Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

hellosona
12. júl 2007

dakujem zuzanocka aj lenkamt 🙂

benabianca
13. júl 2007

ahojte,ja som rh negativna,moj muz pozitivny.
Prve dieta je bezproblemove,len v 36.tyzdni som krvacala,takze som dostala injekciu anti D.To iste po porode.A takisto po druhom porode som ju dostala.Obidve tehotenstva boli inak v poriadku,len si treba davat na krvacanie pocas tehotenstva,vyhladat lekara,nech mozu dat injekciu anti D.

hellosona
13. júl 2007

fiiiha, tak to je dobre vediet... dakujem za info

benabianca
13. júl 2007

a krv na protilatky mi brali pri kazdej kontrole

emjee
24. jún 2008

mata35 • Dnes o 08:52
Kočky, prosím Vás teraz v 30. týždni mi lekár povedal, že mám máličko zvýšené protilátky, vraj mi za 3 týždne znova zoberie krv a bude sa to sledovať. Viete mi povedať, čo to znamená? Hlavne, čo hrozí bábätku, ak by to bolo stále zvýšené? Vraj to môže byť aj po amniocentéze, kedy mi pola podaná injekcia. Ďakujem

pierkkko
13. nov 2008

tak ja uz mam v tom toalny chaozz. som tu pri vas dnes prvykrat.pretoze mam tiez rh- no moj priatel ma 0negativ. a som uz po jednom potrate ☹ a pichnute mi nebolo nic.mam sa niecoho obavat alebo nemusim? ake to moze mat nasledky?

emjee
14. nov 2008

pierkkko nemusis sa nicoho obavat - ak ste obidvaja rh negativ mozu mat vase dieti len rh negativ a preto nie je dovod pichat tu inekciu 😉

katy2
3. feb 2009

ahojte,
ja som Rh neg. a MM ani netusim, nikto to zatial neskumal..... Viem, ze okolo 25tt mi budu zasa brat krv na protilatky.... ma ist MM na krv zistit au ma krvnu skupinu? Cakame prve babo..... Vdaka....

veronika81
3. feb 2009

katy, mne keď zistili, že som Rh neg., tak automaticky mi sestrička u gynekológa povedala, že musí prísť na krv aj môj partner, normálne ho objednala ku nim do ambulancie a zobrali mu krv. Tebe nič také nepovedali?

katy2
3. feb 2009

veronika, praveze nie.... tak som na pochybach.... ☹

titkovamiriam
3. feb 2009

ja som rh neg a muz aj priatel su a poz a najvacsi problem som mala pri prvom a to vlastne az ked sa milan narodil zacali sa mu v tele tvorit nepriatelske protilatky,tehu som mala vsetky ok.-samozrejme som si po porode dala bacha aby mi dali tu injekciu co sa rh neg.po porode dava

katy2
3. feb 2009

lenze ja neviem, aky Rh je MM 😠

veronika81
3. feb 2009

to sa mi nejak nezdá katy, ja som tiež nevedela, aké má Rh. Ale vlastne sa ma na to ani nepýtali, hneď ho objednali. Kedy ideš najbližšie do poradne? Podľa mňa sa na to opýtaj, nie je to sranda..

katy2
3. feb 2009

idem dnes.... asi sa spytam.... vdaka....

titkovamiriam
3. feb 2009

tak mm zoberu krv,ked mas sikovneho lekara tak to spravia aj tam

veronika81
3. feb 2009

daj potom vedieť, som zvedavá čo ti povedia.. Ale podľa mňa by to malo byť automatické, nerozumiem 😒

titkovamiriam
3. feb 2009

ak sa neboji da sa to spravit aj doma,len si v lekarni treba kupit ten papierik na zistenie rh a skupiny

katy2
3. feb 2009

vdaka, urcite sa ozvem....

dupinka
3. feb 2009

katy, je jedno, aky Rh faktor ma MM, podstatny je tvoj. Dieta rovnako moze mat rozny Rh faktor, aj ked obaja ste pozitiv, ono moze mat negativ. Jasne, nie je na skodu vediet Rh faktor otca, ale nie je podstatny.

Sleduje sa RH negativna matka, pretoze tam moze nastat pripad, ze babatko bude Rh pozitiv a pri porode resp. uz pocas tehotenstva vytvara protilatky proti matkinej krvi. Ak sa take protilatky krvnymi testami zistia, tak sa picha matke AntiD, to je liek, aby sa protilatky nedostali do jej krvi, pretoze by mohli ohrozit potom dalsie potomstvo,...

Uz tu bolo viacero takych tem, dokonca som do niektorych vkladala aj clanky z internetu a odbornych knih, tak pohladajte 😉 je to tam vsetko pekne vysvetlene. A ak nie, poslem do IP.

veronika81
3. feb 2009

ja sa do toho z lekárskeho hľadiska nevyznám, píšem len, čo mi povedal gynekológ.. ale keď som ja Rh negativ a partner tiež, odkiaľ môže dostať dieťa Rh pozitiv?
Ako som písala vyššie, automaticky brali krv aj priateľovi a keď boli výsledky, že má tiež Rh negativ, tak dr. povedal, že je to v poriadku. Ale krv na protilátky mi brali už dvakrát, teraz som objednaná ešte tretíkrát.

veronika81
3. feb 2009

a tiež prečo sa za rizikové považuje Rh negativ? Veď napríklad ak je matka Rh pozitiv, dieťatko by teoreticky mohlo mať aj negativ, tam tie protilátky nehrozia? Neviem ako to je, preto sa pýtam..
Lebo známa bola Rh pozitiv, tak vraj všetko ok, nič viac sa nesledovalo. Mne ako Rh negativ poznačili v tehu knižke výrazný červený rožtek perom 😀 a automaticky brali krv partnerovi.

dupinka
3. feb 2009

kuk do albumu, dam tam tabulku...

dupinka
3. feb 2009

Rôzne Rh faktory u matky, otca a dieťaťa

Inkompatibilita znamená rôznosť alebo nezhodu, skratka Rh označuje Rh faktor – antigén, ktorý sa nachádza na červených krvinkách. Konkrétne pod týmto názvom rozumieme stav, keď erytrocyty matky tento antigén na svojom povrchu nemajú /sú Rh negatívne/, otec dieťaťa a potenciálne aj dieťa tento antigén na povrchu červených krviniek majú (sú Rh pozitívni).
Keďže organizmus matky tento antigén nepozná, imunitný systém ho rozoznáva ako niečo cudzie a po vzájomnom stretnutí začína proti nemu produkovať protilátky. Tento jav nazývame izoimunizácia, protilátky môžu prechádzať cez placentu k plodu, cielene poškodzovať jeho červené krvinky proti ktorým boli vyrobené. Toto ochorenie potom nazývame hemolytická choroba novorodenca /hemolýza = rozpad červených krviniek/ a podľa stupňa hemolýzy rozoznávame aj stupne závažnosti tohto ochorenia a jednotlivé klinické obrazy.
Treba zdôrazniť, že len tak jednoducho k stretnutiu medzi Rh pozitívnymi krvinkami plodu a krvou Rh negatívnej matky nedochádza. Krvný obeh plodu a matky sú prísne oddelené. K stretnutiu medzi Rh negatívnou krvou matky a Rh pozitívnymi červenými krvinkami môže dôjsť viacerými cestami. Napríklad, ak takáto žena dostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, počas tehotnosti transplacentárnym prechodom niekoľkých krviniek plodu, počas rôznych invazívnych zákrokoch v tehotnosti ako je napr. amniocentéza, pri problematickom pôrode placenty, keď ju treba vyberať v narkóze operačne, atď.
Imunizácia môže nastať napríklad aj po interupcii, pri mimomaternicovom tehotenstve. Imunizácia – tvorba protilátok proti Rh pozitívnym krvinkám – uplatní v tomto prípade svoj efekt až v nasledujúcej tehotnosti. Tieto protilátky môžu prejsť cez placentárnu bariéru k plodu, naviažu sa na jeho krvinky, a tie sa potom rozpadajú v pečeni a slezine plodu. Plod trpí anémiou, čiže málokrvnosťou, anémia spôsobuje, že jeho orgány sú nedostatočne zásobené kyslíkom. Z rozpadnutých erytrocytov vzniká veľké množstvo bilirubínu – farbiva, ktoré novorodenec nevie po pôrode sám spracovať, toto farbivo je toxické, hromadí sa v mozgu dieťaťa a poškodzuje ho. Navonok sa to prejaví ako výrazný ikterus – žltačka, ktorá vzniká už niekoľko hodín po pôrode.
Toto je teda klinický obraz hemolytickej choroby novorodenca, ktorý sa dnes už v praktickom živote takmer nevyskytuje. Dnes je vypracovaný a v praxi dobre zavedený systém starostlivosti o Rh negatívne matky. Každej Rh negatívnej budúcej mamičke sa v tehotenskej poradni počas tehotnosti trikrát kontroluje prítomnosť možných protilátok. Ak ide o prvú tehotnosť a samozrejme predpokladáme, že nedostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, nemá v krvi žiadne anti Rh protilátky /tieto protilátky sa v literatúre nazývajú aj ako antiD/. Po pôrode sa jej dieťatku vyšetrí krvná skupina a podľa výsledku sa podá mamičke injekcia – Rhega, ktorá je tvorená protilátkami, ktorých úlohou je vychytať Rh pozitívne krvinky plodu a tak zabrániť ich imunizačnému vplyvu. Kritérii na podanie Rhegy je niekoľko, hlavným je, že dieťatko má Rh faktor pozitívny. Rhega sa podáva do 72 hodín po pôrode. Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29. týždni tehotnosti. Takisto by sa mala Rhega podať Rh negatívnej pacientke po spomínaných zákrokoch, ako je napr. amniocentéza. Ďalej po spontánnom potrate, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve. O podávaní Rhegy – antiD protilátok je vždy dobré poradiť sa a s hematológom.

veronika81
3. feb 2009

Ďakujem za odborný výklad 😉
Aj za tabuľky, podľa nich keďže sme obaja negativ, tak aj malý bude Rh negativ. Super!

dupinka
3. feb 2009

veronika, tak to mas dobre.... Ja som RH neg. a manzel RH pozit., tak mi pravidelne beru krv na protilatky. Zatial bolo vsetko oki, ale urcite mi budu pichat Rhegu. O tomto mam pozistovane vela, kedze rovnaky problem v nasej rodine maju vsetky zeny. 😉

Drzim vam vsetkym palce!!

roasha
3. feb 2009

dupi,Rhegu ti nemusia pichat,pokial bude dietatko negativ po tebe.hned po rodode urobia test,a len keby bolo babatko pozitiv,picha sa Rhega.Rhega sa tiez automaticky picha pri kazdom potrate.

roasha
3. feb 2009

rodode----porode 😅 🙂

roasha
3. feb 2009

este k tej Rhege,picha sa do 72h od porodu,alebo ineho zakroku/napr.cistenie po potrate,alebo interupcia../

veronika297
3. feb 2009

Ahojte chcela by som sa opýtat môže byť problém ak ja mám 0 Rh + a polovička 0 Rh - pri otehotnení,že sa nám nedarí?

petruci6
3. feb 2009

veronika,problem moze byt iba keby si bola ty RH negat -, ale vo vasom pripade to nie je

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre