Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

svetluska.p
4. aug 2006

Ahoj, skusenost este nemam, kedze som prvykrat teho, ale u nas je to presne tak, ze ja som negativna a muzicek je pozitiv. V pondelok idem na krv, tak som zvedava, ze co na to povedia. Ja som pocula,ze tieto tehulky su sledovane trochu castejsie a picha sa im nejaka injekcia pocas tehu aj po porode.

evita
4. aug 2006

ja som tiež negativ a manžel pozitiv, ak je to tvoje prvé tehotenstvo tak nie je žiaden problém, po pôrode zoberú krv dieťatku a zistia krvnú skupinu a ak je aj ono negatív tak je to ok, ale je väčšia pravdepodobnosť že bude pozitiv. Ak by bolo pozitív tak dostaneš po pôrode protilátky a aj počas ďalšieho tehotenstva budeš dostávať, lebo budeš tvoriť protilátky proti červeným krvinkám nenarodeného dieťatka a to môže viesť k potratu

svetluska.p
4. aug 2006

evita - dik za odpoved. Takze pocas prveho tehu nehrozi nic? Tam sa to nepodchytava nijak?

evita
4. aug 2006

počas prvého nehrozí nič, len po pôrode dostaneš asi tú protilátku a to je všetko

babulina
4. aug 2006

a babule ked to je opacne? ja som pozitiv a polovicka je negativ

nevesta
4. aug 2006

Babulina, to je v poriadku, len mama negativ a oco pozitiv je problem 😉

kubko
4. aug 2006

Dakujem nevesti za objasnenie aj mna to zaujimalo.... Uz v tom mam jasno....

ervotoc
4. aug 2006

ahoj tak to bol nas pripad,budes chodit mozno castejsie na odber krvi,no a ked porodis tak ti daju injekcie...no nas znamy napr.jemu a jeho zene doporucili aby nemali tretie dieta by sa mohlo s postihnutim narodit alebo ohrozit matku

cat
4. aug 2006

Ja som A negatív, muž 0 pozitív, počas tehotka mi pichali Rhegu, asi 2 či 3 krát a ak je mimino pozitív, ďalšia dávka tejto protilátky musí byť mamine pichnutá do 72 hodín po pôrode aby aj drhé bábenko raz bolo v poriadku. Tomáško je 0 negatív, čiže mne už nebolo treba 😎

zlatat
6. aug 2006

Ahoj, ja som Rh negat., manžel Rh pozit. Pri prvom tehu som bola viac sledovaná - asi 3x mi brali krv na Rh protilátky. Nakoľko sa mi narodil synček s krvnou skupinou Rh pozit., zaočkovali ma. Teraz ma tiež viac sledujú. Som v 30 tt a zž mi 2x brali krv na Rh protilátky.
ináč ak ide o prvé tehotenstvo, tak bábätku nehrozí nič. Ale ak by mamička nebola po pôrode zaočkovaná, tak ďlšie tehotenstvo by mohlo byť ohrozené - príp. bábätko

peha
7. aug 2006

ahojte, ak je zena negativ, lekar o tom musi vediet, babo sa sleduje aj maminka viacej. a inak presne postup ako pise zlatat.

ena
7. aug 2006

cat: ty si mala zle vysledky protilatok pocas tehu, ze ti hned rhegu davali? lebo mne az po porode, maly je rh pozit

biancarv
25. sep 2006

ahojte aj ja som Rh neg a manžel je Rh poz. zatial mi brali len krv ci sa mi netvoria protilátky a vsetko bolo ok. Nevie niektorá z vás kedy by mali druhý krát brať krv na zistinie tých protilátok?

mracik
25. sep 2006

Ahoj bianka, počas prvého tehotenstva ti už protilátky pravdepodobne brať nebudú, teda ak si doteraz nepotratila.
Po pôrode zistia KS drobca, ak bude neg., je to OK, ak bude pozit. pichnú ti REGU.

bibula
25. sep 2006

😒 no neviem,ci tu suhlasim so vsetkymi.ja som nastastie pozit.,ale moja mama je negat.,otec pozit.,moj brat mal silnu novorodenecku zltacku,uz mu chceli menit krv,ale nastastie to rychlo ustupovalo.a co je divne,aj on bol negat.teda je negat. 😉 teraz sa vraj pichaju nejake injekcie tehotnym uz pred porodom....

biancarv
25. sep 2006

ahoj mracik to viem, len v tehot.knižke mam tri riadky na protilátky a zatial mi brali krv len raz a bolo neg. a niekde som čitala že to treba trikrát odobrať počas tehotenstva krv ked si rh neg.

mracik
25. sep 2006

protilátky treba brať len v ďalších teho, ak je dieťatko RH poz., v prvom teho netreba, ak si predtým neprekonala potrat.

yesno22
25. sep 2006

ja som tiez Rh-hegativ a manzel Rh-pozitiv, zatial mi brali krv 2x a hned urobili protilatky...kym su neg. je to ok, nic sa nemusi pichat...az potom, ako pisala evita 😉

mirciatko
26. sep 2006

Ahojte tehulky,
veľmi ma zaujíma táto vaša debata na protilátky. Ja som úplne špeciálny prípad s protilátkami. Moja krvná skupina je 0 Rh pozitiv, ale protilátky v jednom stĺpci mi vychádzajú vždy negatívne. Stále ma kvôli tomu sledujú. Krv mi už brali na protilátky asi 5x. Lekárka tvrdí, že som výnimka. Bábo by to ohroziť nemalo, problém môžem mať ja počas pôrodu a potom, takže dávajú na mňa všetci pozor a chystajú mi špeciálne konzervy pre prípad potreby. 😖

mima3
26. sep 2006

ahojte, ja som tiez rh-neg., aku krv ma manzel zatial neviem, my sa len snazime otehotniet a ked to pride potom to budeme riesit.
ale mam pre vas, maminy rh-negat., priklad zo zivota, ktory ukludnuje aj mna: moja znama ma negativnu krv a ma 4 zdrave, uz teraz dospele deti a pred tym stvrtym este podstupila aj nejake interrupcie. neviete este niekto o takomto pripade - pre dvojnasobne upokojenie 🙂

mracik
26. sep 2006

mima, ja som RH neg. a mám dve detičky úplne bez problémov, uvidíme pri treťom...

mima3
26. sep 2006

mracik, myslim, ze dnes je uz lekarska veda natolko pokrocila, ze ked sa mamicky a deticky sleduju, tak by nemal byt problem. problem moze nastat aj u pozitivnych mamiciek, takze si z toho nerobme velku hlavu.. aj sam doktor ma uplne upokojil, ked som sa ho na to pytala. niektore clanky, ktore nachadzam aj na nete su vystrasujuce, preto sa tu aj pytam na skutocne skusenosti negativnych mamiciek, kedze takych veci ako moze sa stat... som uz citala dost.
dakujem ti za tvoju pozitivnu skusenost a prajem ti vela stastia s dalsim babom.. takze teba lekari od dalsieho neodhovarali ako som citala vyssie?

mracik
26. sep 2006

mima, ja som lekárka, aj môj muž, mám trošičku strach, pretože viem, že aj v súčasnej dobe sa občas môže všeličo stať...
Mňa najviac zarazilo, že keď som bola v pôrodnici s druhým synom, tak sa ma pýtali, či chcem regu, povedala som, že samozrejme. Doktor sa čudoval, že vraj či chcem tretie dieťa...
Chápeš to, aj keby som teraz neplánovala teho, však som mala vtedy len 22 rokov...
Zdalo sa mi to veľmi nezodpovedné

svetluska.p
26. sep 2006

mracik - ja sa opytam taku vec. Som teraz po missed abort a 4 dni po zakroku. Som rh negat a muzicek pozit. Prve babenko to bolo. Nemali mi pichnut tu injekciu? Lebo jeden lekar povedal, ze pichnu a druhy, ze netreba. Mozem byt nejak ja ohrozena, alebo je to tak, ze pri prvom tehu je to zbytocne a ohrozene je az dalsie babenko?

biancarv
26. sep 2006

ahoj svetluska, pokial si prekonala potrat, mali by ťa zaočkovať, lebo v prípade potratu je aj prvé dieťa v ohrození, aspon tak mi to hovorila moja lekárka, ja som tiez rh neg. alebo potom v prípade že by si bola tehotná, tak ti musia urobiť testy, či si tvoje telo tvorí protilátky proti plodu, v prípade že áno tak ťa zaočkujú ked sa na to príde

megg
26. sep 2006

ahojte, ja som tiez RH negativ, manzel pozitiv a nase mimi je pozitiv. Dostala som injekciu tesne po porode. Ale maly z tejto "vady" mal velmi silnu novorodenecku zltacku, krv mu nemenili ale z toho pramenil aj jeho problem s pecenou a celkovo imunitou. Vsetko toto mozu mat na svedomi RH neg. maminy.

biancarv
26. sep 2006

inakšie, dobrý článok o rh neg. maminách je na www.primar.sk a celkovo sa tam da všeličo dozvedieť.

malka
26. sep 2006

ahojte, ja som tiez Rh negativna a manzel Rh pozitivny, tiez som sa docitala, ze maminky s Rh negat.by mali byt v 28. az 34 tyzdni zaockovane imunoglobulinom (anti-D). No ked som sa na to pytala svojho lekara, tak vravel, ze pocas tehotenstva sa nic nepicha az do 72 hod.po porode.
Ale ja som zacala na poradnu chodit v UK az do 24. tyzdna a tam mi dosla predvolanka na ockovanie anti-D, kedze som Rh negativna, ale bohuzial v tom case
som uz bola doma na Slovensku, takze nie som zaockovana.
Asi co lekar to iny nazor na to. 😒

yesno22
26. sep 2006

malka, ja som sa dnes rozpravala s jednou gynekologickou-porodnickou a ta mi na to povedala tolko: ak sa zene nezacnu vytvarat protilatky uz pocas tehotenstva, je to "zbytocne", ak sa po porode zisti, ze babo je Rh pozitiv, picha sa anti-D...ide len o to, ako pisala megg, ze babo moze mat silnejsiu zltacku alebo horsiu imunitu, ale injekcia pichnuta este pocas tehotenstva tento fakt nezmeni...

aktak
26. sep 2006

myslim ze nasi lekari vedia co robia, ja svojmu doverujem 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre