Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

helenkasabinka
12. aug 2010

😕

escape09
21. aug 2010

dupinka aj ja som Rh.negativ pises tam ze vsetky zeny vo vasej rodine maju ten isty problem ja len sa chcem opytat ci maju zdrave deticky ci su v poriadku ja mam jedno mala je v poriadku ale velmi by som chcela este jedno len mam obavi ci bude zdravucke to dalsie 😒

muska77
23. aug 2010

ahoj escape09, ja len pre vysvetlenie inkompatibilita RH faktora (M-negat, O- pozit) moze byt problemom v tehu. To ale neznamena, ze sa druhe dieta narodi chore. Ide o to, ci pri prvom tehu/porode prislo k senzibilizacii matky alebo nie. t.j. ci si negativna krv matky vytvorila protilatky proti pozit krvi dietata. Na zabranenie senzibilizacii sa pouziva uz spominana rhega po prvom porode, ale myslim, iba ked je dieta pozit. Ked ma prve dieta RH faktor negat, matka nepotrebuje rhegu, lebo nema ako prist k vytvoreniu protilatok. Cize druhe dieta by malo byt celkom v pohode v pripade: 1) ze prve dieta je negat, alebo 2) ak prve dieta bolo pozitivne a dostala si rhegu.

jenticka
10. sep 2010

ahojte chcela by som sa spytat ak s tym ma niekto skusenost mala som jeden potrat pichli mi tu injekciu potom som porodila zdrave dievcatko rh pozitiv a zase mi ju pichli a teraz som znova tehotna hrozi mi opet potrat?tato injekcia chrari proti potratu?ako je to?

myzma
10. sep 2010

@escape09 nemaj obavy, drzim palce pri dalsom, lekari ta budu sledovat na protilatky v krvi a po porode ti pichnu opät rhegu... my sme o prve prisli, nasledne mi po zakroku pichli rhegu... druhe babo, matusko, sa narodil pozitivny ale uplne zdravy, po porode mi pichli opät regu, pri dalsom tehotenstve budem opät sledovana a po porode (mozno uz i z prevencie) mi pichnu regu... niekedy sa moze stat, ze rhegu pichaju este pred porodom, ale to je asi na lekaroch...

@jenticka ako som pisala, budu ta sledovat na protilatky v krvi na tehotenstkych poradniach ako pri prvej dcere... vypusti myslienky na potrat a uzivaj si tehotenstvo, strach je velmi mocny a dokaze ludi "poviazat", co moze uskodit tebe i babätku... tvoj gynekolog ta bude sledovat a ak y a nahodou dac vyskytlo, urcite to budu riesit, napr. rhegou pocas tehotenstva 🙂 drzim place

kingstonka
6. okt 2010

ahojte- rada by som sa poradit s niekym kto mal v tehotenstve podobny problem a to narastajuce protilatky. Zatial som nenasla nikoho takeho ( chvalbohu sa to nestava vdaka podanej reghe v prvom tehotenstve)- u mna zial protilatky postupne rastu - momentalne v 26tt boli 1:8. a tak som bola poucena ze sa budu sledovat dalej aj dieta ultrazvukom... ak niekto mal podobny problem ako to nakoniec dopadlo? v ktorom tyzdni ste rodili? pri akej hodnote tehotenstvo ukoncili?

kvetinqa
8. okt 2010

Ahojte, aj ja som rh - a manzel rh+ , mam uz druhe tehu, prve bolo mimomaternicove... neviete ako to je pri odobrati pupocnikovej krvi pri rh inkompatibilite?

sasikas
8. okt 2010

@kvetinqa - ja som tiez rh negativ a manzel pozitiv....pupocnikovu krv sme si dali odobrat a nebol ziadny problem....ale teda mala je rh negativ....neviem ako by to bolo keby je pozitiv.... 😉 drzim palce..

kvetinqa
8. okt 2010

@sasikas vraj sa da krv odobrat iba pre sukromne ucely, ak mas rh inkompatibilitu.. preto mi je zvlastne, ze ak je krv nevhodna do verejneho registra, ci je naozaj vhodna na uskladnenie pre maleho alebo je to len komercny tah... kazdopadne dakujem 🙂

domcek
8. okt 2010

@kvetinqa ja som Rh- a manzel Rh+. Syn je Rh+, a ja nasa dcerka je Rh+. Pupocnikovu krv sme si dali odobrat len pri dcere a nebol ziadny problem.

kingstonka
8. okt 2010

...mne bolo povedane, ze pupocinikovu krv si mozem dat odobrat aj ked mame rozdielne rh a dokonca aj ked sa tvoria tie protilatky....
skoda, ze tu nie je nikto kto mal podobny problem ako ja- protilatky v druhom tehotenstve...

kvetinqa
8. okt 2010

@domcek oki, vdaka 🙂

domcek
8. okt 2010

Nieje za co. Opatrujte sa. Drzim palce. 😉

seba1
30. nov 2010

chcem sa spytať, ak má žena Rh faktor negat ( a partner aj dieťa pozit) a po prvom pôrode jej nedali tú injekciu proti tvorbe protilátok, dá sa s tým niečo robiť? Nie je to môj prípad, ale vyskytlo sa to v mojom okolí.

ivka1603
30. nov 2010

@seba1
Ahoj.....v každej normálnej pôrodnici by mali pichnúť injekciu proti tvorbe protilátok....automaticky......ak jej to nepichli, neodporúčam ďalšie tehotenstvo, lebo hrozia problémy ☹ Ja mám tri deti, mám Rh- a MM má Rh+, po každom pôrode mi pichli injekciu a všetky deti sú úplne v poriadku a zdravé a majú po MM sk.Rh+

seba1
30. nov 2010

@ivka1603 tie protilátky sa teda už nedajú poriešiť?

anniera
30. nov 2010

@kingstonka ja som prípad že sa mi zvyšovali protilátky....neboj sa, budú to sledovať na hematológii. Ja som to dotiahla do 38.tt s titerom 1:64 čo už bolo teda dosť. Vyvolali mi pôrod a bolo. Priprav sa že možno budeš musieť skôr rodiť a že dieťa bude mať oveľa silnejšiu žltačku ako normálne. Môj Tomáš bol 24 hodín pod lampou v inkubátore, asi na 3 deň u neho prepukla brutál žltačka. Bol v IV.pásme, čiže mal veľmi silnú žltačku. Ale zvládli sme to a sme OK. Drž sa a hlavne treba tie protilátky teraz často sledovať. Ja som chodila na hematológiu na kontrolné odbery každé 1-2 týždne až do konca tehotenstva. Drž sa!!!

ivka1603
30. nov 2010

@seba1
už teraz je neskoro ☹
Mňa sa v nemocke po 3.pôrode vyslovene pýtali, či ešte plánujem ďalšie dieťa....v prípade, že nie, už by mi nemuseli pichnúť injekciu...ja som nevedela na 100%, tak mi ju radšej pichli, aby som nemala potom problémy v prípade ďalšieho tehu 🙂
Teda teraz už vôbec neplánujem tehu, ale jeden nikdy nevie :-O

seba1
30. nov 2010

@ivka1603 no to mi je ľúto, neviem čo si mám myslieť o tej nemocnici 😠 , že jej to nedali. Ďakujem za info.

groka
22. dec 2010

@kingstonka ahoj
my sme mali problemy pri druhom
musela som ist rodit na antolsku,povedali mi ze maly bude poskodeny asi v 37tt v 38tt som porodila cakali sme problemy,protilatky som mala cele tehotenstvo
nakoniec prisli az k tomu,ze malemu museli menit celu krv v tele,bolo to peklo
ty mas protilatky?ja som trosku studovala na nete co sa vlastne dialo,udialo a v 28tt mi mal doktor pichnut rhegu a predislo by sa tymto problemom
ja som mala problemy od 14tt,krvacanie,spinenie,tvrdnuie bruska,vsetko torobili tie protilatky,aj som zacala skor rodit,ale zastavili mi to
drz sa

groka
22. dec 2010

@kingstonka aha v tom 37tt som vyhladala ineho lekara ktory mi vzal krv ako rastu protilatky a som mala tak vysoke,ze na zakalade toho som musela ist hned rodit,bolo to tak vysoke,ze sa mohol maly poskodit v brusku tie posledne dni,ale maly je zdravy,no nervy riadne a + potom co nasledovalo
vies aj kolko si mala titer protilatok?
uz si mozno aj porodila

zlatat
30. jan 2011

holky chcem sa spýtať - môže pri 3.tehu vzniknúť nejaký problém, keď ja som Rh negat., muž je Rh pozit., obe moje deti sú Rh pozit. ale po druhom pôrode som nedostala Rhegu ( žiaľ, prišla som na to až teraz, keď som potratila )
Mladší synček mal silnú žltačku, bol liečený fototerapiou, no aj tak mu dlho trvalo, kým sa žltačky celkom zbavil, okrem toho trpí imunodeficienciou

zlatat
30. jan 2011

@seba1 a vidím, že riešiš to isté čo ja. Ja som sa na to pýtala môjho gynekológa ( rodila som v inej pôrodnici, nie pri ňom ), či som ju dostala, či to mám v správe a v prepúšťacej správe z pôrodnice to tam nebolo - len mi sucho povedal, že reklamácie nech smerujem tam, kde som rodila 😠
Ale nespomínal mi, že by som už nemala otehotnieť.

A ešte - pred 3 týždňami som mala potrat v skorom štádiu ( v 6 tt ) a Rhegu som nedostala, vraj to nie je potrebné, lebo malinké nemalo ešte svoj vlastný krvný obeh. Je to naozaj tak?

adikad
30. jan 2011

@zlatat ano,aj ja som takto potratila a tiez mi povedali,ze takto skoro sa protilatky nevytvaraju,ze netreba rhegu pichnut.

maca_p
30. jan 2011

@zlatat no ja neviem, podla mna mna ti ju mali pichnut aj po potrate. mne ju dali napr. aj po amniocenteze.

sanny77
30. jan 2011

ahojte, akurat tu citam vase prispevky a tiez som pripad, ze som Rh negat a manzel je Rh pozitiv... nase prve dietatko si vytvorilo vlastnu krvnu skupinu a je Rh pozitiv.. teraz som tehu a caka ma amnio, ako tak citam tak by som si mala opat po nej asi pytat rhegu? tento krat mi to lekar nenapisal do knizky, esteze si to pamatam, ze som Rh negativ...

maca_p
30. jan 2011

@sanny77 ja som bola v ruzinove a hned po zakroku mi lekar hovoril, aby som to pripomenula sestrickam. amnio sa neboj, bud uvolnena. ta rhega do zadku boli viac ako zakrok.

sanny77
31. jan 2011

@maca_p vdaka za info, no tak sa mam na co tesit... tak musim si to pripominat aby som nezabudla, caka ma to v stredu a dufam, ze to dobre dopadne... lebo sa bojim ako nikto, ale tak asi nie som prva...

lyongirl
31. jan 2011

Ahojte, pridávam sa do klubu mamičiek s RH-, manžel RH+
Prvé dieťa má RH-, to mi Rhegu nedávali, pretože to nebolo potrebné, druhé dieťa má RH+, takže mi Rhegu pichli, teraz čakáme tretie dieťa a neviem, čo mám čakať. Viem akurát to, že sa bude sledovať, či sa mi vytvárajú protilátky a ak by boli vysoké, tak sa pôrod musí vyvolať, ale ináč neviem, čo sa bude diať. Ani jedno dieťa som nedonosila, takže rátam s tým, že nedonosím asi ani tretie a narodí sa predčasne, aj keď lekár povedal, že u tretieho je veľká pravdepodobnosť, že prídeme do cieľa, ale asi v nemocke ☹

seba1
1. feb 2011

@zlatat ja som to riešila nie ako môj prípad, ale známa má s tým nejaké problémy, ale už to nechám na ňu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre