 ..mala by som?

lucyy01
20. júl 2009

wewe doktorka si to urcite vsimne - kontroluje to na kazdej poradni, len ti to nespomina ked je to ok(lepsie by bolo, keby ho zmerala utz, ako keby ho "zmerala" pri vysetreni). hovori sa, ze ak stvrdne brusko 10-15krat denne, je to ok - ale ja si skor myslim, ze to ratat netreba, len to spomen doktorke a ona ti nieco predpise 😉

ela222
21. júl 2009

ahojte, mne tvrdne často, keď dlho sedím v práci. Sedenie je najhoršie pre mňa. Keď ležím alebo chodím, tak v pohode. A poslednú noc sa mi stalo, že mi aj v noci stvrdlo, keď som sa otáčala z jedného boka na druhý, ale hneď sa aj uvolnilo. Tak neviem, či je to tým prudkým pohybom. Včera som bola v poradni a doktor povedal, že všetko o.k., ani sa neotváram, ani neskracuje krčok. Ale že to tvrdnutie nie je moc dobré. Ak mi bude moc tvrdnuť, tak že môžem skončiť aj v nemocnici. Tak ma dosť vyľakal. A to ešte stále pracujem. Tak uvidím ako bude.

monika131
21. júl 2009

ahojte, aj mne tvrdne bruško poslednú dobu dosť často.
A presne tak ako ela, aj ja mám sedavé zamestnanie, takže najhoršie je to v práci.
Na poradňu idem až budúci týždeň, ale bolo mi povedané, že bruško môže stvrdnúť aj keď sa drobček uloží tak, že na všetko tlačí. Jemu je dobre ale ty sa cítiš dosť nepríjemne. 😢

ela222
21. júl 2009

No monika, ja tiež dúfam, že to tvrdnutie súvisí len s niečím takýmto a že to nie je nič vážne. Vždy keď sa dá v práci, tak sa hýbem. Chodím aj na poštu, tak to sa vždy tak teším na prechádzku.

monika131
21. júl 2009

ja sa tiež v robote snažím veľa pohybovať, a hlavne sa prechádzať. Ja na poštu nechodievam, takže sa prechádzam po kancelárii hore dole, a vykladám si nohy na druhú stoličku. To mi celkom pomáha 😉

nefertitka
21. júl 2009

ahojte,ak vam mozem poradit z vlastnej skusenosti, tvrdnutie tak do 15x za den je este v poriadku,ale ak je to viac,bezte radsej k lekarovi,mne napr. lekar na poradni nic znepokojujuce nenasiel, a o 2 dni som sla k nemu zas,kvoli bolesti na pravej strane(ale to bola oblicka) a vdaka tomu mi zistil,ze sa mi pootvoril krcok a skratil,tak ma hned poslal lezat...
ono to tvrdnutie mi bolo vysvetlene tak,ze niekomu tvrdne,lebo ma citlivejsiu maternicu a niekomu nie...a moze to byt sposobene aj pohybmi babatka...ja som si to od 24. tyzdna odlezala s magneziom a myslim,ze som dobre urobila...mne ale tvrdlo postupne uz aj 50x denne...a mala sa nakoniec narodila o mesiac skor,vydrzali sme celkom dlho...a to tvrdnutie par krat denne nevadi, to su pripravne kontrakcie na porod 😉
pomaha lezanie a magnezium, ziadne dlhsie prechadzky,ziadna namaha,nic nedvihat...

monika131
21. júl 2009

nefertitka - a to magnézium si môžem kúpiť aj sama v lekárni, alebo radšej mám počkať čo povie doktor, idem tam 29.7. 😖

mili1
21. júl 2009

Ahojte,,, baby tvrdnutie bruska netreba podcenovat, niekomu moze tvrdnut viac krat za den a nemusi sa zacat otvarat a niekomu stvrdne menej a moze sa otvarat...Mne tiez zacalo tvrdnut v 30 tt , asi 10 krat za den, trosku som sa pootvorila a ihned ma dali do nemocky a davali mi magneziove injekcie .... Dovtedy som povinne brala magnezium 3xdenne.. Dokonca tehu som uz musela len prelezat a dotiahli sme to skoro do terminu .......
A v nemocnici som videla dost vela pripadov predcasne narodenych deti a nie je to nic prijemne 😒
Takze radsej chodte ihned k lekarovi ak je to casto a boli to....
Monika to magnezium si mozes kludne kupit v lekarni a brat ho....

monika131
21. júl 2009

mili - to magnezium som si práve bola kúpiť v lekárni. A dokonca mi aj tá baba poradila, aby som ho brala iba raz denne, lebo okrem toho beriem ešte aj centrum materna a aj tam je magnézium, tak aby som to radšej neprehnala.
Takže zatiaľ budem brať jednu denne, a 29.7. idem na poradňu, tak sa opýtam doktora, či treba dávku zvýšiť alebo ostať pri jednej tabletke. 😅

tucniacik
21. júl 2009

baby, to magnezko zalezi ake beriete, kolko mg obsahuhe jedna tableta... ja som dnes volala s kamoskou,jej kamoska sa otarala od 24tt aj mala kontrakcie,zasili ju a brala magenzko 4000mg denne, cize 8 sumivych tabliet po 500mg...zevraj je to max. davka... a vydrzala az do 39tt comu nikto neveril...
ja som vcera zvysila dvanku na 1500-2000mg, a tusim mi tvrdne brusko menej...radsej sa budem napchavat magnezkom ako porodit skor...aj ked krcok drzi...klop,klop,klop...

ela222
22. júl 2009

No zase som sa vyplašila. Beriem radšej pol dňa dovolenky a prášim domov ležať. Mám ešte dosť dovolenky, tak sa dohodnem so šéfom a budem chodiť len na pol dňa. A ak mi to nevydá tesne do nástupu na materskú, tak sa dám potom vypísať. Mne inak väčšinou stvrdne len spodná časť bruška, ale za chvíľku sa uvoľní. Inak stáva sa mi, že keď sa v noci prudko otočím z boka na bok, tak mi na pár sekúnd stvrdne. Je to normálne? Tiež to mávate?

wewe4
22. júl 2009

ela, toto isté sa stáva aj mne, ale nemyslím že je to niečo zlé...krčok sa mi neskracuje, bolesti necítim...
a často sa mi to stáva keď v robote dlho sedím a potom sa postavím, tak stvrdne tiež v podbrušku

ela222
22. júl 2009

No ja som už nadhodila šéfovi, že by som chodila len na pol dňa. No netváril sa nadšene, ale že v pondelok mi dá vedieť ako sa rozhodol. Ak nie, vyčerpám dovolenku a ostanem doma. Aj keď sa mi moc nechce doma už ostať, ale nebudem riskovať, že prídem o bábo. Za to mi tá práca nestojí. A aspoň uvidím ako si ma v práci cenia. Dnes mi inak dosť tvrdne bruško, nepáči sa mi to. Včera to bolo v celku fajn. Fakt neviem podľa čoho to je.

wewe4
22. júl 2009

a pýtala si sa na to lekárea? Lebo ja ešte nie...

deborah1
27. júl 2009

Ahojte baby.Neviete mi povedať,ako často môže tvrdnúť bruško v 35tt?Lebo viem,že pár týždňov pred pôrodom je to normálne,ale koľkokrát za deň? 😕 Vďaka.

ivkaivka
27. júl 2009

deborah, mne teraz tvrdne brusko aj 15x za den a moj gynekolog povedal, ze je to pre mna dobre, vraj sa tolko neutrpim pri porode. Bola som aj na ctg a pocas neho mi tvrdlo brusko a lekar na to nepovedal nic, takze je to asi o.k. Dolezite je citit pohyby. V krizoch Ta este nezcina boliet, ja mavam niekedy take strasne tupe bolesti, no trvaju len nejaku sekundu-mozno su to poslickovia. No len ked poslickovia ma tak bolia, tak si neviem predstavit co so mnou urobia kontrakcie.

tucniacik
27. júl 2009

deborah, mne tvrdne aj 30x denne, a to uz od 31tt ale neotvaram sa, podla ctg je to ok, takze to neriesim..doki povedal ze sa mam menej pozorovat...

deborah1
27. júl 2009

Ďakujem baby.Mne už sa to pestávalo páčiť,lebo sa mi zdalo,źe dosť mi tvrdne.No niekedy ani neviem rozlíšiť,či sa tak malý nezapre,že to vyzerá ako tvrdnutie. 😅
Ivkaivka,v krížoch ma niekedy trochu bolí,ale to už asi od 5.mesiaca,skôr si myslím,že to je ako rastie bruško-zo záťaže na chrbticu,lebo ja aj dosť vážim a mám veľké bruško.

lea132
27. júl 2009

deborah mne tvrdne brucho stale, uz to ani neratam, zacala som sa aj otvarat, ale doktor mi hovoril, ze ziadnu paniku robit nemusim...Ze mam 2 tyzdne vydrzat lezat a prechadzky len kratke, ale nic strasne by sa nedialo, ani keby predcasne porodim, v 35 tt to zevraj uz nie je nejaky problem

deborah1
27. júl 2009

Lea,jaj,ja ešte nechcem rodiť,sa bojíím 😅 😨 ,až tak za 3 týždne 😅 😀

ivkaivka
28. júl 2009

Deborah, o 3 tyzdne sa nebudes bat? Ja uz teraz mam panicke stavy z toho ci to prezijem. Ale vraj je to normalne. Vy uz mate deti, tak zhruba viete co vas caka. Ja som prvorodicka a taka leniva, ze ani na predporodnu pripravu nechodim, ani lekara si nevybavujem-tak som zvedava ako to zvladnem. Ja by som rodila aj dnes,len nech to mam za sebou a mozem si pospat na bruchu-to mi tak chyba...

deborah1
28. júl 2009

Ivkaivka,ani radšej na to nechcem myslieť,lebo keď myslím na pôrod už ma preháňa 😅 Ešte nechcem rodiť,hcem si vybaviť epidurálku,ešte zajtra mi má doktor robiť výter.. 😅 Inak,ja som tiež v týchto veciach lenivá-nikdy som nechodila na predpôrod.prípravu,ani na cvičenie.Vždy som rodila u doktora,kt.tam zrovna bol.Teraz som aj rozmýšľala nad výberom pôrodníka,ale keď som počula,koľko si pýta 😒 😖

ivkaivka
28. júl 2009

Moj gynek.ma aj cennik, ktory plati v nemocnici-tak za lekara 6.000sk, za epi.-2500, za manzela pri porode 500. Brutal, ak by som chcela skoro vsetko, tak to co mi daju,ako prispevok pri narodeni malej,necham v nemocnici-malo by sa to volat prispevok na porod. Ja som pocula, ze romky ku prispevku dostavaju aj nejakych 11.000sk za to ze to male vynosia-nie je to diskriminacia neromov? Deborah-epiduralku treba vybavit vopred? To nestaci v den porodu povedat, ze ju chcem? Uz si mala epi aj pred tym? Je to velky rozdiel mat ju, alebo nie????

deborah1
28. júl 2009

Epidurálku som ešte nemala,ale veľmi by som ju chcela,lebo tá bolesť bŕŕŕ 😒 ,myslím,že je to oveľa lepšie s epi.U nás sa musí vybaviť vopred,a dokonca ju ani každej nedajú-dáva ju tu 1 anesteziológ,aj to iba v pracovnej dobe a keď nemá nejakú operáciu,treba sa aj dohodnúť a mať dobré nejaké pečeňové testy a testy krvnej zrážanlivosti.Večš.treba asi všade pohovor a tak,ale je možné,že niekde ju podajú priamo,neviem,možno kde sú zvyknutí 24 hod. denne.
To o Rómkach som nepočula,ale ak je to tak,je to riadne svinstvo 😠 Mňa naštvalo,že pri 4.dieťati nedostanem tých 20 tis.,ale už mi je to fuk,nech si ich nechajú 😠

ivkaivka
28. júl 2009

A to preco uz pri 4 babatku Ti nepatri tych 20000??? Ved to sa dava na kazde dieta, ci nie? A ak niekto ma 2x po sebe dvojicky, tak na jedno dietatko z druheho porodu nedostane??? Sa mi to fakt zda dost divne??? Som este nepocula, ze len na prve 3 deti je prispevok-co to stvrte je od macochy??? Ak je to tak tak je to neskutocny hnus. Niekto by sa mal nad tym zamysliet.

deborah1
29. júl 2009

Ivkaivka,je to tak. ☹ ☹ 😠 😠 .Ale dane musí platiť každý 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre