Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

habibim
18. apr 2011

ahojte tehuľky... chcem sa len opýtať - práve teraz ležím a oddychujem, lebo neskutočne ma bolí brucho 😖 mám neskutočné kŕče v celom brušku od žalúdka až dolu a po stranách a bruško mám celé stvrdnuté... zajtra sa predsalen chystám k lekárke, ale potrebovala by som aspoň nejaké povzbudenie, alebo čo to môže byť...či to nie je veľmi nebezpečné...do zajtra.... vopred ďakujem za odpoveď...

mishusha
19. apr 2011

@habibim uz pisem asi neskoro, ale mohli by to byt aj takzvane zastavene vetry, 😝 ked mne nefungovalo travenie tak ma bolelo cele brusko...

habibim
20. apr 2011

@mishusha neskoro ale predsa 😉 bola som včera u lekárky a tá ma prezrela, ešte aj u nej mi stvrdlo...kúpila som si Magne B6 a beriem ho 3krát denne...poľavilo to... tak dúfam, že bude všetko ok

jankavivien
21. apr 2011

Ahojte som v 37t.t brusko mi tvrdne uz asi od 14t. Dr. mi povedal že je to normalne že to je živý organ a že jednoducho pracuje, ked som sa namáhala alebo dlho chodila tak mi tvrdlo velmi často aj 30x denne...Nejak mi to neprekážalo možno troška ale teraz mi tvrdne aj 100x denne a to mam ešte 3t. do pôrodu nemôžem sa začať skôr otvárať?Je to oveľa nepríjemnejšie a niekedy sa musím aj troška prikrčiť aby to tak netahalo...nemôže to nejako ublížiť dieťatku? Celé tehotenstvo som v pohybe a kde sa da chodím peši nemám teraz to chodenie obmedziť? 😒

halime
21. apr 2011

Kazda zena, mlada, cci starsia, prvorodicka ci uz skusena "mamina" by mala pocuvat svoje telo a svoj instinkt. Ja mam 32 a cakame nase prve, brusko mi tvrdlo od davna a tvrdne aj teraz v deviatom a to hlavne vecer ked si lahnem do postele. Treba najst vhodnu polohu, poduska medzi nohy a rozhodne spat na boku nez na chrbte. Treba skusit aj magnez a ked sa vam to zda naozaj privela a pridlho okamzite kontaktovat lekara, pohotovoost atd... Nepodcenujte v tehotenstve ziadne male problemy ako vytoky, krce, bolesti ci obycajne vracanie. Vsetko to moze oslabit ako vase dietatko tak i vas organizmus. A hlavne akonahle sa citite diskomfortne sama so svojim telom a tehotenstvom okamzite k lekarovi. Od toho tam su.

anjelicek26
21. apr 2011

@jankavivien - no ja som mala kopu poslickov pri syncekovi, aj velmi skoro a aj to dopadlo, ze sa narodil o tri tyzdne skor 😝 U dcerky nic takeho, ani jedina jedna cvicna kontrakcia az do porodu, ale pri nej som nemala dvojity stres - starsie dieta a robotu 🙄 Pri tom sa totiz oddychovat neda.

dulkagabulka
22. apr 2011

@jankavivien
par stran dozadu som odpovedala na tvoje otazky 🙂 čo si ja myslim..
skus pozriet 🙂

@anjelicek26 mne zase bruško tvrdlo pri všetkych tehotenstvach...pri poslednom dokonca v nejakom 8 mesiaci aj v intervaloch 5 mintovych..ale prešlo to same..na rozdiel od prveho tehotenstva,kedy to bolo
riešene 3 mesačnou hospitalizaciou a každodennymi magneziovymi injekciami...maternica z nich bola taka oslabena, ze som mala velky problem pri porode..

všetky deti sa mi narodili v termine...len pri tych dalšich dvoch tehotentvach som to nereišila liekmi - len oddychom-ak sa pravdaže dalo oddychovat .-D

jankavivien
22. apr 2011

@dulkagabulka Dakujem pekne 🙂 Asi to tak ma byť to tvrdnutie v poslednom stádiu tehotenstva aby bola maternica silná pri pôrode tak trénuje už pred pôrodom 🙂

jankavivien
22. apr 2011

@dulkagabulka Ahoj 🙂 dnes som bola na CTG vyšlo mi že mam kotrakie každých 10min. tak ma prezreli a že som otvorena na 1cm aj že mam spotrbovaný krček...nič ma nebolelo len ked ma prezerala tak to bolo bolestive...Tak asi to včerajšie tvrdnutie malo svoje nasledky. Ešte štastie že je to znama, poslala ma domov nech sa zbalim..až doma mam krvavy vytok...stale mi tvrdne brusko ale nic ma neboli možno troska...kolko ešte vydržím neporodiť? Som v 38t.t. chcela by som ešte aspon tyžden vydržať mysliš že sa to da spomaliť..ona povedala že porod sa už začal...ale kym ma nič neboli a neotieklami plodova voda možem byt v klude?

dulkagabulka
22. apr 2011

@jankavivien
lekar niekedy urobi taky ukon, pri ktorom odlupi okraj plodovych blan- toto byva bolestive a byva potom krvavy vytok..

🙂
čo sa plodovej vody tyka, uplne idealne je, ked neodtečie vobec a ked ju ani lekar nepusti počas porodu...dietatko je vtedy stale v kvapaline, kde sa tlak širi inak ako "na suchu"..teda jeho hlavička je chranena pred nadmernym tlakom tym,ze je okolo nej voda...niekedy voda praskne až pri samotnom tlačeni a niekedy vobec- ale o taky priebeh porodu, ak ti voda nepraskne sama, by si musela lekara požiadat,lebo u nas patri k rutinnym zakrokom "pustenie vody"

kludne si lahni, predtym si daj teplu sprchu, maternica nech je v teplučku..a ty zbieraj sily a svoju krasnu ulohu 🙂
ešte žiadne dietatko sa nenarodilo bez kontrakcii a tie citit budeš 🙂

porod je ako prirodny ukaz....nie je dovod ho zastavovat a spomalovat, ked je dietatko už takto velke a hlavne ked ono samo sa už pyta 😀

jankavivien
22. apr 2011

@dulkagabulka Dakujem velmi si ma ukludnila 🙂

dulkagabulka
22. apr 2011

@jankavivien želam ti,aby si už čoskoro držala nahe teličko v naruči 😀

http://www.dharmagaia.cz/knihy/bonding-porodni-...

kila123
4. máj 2011

ahojte ako tu čítam tak asi každú trapy tvrdnutie bruška mne tvrdlo 31 tyž a som povedala doktorke a hned ma poslala do nemocnice musela som tam byť 8 dni a to mi davali iba magneziové tabletky 3 kráť deňe a teraz tie tabletky zabrali tak že sa už neviem dočkat kedy bude babetko na svete tie magneziove tab pomahaju aby sa dieta predčasne nenarodilo.

martija
4. máj 2011

@dulkagabulka ako to teda ma prirodzene prebiehat, ked neodtecie voda? mne ani pri jednom ani pri druhom porode nodtiekla voda,ked uz sa malo babo narodit,tak mi ju prepichli v oboch pripadoch (rodila som v sapnielsku), a vtedy vlastne v druhom pripade hned krpcek prisiel na svet.

dulkagabulka
4. máj 2011

@martija chceš vediet ako to prebieha prirodzene..nuž prirodzene sa vak blan neprepichne ..ako z fyziky vieme, tlak sa v kvapalinach širi všesmerovo a rozklada sa po celom obvode..to znamena,ze dietatko, ktore je v plodovych obaloch, ktore su pevne a neporušene, citi menši tlak na hlavičku...zvyčajne vak blan praskne sam vo chvili ked vychadza hlavička, ale stava sa, že sa dietatko narodi v plodovych obaloch a tie sa až potom pretrhnu...
ale toto sa stava iba pri domacich porodoch,alebo v porodnych domoch..v nemocnici pichaju rad do radu 😉 ..jedine že by si to mala v porodnom plane snad.

ak ti vodu prepichli uplne pred prerezanim hlavičky, tak je to este by som povedala v pohode..horšie je podla mna, ak sa obaly prepichnu velmi skoro

ale ty si reagovala si na moj prispevok jankavivien...to o čom som pisala tam je iny ukon..je to Hamiltonov hmat , ktorym lekari vyvolavaju porod...strčia prst do vaginy krčom prejdu na spodnu čast maternice, a prstom dookola odlupnu obaly od steny maternice...to mava za nasledok nastup kontrakcii

martija
4. máj 2011

@dulkagabulka dakujem za odpoved. Este ak ta mozem poprosti (vzhladom na to,ze budes asi profi cez porody), mohla by si prosim ta hodit nejake linky na povzbudenie pred/pri porode. Ja som rodila prvy krat epiduralkou, a do druheho az do sameho konca som verila,tiez ze ju dostanem, nakoniec som ale nedostala,ale psychicky ma to drzalo. Teraz pri tretom budem rodit tu na sk,kde mi bolo oznamene,ze epiduralku v zilinskej porodnici nedostanem ...a ja sa strasne bojim...a strach ako viem,zhorsuje porod, kontrakcie a vsetko,co s tym suvisi. mam strach z nasich porodnic, z krystiru a vsetkeho toho,co som nezazila...potrebovala by som psych. podporu,aspon cez nejake kvalitne clanky.
Vopred dakujem pekne.

dulkagabulka
5. máj 2011

@martija odporučam ti najst si v žiline dulu..ja tam poznam 4 a su užasne..oni ti pomozu..len si treba vybrat 🙂 http://www.duly-zilina.sk/
možeš s nou mat iba konzultaciu..ale mozes s nou aj ist rodi

ak chces citat, odporučam knihu Aby porod nebolel ..mozes objednat na magdalenkad1@gmail.com /ak sa nemylim,tiez je zo ziliny/

martija
5. máj 2011

@dulkagabulka dakujem 🙂

angelikabh
10. jún 2011

ahoj baby, bola som 8.6 na poradni pre tehotné v šaci a sestrička mi robila zaznam a potom mi povedala že mi tvrdne brucho či to cítim. ja som jej povedala že nie vždy. A pán doktor pri vyšetrení povedal že som na 1cm pootvorená a je 1 cm dlhé hrdlo. Mali by som porodit podla neho do budúceho týždňa, teraz v pondelok bude 39 tt. 15.6 idem naspet na kontrolu. Je to dobré ked mi v tomto stádiu tvrdne brucho??? a tiež sa krčok už otvára??? Možte mi niekto poradit??? Ďakujem pekne

dulkagabulka
10. jún 2011

@angelikabh je to užasna sprava pre teba..že tvoje telo vie čo ma robit..a že tvoja maternica cvičí..

angelikabh
11. jún 2011

@dulkagabulka čiže je to akože na dobrej ceste??? Pri prvom synčekovi ma prijali do nemocnici o 7hodine ráno dali plno čapíkov a vyvolávačky a nič sa nedialo. Voda mi neodtiekla a ani som sa neotvárala. Tak až večer mi doktor prepichol vodu a tak o 23:25 sa malý narodil. práve toho sa bojím aby to zas také isté nebolo. Je to dobré ked sa to začalo otvárať??? Mám už aj také čudné bolesti brucha akoby ma bolelo normalne brucho tak teraz neviem, že čo to je. Poradíte mi??? Ďakujem pekne 🙂

angelikabh
11. jún 2011

@dulkagabulka to z tým prstom robili aj mne a bolí to ako pes. strašné ☹

dulkagabulka
11. jún 2011

@angelikabh a prečo ti davali vyvolavačky?
vieš...všetko čo je "umele" je skratka umele...a ak sa porod začne vyvolavat umelo, velakrat to trva hodiny..a velakrat to skončí cisarskym..
ale VZDY to je sprevadzane omnoho vačšimi bolestami,ako by mala žena ,keby rodila prirodzene a bez akychkovek zasahov...
pri umelom vyvolani a použiti oxytocinu umeleho su stahy maternice silejšie a dlhšie- čo nerobi dobre ani mamine,ani babatku
preto ti želam ,aby sa to takto krasne chystalo same a aby to same aj prepuklo

dulkagabulka
11. jún 2011

@angelikabh to s tym prstom by som si urobit nedala...by som povedala este pred vyšetrenim,že si neželam,aby mi urobili Hamiltonov hmat

angelikabh
12. jún 2011

@dulkagabulka tak v noci som nevedela spat mala som bolesti a preto ma manžel ráno o tej 7 odniesol. Termín porodu som mala na 28.12.2007 ale tie bolesti prišli až 7.1.2008 a tak som bola v nemocnici od rána 8.1 až do noci pokial sa malý narodil. dostala som plno injekcií do zadku, čapíkov vela som sa sprchovala v horucej sprche a nič som sa neotvárala. tak večer sa o 18:00 večer menila smena a lekár ktorý prišiel on mi potom pustil vodu a "babral sa mi tam" tak dlho a hlboko tak velmi to bolelo že až. potom sa zobrali na porodnu salu a ešte tak čakali no ale neviem načo čakali bolesti som mala už časté a veľmi silné a už som citila ako sa to tlačí von. a oni ešte netlačte, no potom už prišiel lekár a raz som zatlačila a moj krpček bol von. bol taký malinkí a chudulinký mal iba 2700g a 48cm. tak je už ani neviem prečo to tak celé dopadlo ale jedno viem že to naozaj bolí.

angelikabh
12. jún 2011

@dulkagabulka no s tým prstom mi nikto nič nepovedal že čo mi ide robit len ako prepichol vodu tak hned vtedy to robil. a ja ako prvorodička som nevedela že čo to vlastne robí nikot mi nič nepovedal. teraz som to počula po prvý krát od Vás a aj to že sa to vlastne vola Hamiltonov hmat

lola11
12. jún 2011

@dulkagabulka ahoj mam otazocku ohladne toho Hamilt. hmatu - to sa robi uz pri samotnom porode, alebo aj skor. Ked som totizto cakala maleho, tak som bola jeden krat(piatok) na rizikovej poradni(puchli mi nohy) a ked ma tam doki prezeral, tak mi cosi spravil s krckom -ako dost ma to zabolelo - aj som trosku krvi na nohavickach nasla. No a maly sa v nedelu narodil - myslis, ze to mohlo byt ono? Diky
No ja si myslim ze mi tiez tvrdne brusko , ale neviem ci to je ono - zda sa mi to akoby mi mala hlavickou zatlacila zvnutra na brucho alebo co. Nebyva to nejak extremne casto za den, tak sa asi nemusim s tym stresovat co?

nelynka18
12. jún 2011

@angelikabh ja som bola otvorena na 1cm skoro 2 mesiace a maleho som prenasala....a teraz mi brucho tvrdne od 20tt....takze moze to znamenat,ze uz coskoro to pride ale aj nemusi....tak nech ti to vsetko dobre dopadne 😉

dulkagabulka
12. jún 2011

@lola11
robi sa to ako pokus o vyvolanie porodu...takze podla popisu to mohlo byt ono

v tvojom tt sa isto kvoli tvrdnutiu bruška stresovat nemusiš...🙂
ak je to iba to tvrdnutie, potom je všetko OK

s maličkou sa rozpravaj a urob si z nej k porodu spojenca 😀

angelikabh
12. jún 2011

@nelynka18 ahoj. tak ja mám už asi predporodné poplašné kontrakcie. pobolieva ma pri nohách v tej lonovej kosti ale iba na lavej strane. citim aj akoby ma bolel tak čudne chrbát tak uvidime že ako dopadnem. kedy to príde. tak tebe tiež prajem veľa trpezlivosti

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre