Mimomaternicové tehotenstvo. Ako tomu predísť?

pikha
15. sep 2006

uvazujem, ci tato tema patri pod sekciu "tehotenstvo" ale svojim sposobom asi hej 😒 Este v utorok rano som si myslela, ze som tehulka v 6tt, o hodinu uz bolo vsetko inak a o dalsiu hodinu som uz lezala na operacke. Praskol mi vajickovod a krv sa liala kade mohla. Dnes rano ma pustili. Tolko optimisticky uvod 😖 Ste tu kocky, co sa vam stalo nieco podobne? Da sa takymto veciam do buducnosti nejako predist? Liecili ste sa potom, ak ano, kde? Kazde info vitane 🙂

dadenka1
6. okt 2011

@anuska30 5-6 týždeň.. to sa ešte nemusíš báť, srdiečko hneď potom, keď prejdeš tento týždeň začne biť... Budem na teba myslieť, dúfajme, že to dobre dopadne.. Ach tieto čakačky sú strašné... A tie dva vaky, áno to sa stáva veľmi často, a mnohé žienky o tom ani nevedia (zvlášť ak idú na vyšetrenie skoro po meškaní...). my sme z tých, čo utekajú hneď a preto sa nemôžeme čudovať, čo sa tam všetko nájde (dva vaky) a nenájde (srdiečko ešte nebije).. Proste ste ešte moc moc malinkí.. Porastiete cez víkend a bude to ok..

surrender
6. okt 2011

@dadenka1 Ahoj, dadenka! Keď ste prišli o bábätko, ktoré bolo toľko rokov očakávané, tak Tvoje pocity sú úplne normálne. Neboj sa, nádej stále máte... Ja som to mala o to ľahšie, že tehotná som bola hneď na prvýkrát, ako sme sa začali snažiť. Ibaže to skončilo nešťastne.

feb13
6. okt 2011

@anuska30 Ahoj, len ti chcem povedat, ze ja tiez skoro ziadne tehu priznaky nemam. Pri prvom som uz v takomto stadiu kazde rano zvracala a teraz akurat ma mierne rano napina, niekedy aj poobede-vecer, alebo ked som hladna, ale nic moc. Iba take co clovek moze mat aj bez tehotenstva. Ani prsia nemam naliate ani nebolia, mozno preto ze som do 6tt este kojila neviem. Pri prvom som mala cely prvy trimester take krce ako keby mi mala prist mrcha, ako sa maternica roztahuje, teraz ani to necitim, iba sem-tam velmi slabulinko nieco. Dokonca to roztahovanie maternice som citila aj pri mmt, neviem ako... 🙂 a teraz nic. Mam iba 2 priznaky: tehotensky vytok, co som mala prvykrat asi az od 5-6m a zvacsovanie-stmavnenie vsetkych milionpatsto drobnych znamienok, ktore ma posypali niekedy v polovici prveho tehu a po porode sa stiahli ze ich ani nebolo vidiet, teraz znovu rastu. Takze kazde tehotenstvo je ine, nemusis mat rovnake priznaky. Ak ti lekar videl gestacny vacok v maternici, tak to mmt nie je neboj sa. A ak minule tam bol prazdny vacok a teraz je tam uz aj plod (mozno v tom istom, ktory bol minule prazdny, a teraz pribudol dalsi vacok) tak je to postup, proste ti to nieco narastlo za ten cas takze zije. A stava sa aj to, ze z dvojiciek je jeden plod o 2-3 dni mladsi, takze mozno preto ho este nebolo vidiet. Kolko si po mmt? Mala si uz pravidelny cyklus, nemohla si mat posunutu ovulaciu? Drzim palce. 🙂

dadenka1
6. okt 2011

@surrender Veď áno, tá nádej tam je.. A keď nie, budeme adoptovať... Snáď budeme raz rodičia..

anuska30
7. okt 2011

@feb13 ahoj.ja som mala mmt 29.4. 2011 a otehotnela som teraz v auguste.2.8.som mala poslednu menst.2.9. som si roila test a bol pozit.Bola som u lekara a 2x mi robil hcg.stale stupalo.Teraz v stredu mi robil sono a bol tam uz plod akurat nebilo srdiecko tak mi kazal prist v pondelok,tak netrpezlivo cakam.dufam,ze to bude ok.podla poslednej menst.som 9tt a lekar povedal ze to je tak 5-6tt podla sona.ja mam 14 rocnu dceru a mam 35 rokov.Pri nej som vracala 6 mesiacov.teraz som mala od 4-8tt bolesti v podbrusku/asi rozt.maternice/ a aj to uz mi preslo.ked lezim tak trochu este pocitujem mierne bolesti v podbrusku.citim tiez trosku prsia /napatie/.vracala som 2x a zo zaciatku som sem tam mala pocit ako na zvracanie ked som nieco zacitila ale tiez len trosku.ten vytok to mas riedke alebo husty vytok?? ja beriem utrogestan /vkladam/na udrzanie tehotenstva.od mmt som mala pravidelne menst.ale kazdych 30dni.Tvojim detickam kedy bolo pocut bit srdiecko?Lekar stale vravi ze aj tak je to zazrak ze som tak skoro otehotnela.Ty si mala kedy mmt? mas len jeden vajcovod?ja ano.Vravel ze sa mu aj zazdalo ze ho pocul bit a potom to nechal tak lebo si asi nebol isty.sestricka vravela ze to moze skreslovat aj ten druhy prazdny vacok.To mozem len rozmyslat,musim pockat do pondelka.teraz si v ktorom tt? drzim palce a dakujem za podporu

anuska30
7. okt 2011

@dadenka1 dakujem za podporu.Dodava mi to nadej.Ja ti tiez drzim moc palce a dufam,ze sa ti podari otehotniet.my sme sa snazili s manzelom rok,po roku bolo mmt v aprili 2011 a v auguste som otehotnela.Zacali sme sa snazit po 2 mesiacoch a dufam ze to bude ok.

anuska30
7. okt 2011

Inak chcela by som podporit zeny ktore si chcu adoptovat deticky.Moja kamaratka ma znamu a oni maju adoptovane tri deticky. Toto najmensie ma 6 tyzdnov a maju ho doma asi 2 tyzdne. Starsieho chlapceka maju blondiacika,druhe dievcatko maju malu romku/je zlata/ a toto tretie je poloromka.Ludia ktori ich nepoznaju tak vravia ze to dievcatko je po otcovi /lebo je tmavsi/,chlapcek po mamine ta je blondinka a toto tretie som este nevidela.Tie dve deticky maju tiez od malicka. Drzim vsetkym palceky aby sa podarilo mat svoje vlastne deticky.

feb13
7. okt 2011

@anuska30 Mna operovali 19. 5. a teraz na 20. 5. mi vychadza termin, takze na to smutne vyrocie budeme mat krasny darcek . 🙂 Ak teda vsetko dobre dopadne. PM som mala 14. 8. Ja som to mmt mala na vajecniku takze z toho mi vyrezali kusok a vajcovody mi ponechali. A zostala som tehotna z toho operovaneho vajecnika lebo tam mam zlte teliesko. Mne prvykrat bolo vidiet bijuce srdiecko 6+1tt a teraz 6+0 ked som bola na pohotovosti uz tam bolo vidiet. Ale moj gynekolog zvycajne robi prve vysetrenie az 8tt prave preto, ze skorej to este vidiet nemusi. No 9tt uz hej to je pravda... ale ked tam predtym ani plod nebol vidiet, tak predsa to postupuje takze podla mna nemusi to zle dopadnut a este ked aj hcg stupa. Mne nikdy srdiecko nepocuvali, az pred porodom ked som do nemocnice chodila do poradne, takym uskom ale inak vzdy len pozerali na ultrazvuku. Tebe to ako pocuvaju? Ja tiez beriem teraz Duphaston, lebo som krvacala v 6tt. A ten vytok mam skor husty, belavy, ale od minuleho tyzdna sa k tomu pridavaju aj take tahave hlieny... ehm ako sopel len su biele. Pri prvom som tie hlieny nemala iba taky hustejsi vytok, ale kedze mi to nesvrbi ani nic tak si myslim ze je to OK.

anuska30
8. okt 2011

tak ty si mala mmt neskor ako ja a este si skor otehotnela a to mne lekar vravi ze som skoro otehotnela.vravel ze sa mozeme snazit po 2 mesiacoch c sne aj zacali,no nikto neratal ze tak skoro otehotniem.Som rada ale velmi sa bojim ako to vsetko dopadne.dnes ma nejak pobolieva v podbrusku tak neviem ci nezajdem na pohotovost.to srdiecko pozeral ked robil sono a este nebilo.Priznaky nemam nejak ziadne akurat to pobolievanie v podbrusku a ide mi do krizov a trochu citim prsia.predtym sme sa snazili rok.

zabka132
8. okt 2011

@anuska30 neboj, vsetko bude dobre....uz som ti pisala, ze mne v 6tt este nebilo srdiecko...a to preto, ze to bol v podstate 5tt. O tyzden neskor uz tukalo 😉

zabka132
8. okt 2011

@anuska30 zle som napisala...v 7tt podla ms este nic nebolo vidno. Ja som uz cela domylena z toho sona, pretoze mi zakazdym menia TP....tak uz sama neviem v ktorom tyzdni vlastne som 😅

zabka132
8. okt 2011

@anuska30 a nemas niekde v papieroch napisanu velkost toho plodoveho vaku ?
...kukla som do tej spravy a mala som tam napisane, ze 6tt+2 bez "neviem precitat" struktur a velkost GSD 18x7mm.

anuska30
8. okt 2011

@zabka132 ale ja som podla menst.zajtra koniec 9tt.Len v 8tt mi nejak vymizli tie bolesti co som mala a len trochu citim podbrusko a prsia,inak nic moc dovtedy to bolo take intenzivnejsie tie bolesti a citala som ze ked je missed abortion tak vtedy bolesti tehot.uz nie su.papiere mam zalozene v karte u lekara.posledne co mam zo sona je z 19.9.tam este nebol plod iba vak a tam je nieco ze 7,7mm.teraz co som bola v stredu na sone tak to lekar zalozil do karty,tam som videla aj plod a aj ten prazdny plodovy vak.no ale podla lekara som 5-6tt.volala som potom do poradne Hami lebo som bola z toho vydesena a ta pani mi povedala ze to je zavcasu a ze maloktory lekar to tak zavcasu zbada,ale moj lekar zas povedal ze vacsinou to uz vidi.tak co si mam vybrat.som asi zrela pre psychiatra z tohoto nekonecneho cakania.Asi fakt zajdem na tu pohotovost lebo do pondelka sa zblaznim.neskutocne ako psychika funguje a o to je to horsie ze uz som mala mmt a clovek sa stale potom boji.Hlavne mi ide o to ze aj tie priznaky nejak vymizli tak preto ma vsetko desi.teraz ked uz tam bol plod tak vravel lekar nieco o 4mm ale neviem lebo som bola znepokojena z toho srdiecka ze nebilo a lekar sa nejak nevyjadroval.

anuska30
8. okt 2011

@zabka132 inak este som chcela povedat ze casto mi byva aj zima,kamoska vravela ze ked bola tehotna tak jej byvala tiez zima casto.

feb13
8. okt 2011

@anuska30 Ano aj mne bola zima. Ked som bola s prvym, staaale. Vykurila som si byt na 26 stupnov a este aj tak. Trvalo to viac tyzdnov, ale nie uplne do konca prveho trimestra, asi tak do 8-9-10tt uz si nepamatam. No a teraz fakt nic z toho necitim, co som mala prvykrat priznaky. 😉 Akurat ked si lahnem na brucho, citim tam dole lopticku. 🙂 Uz aj tie nevolnosti ma nejako prechadzaju a to by len teraz mali zacinat. No s otehotnenim som nikdy nemala problemy 😀 (aspon to), maleho som mala prakticky hned, mmt ked bola prva ovulacia po porode, potom sme zacali skusat po druhej mrche a zostala som tehotna po tretej. Vlastne sme sa nikdy nejako cielene nesnazili, sme tomu dali volny priebeh a vyslo to aj 3x. Ale je pravda, ze ja mam "len" 27 rokov a nikdy som nebrala hormonalnu antikoncepciu, je to svina, mnoho zien ma potom neskor problemy (aj ked samozrejme problemy mozu byt aj ineho povodu).
Ak ma plod 4mm, to asi tak 6tt, ja ked som bola na pohotovosti som bola 6+0 a plod meral 5,1mm. A v takomto veku narastie denne aj 0,5-1mm ale to este srdiecko nemusi byt vidiet. To pobolievanie v podbrusku + krize je podla mna roztahovanim maternice. Keby si mala MA, by si nemala preco citit krize.

feb13
8. okt 2011

@anuska30 Este som ti pozrela v starych zaznamoch, s prvym som mala podla menstruacie v 4+6tt gest. vacok 8,1mm a dr na to pisal ze 5+3 ale podla neskorsich merani bol plod presne taky velky nez podla menstruacie takze nakoniec mi termin neposunuli. Potom som bola este 6+1 a to uz bol vidiet plod aj srdiecko a to som ti chcela pozriet ze aky bol velky ale o tom nemam doma ziaden zaznam. 😒 Nevadi, proste tieto pociatocne merania este nie su uplne presne, to asi az okolo 10-12tt.

anuska30
9. okt 2011

@feb13 ja som bola vcera na pohotovosti,hlavne zo strachu.Lekar mi povedal ze by sm chcela vediet soro ze ci bije srdiecko,vra az okolo 10tt.tak si vyber.napisal mi 13mm.neviem co to je ale v.s. akcia,incip. a to je vsetko a hlasit sa u svojho leara.Ani sa nejak k nicomu nevyjadroval ze to az okolo 10tt a to uz je od zajtra,tak neviem preco ma lekar postrasil.V noci som sa zo zaciatku do toho 8tt budila na bolesti v podbrusku a teraz v noci nic az teda rano od krizov do podbruska,niekedy citim nejake jedlo ze mi je trosku na vracanie a tie prsia,nie bolestive len napatie.Ja ti velmi pekne dakujem za podporu a zajtra sa ozvem co nove.ja som tiez nebrala antikoncepciu nikdy zajtra pozriem do karty a hlavne sa budem pytat aj lekara.

zabka132
9. okt 2011

@anuska30 tak to v.s. akcia neviem co znamena...ale to incip znamena, ze tehotenstvo je v pociatocnom stadiu. A doki na pohotovosti ti povedal, ci videl akciu srdiecka, ci nie ?

feb13
9. okt 2011

@anuska30 13 mm je tak 8. tyzden. Ja som mala teraz 7+1tt 10,1mm. A tu som nasla taku tabulku: http://www.maminkam.cz/velikost-plodu-v-tehoten.... Ja si myslim ze sa ti to pekne vyvija a dockas sa aj akcii uvidis. Skratka v.s. neviem presne co znamena ale vzdy sa mi zdalo ze to pisali nasi lekari vtedy, ak sa nieco predpokladalo alebo zdalo ale nedalo sa uplne potvrdit.

feb13
9. okt 2011

@anuska30 A tie priznaky podla mna neries, mne tiez ustupili nevolnosti, iba sem-tam nieco mam a ani pachy mi nevadia, co s prvym bol velky problem. A dnes rano som zistila, ze som uz kilecko pribrala, co som s prvym zacala priberat az 16tt a aj tak mi zostalo 5 kil navyse. 😒

zabka132
9. okt 2011

@anuska30 hlavne sa neboj, uvidis, ze vsetko bude dobre 😉 . Ved tymi stresmi ublizujes aj miminku...tak len pozitivne myslienky odteraz a zajtra moc moc drzim palce 😉

anuska30
9. okt 2011

@feb13@ povedal mi ze sa mu tam trochu zda ale ze vsetky mamicky by chceli hned vsetko vediet a vraj srdiecko by malo byt az v 10tt,tak ja neviem.v tom papieri je napisane ,,akcia,, ale mne iba povedal ze sa mu zda ze hej ale vraj maternica je po mmt trochu ina ze to neni tak vidiet a este je tam aj ta prazdna dutina.tak asi mas pravdu ze to je ze sa to neda uplne potvrdit. Urcite som kludnejsia a ty a zabka ma velmi psychicky podporujete zaco som vam nesmierne vdacna a dakujem aj dadenke. Ja vam drzim velmi palceky. 🙂

anuska30
9. okt 2011

@zabka132 ja viem ze ublizujem babatku,ja sa snazim nato nemysliet,ale chvilami sa to vrati a to sa neda nato nemysliet. dakujem a aj ja drzim palceky.Som rada ze sa mam na koho obratit lebo este ani rodina nevie ze som tehotna.Po mmt som opatrnejsia a az ked sa ukaze ze bije srdiecko tak az potom.Chcem pockat do konca 3mesiaca.

anuska30
9. okt 2011

este by som rada vedela ci uzivate nejake vitaminy.Ja som uzivala kyselinu listovu a ked som zistila ze som tehotna tak som si kupila centrum maternu a snazim sa jest vela ovocia a zeleniny. Vcera mi lekar zas povedal ze zeny ked zistia ze su tehotne tak si kupuju vsetky mozne vitaminy.ja som mu vravela ze vela asi zas skodi a in mi povedal ze nikto nevie kolko vitaminov si dieta zoberie.tak som sa ho opytala ze ci mam zacat uzivat este aj kyselinu listovu samotnu tak mi povedal ze netreba. Tak si vyberte.

stvura
9. okt 2011

@anuska30 ahoj, troska som precitala co si pisala...takze ak vsetko klapne aj u teba aj u mna budeme mat rovnaky termin porodu, mozno rozdiel par dni. Mne byva nielen zima, ale mam aj zimnicu, normalne sa trasiem zimou a neviem sa dat do poriadku...potom navaly tepla. Ako keby som mala horucku, ale nemam. Rano mi byva hrozne zle...prvykrat ked som bola u lekarky mi povedala ze som zhruba v 5-6tt a bolo vidiet len gestracny vak, vraj nech si pripravim veci pre istotu na zakrok (dobre povzbudenie, nie?) Otehotnela som totizto pocas brania antikoncepcie, ktora mi nesadla, pocas celej doby jej brania som krvacala...no v stredu som bola na kontrole po 10dnoch, vraj som 7+1 a bolo vidno uz plod. Zatial sono ci je reakcia srdiecka nerobila, robi sa to vraj medzi 10-12tt, vtedy jej to preplaca poistovna. Takze dovtedy cakam, uvidim. Mne robili po mimomaternicovom komplet vysetrenia, vsetko dopadlo dobre, vlastne nezistili preco...som heterozygot, chodila som i na hematologiu s podozrenim na trombofiliu, no okej...
Urcite pockaj do konca tretieho mesiaca, az ked budes mat matersku knizku (ja idem na kontrlu 4.nov), lebo kamoska si teraz v utorok bola po knizku a namiesto knizky skoncila na gynekologickom...ked som to pocula, tiez mi to nepridalo radosti. Drz sa, urcite daj vediet ako si dopadla...
uzivam zelezo a kyselinu listovu ...

feb13
9. okt 2011

@anuska30 Ja som pri prvom uzivala Calibrum babyplan, ale moj gynekolog mi poradil Femibion, tak potom ten. Lenze Femibion je straaasne drahy, to su asi najdrahsie vitaminy u nas dostupne. Samozrejme oni na ten letacik napisu, preco je lepsi nez vsetky ostatne a ked ti to aj lekar odporuca, tak tomu doverujes a kupujes si barsco za hocikolko, len ami si urobila naozaj vsetko pre svoje mimi. Mozem povedat, je to dobry biznis. Femibion 400 (pre 2. a 3. trimester) sa predava napr. tym, ze oproti ostatnym vitaminom obsahuje navyse aj 200 mg DHA (to su take mastne kyseliny z morskych ryb ktore su velmi dolezite pre vyvoj mozgu - a neskor som sa dozvedela ze aj na prevenciu poporodnej depresie, zevraj). No po porode som sa zase dozvedela, ze nestaci DHA ale aj EPA a treba toho spolu asi tak 1000-1500 mg a vyratala som, ze ked si kupim najlacnejsie vitaminy Calibrum mami + Rybi olej v kapsulach v takejto davke tak mi to vyjde lacnejsie. Takze teraz to asi urobim tak. Teraz v prvom trimestri beriem Acidofolan, ale mozno by som lepsie urobila keby som si kupila cistu kyselinu listovu, no uz mam 50ks balenie co asi aj postaci do konca 1. trimestra. Podla mna aj to je skor len o zvyseni predaja, ze sa tieto vitaminy maju uzivat 3 mesiace pred planovanym otehotnenim... ci to realne nieco pomaha k zdravsiemu vyvoju babatka, mam iste pochybnosti. No a v tehotenstve nie su dolezite len vitaminy, ale aj bielkoviny a tuky, predovsetkym z morskych ryb. Ovocie a zeleniny nesmu ist na ukor konzumacie masa!
No a teda uz aj ja zvedavo cakam co ti zajtra povie lekar, ale ja verim ze to bude ok a babatko ti pekne rastie. Drzim palce.

zabka132
9. okt 2011

@anuska30 ja som uzivala kys. listovu....prvy trimester calibrum baby plan a teraz mam calibrum mami.....je tam sice napisane, ze 2 tabletky denne...ale ja uzivam len jednu....ja mam celkovo rada ovocie aj zeleninu...ryby teda moc nemusim, ale okrem toho myslim, ze mam vitaminov dost. Tiez nie je dobre sa napchavat tymi tabletkovymi vitaminmi, ked ich mozes ziskat aj v strave.

zabka132
10. okt 2011

@anuska30 a netrpezlivo dnes cakame na dobre spravy 😉

feb13
10. okt 2011

Inak z tych vitaminov ked mas nadbytok, tak to telo vylucuje takze to papas zbytocne.

anuska30
10. okt 2011

ahojte-tak bola som u lekara a este srdiecko nevidel bit.V sredu malo 6mm a dnes 10mm a tych 13mm zo soboty to bolo cele vajce mi vravel lekar.Napisal mi 7+3tt.co to prosim vas znamena? Vraj plod je velky ako na 8tt.Pytala som sa ci sa to stava a on ze ano tak mam prist vo stvrtok.Ale hlavne ze je ze plod rastie.Zas cakanie. dakujem vam za podporu.dam vediet vo stvrtok

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre