Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

kosicanka1
18. jan 2007

no asi nas negativiek nie je tak vela, ale predsa skusim:
ja som 0- a manzel AB+
je to prve tehotenstvo, vraj dostanem protilatku az po porode
baby tu pisali, ze protilatky dostali aj v 28tt - a mne ju lekarka neda, vravela, ze zbytocne ???
je to OK? alebo mam zmenit lekarku?
a je pravda, ze nase deticky maju tazsiu zltacku???

sisulik
18. jan 2007

ahoj kosicanka...ja mam tiez - a manzel +....nie kazda zena s takym Rh dostane protilatky..zavisi to od toho, ake Rh bude mat dietatko...ja som protilatky nedostala, lebo dieta malo Rh +....ak by sa dieta narodilo s Rh - (tak ako ja) tak az vzdy by som dostala protilatky...
teraz som opat tehotna...zase tie protilatky budu zavisiet od toho, ci toto druhe dieta bude mat + ale -....

kosicanka1
18. jan 2007

no ale krvnu skupinu dietatka zistia az po porode... podla toho daju protilatky, to mi je jasne
ale nie je mi jasne, preco niektore zeny dostanu protilatky uz v 28tt ???

sisulik
18. jan 2007

to neviem ani ja...mozno im vysli pocas tehotenstva protilatky pozitivne...
kosicanka..a kde v KE byvas? ja som tiez z KE.

krissy1
18. jan 2007

ake protilatky dostanu?
pokial ja viem aj podla mna,lebo sa ma to tyka,tak pocas tehu sa bere 3krat krv na protilatky,ale ziadne sa nepichaju.Mozno jedine ked ti vyjdu pozitivne...

sisulik mne to bol vysvetlene,ze ked bude dite +tak vtedy sa pichaju tie protilatky

krissy1
18. jan 2007

pardon dieta nie dite

domcek
18. jan 2007

Ahojki no ja som O- a manzelik O+. Protilatky som dostala hned po porode a dalsiu davku a kontrolu po 6tyzdnoch. Maly ma tiez O+. Zvycajne pri prvom tehotenstve nebyva problem. Vacsinou az pridalsich tehotenstvach preto sa pichaju hned po porode tie protilatky aby sa zabranilo komplikaciam pri dalsom tehotenstve.

kosicanka1
18. jan 2007

sisulik, byvam pri amfiku.
holky, takze prve tehu nie je ziadne riziko? aj ked bude babo rh+ po ockovi? proste len mi po porode pichnu tu injekciu a pohoda? 😀

sisulik
18. jan 2007

krissy...ja som sa preklepla...moje dieta malo Rh - tak ako ja...cize opravujem...
ze ak zena - a muz ma + a dieta ma tak ako matka -, tak protilatky zena nedostane........

krissy1
18. jan 2007

nic asa nestalo,len uz som zacakl pochybovat o sebe,ci uz fakt nevnimam🙂

uska
18. jan 2007

ahojte,
aj ja som 0rh- a manzel arh+.mne to lekar vysvetlil tak, ze pri rh- matkach sa 3x v tehu berie krv na protilatky a az ked vyjdu pozitivne, tak vtedy sa nieco pocas tehu pichne. inak sa picha injekcia az po narodeni dietata, ale bez ohladu na to ci je dieta rh+ alebo rh- ale preto, aby pri dalsom tehu tehotna netvorila protilatky.inak komplikacie nie su ani pri dalsich tehu, pokial ti po prvom porode pichnu injekciu,tak dalsie tehu sa opat len sleduju protilatky.inak bola uz k tejto teme na konikovi diskusia,treba sa pozriet v archive a tam sa to rozoberalo zovsetkych stran.

kosicanka1
18. jan 2007

tolko citacia mudra kniha:
Každej Rh negatívnej budúcej mamičke sa v tehotenskej poradni počas tehotnosti tri krát kontroluje prítomnosť možných protilátok. Ak ide o prvú tehotnosť a samozrejme predpokladáme, že nedostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, nemá v krvi žiadne anti Rh protilátky /tieto protilátky sa v literatúre nazývajú aj ako antiD/. Po pôrode sa jej dieťatku vyšetrí krvná skupina a podľa výsledku sa podá mamičke injekcia – Rhega, ktorá je tvorená protilátkami, ktorých úlohou je vychytať Rh pozitívne krvinky plodu a tak zabrániť ich imunizačnému vplyvu. Kritérii na podanie Rhegy je niekoľko, hlavným je že dieťatko má Rh faktor pozitívny. Rhega sa podáva do 72 hodín po pôrode. Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29.týždni tehotnosti. Takisto by sa mala Rhega podať Rh negatívnej pacientke po amniocentéze, spontánnom potrate, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve.

kosicanka1
18. jan 2007

mna najviac zaujala veta:
"Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29.týždni tehotnosti."
a toto sa nedodrziava u vsetkych lekarov

mimima
18. jan 2007

ahojte babenky, chcela by som sa spýtať, ja som Rh- a mužík je Rh+, po pôrode mi bola Rhega pichnutá, teraz som pravdepodobne 2x tehotná (TT som mala včera pozitívny, ale bola iba slabučká druhá /). Išla som sa objednať lekárke, ale mali voľný termín najskôr o mesiac. Chcem sa spýtať, kedy sa prvý krát kontroluje krv, či nevytváram protilátky? Bojím sa, aby sa niečo nestalo, mesiac sa mi zdá dlhá doba. ďakujem.

lindda
18. jan 2007

tehu ani nestraste mne brali na protilatky iba raz pred amniocentezou a aj som dostala injekciu a inak mi uz nebrali nemam nato upozornit lekara ???

titkovamiriam
19. jan 2007

Aj ja som to tak mala a moznoze,je aj moj prispevok v tejto diskusii,no odpoviem MIMINE.Na protilatky sa berie ak je zena neg a muz poz tri razy.No uz si nepamatam kedy prvi raz.Po porode mi pichli inj. ,iba vtedy ak boli deti pozitiv.V mojom pripade len raz.

uska
19. jan 2007

mimina, mne brali protilatky prvykrat v 10t myslim.

nici
19. jan 2007

ahojte,

ja mam ABnegativ a moj muz Apozitiv....pocas tehu mi presne ako tu uz napisala uska, brali krv kvoli protilatkam trikrat a vzdy vysli chvalabohu dobre, takze mi nic nedavali...ale po porode mal maly krvnu skupinu AB pozitiv a aj tak mi pichli protilatky, aby som pri dalsom babetku nemala nejake problemy..tam hrozi potrat alebo nejaka vyvojova vada...zial bohu poznam taku mamicku, ktora ma druhe babo postihnute....ale netreba sa bat a treba to porodnikovi pripomenut...ja som to opakovala stale, az sa zo mna museli smiat alebo mat nervy....

lara1znk
21. feb 2007

ahojte, ja som akurat vcera dostala vysledky krvnych testov a tiez mam Rh negativ, manzel neviem aku ma krvnu skupinu. Pred porodom dostanem 2 injekcie a potom dalsiu po porode. Pri porode vraj nic nehrozi, riziko je pri dalsich.
Ale preto sa pichnu tie protilatky aby sa tomu zabranilo tak snad bude vsetko ok.

pipi1211
16. mar 2007

ahojte... neviete mi poradit ze ked si mala proti mne zacina vytvarat protilatky co sa moze stat?

nutka
16. mar 2007

http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...
skus tento clanok alebo sa tam preklikaj nejako dalej......a neboj a ,dnes sa to uz nestava, medicina pokrocila.....aj ja som Rh- a manzel Rh+ a zatial je vsetko ok
pekny dnik

hellosona
12. júl 2007

ahojte,
som a-rh neg. a manzel a-rh poz....
ste momentalne nejaka tehulka, priblizne v rovnakom tt ako ja? chcela som sa len spytat, ci ste sa uz s lekarom dohodli na nejakych dalsich postupoch? lebo mne moja gynekologicka vravela, ze to budu sledovat, ale ako? to som sa zabudla opytat 😒 .
dakujem

titkovamiriam
12. júl 2007

budu ti tri krat brat krv na protilatky ,neboj ja som neg a priatel aj menzel bol poz. a nemala som problemi

hellosona
12. júl 2007

dakujem 🙂
ja sa nebojim, len neviem, kedy mi tu krv budu 3x brat? nevies prosim ta presne v ktorych tt?
aj ja chcem 3 deti 🙂 , ale pocula som, ze problemy vraj nastavaju u 3.tehotenstva... tak neviem...

titkovamiriam
12. júl 2007

vies co to uz neviem,ale prvy krat tusim v 10,uz si nepamatam,ale to ti povedia.ja som nemala problemi v tehu ani raz,no Milan sa narodil s protilatkami a museli mu dva razy krv menit,no stava sa to velmi malo,bol taka rarita.teraz ani nemoze keby sa mu nieco stalo dostat klasicku krv ale len plazmu.

hellosona
12. júl 2007

mam kamarata ktoremu vymienali krv, ma 28 rokov... ale vraj v dnesnej dobe sa to uz nerobi... neviem.
kazdopadne ti dakujem a zelam pekny den 🙂

titkovamiriam
12. júl 2007

hej mne pri marekovi hovorili ze dnes sa to uz nerobi,no nastastie nemal take problemi,ani on ani michal,to asi preto ze su neg.po mne 😀 a milan je poz.

lenkamt
12. júl 2007

Hellosona, krv na protilátky sa berú v 1.trimestri - to Ti už asi brali a v 28 a 34Tt, neboj aj my sme ja + a manžel - a všetko je OK, v dnešnej dobe si to doktori vedia ustrážiť.

lenkamt
12. júl 2007

pravdaže naopak ja - a manžel + 😀

zuzanocka
12. júl 2007

hellosona,
aj ja mam A-, MM ma 0+, ja som zas pocula, ze druhorodicky su problemovejsie..., ale neboj, vsetko bude OK, doktori uz presne vedia, co maju robit... krv sa na kontrolu protilatok berie 3x za tehotenstvo, mne brali v tom 10tt, protilatky som mala negativne. dalsie veru neviem, kedy sa budu robit, ale ved sa mozes opytat aj na poradni, nie? moja dcerka ma A+, takze po porode mi pichli nieco, ale neviem, co.. vtedy mi to prislo logocke, ako mi to sestricka vysvetlila, ale za tie roky som to uz nejak vytriasla z hlavy 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre