Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

katrin21
20. nov 2015

baby, nechcem vas strasit, ale toto si vazne stražte, hlavne po porode !!
moja svokra mala velke problemy po porode, ona negativ, syn pozitiv ( priatelov brat to bol) a fakt zle to bolo.. horsie je , ze po 35rokoch prisli velke zdr.problemy, mozno uz skor boli,ale viete ako to je, k lekarovi nechodila, az skolabovala....
vysledok? cirzhoza pecene, cumeli sme ako puk .... pravdepodobna pricina je prave ten problem po porode pred x rokmi...
Mam znamu, ktora ma mamu, co prezila presne to iste cca. pred 35rokmi a cuduj sa svete, aj ona ma cirhozu pecene teraz ! a jej priamo povedali vraj, ze to je nasledok toho , co sa jej dialo v tele po porode s krvou, pecenou a pod.... prisli sme na to pri nahodnom rozhovore a kedze ich spaja toto obe, nebude to nahoda ....

Takze velmi si dbajte na to, aby vam spravili vsetko ako maju, nech potom neriesit po 60tke taketo neprijemne problemy, vodu v bruchu, pruh, pažerakove varixy a boj o zivot a zdravie....
DNes je medicina inde, ako bola v 70tych rokoch,snad robia vsetko ako maju,ale... radsej to majte v merku vy same a pytajte sa, co treba atd...
Drzim palce.

zm79
20. nov 2015

@ganesh ja som Rh negat a MM je pozit. Ked som bola 1krat tehu, tak som sa na to pytala, lebo samozrejme internet a zarucene spravy z minuleho storocia hovorili, ze je to problem. Tak Dr mi povedal, ze to ma vediet a sleduju pri odbere krvi protilatky. Ak by telo zacalo protilatky "vytvarat", tak to riesia tym, ze nieco pichnu. U mna to bolo negat, takze mi nic nepichali. Podla mna sa nemas coho bat, ak to sleduju v krvi. volakedy to bol problem, lebo to nevedeli zistit. a tehu som bola 3x s tym istym muzom 😉 a ziaden problem.

zm79
20. nov 2015

@katrin21 teraz sa to zistuje z krvi. netreba robit paniku.

marinamaya
20. nov 2015

@ganesh ja som o svojej krvnej skupine, resp. Rh- faktore vedela uz ked som dospievala,mamina vzdy pripominala aj mne aj sestre aby sme dbali na to ak nam manzelia budu Rh+, takze ked som zistila, ze som tehu pripomenula som to mojmu gyn. No ako citam teraz vase prispevky, zda sa mi ze vseobecne sa na to malo dba alebo ja neviem...to by malo byt automaticke, aby sa takato dolezita vec vysetrovala u kazdej Rh- tehotnej. Asi by sa ma ani nespytal moj gyn ci som alebo nie som neg.ked by som mu to nepovedala sama.
Ku koncu teh.som este raz pripomenula u dr ze som neg.a ze ci mi kontrolovali protilatky tak potom mi robili vysetrenie a nastastie to bolo ok.
@kikaku a @stella 1968 neviem v ktorej nemocnici ste rodili, no mne hned den po porode ( na Antolskej v Ba) pichli protilatky, neriesili ci mala je alebo nie je rh-. Mali to napisane cervenou fixkou ze som rh-.Nastastie je rh+ aspon ma o jednu starost menej ked raz bude rodit ;)

katrin21
20. nov 2015

@zm79 ja viem, ze sa to zistuje, aj vtedy sa ti zistovalo, ale zanedbalo...
pisala som, ze nechcem strasit, ale je dobre vediet, co sa moze stat a po akej dlhej dobe,, takze treba na to mysliet 🙂

ganesh
20. nov 2015

Mne bolo povedane, ze nie vzdy sa to picha. Oni robia nejake vysetrenie rh pozit dietatu po porode a ak to vyjde negativne, matke nich nepichnu. Mna skor zaujima toto druhe tehotenstvo. Fakt sa bojim a dokonca zvazujem prerusenie. V stredu mam vediet hladinu tych protilatok. Ze ma budu sledovat a bla bla. No zatial, co som zistila, su po porode s dietatom komplikacie.

laurell
20. nov 2015

@ganesh Nerobila by som z toho paniku. Ja som Rh-, manzel Rh+. Mame dve deti, problem nebol doteraz ziadny, okolo 30 tt mi vzdy pichli protilatky a rovnako po porode. Obe deti su po manzelovi Rh+. Nech vsetko dobre dopadne 🙂

thea77
20. nov 2015

Caute kocky. Ja som tiez Rh negat a mm Rh pozitiv...teraz som 5.x tehotna....vzdy zistuju protilatky v krvi, opakovane a kedze som 3x potratila, vzdy po kyretazi mi pichli Rhegu...ale treba to mat na pamati...doveruj ale preveruj...dcerka je tiez Rh negativ...a uz dnes jej prizvukujem, ze si na to bude musiet davat pozor ked bude velka

marisol1
20. nov 2015

Ahojte aj ja som Rh-, manžel RH+. Najstaršíi syn je Rh-, takže sa po pôrode nič neriešilo. Ďalší dvaja boli Rh+, takže mi po pôrodoch automaticky pichli injekciu... Takisto mi pichli injekciu po MA, pretože sa nevedelo, aky Rh faktor mal anjelik... Myslím, že sa to v súčasnosti sleduje... A nejako nevidím dôvod, aby bol toto dôvod na prerušenie tehotenstva...

ganesh
20. nov 2015

Ja sa bojim, ze teraz, ked to mam pozitivne uz 10tt, nic mi pri porode nepichli...ze to bude komplikovat celu situaciu.

ganesh
20. nov 2015

@laurell vid vyssie

kikaku
20. nov 2015

@ganesh ak ti vyšli pozit. protilatky, tak isté riziko tu je, o tom by ťa ale mal informovať lekár. Ja som v podobnej situácii ako ty nebola, tak ťa nechcem zbytočne strašiť nepravdivými informáciami, lepšie bude sa na toto dotazovať priamo gynekológa. Určite to ale nie je dôvod na prerušenie tehu, väčšina rizík čo som sa dočítala sú spojené skôr so samovoľným potratom alebo predčasným pôrodom, určite ťa to nijako neohrozí ani zdravie dieťaťa, ide o to, že tvoje telo si teraz vytvára protilátky proti plodu, ale to vedia dnes lekári riešiť, takže neprepadaj panike a držím palce ;) potom daj vedieť ako ste dopadli, pomôže to určite ďalšej mamičke s Rh-
A čo sa týka ostatných dotazov, áno mali by to automaticky v pôrodnici riešiť, ale rodila som 2x a môžem povedať, že nie každý lekár pozerá do karty, nie to ešte aby sám inociatívne riešil, bohužiaľ je to tak, malý mal po pôrode ATB práve preto, že bol Rh+ a pri pôrode došlo ku komplikácií a po prepustení z pôrodnice mal byť sledovaný ešte min. týždeň čo bolo napísané aj v prepúšťacej správe, ale nikto ma o tom neinformoval, manžel zaniesol správu pediatrovi a až ten mi po 3 dňoch volal, že kde s malým sme, že máme byť sledovaní ...to len tak zo života, takže baby strážne si svoje zdravie a zdravie svojich detí, aj lekári sú len ľudia a v poslednej dobe mám pocit, že to svoje zamestnanie flákajú akosi viac ako inde :(

meluela
20. nov 2015

@ganesh skus sa nejako dostat na hematologiu, budes na to potrebovat vymenny listok. na antolskej je vyborna primarka ktora sa fakt vyzna. oni ti budu vediet povedat viac co sa deje nez gynekologovia. existuje mnoho podtypov rh negativity, kazdy sa moze chovat inak preto by bolo dobre spravit podrobnejsie vysetrenia. treba vsetko dobre sledovat a podla toho robit opatrenia .. v pripade nudze sa ku konci gravidity ukoncuje tehotestvo skor a dietatku vymenia krv. drzim palce

(http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_03_05_01.pdf)

stella1968
21. nov 2015

@ganesh ahoj no mne sa to striedalo,chalani boli,Rh negatívne,poz,než,poz,poz a nikdy mi rhegu nepichli,našťastie boli všetci OK,ale teraz som mala 2krát potrat neviem kvôli čomu a až po 2.potrate mi ju pichol.Držím palce nech sa všetko dobré vyrieši a dobre dopadne

ester83
3. jan 2016

Baby, stalo sa vám niektorej, že sa vám s dieťatkom pri prvom pôrode pomiešala krvná skupina? Teda ak vy máte rh- a dieťatko rh+. Ako to bolo potom s druhým tehotenstvom? Lebo mne sa pri pôrode placenty premiešala krvná skupina bábätka s mojou.

amisa
3. jan 2016

@ester83 no ja som negativ a obe deti poziiv a moj muz je pozitiv.. oba tehu som mala v pohode ale hned som dosavala injekcie myslim ze dve pocas tehotenstiev a nieco aj po ..ale fakt neviem presne pocty

ester83
3. jan 2016

@amisa Ahoj, vďaka. Ale normálne keď si v prvom tehotenstve ty rh- a dieťatko rh+ vaše krvné skupiny sa nepremiešajú, nemajú ako - jedine v ojedinelých prípadoch ako je napríklad komplikovaný pôrod placenty (to sa stalo aj mne). Preto chcem konkrétne počuť od mamičky čo má viac detí a pri prvom pôrode sa jej stalo to čo mne ako sa postupovalo v druhom tehotenstve. Mne totiž doktor povedal, že keď budeme plánovať druhé bábo, mám prísť na injekciu ešte pred otehotnením. A ja chcem vedieť, či som ho správne pochopila.

lubkab5
1. feb 2016

Prosim vas mozte poradit ja dom RH negativ a manzel pozitiv...prvu dcerku som mala skor, a o tomto som ani nevedela...ani taketo problemy neboli, iba z neznamych pricin som porodila v 34 tt. Dcerka je nastastie v poriadku.Lenze teraz cakame druhe a tu sa tie protilatky tvoria...a v zaznamoch ani ja neviem ci ta injekcia bola podana pri prvom porode...robili mi samozrejme dalsie odbery, sestricka mi vela nepovedala, ze o tom mi povie az doktorka co je az o 2 tyzdne....samozrejme mam teraz obavy...

kikaku
1. feb 2016

@lubkab5 A predchádzajúci partner bol + ? Resp. aku krvnú skupinu ma dcérka? Rega sa pichá len ked ma dieta opačný pól, čiže ak ma mala + tak ti ju pichnúť mali, ak si ju nedostala a teraz sa ti tvoria protilátky, tak ta budu sledovať počas tehu. Nestresuj, ak mas obavy, tak zavolaj doktorovi, po tel. ti snad moze poradit, nemusis cakat do ďalšej poradne 😉

ester83
1. feb 2016

Zisti aký Rh faktor má dcéra. Ak má negatív ako ty, tak možno preto ti nič nepichli. Mne keď išli pichať injekciu, tak ma upozornili, že mi ju dávajú, aby som vedela. Syn je Rh +.

ester83
1. feb 2016

@lubkab5 Vyššie som ti odpísala, len som ťa zabudla označiť 🙂

lubkab5
1. feb 2016

@kikaku uz som zistovala dcerka ma Rh negativ, takze uz aspon viem ze injekcia nebola....tak teras este s doktorkou konzultovat...ale obavy mam stale...

lubkab5
1. feb 2016

@ester83
Ano uz som zistila je RH negativ....ale co bude dalej teras pri druhom tehu, co ma caka este uvidim....ale dakujem vam krasne

ester83
1. feb 2016

@lubkab5 Tak keď má 1. dieťa taký istý Rh faktor ako ty, tak druhé tehu bude v pohode (len ti budú sledovať protilátky, tak ako v prvom) ak by dieťa malo iný Rh faktor. Lebo tvoje telo si pri prvom tehotenstve nevybudovalo protilátky.

lubkab5
1. feb 2016

@ester83 ja som A negariv a dcerka 0 negativ ...takze je to v poriadku?

dada7701
1. feb 2016

ja som O- manzel A+,pocas tehu som dostala injekcie, po porode dcerka ma A-, takze uz injekciu nebolo treba...

ester83
1. feb 2016

@lubkab5 Malo by byť. Tam nie je dôležitá krvná skupina ale Rh faktor a ten máte rovnaký. Ja mám krvnú skupinu 0- a syn 0+ a ešte sa nám aj krv premiešala. Takže som zvedavá čo bude pri druhom tehotenstve :-/

luckaistv
4. feb 2016

Ahoj kocky, ma niektora skusenosti s (+) pozitivnymi protilatkami (3mesiace) po"amnio" po podani rhegy? Dakujem.

dominika833
12. aug 2017

Ahojte baby. Mate niektora skusenost ze Vam zabudli pichnut Rhegu? Ja som rh- , manzel je +. Syncek je rh +. Nepichli mi ani po porode, ani po naslednom potrate. Zistili sme to teraz s mojim gynekologom ked som mu pripomenula ze som rh-. Som opat tehotna...nasadil mi Progesteron. Som iba v 7tt. V 8mom idem na protilatky. Dietatko chceme...tehotenstvo znasam zle aj ten progesteron. Rodila som v BB Roosveltovej nemocnici, ako mi to mohli zabudnut pichnut? A ja tiez ze ma nenapadlo sa na to opytat....???

ester83
12. aug 2017

@dominika833 Ty si nevynímajúc, že ti to nenapadlo, bola si po pôrode. Človek je plný emócií a má V hlave kopec iných vecí. Chybu urobila sestrička, že ti to nepichla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre