Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

monika1
28. máj 2007

No moja porodnicka mi povedala ked som sa ohanala presne tymto co adkag pises ze v 34tt je uplne normalne ked brucho tvrdne ze to vobec nie je normalne...ale dolezite pri tomto je aj fakt ci mas aj kontrakcie ked brucho tvrdne alebo nie a to sa da zistit len na monitore-kardiotokogramom...ja som na to v nemocnici chodila kazdy den a aj pocas neho ked mi stvrdlo riadne brucho tak som v duchu nadavala ze to bude riadna kontrakcia a nakoniec nic,ziadny zaznam,ale stalo sa aj ze to bola naopak riadna kontrakcia...takze s tym tvrdnutim to nie je sranda,moze ist ale fakt o drazdivu maternicu a tabletky magnezia na to vobec nezaberaju,su potrebne infuzie...

adkag
28. máj 2007

monika - co lekar to iny nazor tusim. mne zabera magnezium,ako som pisala bez magnezia som mala tvrdnutie aj 12 krat za den,ked si davam magnezko tak cca 4-5 krat,niekedy vobec. a mne uz viaceri doktori povedali,ze tvrdnutie do 10 krat za den je oki. dokonca v tom clanku o ktorom som pisala vyssie je napisane,ze kazda zena ma pocas celeho tehu kontakcie,len jedna ich ma intenzivnjesie,takze ich citi a ina zase menej intenzivne a ani o nich nevie,lebo ich vobec neciti.

dzidzuska
28. máj 2007

no musim sa na to vo stvrtok spytat ja beriem 9 tabletiek 4 roznych druhov liekov takze asi tolko 😒 nie je to bohvieco.... 😖

luciaj
30. máj 2007

ako sa prejavuje to tvrdnutie? viem, ze ste to tu uz popisovali, ale nic z toho nesedi na moje symptomy ... ja pocitujem skor nieco take ako tlak na posvu a konecnik, najcastesie vtedy, ked vstanem zo stolicky po dlhsom sedeni ... potom to rozchodim a je to v poriadku, ale ten tlak je dost intenzivny. takze sa celkom obavam, pretoze mi doktorka povedala, ze mam malinku nizsie ako by mala byt a dala mi magnezko a kludovy rezim. ale stale chodim do prace. myslite, ze to je to tvrdnutie?

dzidzuska
30. máj 2007

luciaj-ja si vzdy nahmatam uplne akoby tvrdy balonik v podbrusku to je ono.ale ziadne tlaky necitim...preco ta nedala na pn?
inak baby aj vam to brusko pulzuje ked stvdrne?

adkag
30. máj 2007

luci, to asi nie je tvrdnutie, ale skor tlaky na krcok, povedz o tom lekarke, lebo sa mozes zacat otvarat alebo skracovat krcok, nech ti ho na kazdej poradni kontroluje. ja mavam obcas tlaky v podbrusku, ale to j zase asi nieco ine.

safiah
30. máj 2007

ja citim take postupne tuhnutie az uplne stvrdne niekedy len casti bruska tie stvrdnute sa vytiahnu tak dohora alebo mi stvrdne cele.vcera som bola v nemocnici koli tomu pozreli ma ja mam krcok kratky 1.5 az 2 cm pichli mi injekciu a mam uzivat magne B6 3x2, a ak sa bude opakovat tak ma hospitalizuju.myslim si ze s tym treba ist k lekarovi hoci pridete zbytocne 10 krat.

luciaj
31. máj 2007

a ako dlho trva to stvrdnutie? ja mam niekedy pocit, akoby sa mi babo chrbatikom zaprelo do maternice a vtedy je brusko tvrde ... ale mozno to nebude babo ale to tvrdnutie 😖 ja som z toho taka nastrasena ... zatial sa citim v pohode, ale asi pojdem buduci tyzden k lekarke, ze ci sa po 2 tyzdnoch, co som tam bola naposledy, nic nezmenilo, resp. ci je vsetko vpo riadku ...

safiah
31. máj 2007

ahoj luciaj ono je to taky pocit vies lebo ked mi nestvrdne cele brusko tak ta cast kde je babo teda bud sa vytiahne taky hrbol na pravo alebo na lavo kedze mam dvojcata.mne to trva od statnic teda od pondelka intenzivne zatial beriem to magne B6 a v pondelok mam poradnu tak to poviem lekarke ze mi to nepreslo ale t oasi pojdem do nemocnice. ☹ na infuzie auu.

luciaj
31. máj 2007

safiah, ja som myslela, ze ako dlho trva ten jeden stah, teda minutku, pat alebo ako dlho?

kosicanka1
31. máj 2007

Ahojte aj ja mam problem s tvrdnutim bruska, je to dost casto pocas dna, ale pomaha mi okamzita zmena polohy, ked mi stvrdne v lahu tak sa posadim, ked mi stvrdne v lahu na boku tak sa otocim na chrbat a podobne
inac tiez beriem magneb6 ale len 2xdenne
a tvrdnutie na neboli a trva do 1 minuty maximalne

safiah
31. máj 2007

ano taka ako kosicanka pise moje su o par sekund kratsie.zatial som si vsimla ze mi pomaha lezat.no uvidime ako to pojde dalej.

dzidzuska
31. máj 2007

luciaj-tak drzim palce aby bolo vsetko v poriadku ja som bola dnes na poradni a chvalabohu je to lepsie uz mi pomalicky znizuje davku liekov 🙂
kosicanka-no mne pomaha tiez ked a posadim alebo postavim presne ako pises zmena polohy
najdlhsie stvdrnutie mi trvalo 1,5 hodiny to boli muky som mislela ze nam odbila poledna.... 😢

safiah
31. máj 2007

coze az tak dlho?pomooc az ma olial studeny pot a stvrdlo mi brusko a co lekar povedal?

dzidzuska
31. máj 2007

ze krcok v poriadku nezhorsil sa a ze mam uberat pomalicky tabletky ak sa bude citit a za 10dni na kontrolu 🙂 joj taka som rada. No tak dlho to uz som nevedela co robit to bolo hrozne som sa velmi bala mozno preto to neprestavalo ☹

safiah
31. máj 2007

aj ja mam strach mne pozerala doktorka krcok ja ho mam zosity ma len 1,5 az 2 cm ale vraj to drzi tak ma poslali domov s tym ze mam lezat ako som hore pisala ale aj tak som nespokojna do pondelka kym pojdem do poradne asi osediviem ☹

dzidzuska
31. máj 2007

neboj len sa nestresuj ne aj z toho tvrdne...posim ta mozes mi vysvtelit ako to siju?to sa robi ambulantne?boli to? 😖 ja sa bohim ze aj mna to caka skracuje sa mi

safiah
31. máj 2007

toho sa vobec neboj ambulantne to nerobia ja som lezala v nemocnici pustia domov cca 4 dni po zositi robi sa to v celkovej narkoze takze nic necitis ja som z toho mala zazitok.trva to len velmi kratucko do 20 min si na izbe, mna nic nebolelo len 15 minut po zakroku jemnucke pichanie krvacanie som nemala len kvapocku.takze to je uplne vpohode 😉 takze ak ti to budu robit tak statocne dotoho

adkag
31. máj 2007

ja sa tiez bojim o ten moj krcok, vcera a dnes ma tak tlaci v podbrusku, mavam to uz od 15tt vzdy par dni, potom to prejde, ale vzdy som z toho riadne vyplasena. aj mi vtedy viac tvrdne brucho. dokina vravela ze mam drazdivu maternicu, lrcok bol zatial oki, ale aj tak sa dost bojim, idem v pondelok na poradnu po vyse 4 tyzdnoch.

dzidzuska, to je sila, ze ti brusko stvrdlo tak dlho, mne staci ked to trva pol minuty a mam dost ☹

escada17
31. máj 2007

adka, ja to mavam denne, ale krcok ze je fajn- pri Sophii som to nemala...co je to drazdiva maternica, preco je taka a je to nejake ohrozenie? 😕

dzidzuska
31. máj 2007

joooj brrrrrrr

adkag
31. máj 2007

es, aj ja som zatial mala krcok ok, tak snad sa to nezmenilo, ale bojim sa, aj ti brusko tvrdne? mne tieto dva dni dost vela.
neviem preco je maternica taka, asi od prirody 🙂 . ohrozenie neviem ci je, ja som o tom citala v jednom clanku a tam je, ze ak su pordne cesty uzavrete, tak je nizka pravdepodobnost predcasneho porodu. poslem ti link, tak si precitaj ak budes chciet.

adkag
31. máj 2007

Tvrdnutí a bolesti břicha v těhotenství (13.12.2004)

Vážené maminky, naše internetová poradna pro těhotné již relativně dlouho úspěšně funguje. Některá otázky jsou kladeny často a opakovaně , proto jsme se rozhodli, že některá témata se pokusíme rozvinout více a to v podobě článků. Tvrdnutí a bolesti břicha patří mezi nejčastější problémy, které „trápí“ těhotné ženy. Je to hodně široká problematika, která zahrnuje i vážné situace, v této kapitole bychom se chtěli věnovat především stavům , se kterými se setkává řada těhotných a které do určité míry patří mezi normální. Nejprve něco málo z anatomie. Děloha je dutý orgán složený hlavně z hladké svaloviny, je uzavřena čípkem ( hrdlem ) děložním. Děložní čípek je válcovitý útvar, který ční do pochvy, jeho stav posuzuje lékař při gynekologickém vyšetření. Děloha je do pánve zavěšena několika vazivovými pruhy . Jedná se o vazy sakrouterinní ( vedou od dělohy ke křížové oblasti páteře ), vazy postranní ( vedou od dělohy k oběma stranám pánve – přivádí k děloze hlavní cévy , které ji zásobují ) a vazy oblé ( vedou od rohů děložních oboustranně do třísel, vějířovitě se upínají i do oblasti zevních rodidel ). Krátce po vzniku těhotenství začíná se děloha začíná děloha kvalitativně měnit – jako by prosákne a začíná i růst. Těhotenství obecně je provázeno celkem bouřlivými změnami v organismu ženy. I děloha samotná svým růstem způsobuje změny , které řada žen subjektivně vnímá. Dochází ke zvýšení prokrvení malé pánve, růst dělohy způsobuje napínání závěsného aparátu , především oblých vazů. Oblý vaz je vpravo poněkud kratší, což způsobuje, při že některé ženy vnímají bolesti v podbřišku různého charakteru nejvíce vpravo. Většinou se jedná o píchavé nebo často i křečovité bolesti v pravém podbřišku na počátku těhotenství, postupně, při růstu těhotné dělohy se bolesti mohou „posunovat“ směrem nahoru k pupíku. Tyto obtíže považujeme za naprosto normální , typické jsou hlavně u žen těhotných poprvé a žen štíhlých. Mohou být přítomny v kterékoliv fázi těhotenství. U některých žen dominují bolesti v levém podbřišku ( pokud je u nich zkrácen více oblý vaz levý ). Bolesti by však neměly být „časté“. Tím se rozumí hlavně jejich ojedinělost , počet epizod bolestí by neměl narůstat. Je-li tomu tak, je potřeba navštívit lékaře. Nárazové obtíže není nutno řešit, postačí popřípadě pouze omezení fyzické aktivity, je nutno však ošetřujícího lékaře vždy informovat.

Relativně často se stává, že těhotná žena přichází s těmito obtížemi ke gynekologovi k vyloučení zánětu slepého střeva. Při pochybnostech je někdy nutná několikadenní hospitalizace a sledování laboratorních parametrů a klinického stavu těhotné. Je to dáno tím, že slepé střevo je lokalizováno přibližně v místech, kde oblý vaz vpravo probíhá . Hlavní rozdíl mezi zánětem slepého střeva a běžnými píchavými bolestmi v pravém podbřišku (způsobenými napínáním oblého vazu či lokální děložními stahy v místě pravé poloviny dělohy) spočívá hlavně v dynamice změn. Zatímco bolesti způsobené napínáním vazů jsou „nárazového“ charakteru, převážně při pohybu (mohou být ale i v klidu) a nemají tendenci se zhoršovat, bolesti způsobené zánětem slepého střeva jsou spíše tupé, postupně sílící intenzity, často provázené poruchou pasáže střevní (dochází k zástavě odchodu plynů nebo naopak k průjmu) . Bolesti často začínají uprostřed v nadbřišku a do podbřišku se postupně přesouvají. Vyloučení zánětu slepého střeva je velmi důležité . Appendicitis představuje velmi závažný stav, který nemá na rozdíl od období mimo těhotenství tolik vyjádřené příznaky. Při jakýchkoliv pochybnostech ze strany těhotné je vždy nutno navštívit lékaře. V zkratce lze tedy říci, že nejzávažnější diagnosou, kterou je při bolestech v podbřišku potřeba vyloučit, je zánět slepého střeva. Mezi další patří např. i záněty močových cest a některé vzácnější diagnosy, tato problematika již však přesahuje rozsah této kapitoly.

Vraťme se ale k běžným těhotenským problémům. Napínání děložních vazů (následkem jsou výše popisované bolesti) je způsobeno jednak samotnou fyzickou aktivitou těhotné (běžnou chůzí například), tak prostým růstem dělohy, stejně tak i kontrakcemi, které děloha vytváří prakticky (v rámci normy) v celém průběhu těhotenství. Kromě píchavých bolestí v podbřišcích ( způsobených především napínáním vazů) má řada těhotných také bolesti v podbřišku křečovitého charakteru, tvrdnutí břicha, bolesti v tříslech, bolesti v zádech nebo vzájemnou kombinaci těchto obtíží. V naprosté většině případů se v těchto případech již jedná přímo o projevy děložní činnosti – kontrakcí. Pro řadu žen může být zajímavá i informace o tom, že kontrakce děloha vytváří i mimo těhotenství a to zejména při menses (kontrakce dělohy vypuzují opadávající sliznici děložní společně s krví), tak např. při orgasmu (děloha se při vyvrcholení intenzivně a rychle po sobě stahuje). Jak již bylo uvedeno, děloha vykazuje děložní činnost po celou dobu gravidity a proto tyto jevy nelze automaticky považovat za negativní jev. Pokud se jedná o nárazové obtíže , jedná se, jak bylo popsáno výše , o zcela normální stav, který nevyžaduje žádné řešení. Je stanovena velmi hrubá hranice deseti epizod obtíží denně (bolestí, tvrdnutí) v první polovině gravidity, v druhé polovině je možno postupně tolerovat i více epizod, na konci gravidity se již může jednat i o velmi časté obtíže v rámci předporodní děložní činnosti (tzv. poslíčky). Pokud jsou projevy děložní činnost časté (více jak cca 10x denně) a jsou přítomny i v klidu , je vhodné navštívit gynekologa, který těhotnou ženu vyšetří. V drtivé většině případů je stav porodních cest (hrdla děložního) zcela klidový, gynekolog často předepíše hořčík – magnesium – k subjektivnímu zmírnění obtíží. Hořčík je možno předepsat i ženám, u kterých se jedná o řídké obtíže (do 10-ti denně), pokud je bolesti či tvrdnutí břicha stresují. Kromě hořčíku je široce doporučován i klidový režim. Není nutno ale doma ležet, stačí pouze omezit zatížení břišní stěny – nenosit těžké předměty, nechodit na dlouhé procházky a necvičit. Žádná studie nepotvrdila rozdíl mezi ležením doma a hospitalizací v porodnici. Ta je vyhrazena jen pro bezprostřední ohrožení předčasným porodem.. Je vhodné provést stěr z porodních cest, cílem vyšetření je pátrat po bakteriích, které mohou složitými biochemickými pochody navodit děložní činnost. Podobně je vhodné odebrat i moč (i když nemá těhotná problémy s močením) , pomnožení bakterií v moči je také spojeno s výskytem četnější děložní činnosti. Při výskytu bakterií je těhotná přeléčena, většinou stačí lokální léčba pomocí zaváděcích tablet, v případě výskytu bakterií v moči je nutné podat antibiotika (tzv. asymptomatická bakteriurie = těhotná sice nemá obtíže, ale bakterie jsou v moči přítomné v nadlimitním počtu , hovoříme již o močové infekci , kterou je nutno léčit). Po přeléčení ženu nadále sledujeme, je vhodné provést kontrolní stěry či odběr moči. Jsou-li však stěry či moč primárně negativní, není důvod k větším obavám , může se jednat jen o dráždivou dělohu, tuto diagnosu však může použít gynekolog jen po vyloučení infekce provedením výše uvedených stěrů. Do 30.týdne těhotenství je navíc vhodné provést ultrazvukové měření hrdla děložního – tzv. ervikometrii – hodnocení hrdla děložního vaginální sondou. Stejný postup platí i pro případy, kdy častá, nadlimitní děložní činnost přeci jen vede ke kvalitativním změnám na děložním hrdle (čípek se zkracuje, otevírá). Často se maminky v poradně ptají na posuzování děložního hrdla pomocí cervixskore (CS) . Tato oblast je , jak se zdá zatížena různými „mýty“. Řada kolegů využívá tohoto hodnocení, maminky se pak také obvykle táží, jestli jsou při vyšších hodnotách ohroženy předčasným porodem. Na to je vždy velmi obtížné reagovat. Cervixskore samotné pro nás představuje jen velmi orientační údaj. V současné době neznáme primární prevenci předčasného porodu, tj. neumíme mu účinně předcházet , i když probíhá intenzivní výzkum. Snažíme se především zachytit z těhotné populace skupinu žen , které mají vyšší riziko předčasného porodu. Důvodem k zařazení do rizikové skupiny je už samotný častější výskyt děložních kontrakcí, „předčasné“ (ale výrazné) zrání děložní hrdla, epizody krvácení atd. Optimální je převedení ženy do rizikové poradny, dovolí-li to samozřejmě provoz dané porodnice. Podle posledních výzkumů je základním postupem hlavně zachycení takové ženy vůbec. Poté se provedou výše zmíněná vyšetření (stěry, cervikometrie). Velmi často se pak stává, že CS je sice k danému týdnu nadlimitní, ale cervikometrie, která umí přesně stanovit délku hrdla děložního, ukáže ,že reálně žena ohrožena předčasným porodem není. Je potřeba vždy vzít do úvahy komplexně všechny faktory, tj. četnost obtíží, případně přidružené problémy jako je výtok apod. a na základě klinického (gynekolog. vyšetření), laboratorního (stěry) a ultrazvukového (cervikometrie) vyšetření, lékař objektivně zhodnotí reálné riziko předčasného porodu.

Na závěr lze říci, že do určité míry můžeme považovat bolesti či tvrdnutí břicha v těhotenství za normální a je tomu tak u většiny žen. Nadlimitní četnost především bolestí břicha je již nutno považovat za stav, který musí lékař považovat za známku hrozícího předčasného porodu. Přesto , po vyloučení bezprostředního rizika , často není nutný speciální léčebný režim, je nutné však těhotnou sledovat a častěji si ji zvát do poradny. Existuje i skupina žen s vysokou četností kontrakcí (bolestí a tvrdnutím břicha) , které mají „uzavřené“ porodní cesty a negativní nálezy ze stěrů , riziko předčasného porodu je v této skupině žen velmi malé a můžeme tedy hovořit o „dráždivé“ děloze. Krom magnesia a případného klidového režimu není nutná žádná intervence. Bohužel, nutno také říci, že základním přístupem je komunikace lékaře s těhotnou , podrobně ji seznámit s aktuálním stavem, jestli opravdu existuje reálné riziko předčasného porodu. Neinformovanost těhotné může vytvořit stres jako další nadbytečný rizikový faktor předčasného porodu. Na straně druhé , řada kolegů doporučuje až příliš „tvrdý“ domácí klidový režim (ležení v posteli) . Ten může paradoxně vést k uměle vytvářeným obavám, které vyplývají z overtreatmentu (přehnané léčebné intervence).

escada17
31. máj 2007

adka, dakujem...ono mne nieze tvrdne, mne proste akoby stale ostalo uz tvrde, ja ho mam ako kamen.

adkag
31. máj 2007

aj mne sa moje zda tvrde, ale este vie aj na chvilku viac stvrdnut. inak nedalo sa mi link poslat, tak som dala cely clanok 😅

adkag
31. máj 2007

inak bolo to uvedene na www.porodnice,cz, tam maju on-line poradnu.

escada17
31. máj 2007

aj mne sa zda, ze niekedy je to horsie, vtedy si ho dokonca aj pridrziavam...pojdem si to kuknut...

adkag
31. máj 2007

esci, ja si ho tiez vzdy chytim, ale nepomoze to, musi to samo prejst. ale na tvrdnutie tiez mi pomaha zmena polohy, aj ked niekedy prave ked lezim alebo sedim a vstanem, tak stvrdne. a dnes mi do toho podbruska aj drobcek kopka, tak ma to dost boli.

escada17
31. máj 2007

ved hej, ale ked musim robit cez den, venovat sa malej...nezmenim polohu...ked musim byt na nohach proste

luciaj
1. jún 2007

adkag, dik za clanok, trochu som sa ukludnila, ze mam len do 10 problemov za den ... tak snad je to ok. inac vcera som si aj kontrolovala krcok a zdal sa byt sice makksi ako pred tyzdnom, ale bol tam, tak sa snad neotvara 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre