Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

miyya
4. sep 2008

katka tak to neni asi tvrdnutie. počka j na poradnu a pre istotu sa opýtaj lekára.

shela
4. sep 2008

vichrica...to tvrdnutie bruska co mas sa nazyva Braxtonove kontrakcie...je to uplne normalne moze sa to zacat aj v 7 mesiaci...maternica sa pripravuje na porod... 😉 a k tomu ultrazvuku... ja zijem mimo SK(Svedsko) a tu robia pri bezproblemovom tehu len jedno sono v 25tt..zevraj to skodi babatku...

vichrica
4. sep 2008

shela - to fakt skodi ultrazvuk babatku? Ved vsetci hovoria, že nie.

tweetinkapp
4. sep 2008

vichrica
no ja som tiez citala, ze to skodi babatku....ale len ak sa robi casto...tak chodim len na tie povinne, myslim, ze 3 su.

shela
4. sep 2008

vichrica...hej tu robili na to vyskum...kazde ozarovanie a osvetlovanie babatka mu skodi... dokonca tu je nemyslitelne aby ti lekar urobil vysetrenia zo spodu... akurat co tu robia je odber krvi, pocuvanie srdiecka a palpacne vysetrenie bruska...aj to pocuvanie srdiecka robia tak ze do 20tt porodna sestra pocuva srdiecko s takou ako trubkou alebo ako to mam nazvat a po 20tt pouzivaju taky specialny pristroj...a pri rizikovom tehu tu spravia najviac 3 sona viac urcite nie

sirinka
4. sep 2008

ja som citala ze skodlivost USG sa zatial ani nepotvrdila a ani nevylucila....takze nestresujme a ked nie je treba, vysetrenia neprehanajme...

shela
4. sep 2008

sirinka...mozno to nepotvrdili nasi lekari lebo nemaju dostatok penazi na vyskum ako vo velmi vyspelych krajinach..kohokolvek sa opytas co zije v zahranici( USA, Svedsko, dokonca aj Irsko, GB, Norsko, Finsko- tieto krajiny su na vrchole) ako vysetruju tam budes velmi zarazena... a dovod uvadzaju ten isty..ze to nie je moc dobre pre malinke...

blovitc120
4. sep 2008

Shela, ale uzv nie je ožarovanie, ak si pamätám dobre z fyziky, uzv je vlnenie, ktoré premení vlny na obraz. A s tým pozeraním zospodu, keby ma dr. nepozrela, predčasne by som porodila v 29tt. Ako inak by mohli zistiť, že krčok nie je v poriadku? Môj sa skrátil na 0,5cm a keby som ďalej behala a neležala, mohol sa otvoriť. A v nemocnici so mnou ležala baba, ktorej dieťa nedostávalo dostatok výživy. Museli jej radšej urobiť sekciu v 35tt, lebo mu tam už nebolo dobre. Preto jej robili každý týždeň uzv a v rámci neho prietoky, aby videli, či dieťa rastie a dostáva výživu. A to jej zaostávalo v raste, lebo placenta prestala plniť funkciu. Bez uzv, ktorý jej robili preventívne v rámci screeningu by na to neprišli, jej dr. by ju neposlala do nemocnice a mohlo jej zomrieť v brušku. Rovnako mne robili uzv raz do týždňa, lebo aj moje bábo podozrievali, že nerastie pri pohľade na veľkosť môjho brucha, však sa pozrite do albumu. By som sa zbláznila z neistoty, keby mi to nemerali, že malá rastie hoci brucho nie. V istom štádiu je už pre dieťa lepšie v inkubátore ako u mamy v brušku.

liaah
4. sep 2008

no shela ja by som nebola zrovna tak nadsena tym ze sa tam nerobia ako vysetrenia zospodu, tak uzv vysetrenia, pretoze prave tie mozu a v mnohych pripadoch odhaluju komplikacie , ktorych odhalenim sa da zabranit jednak predcasnemu porodu a za dalsie aj zlemu vyvinu babatka. Mne tiez doktorka len vdaka palpacnemu vysetreniu odspodu v 23tt zistila ze sa mi skracuje krcok, co bolo velmi skoro a nasadila mi kludovy rezim, skracovanie krcka, ako aj jeho otvaranie v mnohych pripadoch nie je citit, takze v podstate ma zachranila.

A poznam kocky ktore su v zahranici aj v GB a su nestastne z toho nezaujmu, jednej napr. az v 13tt zistili ze babo uz 5 tyzdnov nezije, a to tiez vdaka tym uzasnym castym vysetreniam. Vysetrenia sa nerobia zo srandy, ale pretoze maju svoj vyznam. To ze aj bez nich sa narodia zdrave deti je sice pekne, ale nie je to samozrejmost. Ja keby som zila niekde v zahranici, tak si pre svoj klud platim extra vysetrenia.

sirinka
4. sep 2008

shela nebud naivna, zdravotnictvo sa preda neriadi iba svojimi "statnymi" vyskumami, clanky, ktore som citala sa netykaju iba sk. okrem toho napr. v rakusku, co sa tiez povazuje za "vyspelu" krajinu sa robi USG na kazdej poradni, to keby bolo skodlive, asi by tam nebolo moc zdravych deti 😉
USG funguje na zaklade odrazania sa vysokofrekvencnych zvukovych vln od rozne hustych materialov. tak co by mohlo byt take skodlive pre babatku na zvukoch???
co viem, nejaka svedska studia tvrdila, ze po castych USG vysetreniach sa rodi viac lavakov, ale ani to sa nepotvrdilo. tot vsjo...

liaah
4. sep 2008

jaaj to som chcela, u nas sa nerobia caste vysetrenia uzv kvoli tomu ze to poistovna preplaca len 3x za tehotenstvo, v pripade normalneho priebehu, pri rizikovych samozrejme viac krat. Ale tu ti spravia 3Duzv aj kazdy mesiac, aj kazdy tyzden, keby existovali relevantne dokazy o tom ze je to skodlive, tak by sa to predsa vobec nerobilo, to su take haluzne reci, ze podme byvat na lazy, asi tak..... A poznam vela zien, ktore by slovenske zdravotnictvo, lekarov atd (nemyslim teraz budovy, tie problemy atd atd, ) ale vzdelanost, odbornost a starostlivost lekarov uvitali aj v tych VYSPELYCH KRAJINACH, prepac ze mi tu lozime po stromoch. Ja neviem kam radis slovenskych lekarov, ale to by si mohla vediet ze v mnohyyych oblastiach patria k spicke, asi len tolko....

sirinka
4. sep 2008

liaah uz sme sice od temy, ale musim aj ja povedat, robila som ako sestricka u nas aj vo viedni, a keby sa mam dat osetrit alebo operovat, urcite uprednostnim sk, pretoze tam sice maju spickove vybavenie a krasne izby, ale nic viac, zaujem lekarov o pacientov katastrofalny... na ATB sa caka tyzdne, lebo ci vobec poistovna schvali, to je teda logika a pod....

shela
4. sep 2008

liaah...ja radim nasich lekarov k velmi dobrym...ja som vas nechcela nahnevat to nie...ale vsade je to tak...myslis si ze by som nechcela aj ja vidiet malinke ako vo mne rastie? Chcela ale tu maju na to iny nazor... a ten jeden USG co tu robia je preto v tom 25 tt pretoze vtedy sa najcastejsie vyskytuju problemy... a s tym krckom maternice...to si nic nezvycajne necitila? Tu napriklad ked idem na kontrolu co je kadze 2 tyzdne pocuvaju maleho srdiecko, meraju ma, vazia...a potom sa rozpravame a barnumska(porodna sestra) vysvetluje ake priznaky su ked sa nieco deje co by sa nemalo... a ked maju podozrenie ze nieco nie je OK samozrejme ze posielaju do nemocnice na kompletne vysetrenia cize aj sono...

liaah
4. sep 2008

no ved to pocuvam od mnohych ludi ktori ziju aj trvalo v GB, Taliansku , Nemecku , vsetci ked mozu idu spat, aj k zubarovi, a o tehotnych nevraviac, vacsina si plati sukromne strediska, kde im robia vysetrenia take ake ziadaju, ale platia za to kopec prachov. Takze asi tak 😉

zofa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liaah
4. sep 2008

shela nie, necitila som nic, ono to nie je citit a ked ti dieta tlaci na krcok, tak fakt nevies co sa deje, ci sa skracuje alebo co. Ja uz cakam druhe a poviem ti ze som necitila nic vynimocne, nijak inak som sa necitila, keby ma nevysetrila, tak ani neviem co sa deje. Takze ja zo svojho pohladu dakujem za ten system aky tu funguje. Aj nas tu meraju, vazia , kontroluju moc, cukor, snazia sa nic nezanedbat a myslim si ze na vysetreni odspodu nie je nic skodlive, ved sa pouzivaju sterilne rukavice, a take vysetrenie prstom ked tak, ublizi urcite menej ako sex... ale len moj nazor, nikoho nepresviedcam, mna len dostava do vyvrtky, ze slovensky lekari nie su povazovani za tych z VYSPELYCH KRAJIN a pritom mnohi prednasaju prave tym vyspelym .......

shela
4. sep 2008

zofa...ja sa vobec nerobim damou...zijem vo Svedsku....ja nehovorim ze nasi lekari su zli...radsej si precitaj co vlastne som napisala... 😉

liaah
4. sep 2008

zofa 😀 😀 😀 😀 😀 😀 si mi to ukradla z jazyka 😝

shela
4. sep 2008

Baby nechcem sa tu s vami natahovat...mate vlastny nazor a ja vam ho neberiem...ja som chcela len povedat ako je to inde ako na SK...ja si slovenskych lekarov vazim su dobri...ale aj tak kto chce tak si najde cas a moze trosku prestudovat net ohladom sona...ja len tolko..

zofa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liaah
4. sep 2008

shela ale ved ani ja sa nehccem natahovat, ja som ti len povedala nazor z druhej strany, a myslim ze je nas viac, ktore si vazia ze ten system a vysetrenia su v takom prevedeni akom su........... ale ked ti vyhovuje ten svedsky system, tak ooukej, ved ja ta nepresviedcam.

😉

sirinka
4. sep 2008

shela nie vsetky informacie na internete su relevantne, naozaj neexistuju studie, kde by sa vyslovene preukazal skodlivy vplyv USG vysetrenia na plod, este sa nenarodilo dietatko, ktore by malo nejaku diagnozu sposobenu USG vysetrenim...

lenkaaa
4. sep 2008

baby, aby vam z toho dohadovania sa nestvrdlo brusko 😝

liaah
4. sep 2008

hehe lenka mne prave stvrdlo
😀 😀 😀 😀 😀 😅

blovitc120
4. sep 2008

Aj mne stvrdlo, ale vďaka vyšetrovaniu zospodu sme to dotiahli už takmer dokonca a sú to chvalabohu poslíčkovia. A shela, skracovanie a otváranie krčka vôbec žena nemusí cítiť, resp. skoro žiadna to necíti a uzv cez bruško v 25tt by to ani náhodou nezistilo, to sa dá len palpačne, prípadne cez vaginálny uzv a na to ma nemusí dr. posielať do nemocnice na kompletné vyšetrenia. A ja osobne som rada, že tie problémy, čo som mala, ma postihli na Slovensku pri našej zdravotnej starostlivosti, aj keď v ošarpanel nemocnici, ale s celkom slušným prístrojovým vybavením a super odbornými lekármi.

lenkaaa
4. sep 2008

liaah - aj mne akosi trvdne. a tak premyslam ze ci kontroly raz za mesiac su dost. mne sa zda ze inde sa chodi raz za 3 tyzdne, ale v mojom stredisku som sa docitala ze az do 36 tyzdna sa chodi len raz mesacne. nieje to malo?

a to palpacne vysetrenie je akoze to ked lekarka do mna pichne prst?

blovitc120
4. sep 2008

Hej, keď do teba pichne prst 🙂. Pohmatom zistí, či nie je skrátený a či sa neotvára. Presnejšie to je samozrejme uzv, ale pokiaľ je ručne ok, netreba vag. uzv. Inak ja som sa s mojou dr. dohodla a chodila som na kontroly každých 7-14dní už od 19tt. Záleží od doktora. A keby som tak nechodila, možno by sme ten krčok zistili neskoro ☹.

liaah
4. sep 2008

lenkaaa a ty si v ktorom tt? nemas to tam 😕 tak neviem, inak tie Braxton Hicksove kontrakcie (bezbolestne tvrdnutie bruska) je normalne uz od 7 mesiaca, maternica sa cvici na porod, ale nemali by byt pravidelne a bolestive, vtedy treba k lekarovi.

Ja chodim do Euromedixu, a zo zaciatku mi robili uzv pri kazdej kontrole, ale to kvoli potvrdeniu teho, potom ci bije srdiecko, presvetlenie sije a potom az v 20tt a odvtedy nic a o tyzden idem na dalsi velky v 30tt, ten by mal byt posledny, a az v porodnici potom, ak bude treba 😉

lenkaaa
4. sep 2008

liah - ja som teraz v 20tt - co je este skoro na tvrdnutie ☹ i tak sa ale v tom nevyznam, lebo kolkokrat sa mi zda ze mam tvrdu len cast bruska a to je asi babo - neviem 😒 je to taka hrca tvrda, vyduta.... ja byvam v CR, a v tom mojom stredisku sa fakt chodi len raz do mesiaca - ale mozno ak mi tvrdne brusko tak si ma lekarka bude volat castejsie - uvidim 🙂

caruzo19
4. sep 2008

katka,v 12tt este nemas maternicu nad lonovou kostou,ak,tak len kusocek,tak nemas ako zistit ze ti tvrdne brusko,lebo to tvrdnutie je vlastne stah maternice.mozes to citit ako take strpnutie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre