Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

veronika297
3. feb 2009

ja som len počula že niekedy je problém len som nevedal kedy ďakujem 🙂

roasha
3. feb 2009

presne tak,problemova je len ak je zena neg,a muz pozit,ale ani to neovplivnuje plodnost. 😉 🙂

zuzana17
3. feb 2009

Ahojte, aj ja som Rh- a manžel je Rh+, počas tehu mi robili 3x test na protilátky, všetko bolo ok, ak sa malý narodil a zistili že je Rh+, tak mi po pôrode pichli Rhegu do tých 72hodín.

katy2
3. feb 2009

uz som doma z poradne.... dakujem za vsetky rady....
pytala som sa dr., ci netreba, aby prisiel MM na krv a on vravel, ze nie.... ze sleduje sa zena..... a po narodeni sa robi krvna skup. dietata.... a potom sa to riesi injekciami ak by bolo babo rh poz.
snad vedia, co robia ale zda sa mi to aj celkom logicke....

roasha
3. feb 2009

jasne katy,negat.mamina sa sleduje pocas tehu 😉

dupinka
3. feb 2009

veronika 297: nie je toto prekazka,.... kuk vyssie 😉

katy, tak doky potvrdil to, co sme tu medzitym popisali 🙂

veronika81
3. feb 2009

katy, tak tvoj dr. určite vie čo robí. U mňa brali Rh partnera automaticky, význam to má možno ten, že keďže sa teraz vie, že je aj on Rh negativ, tak malý bude tiež a nebudú mi musieť nič po pôrode pichať. Teda aspoň si myslím..
Ale dôležité v tomto prípade je, že vedia o tebe ako Rh negatívnej matke a budú ťa sledovať. Držím palce 😉

jankaaa
10. feb 2009

ahojte babenky som tu nova....dnes som si vyhladala tuto temu lebo aj ja som RH-negativ...

zuzana17
10. feb 2009

Ahoj janka, a manžel je Rh- alebo Rh+ 🙂 ?

barbora89
26. feb 2009

ahojte.potratila som v 6 tyzdni tehotenstva.mam rh negativ.mam si dat spravit testy na protilatky?lebo som pocula ze mozem mat problem otehotniet v buducnosti ak som po tomto potrate nedostala injekciu.dakujem za odpoved.

veronika33
26. feb 2009

barbora89 testy na protilátky ti urobia v prvom trimestri, keď znova otehotnieš, teraz už nič neovplyvníš a keď to bolo také krátke tehotenstvo, tak by sa nemalo nič stať s tvorbou protilátok

chymenitta33
26. feb 2009

Ahojte🙂)

Ja som tiež Rh neg. manželík je Rh pozitív a synček je Rh pozitív. počas tehu mi robili testy tri krát. a po pôrode mi dali protilátky.

barbora89
26. feb 2009

diky veronika33.som sa zlakla lebo mamina mi hovorila ze ak sa po potrate nepoda injekcia tak uz zena nebude musiet mat deti v buducnosti.dufam ze ja budem moct.uz sa na to tesim

susi189
26. feb 2009

Ahoj barborka, no ja som tiež Rh- a manžel Rh+ a máme už synčeka s krvnou skupinou po manželovi a práve tento týždeň som bola u gynekóloga a bavili sme sa na túto tému, pretože mam strach z ďalšieho tehotenstva. Povedal mi, že sa nemusím ničoho obávať, že za 25 rokov praxe sa s nijakými komplikáciami u Rh neg. ženách pri ďalšom tehotenstve nestretol. Dokonca mi povedal, že nepodával injekciu ani po interrupciách a všetko bolo ok.
😉

sashka.mst
26. feb 2009

moj manzel nasiel v knizkach o makrobiotike od kushiho ze stravou sa da zmenit to minusko na plusko,kto by chcel manoacit s makrobiotikou 😉

ikke
13. mar 2009

tina610 • Včera o 16:26
Ahojte tehulky!
ked mam RH faktor negativny a manzel je pozitivny, mala by som dostat po porode injekciu RHEGU? Viem, ze babatku sa hned vysetri pupocnikova krv, a ked bude pozitivne, urcite ju dostanem, ale aj v pripade rovnakeho Rh faktoru by som mala tu injekciu dostat kvoli buducim tehotenstvam, kedy moze byt dietatko uz s pozitivnym Rh faktorom - nie? Napiste mi prosim, ktore s tym mate skusenost, ved predsa nas "negativok" musi byt viacej! Vopred dakujem za vsetky prispevky.....

leishmania • Včera o 16:32
tina a naco by ti bola injekcia ked dieta bude Rh- ? ved to si nemas proti comu potom vytvarat protilatky takze ked ich nemas proti comu vytvorit tak nemaju ake prejst cez placentu pri buducom tehotenstve....protilatky si vytvaras ak by bolo dieta Rh+ a jeho krv by sa zmiesala s tvojou, potom by len bolo riziko ze sa imunizujes...neviem ci sa ale preventivne dava antiRhIg vsetkym....ked ale bude treba iste ti ho daju

zaburka28 • 34tt • Včera o 16:45
ahojte,
ja sa pripajam k * tine610 * ... lebo aj ja ma RH faktor negativny a moj manzel ma pozitivny ... 😒
Aj ked sa este nevie aky faktor bude mat nas maly (to sa zisti az ked sa narodi), tiez ma to zaujima ... tak pls. napiste sem niektore svoje skusenosti 🙂
Dakujem-e krasne 😉

sissik • 1d • Včera o 16:56
ja som rh neg, manzel poz. mala ma rh neg, takze injekciu som nedostala. pre isotu som sa po porode opytala, aby na nieco nezabudli 😉

tina610 • Včera o 16:57
Podanie injekcie Rhegy po porode i v pripade rovnakeho Rh faktoru u dietatka, aky ma jeho matka, ma vyznam pre dalsie tehotenstva - kedy dalsie babo uz moze byt pozitivne. Napr. hematologovia sa zhoduju, ze anti-g by sa mali podat kazdej negativnej matke. Lekari ma sice informovali - podobne ako leishmania, ale napr. co som o tom studovala aj na predporodnom kurze, tak ako pisem.....

leishmania • Včera o 17:21
tina ale to by si si potom mala vypytat tu injekciu aj pred prvym tehotenstvom ked chces ako prevenciu....to ma taky isty vyznam potom...lebo pocas tehotenstva nedochadza bezne k zmiesaniu tvojej krvi s krvou dietata....najcastejsie pocas porodu, a ked bolo prve dieta Rh- tak si na tom aj po porode aj ked sa vam krvi zmiesali, tak isto ako pred prvym tehotenstvom... ako nevidim vyznam v tom ked nie si imunizovana...

leishmania • Včera o 17:23
jedine ako taka prevencia dopredu....mozno ked si vyziadas

patricia1971 • 3d • Včera o 20:16
tak ja som tiež negatív, manžel pozitív, prvé 2 deti sú pozitív,bola RHEGA vždy, tretie dieťa je negatív,vysvetlili mi,že vtedy sa RHEGA už nedáva,pretože sa tie protilátky nebijú....ale pri tretej som bola na amnio kvoli veku a vtedy mi dali RHEGU,pre istotu 🙂....a všetko je ok 🙂

lyongirl • 2d • Včera o 20:44
môj prvý malý je neg. a preto som Rhegu nedostala, druhý je poz. a dostala som ju. Moc som o tom neštudovala, ale to čo som študovala bolo o tom, že sa to pichá, len ak je dieťa poz.

ericica • 1d • Včera o 21:44
ahojte aj ja som negativ a manzel je pozitiv a mala je tiez pozitiv a po narodeni som hned rhegu dostala a ked som bola u gyndu na preventivke tak mi zobrali krv na protilatky a ze vraj to je v norme tak mi povedali,,,,,,,ja uz palnujem druhe baby preto som sa bala aby nebolo neco s druhym malym 😵

lubica33 • 1d, 37tt • Dnes o 16:18
caute, ja som v podobnej situacii. Ja Rh neg, manzel Rh poz, prva dcerka Rh neg, takze ziaden problem nebol, po porode zistili rovnaky faktor, vtedy naozaj Rhegu netreba, nijako to zatial neovplyvnuje buduce tehotenstva. Prvemu babatku vraj nikdy nic nehrozi (aj ak je Rh poz), len keby bolo to prve Rh pozitivne a nepichli by matke po porode Rhegu, druhe, ak by tiez bolo pozitivne, ma problem........ale kedze lekari sleduju matku pocas tehotenstva, co sa protilatok tyka a v pripade pozitivneho nalezu pichaju Rhegu, dalej po porode zistuju krvnu skupinu a Rh faktor babatka u matiek s Rh negativ, predchadzaju tym problemov pri dalsich tehotenstvach, takze sa nebojte, aj ked je fakt, ze v Anglicku pichaju dve preventivne injekcie kazdej Rh neg matke pocas tehotenstva a po porode dalsiu, ak je babo Rh pozitiv, ale bolo mi povedane, ze to nie je nevyhnutne, kedze sa to na SK sleduje.... v Anglicku si takto ulahcuju zivot a namiesto sledovania a kontrolovania mamicky rychlo pichnu injekciu...........
asi som to napisala dost komplikovane, vsak?

ejusa • 1d • Dnes o 16:52
Ahojte,ja som tiez negativna,manzel pozitivny,maly je pozitivny,hned po porode som mala dostat injekciu,ale zabudli,dostala som ju na druhy den a k tomu dva lieky,ale neviiem ake...

adrianka22
10. apr 2009

Mi mame rovnaku krvnu skupinu B a ja som negativ nastavajuci pozitiv pocula som vseliake veci ze je aj problem otehotniet a tak ale dufam ze sa nam to podari ideme na to od septembra oktobri mame svadbu ujde to ako voda dufam ze vsetko bude ok..

petra1985
10. apr 2009

ja mam rh negativ, priatel pozitiv mala sa narodila s rh negativ takze nebolo nutne ockovanie asi vsak keby mala pozitiv po ockovi tak uz by ockovali ale nejaky problem tomu neprikladali.. ze sa treba sledovat alebo podobne.. brali to normalne ked bude mat moju neockujeme ked ockovu tak sa ockuje

mima3
11. apr 2009

adrianka - my máme s manželom tiež rovnakú krvnú skupunu A1 a ja som negatív a on pozitív.. otehotnela som a po prvom odbere som mala testy z krvi na protilátky negatívne.. o mesiac mi budú znovu brať krv.. neboj, to sa sleduje a keby náhodou niečo vyskočilo, tak to už v dnešnej dobe vedia riešiť.
petra - to si mala super, že malé bolo negatív.

dupinka
11. apr 2009

Adrianka: Rh faktor a krvne skupiny nemaju vplyv na tehotnost. Nam to vysvetlovala doktora na transfuzke.
Ja mam A neg. a manzel A pozit. Dokonca sa na ani na poradni nepytali na krvnu skupinu manzela.

Dieta moze mat Rh faktor rozny (uz tu boli niekolkokrat davane tabulky), podstatne je, aby sa pri porode zistil. Lebo ak je matka Rh neg. a dieta je Rh pozit., moze pri porode dojst k prechodu protilatok jeho krvi do tela matka, a ta potom moze vytvarat protilatky proti druhemu resp. dalsiemu babatku...
Preto sa preventivne pri tychto zisteniach podava do 72 hod. od porodu Rhega.

Ak su testy na protilatky negativne, tak sa niet coho obavat.

jenny43
15. apr 2009

ahojte.ja som B negat., moj partner je A pozit.som v 24tt, no mala som pred 4rokmi potrat-nie s tymto partnerom, a pichli mi rhegu.brali mi krv v 13tt na protilatky,a teraz mi maju brat krv v 28tt na protilatky, snad budu ok .bojim sa,asi asko kazda buduca mamina, bo su na okoli aj baby, ktore strasia...fnuk

mima3
15. apr 2009

jenny - keď ti pichli tu rhegu, tak sa nemáš čoho báť, je veľmi nízka prevdepodobnosť, že by sa niečo mohlo stať.. a tiež mysli na to, že dnes je už medicína úplne inde ako pred niekoľkými rokmi.. napr. aj používanie rhegy začali len niekedy v 70 rokoch, dovtedy sa tým veľmi nezaoberali..
a aké si mala výsledky v tom 13tt?? mne brali len na začiatku, asi tak v 6tt - protilátky boli negatívne.. a teraz mi budú brať v 24tt - samozrejme, že aj ja mám strach, ale mám výborného doktora, ktorý mi všetko pekne vysvetlil - aj riziká, aj možnosti pri tvorbe protilátok, tak som kľudnejšia. zober si to aj tak, že nielen ženy, čo majú negatívnu krv môžu mať problémy a nestresuj sa, lebo bábu to vôbec neprospieva, nechaj ho cez teba v kľude. budem sledovať túto tému a teším sa už na správičky od teba, tak daj vedieť, ako si dopadla.

mima3
15. apr 2009

jenny - a ešte som ti chcela napísať, že moja teta má tiež negatívnu krv a jej manžel pozitívnu, má 4 zdravé deti a pred posledným prekonala ešte aj nejaké potraty. väčšina tých detí má tiež pozitívnu krv, takže tam mohol byť predpoklad na tvorbu protilátok a aj taj je všetko ok a všetko sú to už dospelí ľudia a niektorí už majú svoje deti. a poznám ďalšie prípady, jednu kamošku s jedným dieťaťom, dve s dvoma a u všetkých je to ok. dôležité je, že ťa sledujú a nemysli na to, keď nastane problém, tak sa bude riešiť, dovtedy pohodka 😉

jenny43
18. apr 2009

ahoj mima3
dik za odpoved, ukludnila si ma s tou rhegou.bo niektore zenske...a ze potom bud v klude.. 😅
v 13tt som mala ok vysledky.
teraz mi budu brat v 28tt.
som teraz v 24tt, taaaakze cakat.snazim sa nestresovat 😖
chodim ku gynekologovi asi 36km od nasho maleho mesta..a ten mi hovori ,ze vsetko sledujeme, nevysvetlil mi nic v inom pripade...ale snad nam to dobre dopadne, coo?pekny vikendik 😉

mima3
30. apr 2009

ahoj jenny, tak ja idem na krv budúcu stredu, neviem za aky dlhy cas budu vysledky, ale dam ti potom vediet ako som dopadla, verim, ze budeme mat obe dobre vysledky a povzbudime aj dalsie tehosky s podobnymi obavami ake mame my. a nezabudni ani ty dat vediet ako si dopadla.

andrejka10
30. apr 2009

Jenny43, vôbec sa nestresuj hlúpimi kecami nejakých "ženských". Ja som 0neg., manžel Bpozit. Detváky samozrejme pozit. Kombinácia problémová. A teraz čakáme tretie. 😀 Ešte som s tým nemala vôbec žiadne problémy. Naozaj dnes si dávajú pozor na matky negat. Nemáš sa čoho obávať. Po každom pôrode mi bola pichnutá rhega, dokonca aj po amnio.

moko123
30. apr 2009

my čakame 4 doteraz sme s tym nemali problem pri amnicenteze mi pichli protilatky a teraz ich mam zvyšene takže ich kontrolujeme neviem načo mi to pichali zbytočne problemy mam teraz bez ich protilatok mi bolo super

petruci6
30. apr 2009

veronika nie je to problem
problem by bol keby si bola ty RH -
ale ked si RH+,tak je jedno co je tvoj priatel

mima3
4. máj 2009

moko123, ahoj, cakate už štvrte babo? dobre som pochopila? a ty si rh- a manžel + ? a je nejaka hranica, kedy su tie protilatky este ok a dietatu nemusia ublizit? a ako casto ti ich kontroluju?

jenny43
4. máj 2009

ahoj mima3
vysledky by mali byt do 2 tyzdnov.
ja idem 7.5.nakrv, takze dam pak vediet, to je jasnacka.snad to budeme mat ok.inak dala si dobru otazku moke123,ci je neaka hranica tych protilatok, bo ja som citala, ze ak uz sa zacnu tvorit, injekcia nemusi pomoct.
ale ved nas sleduju a dame si vediet .
drzim nam palce. 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre