Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

dida81
26. mar 2010

Vravi sa, že od magne sa pribera.. ja som tak normalne- 14kg...
A mesiac pred porodom som vysadila, no to som už bola kludnejsia v 36.tt ....

naomi23
27. mar 2010

Carrie,
o bolestiach v podbrušku viem svoje. Pri prvom teh. som mávala od polovice tvrdnutie bruška, veľmi časté, len čo som prešla pár krokov, brucho na kameň, ale bez bolesti. Dieťatko som porodila presne na termín. Teraz, pri druhom teh. som zrazu v 30. týždni dostala bolesti. Ale nie bežné, ale pravidelné. Opakovali sa mi silné bolesti, ktoré prichádzali a odchádzali v rôznych intervaloch, po 10. min., niekedy aj skôr. Niekedy boli sprevádzané sťahmi, niekedy nie. Samozrejme, že som skončila na pohotovosti. Dr. ma pozrela odspodu, neotvárala som sa, tak mi naordinovala magnézium a poslala domov. Lenže mne sa to po pár dňoch kľudu zopakovalo a potom znova. Skončila som na týždeň v nemocnici, kde mi okrem magnézia a hormónov na dovyvinutie pľúcok dieťatka nedávali nič. Prepustili ma s tým, že mám dodržiavať prísny kľudový režim. Môj gyn. mi potom neskôr povedal, že v Čechách sa liečia takéto bolesti a mnohým ženám to veľmi pomôže a už do pôrodu majú pokoj. Žiaľ, tu sa na to dáva iba magn., ale to nelieči bolesť, len uvoľňuje sťahy. Momentálne som v 36. tt, ale bolesti sa občas objavujú. Napr. minulý týždeň som si tri noci užila s pravidelnými bolesťami (kým sa to upokojí, trvá to 8-10 hodín). Teraz ma to už však až tak nestresuje, lebo bábo už podrástlo, tak by malo byť OK, aj keby sa hneď spustil pôrod. Tak veľa šťastia všetkým!

katarina.banska
31. mar 2010

ahojte
som v 33tt a mavam take navaly tvrdnutia bruska. pocit ako keby som ho mala strasne naplnene. moze to byt tym, ze mala rychlo rastie a mne sa nestiha natahovat zvacsovat brusko 🙂 ? bolesti nemam ziadne, len ten pocit plnosti je strasnyyy. nemavam ani zapchu, no u nas doma toaletny papier vydrzi tak dva dni 🙂 kedze chodim kazdu chvilku na wc cikat, hlavne v noci.
doktor mi predpisal magnezium, vraj povoluje... no nemoze sa stat, ze sa tak povolim, ze porodim ? 🙂)
inak bolo v poradni vsetko oka.
ake mate vy skusenosti? dakujem za kazde cenne rady.
nechcem nic zanedbat. to by som si neodpustila, keby sa nieco stalo mojej malickej

deniskateniska
31. mar 2010

katka ak ti v poradni povedali, ze je vsetko ok, nemalo by sa nic stat.. hlavne klud a ziadne stresy 😉
keby to bolo nieco vaznejsie tak ti prikaze prisny kludovy rezim, ze mas lezat, alebo lezat s nohami hore, alebo do nemocky... (moj nazor 😉 ) precitaj si prispevky dulkygabulky na 39 strane, mozno ta to trosku ukludni... ja som tiez stresovala 😉

vejula
31. mar 2010

katarina určite ked povoli tak neporodíš, práveže tvrdnutie bruška je príznak bližiaceho sa pôrodu, v tom 9 mesiaci je to už normálne že každý den bruško tvrdne lebo maternica sa trenuje na kontrakcie. Ale môže tvrdnuť aj skôr, vtedy to nieje moc žiaduce, preto predpisuju magnezium aby to tvrdnutie prestalo. Neboj, stáva sa to velmi často, čo kočky píšu, niektorým tvrdne aj skôr. Všetko bude OK 😉

katarina.banska
31. mar 2010

dakujem ste zlate.
tak dufam, ze vsetko bude v poriadku. 🙂

deniskateniska
31. mar 2010

neboj bude 😉

shaarka
13. apr 2010

ahojte,
chcem sa opytat skusenejsich na tvrdnutie bruska - som 37-38tt.
v piatok som bola este zavreta, krcok 1,5 cm.
v nedelu som soadla (na zadok nastastie) a v pondelok pri preputani z nemocnice (po 24 hodinach) som bola uz otvorena na 1 prsta, krcok 1 cm.
co myslite, kedy to vyzera na porod? teda kolko dni sa zvykne vydrzat s takymto otvorenim? chcela by som vydrzat este aspon tyzden, lebo porodnicku mam odcestovanu.

a co tvrdnutie? tvrdlo mi obcas, ked som dlho sedela, ale na centralnom prijme ma vystrasili, ze mam brucho ako kamen. potom si si to zacala viac vsimat a teraz si dovolim povedat, ze mam brucho viac tvrde ako makke 😖 uz to nie je len pri namahe, alebo pohybe, ale aj ked som v klude. ☹

nikitka231
13. apr 2010

shaarka ja som bola od 20 tt otvorena ..skracoval sa krcok az nakoniec som bola na 4 cm uz otvorena a maleho som porodila skoro na termin 3 dni pred 🙂
ide len o to ze rychlejsie mozno porodis...ja som porodila ako prvorodicka za hodinu 😉 a to len kvoli tomu ze som bola tak otvorena...takze asi len v tom je to vyhoda..s takymto krckom mozes kludne aj prenasat...

111mrkva111
13. apr 2010

vis co je to celkom caste aj mne sa to stavalo. ja uz som teraz vo vo 8 mesiaci a tiez nam tvrdlo brusko lekar mi predpisal magnezium

shaarka
13. apr 2010

dakujem,
jasne, ze som prave toto chcela pocut - ze aj s otvorenim na 1 prst este mozem vydrzat? aj tyzden? aj dva? 😀
a co to tvrdnutie? v taky neskory tt by som uz ale asi nemala brat magnezium, co? 😒

aliva
13. apr 2010

Ahojte, je možné, že mám pocit napnutého - tvrdého brucha aj dve - tri hodiny v kuse? Bez bolestí. teraz . Teraz som v 24 týždni. ďakkujem za odpovede skúsenejších 🙂

deniskateniska
13. apr 2010

aliva, no ja som mala brusko tiez skoro stale tvrde.. obcas to povolilo ale len na chvilku a zase bolo tvrde... ked pojdes do poradne urcite to povedz doktorke, no ak ti takto tvrdne, tak si to doktorka vsimne... ale ak je to len pocit napnuteho bruska, tak to asi nie je tvrdnutie, mozes byt nafuknuta, alebo sa ti zvacsuje brusko tak to moze byt tym.. no skus hmatom ci mas brusko tvrde... ono to co citis moze byt aj to, ze sa drobcek vypuca.. ja som si to tiez obcas s tym pomylila, len ked stvrdne bursko tak je cele stvrdnute a nie len cast kde sa drobcek vypuca... (moje skusenosti 😉 )

shaarka magnezium ti uz nedaju, bo uz mas len ten tyzden do porodu.. a ti poviem kamoska sa zacala otvarat tak ako ty a porodila skoro o 2 tyzdne neskor.. tak nemaj boja 😉

dida81
13. apr 2010

Shaarka- ja som bola na 1,5 prsta otvorena asi aj 2 týždne ...

luciaanna
14. apr 2010

Ahojte. Dievčatá, na povzbudenie, ja som bola na 1,5cm otvorená už od 26.týždňa ☹ , mala som aj bolesti v podbrušku, ale neboli to kontrakcie, bolelo ma podbruško ako pri silnom menzes, niekedy mi aj tvrdlo. Skončila som v nemocnici a domov ma pustili až týždeň pred pôrodom (to som už bola otvorená na 3cm). Dávali mi magnéz. infúzie a pri bolestiach Spazmopanové čípky alebo No-spu injekčne, asi po mesiaci ležania mi zaviedli pesar. Celý čas som mala kľudový režim, ležať, ležať.
Rodila som v termíne, takže nič nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá 🙂 .
Malo to aj malú výhodičku, rodila som strašne rýchlo, do hodiny po prijatí bola malá na svete 🙂 .

shaarka
14. apr 2010

luciaanna,
ved jasne, ked ta hospitalizuju a mas prisny kludovy rezim, infuzie, atd... tak je to ine... mne nic take nehrozi, kedze som uz pokrocily tt, len som chcela vediet, ci s tym otvorenim este mozem vydrzat tyzden doma, pri beznych aktivitach 🙂

shaarka
14. apr 2010

a gratulujem k peknemu porodu - nechce sa ti ho opisat? 🙂

sarai
18. apr 2010

ahojte, moze sa stat, ze mi magnezium zabera opacne? ze mi nepomaha ale naopak, este viac tvrdne brusko? som 5 den v nemocnici kvoli tvrdnutiu bruska. davaju mi kazdy den 1 infuzku a 3 tabletky magnezia. krcok mam trochu skrateny, ale neotvaram sa. pre istotu mi dali postel aj vyssie, cize lezim hlavou dole. ale ja mam pocit, ze mi je takto horsie ako predtym. ked som sem prisla, brusko mi tvrdlo parkrat za den - asi do 10x. teraz neviem presne, je to indiviualne, ale zacalo ma pichat v brusku. a nehovorim ani o bolestiach v krizoch, ked lezim dole hlavou. viete mi poradit?

deniskateniska
18. apr 2010

sarai no nic ine ti neostava, len to povedat lekarom... a o bolestiach v krizoch to asi preto ze lezis na chrbte nemam pravdu? no aspon ja nie som schopna lezat na chrbte .. lebo ma to strasne boli... no doktory maju asi dovod preco to takto riesia, lebo mne tvrdlo brusko, mam guajacuran a magnezium a do nemocky ma neposlali, tak neviem... najjednoduchsie budes mat ak to povies lekarom a uvidis co ti povedia...
a moze to byt aj tym, ze si sla do nemocnice... nie si v klude, alebo v psychickej pohode alebo ako to povedat, lebo to je dôlezite, viem to na sebe, pokial som vsetky starosti a veci co ma rozculovali a stresovali nehodila za hlavu a nepovzniesla som sa nad ne, nemohla som sa ani len pohnut bez toho aby mi netvrdlo brusko... a teraz, klop klop klop je to ovela lepsie a nemusim cely den lezat v posteli 😉
drzkam palusky nech sa ti co najskor polepsi 😉

dulkagabulka
18. apr 2010

deniskateniska....mam z teba velikansku radost 🙂

sarai..to čo ty som prežila pri prvom tehu 3 mesiace vkuse..mne to magnezium pichali dokonca denodenne priamo do žily.....a tvrdlo stale a ja som sa bala, ze potratim či porodim predčasne..a tvrdlo a ja bála a tvrdlo aja bála..a taky kolotoč...
zhoršenie tvojho stavu može byt sposobene tvojou psychickou nepohodou, čo je uplne zrejme,ked si v nemocnici. Máš strach o seba i o dietatko...Skus ležat čo najviac na boku...prechadzaj sa ked sa ti da..kludne aj vonku pred pavilonom,ked bude krasne, sln sa, snaž sa sprijemnit si život...a ak sa bude dat, pytaj sa domov,ak to tak budeš citit...kríže si potieraj obyčajnou alpou...ak krčok sa neotvara, tak je to ok...skus si prečitat moje prispevky k tejto teme o par stranok dozadu...a ak by si sa chcela este nieco potom spytat, nech sa paci..

dulkagabulka
18. apr 2010

deniskateniska..a beries aj tie lieky,alebo to preslo same od seba?? 🙂

flamenga
18. apr 2010

mne zistili nedávno anémiu, hematologička mi nasadila 2x denne železo, kvôli ktorému som zredukovala magnézium, keďže sa nesmú užívať spolu.... beriem už len 1 tabletku na deň (keď zabudnem, tak ani jednu) a brucho netvrdne 😕 dokonca je napnuté menej ako keď som brala magnézium 4x na deň.... kŕčok je zatvorený, neskrátený.... 🙂

sarai
18. apr 2010

deniskateniska, dakujem. ta pohoda je asi fakt dost dolezita. snazim sa najst ju aj v nemocnici, ale kazi mi to hlavne ta postel. ked sa clovek nevie dobre vyspat, tak potom aj cez den to nie je bohvieco. ale ak mi dopadnu testy na krcok dobre, asi ma pustia domov. tak sa uz neviem dockat.
tebe sa teda polepsilo doma? to je fajn. tak sa drz aj dalej. inac, termin mame dost pri sebe - ja som o tyzden pozadu. 😉

deniskateniska
18. apr 2010

dulka beriem tie lieky... no ked som bola v poradni, tak doktorka mi povedala, ze ich nemam prestat brat.. a ked som bola v nemocnici v trstenej vyberat taky papilom co co to bolo na mandli, tak som ich nebrala cely den bo som lezala v nemocke a nemohla som jest pred zakrokom a tak mi strasne tvrdlo brusko ale uz aj s krcami... a skoro stale som ho mala tvrde.. tak som ich zase na druhy den zacala brat a zase vsetko ok... vo stvrtok ideme na UTZ tak som zvedava co mi doktorka povie... 😉 ale ti poviem, ze to ze som zahodila vstko za hlavu, snazim sa nic neriesit a nerozculovat sa, tak to mi pomohlo poriadne .. a hlavne po psychickej stranke a odvtedy, ked sa s drobcom rozpravam, tak mi normalne odpoveda 😀 😀 😀 a to vsetko vdaka tebe.. takze DAKUJEM 😉

deniskateniska
18. apr 2010

flamenga to je super.. len tak dalej 😉

sarai drzkam palce nech ta co najskor pustia... 😉 no a mna do nemocky neposlala, len mi nakazala skludneny rezim.. tak lezim a potroske sa tmolim po dome 😀
a ktoreho mas termin ja mam 17.6. ale tak uvidime kedy sa drobec rozhodne prist na svet 😀 😀

dulkagabulka
18. apr 2010

ja tebe dakujem... 🙂
vies, v ten den, co si bola v nemocnici a tvrdlo ti brusko, nemozes brat za "normalny"...bola si v strese..
na tvojom mieste by som mozno skusala aspon ten guajakuran obmedzovat...ved vid letak...je to droga...

vies, velakrat sa zamyslam nad tym,ze keby sa zena priznala,ze berie drogy, vzbudila by velke pohorsenie a babatko by jej chceli odnat...no to ,ake silne drogy /a to terazpisem naozaj uplne važne,že drogy, napriklad taky dolzin/ davaju žene pri porode,alebo dokonca v tehu, a aky to može mat dalekosiahly dopad na cely jeho život /nachylnost na zavislosti/ to nikoho nenapadne...

skus byt premyslava maminka...
ver,že keby si byvala takych 1000 km na zapad, nikto by tvoje tvrdnutie bruška NIJAKO neriešil..a nebolo by to ako zanedbavanie, skor by to bola ucta k tebe a tvojmu dietatku...a všetko by dopadlo ok..

sarai
18. apr 2010

flamenga, zelezo a magnezium sa spolu nemozu? ja mam brat tiez zeleezo, ale teraz mi davaju magneziove infuzky.

flamenga
18. apr 2010

sarai nie, pretože ak vezmeš spolu magnézium a železo, tak sa železo nevstrebe... aspoň tak mi to vravela moja hematologička, že to by som ho potom zbytočne užívala... musia tam byť min. dvojhodinové odstupy.... 😒

deniskateniska
18. apr 2010

no dulka ja pevne verim, ze mi to doktorka vysadi 😉 a v tej nemocke to bolo fpohode, to mi len z mandle vybrali taku gulku... len sprejom umrtvili, ani potom ma to nebolelo . asi to bol len taky hnis alebo co...

no a guajacuran beriem rano a vecer, co ja viem tak ine baby bravali 3x denne... rozmyslala som nad tym ze by som vysadila aspon vecer, ale neviem ci to mam povedat doktorke, ze som to tak urobila, alebo to nehat len na moj rozum 😝

dulkagabulka
18. apr 2010

deniskateniska....
tehotenstvo...to nie si ty a lekarka
tehotenstvo..to si ty a tvoje dietatko
pri porode tiez ma mamička spolupracovat...ale nie s lekarom..porod je spolupraca s tvojim dietatkom,ktore sa rodi...pri porode,ak nie si napichana umelymi liekmi, či ochromena epiduralom, budeš krasne citit čo robi tvoje dietatko..ako prichadza....budeš vnimat,že to nerodíš ty, že to priroda rodí cez teba 🙂..lekári sú tu od toho,aby liečili...a ak sa na niečo stažuješ, oni to budu liečit 🙂maju na to veelmi vela prostriedkov...

viem,ze pri prvom dietatku je každa mamička prestrašena....ak by niekto /a teraz preženiem/ bral heroin iba jedenkrat denne myslis,ze by obstalo tvrdenie,že druhi ho beru 3x denne??...je to tvoje telo, tvoje dieta, tvoja zodpovednost...nemožeš všetku zodpovednost hodit na lekarov...oni s tym vela neurobia, ver mi....no..ak ti tvoje dietakto odpoveda, spytaj sa jeho..či chce ten guajakuran... 🙂

ale aby si vedela, ja mam z teba naozaj velku radost 🙂 Skus nabrat viac sebadovery...ver svojmu telu, ver svojmu dietatku, ver každej svojej ženskej bunke, že si schopna vynosit a porodit dietatko...že si na to stvorena 😀 ver si...bude sa ti krajšie tehulkovat i krajšie rodit

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre