Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

mirkapal
20. máj 2010

Ahojte, mohli by ste mi, prosim, poradit? Ako rozpoznate, ci vam tvrdne brusko alebo sa len "vyduva" babatko? Niekedy mam problem zistit, ci je to len babatko alebo tvrdnutie 😒

zuzanockamt
20. máj 2010

ja som mala zatial pocit pri tom tvrdnuti, ze mi to tak akokeby cele strplo a bolo to fakt tvrde ... tak neviem, ci je to ono ... nebol to dobry pocit

flamenga
20. máj 2010

zuzka hej, je mladučký 🙂 😵

mirka mne tvrdlo brucho od 18-20tt. Vtedy to bol pocit, že mi ťahá kožu až na chrbte, keď mi stvrdlo, bolo to veľmi nepríjemné, brucho necitlivé a tvrdé som ho mala celé. Teraz sa to tvrdnutie trošku zmenilo, už mi to neťahá kožu (taký nepríjemný pocit to bol), ale normálne cítim, ako sa začne maternica sťahovať, až mi brucho naberie taký "smiešny" tvar, je tvrdé ako skala (pekne vidno obrysy maternice).... tvrdnutie už mám spojené aj s bolesťami v podbrušku (ale to sú tie falošné kontrakcie) a cca po minútke to povolí. Cítiš, ako sa ti uľaví, brucho úplne zmäkne a stratí ten divný tvar..... 🙂

flamenga
20. máj 2010

a neviem prečo, ale počas tvrdnutia mi ešte zvykne úplne vcucnúť pupok do vnútra 😕 😅 a ťažšie sa mi dýcha.... takže ja už tvrdnutie rozoznám na 100%... ale hovorím... ja som už vysoký tt 🙂

sivema
20. máj 2010

Ahoj flamenga. Chcem sa ťa opýtať na to tvrdnutie bruška.Som síce treťorodička,ale tvrdnutie bruška som predtým nemala a teraz mám a aj bolesť v podbrušku....je to pre bábätko nebezpečné???

flamenga
20. máj 2010

ahoj siv 🙂 tak padli tu myslím, že pár strán dozadu rôzne názory... ja som zástanca toho, že tvrdnutie, ktoré sa objaví skôr ako v 36tt treba riešiť 🙂 Určite to povedz lekárovi v poradni. Mne od 18tt nasadil magnézium, o týždeň som šla na kontrolu s tým, že ak by sa to nezlepšilo, "hrozila" mi hospitalizácia a magnézium do žily.... Ja som totiž mala brucho tvrdé takmer nonstop celý deň, čo určite nie je dobré.... ale na druhej strane, pokiaľ sa nemení nález na krčku (ako mne), teda sa neskracoval, neotváral, tak sa nemáš čoho báť... ale určite to treba povedať lekárovi, aby ťa sledoval, ako sa správa kŕčok.... držím palce 🙂

mirkapal
20. máj 2010

Zuzanockamt a Flamenga, dakujem vam! Mne tiez tvrdne brucho niekolko tyzdnov, dostala som na to magnezium. Som na PN a ked mam cely den klud, je to v pohode, s tym magneziom mi stvrdne tak dva, trikrat za den. Ked sa viac namaham, niekedy je to takmer cely den, takze prilisnym aktivitam sa vyhybam. Tiez to mam tak, ze mi stvrdne cele brucho uplne ako kamen a je to dost neprijemne, ale neboli to. V poslednej dobe sa ale stava, ze mi na bruchu vystupi tvrda "hrca", pricom ostatne casti nie su take tvrde (alebo vobec). Myslim si, ze toto by malo byt babatko, nie tvrdnutie. Ked tu "hrcu" pohladkam, o chvilu sa vrati do bruska 🙂 Dufam teda, ze si nehladkam stvrdnute brucho 😀

flamenga
20. máj 2010

mirka taká "unikajúca" hrča 😀 je určite drobec.... môj to tiež robí... vypučí riťku, ktorú keď poškrabkám, tak buď sa vypučí ešte viac alebo utečie 😀 asi podľa nálady 😕 😀

mirkapal
20. máj 2010

😀 Tak to som rada! Ale niekedy fakt neviem, ci je to mala alebo stvrdnutie. Lebo niekedy mam tiez na bruchu taku vypuklinu, ale cele brucho je nejake tvrdsie, takze vtedy asi jedno aj druhe. Sranda, mala to zacala robit len posledny tyzden, ale je to mile 🙂

susika
20. máj 2010

babule, ak oto tu popisujete, tak už začínam aj ja pochybovať, či je to pohyb alebo tvrdnutie...pri prvom som to nevedela do konca. ani že mam kontrakcie...)))a to som rodila a ž potom niečo také silníé a že ved vy mate kontrakcie..a ja kukám na sestričku ako puk....
ale hej, tvrdnutie je také napätie. ked ej to pohyb, tak je to také iné.

21
21. máj 2010

Dievčatá, ja len toľko, že od 3 mesiaca mi bolestivo tvrdlo bruško, dostala som magnézium a je to lepšie. Tvrdne pri väčšej námahe, ale už nie s bolesťami. CS mám 0, takže sa ničoho nebojím. Je to moje 3. tehotenstvo a ževraj pri viacnásobnom tehotenstve je to viacmenej normálne.

dymko
21. máj 2010

Ahojte, mne tiež tvrdne maternica dosť často. Beriem magnezko, len by ma zaujimalo čo to urobi z babom. Niekedy mam v bruchu tvrdú guľu a keď si predstavím ako to malého musi postláčať. 🙄 Síce gynekolog mi hovoril že babo to vnima ako silnejšie objatie, ale neviem. A kôli tvrdnutiu sa mi začal aj skracovať krčok. 😢 tak mam kludovy režim a som doma v posteli. Dufam ze vsetko dobre dopadne a ja budem rodiť okolo termínu 😀

denisocka
21. máj 2010

no tak dymko,si na to skoro ako ja,ja už jem magne b6 2 mesiace a brucho prestalo tvrdnuť

meggie.sk
21. máj 2010

No maminky mne pri prvej dcérke tvrdlo tak, že to skončilo cerclagou, čo je zašitie krčka maternice a teraz to také hrozné nebolo počas tehu. Včera mi síce stvrdlo cca 15x ak nie viac, no neviem či je to v poriadku toľko razy. Večer už to bolo mierne bolestivé, dnes stvrdlo len pár krát ale do večera ďaleko

denisocka
21. máj 2010

mrggie,ale ty si už vo vysokom tt, tebe už tvrdnuť može

dymko
21. máj 2010

kym som v klude tak je to ok, ale ked zacnem niečo robiť a dlhšie stojim, chodim, tak tvrdne. Co je zaujimave ked sa maly vypuca, kope tak netvrdne 😀 To mi dr hovoril ze možem mať citlivejšiu maternicu, ale u mna to neplati

susika
22. máj 2010

ahojte. tak mne tvrdne prave vtedy, ked sa zastavím...a nemožem dlho sedieť pri PC..musím sedieť pekne opretá, ale nie akoby rovno...divné, že ? ale kým makm alebo niečo robím, tak sa nič nedeje...
v noci ma často trapia nočné mory, tuto noc to bol des a ja som sa preberala, ako mi divo bije srdce a brucho striedavo tvrdlo..neviem,možno sa to malý hýbal, a ja som to tak v polospanku vnímala. ale táto noc bola hrozná....pri malje som spala ako bábätko a toto je desné....
ozaj, čo tu píšete to CS, to je čo?
a iank aj mne doki povedal, že ked to tvrdne, tak to može byť pohybmi bába-vtedy som ho ešte necítila- a že maternica na to tak reaguje, že po prvom tehotenstve može byť citlivá....no a hned v ten den, ako mi to povedal na poradni, som drobca pocítila, to som bola 15+2, ale netvrdlo..ale velakrát veru pri jeho kpkaní napuchne, ale už nie tak často. od kedy beriem magnezko...

dymko
26. máj 2010

Ahojte, tak som sa tešila, že sa maternica umudrila a netvrdne mi brucho. Dnes mi to ukazalo, stvdlo už asi 15x 😒

susika
26. máj 2010

aj mne dnes trochu tvrdne. ale bola som u dokiho a tak mi ho postlačal, robil sono a prcko sa schovaval...a niečo sa mu nezdalo, ked kukal krčok, pýtal sa, či ma nebolieva spodok brucha, prave včera začalo trošku,a le nie celkom,t aké picahnie, tak dufam, že sa nezačínam otvarť...na to je ešte čas...aj pri malje som boal na 2 cm na konci 5 mesiaca....

denisocka
26. máj 2010

susi neboj, a zmeral ti krčok? mna pravidelne pichalo odspodu,akoby ihlicou

dymko
27. máj 2010

už som po kontrole 🙂 krcok drzi CS mam stale 3, nalez nezmeneny
susika, asi najlepsie je kludovy rezim, z malym dietatom tažko zabezpečiť. Držím palčeky aby sa ti to nezhoršilo 🙂

jonki
28. máj 2010

baby som tu medzi vami nova...chcem sa opytat...ked v pokoji pri lezani som mala pocit, ze mam zrazu v podbrusku hrcu (akoby pomaranc) trvalo to asi 5 sekund, zmizlo a objavilo sa znovu na 5 sekund...a potom uz nic...je to tvrdnutie bruska? a nie je to trosku skoro??? stalo sa mi to asi v 13tt

denisocka
28. máj 2010

to sa ti tvoje mimi kruti,vypuluje ti riťku 😉

jonki
28. máj 2010

@denisocka ale nie je to skoro citit to na konci 13tt?....ved pohyby este necitim...ani si to nemyslim, ze by som ich mala citit...som to lekarke zabudla vcera povedat na poradni...nejako ani jedna z nas nemala naladu 😀

denisocka
28. máj 2010

ja som taku vypuklu hrču citila tiež v 14tt 😉 ie často,ale občas ..bolo to akoby tvrdnutie,ale nebolo to tvrdnutie

abbey1
28. máj 2010

Jonki,je to možné.Moja malinká sa tiež prejavovala od asi 13tt.Dr neverila,kým sama nevidela.ale teš sa.Moja je taká besná v brušku stále.

aleangela
31. máj 2010

Ahojte ja som nejako na zaciatku tehu nic take nepocitovala.Dnes rano ked som sa zobudila tak som mala stvrdnute brusko az som sa zlakla.Neviem moze to byt aj to,ze som tej noci tvrdo spala a mozno som si tlacila na brusko ,ved ked som vstala tak som mala otlacene aj pyzamo,alebo som mozno bola nafuknuta.A ked idem vecer spat a chcem sa prevalit s boka na bok tak citim bolest pod bruskom.teraz mam 23tt.zajtra idem do poradne tak som zvedava co mi lekarka povie.Moze to byt aj to,ze mam plod nizsie?

miru.j
7. jún 2010

Ahojte babulky,aj ja mam skusenosti s tvrdnutim bruska.Mam to od 21tt...dost neprijemne a trva to asi 30sekund.Ked som bola naposledy v poradni lekarka mi povedala ze pokial to nebude viac ako 10krat denne a pravidelne nemam sa znepokojovat...v opacnom pripade mam ist hned na pohotovost.Dolezite je aby bol v poriadku krcok a akcia srdiecka.Mam mat nadalej kludovy rezim...uz mi doma z toho preskakuje 🙄 .Na PN som od 5tt . Drzim vsetkym palce! Denisocka,ako to uteka...nedavno sme si pisali v teme spinenie v tehotenstve a uz sme konecne za polovicou...citam ze budes mat chlapceka...pekne meno ste vybrali...my cakame dievcatko....bude sa volat Vivien Viktoria 😵 .

denisocka
7. jún 2010

@miru.j ahoj,akurat som ta isla pozdravit.som rada ze aj ty si uz za druhou polovicou

abbey1
7. jún 2010

Ahoj Miruj.Už sme spolu písali,som rada,že sa držíte.My sme tiež skončili v posteli,otvorená na 1cm a tvrdnutie každú chvíľku,krčok v čudu.Do kedy ja treba vydržať dvojmo?Ja viem,že čo najdlhšie,ale čo vravia vaši Dr?Denis ahoj!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre