Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

katusska1
29. sep 2011

@pusa1806 no, nie som odborník 😀 najlepšie je poradiť sa s hematológom, ale moje infošky sú len čisto školské - takže ti poviem ako sme sa to učili my a čo som vyčítala z múdrych kníh. Podľa mňa sa injekcia podáva každej mame s nekompatibilným faktorom okolo toho 28.-29 tt. A hlavne by sa mala dať po pôrode asi do 36 hodín, neviem už presne 😀. Takže skús ísť za hematológom a povedať mu svoju situáciu. Ja som ti napísala len čo sme sa učili v škole a to už môžu byť nepravdivé údaje alebo staré, neaktuálne. Predsalen nemáme učebnice s najnovšími objavmi z medicíny 😀. Skôr rozpadávajúce sa haraburdy 😀.

moni
29. sep 2011

hmmm, mne povedali ze Rhogam injekcia (obdoba Rhega) ucinkuje okolo 12 tyzdnov, urcite to nie je v rokoch. preto sa aj robia odbery pocas tehu v 28tt, aby koniec tehotenstva bol vykryty. po porode by mala byt dalsia, a vacsinou aj po MA podavaju

lydia22
29. sep 2011

Ja som 0- a manzel A+ nas drobec je po manzelovi A+. Mne pichli injekciu uz 20tt ked som bola na amniocenteze a nepamatam ci mi po porode este niejaku pichli.chceme druhe babo tak dufam ze vsetko bude o.k.

bublinqa
29. sep 2011

mne protilatky tiez pichli pocas tehu, dr. vravel, ze ucinok trva 8-12 tyzdnov, nakolko som v tej lehote stihla porodit a babo malo rh+, vytesovala som sa, ze "vcelicku" uz nedostanem. prd makovy, aj tak mi protilatky pichli

@pusa1806 skus si to pozriet v prepustacej sprave, alebo ak si prepustaciu dala svojmu dr. pri kontrole po sestonedeli, tak sa ho na to opytaj, ci to tam mas niekde uvedene

atiatko
29. sep 2011

@sisaha @lejla1981 - dievčatá netuším, či sú nejaké vedecké výsledky ohľadom Rhegy, pre mňa to bola tiež nová info, viem, že sa v tehu kontrolujú protilátky ... tak mi to povedali v nemocke, tak preto som to napísala .... myslím, že ak Dr. nenašli dôvod nášho neúspešného tehu, dali to za vinu napr. aj účinku Rhegy ... ☹

pusa1806
30. sep 2011

@lydia22 Ahoj lydia,teba poznam zo spišiačok,aj mi máme presne ten istý problem,a tiež neviem,či mi po porode pichli tu injekciu,si napametám....

lydia22
30. sep 2011

@pusa1806 tak ked otehotniem musim sa porozprávat so svojim dr.ale to by malo byt napisane v zaznamoch na porodnici ale kto to zisti.

pusa1806
30. sep 2011

@lydia22 myslíš,že to má aj obvodný gynekolog v záznamoch,musím tam zájst,lebo po tom,čo som si prečítala na nete,mám obavy,doteraz som to neriešila,som nevdela,že je to taký problém

pusa1806
30. sep 2011

@pusa1806 pichá sa to do zadku, alebo aj inde? lebo si nepametám,žeby som niečo dostala do zadku...a prečo si ty bola na amniocentéze,ked sa smiem spýtať...

pusa1806
30. sep 2011

@lydia22 pichá sa to do zadku, alebo aj inde? lebo si nepametám,žeby som niečo dostala do zadku...a prečo si ty bola na amniocentéze,ked sa smiem spýtať...

sisaha
30. sep 2011

@pusa1806 mne to pichli tusim do stehna ešte na koze po porode

lydia22
30. sep 2011

@pusa1806 bola som na amniocenteze lebo mi vysli zle tripple testy-ale to vacsine zien vyjdu zle a chceĺa som mat istotu,plus som bola aj na morfologickom utz v kosiciach,tiez pre istotu nech pozru babo.

nuna55
1. okt 2011

lydia 22 kde si bola na amnio? a kedy?

lydia22
1. okt 2011

@nuna55 u nas v Spiskej v nemocnici a bolo to v roku 2009 myslim v january.

hori
1. okt 2011

babenky, ja som tiez Rh neg., na manzela sa doki ani nepytal, lebo vraj Rh faktor nie je dedicny, dedicna je iba krvna skupina... teraz som trochu mimo, lebo viacere tu pisete, ze dieta zdedilo Rh + po manzelovi alebo ze ked je aj muz Rh negativ, tak je to v poriadku... ja som doteraz bola v tom, ze nie, ale neviem to na 100 %... cakam druhe dieta, sleduju mi protilatky a zatial vsetko ok, takze ziadnu injekciu pocas tehu som nedostala, po prvom porode mi pichli do zadku - na to si pamatam, lebo som si po nej este zo dva tyzdne nemohla bezbolestne sadnut... 😉

katusska1
1. okt 2011

@hori Ahoj 🙂, Rh faktor je dedičný! Možno ste doktorovi zle rozumeli. Pokiaľ ste obaja s mužom negatívni, nemusíš sa báť 🙂. Dieťatko bude mať tiež negatívny faktor a tvoje telo ho nebude vnímať ako "votrelca", čiže nezačne tvoriť protilátky. Vidím, že čakáš dcérku, takže bude mať Rh-. Keď ostane tehotná s mužom Rh+, je veľká pravdepodobnosť že ich dieťa bude tiež pozitívne a dcéra bude mať problém s kompatibilitou, ale nemusí to tak byť. Väčšinou ale je, pretože Rh+ je dominantný a Rh- recesívny. Nebolo by tomu tak, ak by muž, ktorého si nájde bol heterozygot. Vtedy je to pol na pol. Môže sa narodiť dieťa s Rh-, ale aj s Rh+.

lucinocka
1. okt 2011

baby, ked som dostala rhegu po potrate v 12 tt, dostanem dalsiu po porode? /teda ak sa druhykrat zadarai a dovedieme to do uspesneho konca/

lyongirl
1. okt 2011

@lucinocka dostaneš ju po pôrode v tom prípade, že dieťa bude rh pozitiv..., ak bude negat. po tebe, tak nie je treba 🙂

ivanka26
10. jan 2012

a nemôže sa stať že na to zabudnú? zaočkovať matku keď je negativ? 😒

maroska
30. jan 2012

mne nič nepichali pisala som na tuto stranku ako maroška narodula sa nam v novembry dcerka Janka je nadherna dalšie deti už neplanujeme ale ani teraz mi nepichli žiadnu injekciu bolo to dost rychle kedže sa mi odtrhla placenta od maternice a dost som krvacala naštastie sa mala ponahlala inak by museli rychlo konat ked jej doktorka na ultrazvuku hladala či bije srdiecko bola to najdlhšia minuta v živote asi preto som na nu dost pnaviazana len ked mi niečo nepasuje hned mam strach a ja viem že tak to už bude do konca mojho života a za to som aj vdačna preto prajem všetkym mamičkam vela štastia a hlavne radosti zo svojich detičiek 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

maroska
30. jan 2012

@ivanka26 ano može sa to stat ja som negat a moje obe deti su pozitivne a nikto mi nič nepichol ked som sa na to pri druhom tehotenstve pytala povedali mi že ked budu vysledky protilatok zle tak až potom sa to bude riešit 😲

dzein25
31. jan 2012

Ahojte, mne pichali injekciu po oboch pôrodoch......obe deti majú po mužovi krvnú skupinu. Ako je možné, že obaja rodičia sú pozitívny a ja negatívna???

simonkato
1. feb 2012

Ahojte baby chcela by som sa spytat ja som minuska a drahy je pluska pri prvom tehu ma vobec nesledovali viem ze som koli tomu dostala len raz injekciu pri odbere plodovej vody lebo som bola minuska.Ale o malicku sme prisli vobec neviem ci bola pluska alebo minuska.A kedze chceme druhe babo velmi sa bojim aby sa nieco nestalo kedze vobec neviem ci mi daku inkeciu koli protilatkam davali.Poradte prosim

dudduli
1. feb 2012

@simonkato ,ahoj,ja som tiez minuska,moj manzel je pluska.mali by ti pichat protilatky,myslim ze asi dve alebo tri behom tehu.ja som sa hned na to pytala doktora,kedy to treba,prvu som dostala okolo tretieho mesiaca,druhu asi v siestom ,neviem presne,a ked som porodila tak tusim do druheho dna poslednu,mame krasneho trojrocneho synceka.

simonkato
1. feb 2012

@dudduli a pri prvom syncekovi ti nedavali nic? a prvy snycek ma aky rh faktor ze to zavisi dost aj od toho.

dudduli
1. feb 2012

@simonkato ,s prvym synom to bolo trosku inak mam ho z prveho manzelstva a vted.y bol aj moj muz negativ,ale bola som na amniocenteze a tam pichali protilatky kazdej negativnej matke. a potom po porode mi pichli dalsiu.pri druhom som mala muza pozitivneho a to bola prva otazka doktora ze aky faktor je manzel? a uz ma potom sledoval.moj terajsi manzel ma tiez so mnou druhe manzelstvo a v tom prvom tiez prisli o babo,ze jeho zene nepichali ziadne protilatky.tiez bola negat.

cmeliatko
1. feb 2012

@dzein25 no asi tak ze tvoja mamina bola negativna a tvoj ocino pozitivny. pri porode sa tvoja krv a mamina zmiesala a tak tvoja mamina zostala rh plus. ci pockaj hm..ty si negativna aj tak a vasi pozitivni? tak neviem....nemas surodencov?
keby si mala surodencov, tak je mozne ze oni spojili krv s tv maminou a preto je teraz mamina pozitivna ale ty si este vysla ako negativna.

simonkato
1. feb 2012

@dudduli dakujem tak dufam ze ked ostanem tehu bude vsetko v poriadku a novy gyndos na ta vacsi pozor

dudduli
1. feb 2012

@simonkato ,neboj vsetko bude ok, prajem vam vela stastia 🙂)

mikca94
8. mar 2012

Ahojte chcem sa spytat som negativna a partner pozitivny , je to moje druhe dieta je nejake riziko poskodenia dietatka nakolko mate take skupiny ?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre