Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

0silvia0
12. sep 2014

@kalu33 mne rhegu pichli až po pôrode. Po prvom automaticky, myslím, že sa musí stihnúť pichnúť do 72 hodín. Po druhom mi ju ani nechceli pichnúť, vraj nemajú na sklade a ani veľmi nemali chuť sa tým zaoberať. Ale trvala som na tom, že ju chcem - bála som sa, ak by sa pritrafilo tretie dieťa, že by to nemuselo dopadnúť dobre. Nakoniec ju ledva stihli zohnať, zohnali ju na poslednú chvíľu a sestrička mi ju pichla s takou nechuťou, akože nejaká mamička má zase nejaké maniere 😒

danjelca
12. sep 2014

Baby som ab minus muz a plus maly je b minus...mali mi pichnut rhegu ci nie?

oblecenieavecicky
12. sep 2014

@danjelca Nie, iba ak by bol maly plus. Môj syn je mínus po mne, vtedy mi nepichali nič a dcérka je plus, to som injekciu dostala.

monikabubko
12. sep 2014

@danjelca Myslim,ze ti nemali pichnut,ak je maly s negativnym RH ako ty.
Ja som A neg. a byvaly manzel,taktiez sucasny manzel su A pozit. Vsetky tri deti maju RH pozit. Po kazdom porode mi pichli rhegu a pocas tehotenstva boli sledovane protilatky,ktore som mala vzdy v norme. Ani pocas tehotenstva,ani pocas porodu a ani deti nemaju nijake problemy,dokonca babulka posledna nemala ani bilirubin zvyseny a po 72 hodinach sme isli z porodnice domov.

0silvia0
12. sep 2014

@monikabubko zaujímavé, naše deti vôbec nemali zvýšený bilirubín, ale boli obe chudokrvné. Obom hrozila transfúzia krvi, ale našťastie obom liečba zabrala a nemuseli sme ju absolvovať. Boli sme sledovaní v poradni pre rizikového novorodenca a pani primárka hovorila, že takéto prejavy sú zriedkavé. Aj ja som A negat a manžel AB poz. a obe deti sú A pozit.

monikabubko
12. sep 2014

@0silvia0 Nase ani jedno nebolo chudokrvne po porode,chalani boli obaja chudokrvni ,ked mali sedem-osem mesiacov,ale to bolo preto,ze som ich vylucne kojila do ukonceneho siesteho mesiaca a to bola chyba,akonahle nabehli na prikrmy,tak v roku uz boli obaja ok. U malej som tu chybu nespravila a zaviedla som jej prikrmy v ramci imunologickeho okna medzi 4-6 mesiacom,ked bola pripravena papat i ked bola i je stale kojena a ona chudokrvna vobec nie je. Zato ja som mala po porode katastrofalny krvny obraz,doteraz beriem zelezo.

rachel978
12. sep 2014

@zuzito8 áno dobre to dopadlo, mne vyskočili protilátky v krvi pretože som mala oober plodovej vody a vtedy mi pichli tú injekciu čo sa pichá (neviem jej názov teraz tak narýchlo) preto mi v krvi vyskočili protilátky ale mesiac pred pôrodom sa mi stratili celkom. Mňa sledovali na hematologií a robili mi podrobné výsledky, keby bolo niečo zlé, tak to hned riešia, nie je čoho sa báť. Určite to dobre dopadne. Moja obaja synovia majú Rh +

zuzito8
12. sep 2014

@rachel978 dakujem ti, ukludnila si ma 🙂

25nikolla25
3. okt 2014

Kocky,ja som tiez RH negativ a maly je pozitiv,o porode mam uz 3 roky...niekedy v buducnosti by som chcela mat druhe dieta len teraz neviem ci mi po porode pichli tu injekciu...ako viete ze vam ju pichli?mali ste to aj niekde v papieroch?dakujem pekne za odpoved

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
25nikolla25
3. okt 2014

@fidka79 ja si teda naozaj nepamat nic z porodu (mala som komplikovany porod) ja len dufam ze nato vtedy nezabudli...ale zase ta injekcia sa picha az ked dietatu vazmu krv ze?lebo to viem na 100% ze uz ked ma vyviezli na izbu tak mi nic nepichli...a ta dokumentacia sa da pozriet asi iba v porodnici vsak?

meluela
3. okt 2014

@25nikolla25 picha sa do sedacieho svalu

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
01sladkaadka
21. okt 2014

@trgypadl Ahoj, som RH- a v minulý týždeň mi pichli preventívne rophylac. Po pôrode zistia krvnú skupinu dieťaťa, ako bude mať RH-, ďalšia injekcia nie je potrebná, ak bude mať RH+, dostanem druhú injekciu. Robí sa to preventívne kvôli ďalším tehotenstvám. Ku zmiešaniu krvy s dieťaťom dochádza až pri pôrode, nie počas tehotenstva. Viac o rophylacu http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/rho....

01sladkaadka
21. okt 2014

@25nikolla25 Do tehotenskej knižky mi dali nálepku s číslom sarže. A ak mi ju budú pichať po pôrode, pichajú ju do zadku do 72 hod. od pôrodu, určite by si o tom vedela. Injekciu po pôrode dostaneš len vtedy, ak si RH- a dieťa RH+.Inak to nie je potrebné.

trgypadl
21. okt 2014

@01sladkaadka rhopylac sa nie vsade picha preventivne uz v tehotenstve,niekde sa picha az po porode.mne netreba viac info o rophylacu,pisem,ze v kazdom kraji su ine praktiky.a co to Rh inkopatibilite viem

rejcl44
24. nov 2014

Ahojte. Viete mi niekto poradit, mam Rh- a moj manzel Rh+, pri prvom tehotenstve som nemala ziadne komplikacii, syn ma Rh+ po otcovi, cakame druhe babatko, som v 20tt tehotenstva a zistila som, ze po porode som ziadnu injekciu nedostala, chcela som si to overit aj z prepustacej spravy a potvrdilo sa mi to, nie je tam ziadne udaj o ockovani. Pri odberoch mi doktor nic nehovoril, zeby mi stupali protilatky, viete mi niekto povedat co to znamená? dakuje:(

marinamaya
6. feb 2015

@rejcl44 môže to znamenať, že má bábo tiež Rh-. Moja sestra je tiež tehotná, rh-, nemá tie protilátky takže nič sa nedeje 🙂

zirka
6. feb 2015

@rejcl44 ahoj, bola som v podobnej situacii, pri druhom tehotenstve som dumala, ci mi pichli/nepichli regu lebo v prepustacej sprave to nebolo. Tehotenstva boli bez komplikacii (obidve dcerky maju Rh faktor) a nakoniec som zistila v nemocnicnom archive, ze som injekciu dostala 😀
....pozeram, ze tema je starsieho data, tak dufam, ze je vsetko O.K.

rejcl44
6. feb 2015

@zirka ahoj, no ja som trosku iný prípad, pretoze nedávno som absolvovala ockovanie v 29tt a zistilo sa, ze po porode som nedostala regu, sestricka bola ochotná a zbehla pozriet stare zaznamy, jednoducho na to zabudli, aj napriek tomu, ze syn zdedil Rh faktor + po tatovi. Takze teraz len pevne dufat aby bolo vsetko ok:( Ked som sa opytala sestrický, ci to je mozne, tak vravela, sme len ludia, takze asi tak:(

rejcl44
6. feb 2015

@marinamaya no ja dufam, ze to aj tak bude, kedze ani mne nezistili v 29tt ziadne protilatky, teda moze to znamenat, ze babo ma moj Rh - faktor, co by bol asi ten najlepsi pripad🙂

zirka
6. feb 2015

@rejcl44 ach, tak to ma mrzi :( myslim, ze je moznost pocas tehotnosti pichnut nejaky druh lieciv.) V kazdom pripade by Ta asi mali aj castejsie kontrolovat (myslim krv). Verim v stastny koniec a budem drzat prsty :D

rejcl44
6. feb 2015

@zirka dakujem, ja tiez dufam, ze bude vsetko ok, zatial to vyzera dobre, tak pevne verim🙂

petkovadanuska23
6. feb 2015

Ja som 0rh negativ a muz je pozitiv a mame zdravu dceru ktora nemala vobec zltacku.Po porode mi pichli injekciu lebo dcera je 0 plus.Keby bola 0 minus tak sa to nepicha.

marinamaya
6. feb 2015

Inak,davali vam pocas tehotenstva ten anti-D imunoglobulin? Tiez som rh-, 29 tt no zatial dr nehovoril nic,ani mi nic nepovedal ci mi robili vysetrenie na protilatky ci nie :/ mam trochu z toho strach ak je nahodou babo po tatovi rh+.. niekde som citala,ze to pocas prveho tehotensva nie je problem,no vie byt pri druhom babatku v pripade,ze po porode s tym prvim zabudnu pichnut ten imunoglobulin ci ako sa to uz vola.. 😒

stella1968
19. feb 2015

ahojte maminy.tak ja som v soku,o injekcii po porode kedze som 0RH neg a moj ex 0RH pozit,pocujem prvy krat,Ja som o 1.babo prisla asi v 17tt,nic som nedostala,nastastie sa mi potom narodil syn RH neg,druhy RH poz,treti RH neg,stvrty RH poz, a aj piaty RH poz,v januari som otehotnela snubenec ma 0 RH poz,a zial v sobotu sme o dietatko prisli v 8tt,Ziadna injekcia,nic,dokonca mi ani neodobrali krv.V pondelok idem na kontrolu tak sa musim informovat.Dakujem

kikaku
25. jún 2015

Ono je to asi tak, ze si to musi ustrážiť sama matka, bohužiaľ :/ mne uz moja pediatrička povedala o rizikách s RH- ked som mala cca 18 rokov, moj muz je Rh+ a ked som mala prve tehu, gyn. som sa hned pytala na mozne rizika a povedal len "dobre vediet, budeme to sledovať", no počas tehu som mu musela 2x pripomínať, ze trebalo by uz nejaky odber krvi spravit :/ po pôrode detto, vyžiadala som si u pôrodníka aby ma informovali o krvnej skupine dieťaťa nakoľko som RH- a kedze maly bol tiez Regu nebolo treba, druhé tehu to iste, sama som si musela strážiť kedy ma na aky odber doktor pošle a po pôrode som mala stresy, lebo na info o krvnej skupine dieťaťa som čakala skoro 3 dni, takze mi Regu pichli v poslednej chvíli nakoľko sa zistilo, ze maly je RH+ a teda ze ju fakt treba :( no a teraz som neplánovane tehu 3x tak uvidime, gynekológa som informovala, ze mi Regu pichli a budem(e) to zase sledovať, dufam, ze mi nebudu musiet dat nic počas tehu, lebo ako som tak zisťovala su s tym spojené skor rizika ako pozitíva, tak snad to dobre dopadne 🙂

ganesh
18. nov 2015

Ahojte, prosim vas, som rh negat, muz pozit, prvu dcerku mam pozit a po porode mi nepichli rhega, vraj netreba...a teraz zistujem, ze asi to tak nebolo. Som v 10tt tehotenstva a uz mi vysli pozitivne protilatky. Je tu mamicka, ktora bola v rovnakej situacii? Neviem, co mam teraz cakat...

ganesh
20. nov 2015

@kikaku prosim ta, nevies mi poradit, pisala som prispevok vyssie. Co ti povedali o rizikach?
@stella1968
@marinamaya
@rachel978

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre