Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

lucy1311
21. aug 2012

@atreyu no v noci veru neviem,nebudim sa na to zatial ... no sem tam mi mimovolne stvrdlo, asi 4x za den ... ale magne b6 je len 360mg, to nie je slabe?no ved budem si to sledovat, uvidim, co mi povie bud. tyzden na poradni a ak sa to bude stupnovat, tak urcite to budem riesit ...

ktore
21. aug 2012

@lucy1311
@atreyu stah trva aj minutu....ja to mam tiez nejak od 5 mesiaca asi.ci aj svkor lebo ked som cestovala daleko tak som mala po ceste v 21 tyzdni aj 6 krat.ale pohoda.viac ako desat krat za hodinu a chod k doktorke inak to je normalne ale ty by si este nemala mat desat krat za hodinu.mozno tak ako aj mas.trosku je to neprijemne ale ak mas pritom bolesti ako pri menzese a križe bolia tak sa mozes otvarat.precitaj si clanky fakt o poslickoch a budes kludnejsia.mne teraz niekedy tvrdne aj 6 krat do hodiny ,to nevadi.stale kazdym mesiacom tvrdne viac.kym neboli a netvrdne furt furt furt tak ok.na poradni ti to doktor vysvetli.ale mas bolesti tak to neni dobre.mne sa stiahne a je to take neprijemne nie ze krce iba neprijemne a az sa neviem pohnut a zatajim aj dych.

lucy1311
22. aug 2012

@ktore no bola som dnes, lebo vcera som si nasla minifliacik krvi na nohavickach a po predchadzajucich krvacaniach nic neriskujem a hlavne nie pri mojej paranoji o predcasnom porode, tak som rano naklusala. pred 5 tt mi pri spineni diagnostikovali nejake lezie na krcku, vraj to v tehu moze byt (mna hned samozrejme rak napadol 😠 ), uvidime po sestonedeli, bude nova cytologia. tak ma teraz vysetril, ze to mohlo byt z tych lezii alebo po velkej potrebe, ale hned mi skontroloval aj krcok, ze cervi skore mam 0 (to pohmatom zistil), ze je vsetko zavrene, tak som spokojnejsia. uz som si zacala namyslat kadeco a jak som bola vcera z toho nervozna, tak mi tvrdlo kazdu chvilu jedna radost, a vecer hadam kazdych 5 minut, uz som sa normalne bala, ale vraj magnezkom sa neda predavkovat, tak keby bolo este volaco take, veselo si mozem dat 🙂 dneska sa tiez vyduva jak besne, mala som dnes aj dalsiu hodinu predporodnej pripravy a pani nam hovorila, ze treba to predychat, kratky nadych nosom, dlhy vydych ustami, to je vlastne ako kontrakcia, tak musim praktizovat 🙂

ktore
22. aug 2012

@lucy1311 aj ja som mala vnoci casto tvrdnutie ale asi z toho ze som sa furt len pretacala v posteli.tiez som mylsela ze sa volaco deje,ale prestalo to potom.dnes je vonku zase peklo.ledva zijem.

lucy1311
22. aug 2012

@ktore mne sa to v noci stáva,ked sa prevalím na chrbát :/.popichava ma každú chvíľu vnútri ako keby pri krcku,ale ked ma dnes vyšetril,tak je to snáď ok.už som kľudnejšia a cítiť to aj na menej častom tvrdnuti,ťuk ťuk.a s to teplo musíme do víkendu zvládnuť,od pondelku sa ochladi o 10 stupňov,to zas budeme jak mechom prasteni :/

ktore
22. aug 2012

@lucy1311 nejak prezijeme aj to teplo,ale uz neviem ako,esteze existuju sprchy.

rejocka
25. aug 2012

ahojte baby tak aj mne tvrdne bruško-som s tým aj v nemocnici na magneziu do žily,mám také časté tvrdnutie,a v podbrušku bolesti,včera mi asi aj kúsok zátky odišlo-bez prímesy krvi-také žlto-bielo-hlienovité.ja len dúfam,že Damiánko ešte aspoň týžden vydrží v brušku-no necítim to tak,ale v nemocnici mi povedali,že to už je dobrý týžden,že aj plucka sú už dozreté,no ja by som rada dotiahla do ukončeného 37tt.

ktore
27. aug 2012

@rejocka mojka aj kamoska porodila v 36 tt a maly je absolutne ok.o tyzden boli doma.sice mal iba 2600g ale zdravy ako buk.

tanicka1976
28. aug 2012

@rejocka drž sa, aj mne tvrdne ale ja som doma..a ako cukor?
ja som koli tvrdnutiu bola aj na pohotovosti v Lv..viem že aj ty si z lv...
inak aj ja mam zvyseny cukor, v tomto dost podobne s tebou 😒

rejocka
28. aug 2012

@tanicka1976 ,cukor celkom dobre-mám tu aj prisposobenu dietu,tak sa drží,ketony nemám a jeden deň mi aj oni sledovali a dobre.Na to tvrdnutie dostávam magnézium horúce do žily.No ale už sa nám to kráti už sa veľmi teším 😵

tanicka1976
28. aug 2012

@rejocka ahoj, ano krati sa to a uz som spokojna aj keby som porodila, uz by malo byt babo vyvinute 😉
dceru som mala v 35tt a bola ok.
drzim dietu aj ja, je to utrpenie, ale uz sa utesujem ze to dlho nepotrva.budes v lv rodit? oni su tam straaasne zlati
, ja som rodila aj v lv aj v nr, a lv je sto kraat lepsie..

inak, dnes mi stvrdlo brucho asi 678 krat ale uz si to nevsimam, tu v dansku ked som to vravela dr. tak ona na to nic, iba kukala ze naco magnezium..ze tvrdnutie je normalny jav 😀

drž sa a este tyzden vydrž 😉

julllka
11. sep 2012

cafte, dnes mi dr. na poradni povedal, ze mam tvrde brusko (vobec som ten pocit nemala). Nasadil mi magnezium a mam si ho sledovat. Sakra ale ja mam teraz pocit, ze je tvrde vzdy.
Najprv som mala problemy rozoznat pohyby maleho od pohybov criev (aj teraz sa mi niekedy stane, ze si nie som ista ci to bol kopanec alebo nieco ine), teraz neviem rozoznat kedy mi to brusko tvrdne a kedy nie. Mam pocit ako keby som svoje vlastne telo vobec nepoznala ☹

wilinkaa
27. sep 2012

@julllka Ahoj, ja mam to brucho tiež také divné, asi tak nejako ako to popisala hore natejto strane "ktore" ako neviem, nepride mi to nejake nenormalne, však nemôžeme to brucho asi mať ako slaninku..ale tiež to asi budem sledovať a ak sa to bude zhoršovať navštívim svoju lekárku aj mimo poradne. Zaujalo ma však že si tiež v 27 tt. a okres BA. Budeš rodiť v BA? ak hej kde?

simika_hajulka
5. okt 2012

Ahojte dievčatá, chcela som sa spýtať na tvrdnutie bruška. Mne bruško tvrdne a aj ma bolí poslednú dobu dosť často, resp. vždy ked chodím. Niekedy aj stačí ak sa iba postavím. Ak sedím alebo ležim všetko je v poriadku... Lekár mi povedal že sa nemám ničoho báť že to nič nie je, skontroloval ma vraj sa neotváram ale pre istotu pri predpísal magne b6 a vraj sa mám hýbať keďže nie som jedna z tých tenkých žien. Chcela som sa spýtať čo si o tom myslíte, že či je dobré sa ako povedal perchádzať a hýbať a neriešiť to, lebo ja som počula že ak bruško tvrdne treba oddychovať a nenamáhať sa lebo može prísť k predčasnému porodu. ďakujem🙂

maggie37
1. dec 2012

@simika_hajulka ahoj aj mne takisto tvrdne bruško ako si opísala vyššie, trvá to už pár týždňov a neprechádza to, beriem magnezium.. chcem sa opýtať, či ti to potom prešlo, alebo to trvá ešte? dakujem :/

paris3
1. dec 2012

@maggie37 ahoj! mne tvrdlo brusko od 5 mesiaca. brala som tiez magnezium a musela som mat kludovy rezim. mne tvrdili, ze niektore zeny to mavaju... moze to byt problem, ak to prejde do pravidelnych kontrakcii. potom je riziko, ze sa zacnes otvarat. ja som sa nastastie neotvarala, v mojom pripade povedali, ze mam asi len drazdivu maternicu. ale pre istotu mi doktorka kazala odpocivat. tvrdnutie som v klude nemala, ale stacilo, ze som sa postavila, ci dlhsie sedela a uz to bolo 😒 neskor som nevedela ani poriadne chodit, take silne stahy som dostavala, ze som sa nevedela hybat.
ja som nakoniec este prenasala, ale tazko povedat, co by sa stalo, ked by som kludovy rezim nedodrziavala...
myslim si, ze je lepsie nepodcenit to a oddychovat, nez nieco riskovat. a este by som na tvojom mieste trvala na vysetreniach, ci nemas nejaku infekciu, ci uz gynekologicku alebo mocovu, lebo dost casto to byva sposobene tym a je tam aj riziko predcasneho porodu. treba si tiez kontrolovat intenzitu a frekvenciu tvrdnutia. doktor ti urcite vysvetli podrobne, co je este ok a kde uz je riziko.

simika_hajulka
2. dec 2012

maggie37 ahoj, aj ja beriem magnezium , stále to trvá, už je to aj v klude ale tak zatial sa nastastie nic nestalo a uz som v 37 tyzdni takze aj keby sa začnem otvárať tak už je to v pohode🙂...

ladybirdie
29. jan 2013

ahojte,
ja mam taku otazku: od 4.mesiaca mi tvrdne brucho, beriem magneB6. Minuly tyzden som bola v nemocnici, lebo sa mi skrati krcok maternice. Dostala som magneziun do zily a lieky proti krcom. Otvorena som zatial nebola. Zlepsilo sa to, doma beriem dalej magneB6. Ale teraz som strasne prechladnuta, len kaslem a kycham. Dnes mi uz zacalo viac tvrdnut brucho, zobrala som aj Buscopan. vy, ktore ste brali mg na tvrdnutie, zlepsilo sa to, alebo sem tam aj napriek mg-u vam tvrdlo brucho? doma nerobim nic ine, len lezim, ale kvoli castym kychaniam a kaslu mi tvrdne brucho.

ladybirdie
29. jan 2013

a este nieco: existuje silnejsi mg, co mozu brat tehotne? lebo magneB6 obsahuje len 48mg mg-a a ked v nemocnici daju silnu injekciu do zily, tak teoreticky sa moze aj silnejsia tabletka, ci nie?

hedka17
29. jan 2013

@ladybirdie pri prvom som brala tiez magnezium to ti nepomoze na to aby brusko netvrdlo mne teda nepomahal a to som teda nelezala snazila som sa pomalsie chodit a viac oddychovat. Raz mi stvrdlo aj na poradni a to som sedela tak mi dr. vysvetlila,ze niekedy babo kopne do placenty a vtedy tiez brusko tvrdne a ked som lezala v nemocnici si pamatam,ze brali aj 2 tie tabletky naraz 3xdenne treba sa ale hlavne informovat u svojho dr.

andrejusa
20. feb 2013

ahojte, chcela by som sa tiež opýtať... už asi týždeň mi sem tam stvrdne bruško, niekedy raz, niekedy 2 x za deň, najhoršie je že moja dr je teraz PN, už som si nasadila magnezium a 25.2 mam poradnu, tak snad dovtedy vydržím. Mám už jedno dieťa a moc sa pri ňom nezastavim. Pri prvom tehotenstve som tiež mala tento problem, ale až tak ku koncu,,, je to veľmi nebezpečné? čo sa vlastne deje ked stvrdne brucho, prečo sa to deje?

dianka3
20. feb 2013

@andrejusa Ahojcek,tak v 22tt sa mi zda skoro nato aby ti stvrdlo brusko,necitis to nahodou tak ze sa ti na jednej strane napne brusko? To tvrdnutie je z toho ked sa dietatko zaprie nozickou alebo rucickou tak sa ti zda ako keby stvrdlo,ale pokial je to len na tom mieste kde sa ti urobi taka hrbolka a ostatnu stranu bruska mas meku tak je to ok 😉 lebo to ked sa babetko natiahne bud ruckou alebo nôzkou, vies ja som take tvrdnutie zazila ked som bola na pase a just som sa pozrela na pristroj ale ten nevykazoval kontrakcie cize je to oki 🙂 Ale zacni uzivat uz magnezium ,nic tym nepokazis . No dokonca aj mne teraz stvrdlo ako ti tu pisem 😅

andrejusa
20. feb 2013

@dianka3 dik za odpoved, ale nieje to kopanček, je to vyslovene tvrdnutie, je to ten divný pocit, akoby ti strplo cele brucho a tak neprijemne sa napne, ale len na chvilku... tiež som trošku vystrašena, pri prvom tehu som to mala oveľa neskor, tak ku koncu, magnezko som si už nasadila. Je pravda že sa dosť nadrapujem musím si dať viac pohov, neviem či to spolu suvisi, ale posledné dni mam aj taku slabosť v nohách a tak ma akoby tlačí na úplnom spodku brucha,,,ako naschval je moja dr PN a zastupuje ju sukromne sanatorium ktoré chce aj za zastupovvanie okolo 2Oeur!!!

dulkagabulka
21. feb 2013

@dianka3 skus pozriet okolo strany 41 a vyššie- tam sme o tom vela pisali 😉

a to, že s magneziom nič nepokaziš- tym by som si nebola taka ista...ved popozeraj tu predch. diskusiu

andrejusa
21. feb 2013

@dulkagabulka rada by som si to prečitala, ale pri mojom žihadielku čo už mame nestiham... neda sa napisať taký velmi úzky obsah? dnes som začala rozmýšľaťnad tým, či som si to sama nerobila... hrozne teraz milujem kysle a robila som si odšťavený citron s vodou, už dva dni som nič kysle nepila a nič netvrdlo... može byť???

dianka3
22. feb 2013

@andrejusa jaj aj ja to tak citim ked rychlejsie chodim,alebo aj niekedy doma, ze sa mi tak cudne napne brusko jak kamen,ale potom to prejde,ja som si celu diskusiu ani necitala ved sa to ani neda 😝 ale mne moj lekar vzdy vravi ze to tvrdnutie je ked sa dietatko zaprie, ale tak z hruba co som tu precitala kazda zena to citi a u kazdej to dopadlo inak a je pravda ze aj keby si mala 5 deti tak pri kazdom to budes pocitovat inak,myslim ci skor ci neskor to tvrdnutie kazde tehu je ine. No a kedy si bola naposledu u dr? pises ze ma pn 😒 to ma mrzi a 20 e je teda dost co si dnes uz nepytaju 😠 a odychujes viac menej ci ani nie pri malinkej ze? ani ja neodychujem kedze sa musim starat o drobcekov a celu domacnost uz sa to neda 😒

dianka3
22. feb 2013

@dulkagabulka dakujem 🙂 no trosku som si precitala ale je toho kopec 😀 a ja som len jej chcela poradit ,teda povedat to co mne moj lekar vravel na to tvrdnutie.ja pri druhom syncekovi som uz v 33tt dostala kontrakcie a bola otvorena na 3 a pol ,lekari mi to nastastie zastavili aj to mi davali 3,4 dni a ja som nakoniec vydrzala 3 tyzdne no a to tvrdnutie som mala ako kedy a odvtedy uz mam strach s tych tvrdnuti

andrejusa
22. feb 2013

@dianka3 a ako dlho ti už tak tvrdne bruško?ale ja mam už fakt pocit že to bolo tymi citroovými vodami, odkedy ich nepijem sa mi to tušim už nestalo. Citiš take ako neprijemne strpnutie ? lebo viem kedy sa zaprie a kedy je to ozaj taký zvláštny pocit až neprijemny by som povedala. A veru moc neoddychujem, ťa obdivujem že to zvládaš pri 3 deťoch... klobuk dole, ja som hotova a to mam jedno, ale to prve tehotenstvo bolo úplne super bez problemov a teraz mi je posledne dni nejak ťažko... kruti sa mi hlava, cela sa vnutorne trasiem a celé brucho ma tlačí ako v 9 mesiaci a stale ma tak nuti na sedenie. už sa fakt bojim...

dianka3
22. feb 2013

@andrejusa fuha,tak ked ti mam pravdu povedat ani presne neviem odkedy zacalo tvrdnut,ale asi od 26 tt sa mi zda zt si neoametam lebo popri detoch a povinostiach som ani neregistrovala ,zacala som to tak citit okolo 26 tta viac dovtedy nic a teraz mi uz malokedy tvrdne brusko,niekedy raz za den a niekedy vobec za cely den. ty si pila citronovu mineralku? hm,podla mna to nema nejaky vpliv,skor to sposobuje upchatie criev ci plynatost nie? No a ked sa ponahlam rychlo na autobus tak mi ozaj veru tak neprijemne stvrdne ako keby strplo ako pises 😒 je to cudne a vtedy si vzdy chytim brusko a podopriem rukami a upokojujem drobceka ze sa nic nedeje,ale hlavne je to vtedy ked rxchlo idem a sa kdesi ponahlam.No co uz musim to zvladat a najhorsie su tie domace prace,upratovanie 😠 nema mi kdo pomôct a moja draha svokra? ta ani prstom nepohne,ani podlahu nepoumyva,ani zachod pricom chodi don a vobec nic a ked sa mi narodila malinka cisarskym tak na 4 den ma pustili domov,stipala ma rana jak co bola som cela ubolena,ani malu som nevladala nosit na rukach a prisla som domov a manzel so svagrom davali novu podlahu do zachodu a zem cela spinava jak slak a myslis ze ju svokra umyvala? hovno!ako som prisla domov z nemocnice,hned co som spravila ,prezliekla sa a sla umyvat podlahu 😠 chapes 4 dni po operacii 😠 a taka katolicka furt sa modli hnusoba, ona sa s nami nebavi lebo je debilna,ale sak vydi ze som tehotna a uz nevladzem,ale nenapadne ju ani pohnut prstom,sak co nech aj keby som ruky nohy nemala musela by som sa o cely dom starat ja.Krava sprosta! 😠
No a co sa tyka tvojho tehotenstva,vies kazde je ine keby si mala 5 deti tak kazde tehotenstvo bude ine a inak ho budes prezivat, ako sama pises pri prvom fajn a teraz pri druhom toto,vydis neni to o tom istom, napriklad mam kamosku co prve tehu mala uplne bez problemov,doslova ukazkove tehu a teraz nemoze donosit uz 3 krat prisla o babo,ma problemy pocas tehu a kdo by to bol povedal predtym ani nekrvacala ani nic a teraz takto 😔 je to smutne.
No mne ked sa kruti hlava je to z toho magneska lebo znizuje tlak a preto pijem jednu slabu kavu denne a je to ok 🙂 A tebe niekto pomaha ci si nato sama? vladzes okolo maleho a domacnosti? s tym spankom boze vies chodim spat az o 2 ci 3 rano,lebo deti nie a nie zaspat su moc hyperaktivne a teraz najme v zime ked sa im nikam nechce,ale nastastie sme zdravy . Inac nebojis sa tej prasacej chripky? och ja mam strach ale urcite by som sa nedala ockovat lebo z tej vakciny mam vetsi strach aby to neublizilo babetku

adriana458
24. feb 2013

Baby tak ja teraz neviem, keď ležím na chrbte a na jednej strane sa mi spraví tvrdá guča na pár sekúnd a na druhej strane je normálne mäkké, tak je to tvrdnutie alebo nieje? 😕 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre