Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

zlatat
1. feb 2011

@seba1 to som čítala, ja len či náhodou nevieš, ako to u nich dopadlo, resp. či má nejaké problémy

seba1
1. feb 2011

@zlatat neviem, ako to u nich dopadlo, dávno som s nimi nehovorila

moni55
3. feb 2011

Dobrý deň, všetkým. Chcem sa opýtať či niekto nevie ako je to v opačnom prípade. Ja som 0+ môj manžel je A+ a naša dcérka je 0-. Je to môžné? A ja som v tomto prípade nemala dostať tú inekciu na protilátky?
Som z toho pomýlená... 😨

lyongirl
3. feb 2011

@moni55 ahoj, injekciu dostáva iba matka, ktorá je negatívna. Jednoducho ide iba o prípad, kde matka má RH- , otec RH+ a dieťa má po narodení RH+

Matka Otec Deti

Rh+ Rh+ Rh+ alebo Rh -
Rh+ Rh - Rh+ alebo Rh -
Rh - Rh+ Rh+ alebo Rh -
Rh - Rh - Rh -

moni55
4. feb 2011

To sa mi uľavilo, no môj manžel sa tvári zvláštne, že naša malá je mínuska - vraj po kom to má 😲

dai
4. feb 2011

moni,
myslim ze aj rh faktor sa moze dedit regresivne... cize tie prve 3 priklady co ti napisala lyongirl - v kazdom z nich ty a manzel budete mat Rh faktor plus a dietatko moze mat minus - staci aby sa prejavila regresivna aleola ci ako sa to vola...
u nas mam ja RH- , moj muz plusku a malinka tiez plusku - preto mi teraz pri druhom tehotenstve robia stale testy na protilatky - znovu, lyon to uz pisala - len negativne matky dostavaju tie injekcie keby sa v krvi nieco naslo...

lyongirl
4. feb 2011

@moni55 myslím, že tu je to celkom fajn vysvetlené a manžel nech sa netvári, ale nech si to preštuduje 😀 😀 😀

http://www.edusan.sk/zdravoveda/rodicia/dedicno...

lalipop
4. feb 2011

ja som rh - a pri prvych detoch som po porode dostala injekciu, lebo deti boli rh+ po manzelovi a tretia dcerka zdedila rh faktor po mne. inak vsetky tehotenstva prebehli uplne v poriadku a nemala som s tym ziadne problemy.

buburka
4. feb 2011

Ahojte Rh negativne mami 🙂
Som Rh negat a mm Rh pozit. Pred tehotenstvom som prekonala 1 potrat a dostala R hegu. Citala som, ze negat. tehotnym matkam by sa mali preventivne v 28tt podat protilatky a po porode podla Rh faktoru dietata.
Na poslednej poradni som mala odobratu krv na protilatky, ale su nastastie negativne...zrejme preto som inj. teraz ani nedostala. Len ma zaujima , ci este aj dnes maju deticky nejake komplikacie..bojim sa mozneho opuchu mozgu dietatka a podobne. Mala niektora z vas tazkosti s tymto spojene?

dai
4. feb 2011

ahoj buburka,
ja som ziadne problemy nemala a pri malinkej som tiez ziadnu injekciu nedostala - lekar mi povedal ze tie protilatky sa vaecsinou tvoria az pri druhom tehotenstve, kedze vlastne porod prveho Rh pozitiv babatka v tele matky Rh neg vyvola pripadnu tvorbu protilatok pri druhom tehotenstve - teda ak som to spravne pochopila 😅

cize ak cakas prve babatko tak by si problemy mat na 99% nemala a aj pri druhom pri dnesnom sledovani by problemy nastat nemali 😉

dai
4. feb 2011

teraz mi napadlo, ze vlastne mi injekciu dali ale myslim ze az po porode, ked zistili ze mala je Rh poz - ale fakt neviem ci si to nepletiem ☹

buburka
4. feb 2011

@dai no ano..cakam prve babo...ale vlastne je to uz druhe tehotenstvo..tak sa to aj pocita... 😒

sisanka
4. feb 2011

@dai ja som ten isty pripad a mne pichali po porode daco ze az sa mi netvoria protilatky v krvi pri druhom tehu a tak teraz cakam co sa bude diat...snad bude vsetko ok...

megg
4. feb 2011

@buburka o opuchu mozgu neviem, ale vacsinou ak sa ti narodi babo s RHpoz, tak bude mat silnejsiu zltacku. Ale ta prejde, neboj 😉 Mozno budete dlhsie v porodnici o 1-2dni. A je dolezite aby ti stale sledovali protilatky, hlavne ku koncu tehu, v pripade ze by si ich mala pozitivne, tak by sa zrejme porod urychlil. Moje obidve deti su Rh poz a ja som Neg. a zvladli sme to, sice to s tou zltackou sa mi zdalo nekonecne, ale preslo to a a obaja su uplne fit a ja tiez 😉

megg
4. feb 2011

Este som chcela napisat, ze deturence sa mi narodili v riadnom termine, nic predcasne. Tehu prebelho uplne OK. Takze netreba sa hned bat (mozno to niektorej z tehuliek pomoze)

buburka
4. feb 2011

@megg tak to si ma potesila..to vies clovek sa docita na nete kade co a potom zbytocne stresujem 😔

megg
4. feb 2011

@buburka Ja to velmi dobre poznam 🙂 a chybali mi veru informacie "realnych" zien, co si tym presli. Nie len take bububu z kazdej strany netu 🙂 Neboj, su aj horsie diagnozy. a je pravda, ze je menej tehuliek s takymito problemami.

oacka
4. feb 2011

ja som RH negatív, malá je RH pozitív, žltačku mala veľmi slabú, ja som ten Rh rozdiel nijako nevnímala... asi mi pichlu tú injekciu,čo sa pichhá ženám po porode, ale ani si nepamätám,kedy...

aduskatt
4. feb 2011

@oacka ten rozdiel, ak by ti nepichli injekciu by si vnimala az pri dalsom tehotenstve...........

buburka
4. feb 2011

@megg ano mas pravdu..bububu som nasla dost 🙂

@oacka a mozem vediet kde si rodila? tu v KE? Aj ja som KE..chystam sa do starej ..tak dufam, ze sa tam o nas dobre postaraju 😉

oacka
4. feb 2011

@aduskatt áno.

oacka
4. feb 2011

@buburka v Šaci

aduskatt
4. feb 2011

@oacka ja len konstatujem, ja sa nepytam🙂

moni
4. feb 2011

@buburka
aj ja som rh- s pozitivnym dietatom. pocas tehu mi pichli rhegu, a aj po porode. zltacku nemala, bilirubin bol na hranici 🙂
@moni55
ako spomenuli dievcata, aj Rh+ rodicia mozu mat negativne dietatko (Rh+ alela je dominantna nad Rh- recesivnou) takze manzel nemusi robit paniku 😀

sanny77
17. mar 2011

ahojte,
som Rh - a manzel je Rh +, nase prve babatko bolo tiez Rh + po porode mi pichli Rhegu, potom som mala jednu anembryolu, cize som absolvovala kyret, Rhega mi nebola pichnuta... teraz som v 24tt a mam za sebou amniocentezu, Rhega po amnio mi bola pichnuta. teraz mi asi s mesacnym odstupom dva krat brali protilatky a lekar mi odporucil aby som zvazila zakupenie rhesonativu / kedze som Rh - dal mi cas do 30tt
su to vraj dve ampulky ktore sa tusim pichaju v 30 tt a potom po porode, viete mi niekto poradit, ci je potrebne zakupit si tieto davky, alebo to mam riesit podla vysledkov, ktore by mali byt o tyzden? sama neviem, lebo pri prvom tehu mi len sledovali protilatky a vsetko bolo ok. tento liek vraj stoji cez 100 Eur.
viete niekto poradit prosim?

kvetinqa
18. mar 2011

@buburka ja som tiez rh negativ a muz pozitiv. V tehu som mala protilatky ok, ale rhegu mi aj tak pichli, myslim si, ze by ju mali pichnut aspon preventivne.. tak isto som ju dostala po porode. Moj maly je rh pozitiv, zltacku nemal, ale az do 3. mesiaca sme sa trapili so silnou anemiou. ale to sa tiez upravilo.. neboj, vsetko bude ok.

kvetinqa
18. mar 2011

@sanny77 ked ti brali protilatky aky bol vysledok? lebo ak je vsetko ok, tak nechapem preco by si si mala davat rhesonativ. a cena je pokial viem okolo 60 eur

buburka
19. mar 2011

@kvetinqa Ahoj. Mne pichli Rhegu po kyrete, ale teraz pocas tehotenstva nie. Zrovna vcera som bola na odber protilatok, tak uvidime..predosle 2 odbery boli negativne, ale citala som aj ja, ze by sa mali podat protilatky v 28tt preventivne. Neviem preco moj lekar tak nepostupuje. Vraj je to zbytocne ked su vysledky negat :( Dufam, ze to nebude mat vaznejsie nasledky na plod....viem len, ze maju tieto deticky dlhsie prip. intenzivnejsie zltacku 😒

buburka
19. mar 2011

@moni pocas tehotenstva ti pichli automaticky, alebo si si to vyziadala sama?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre