Mimomaternicové tehotenstvo. Ako tomu predísť?

pikha
15. sep 2006

uvazujem, ci tato tema patri pod sekciu "tehotenstvo" ale svojim sposobom asi hej 😒 Este v utorok rano som si myslela, ze som tehulka v 6tt, o hodinu uz bolo vsetko inak a o dalsiu hodinu som uz lezala na operacke. Praskol mi vajickovod a krv sa liala kade mohla. Dnes rano ma pustili. Tolko optimisticky uvod 😖 Ste tu kocky, co sa vam stalo nieco podobne? Da sa takymto veciam do buducnosti nejako predist? Liecili ste sa potom, ak ano, kde? Kazde info vitane 🙂

zuzana36
1. sep 2010

ivka ahoj, az teraz tu nabehla tvoja odpoved, alebo som to prehliadla? ak ano prepac, jasne, ze chod tam, kde budes menej platit, mam uplne rovnaky nazor ako ty. inac do 38 rokov, ti to 3x preplaca poistovna. treba vsak ratat, ze tam budes platit a je to aj tak dost. ale je to ine ako preplatit. 🙂 🙂 🙂
a kedy idete stavat? a kde? to sa musite tesit. su to obrovske zmeny v zivote a tak krasne. aj my sme txm presli. len sme nestavali, ale kupili hotove.

ivankakov
2. sep 2010

@wili nie nemala som bolesti ani pri jednom mimomaternicovom, práveže po tejto stránke sa mi aj cyklus upravil a neboli žiadne komplikácie, aké sú to bolesti? Vieš podľa mňa by si mala navštíviť znova gynekológa a povedať o tých bolestiach. A histologický nález bol v poriadku? Na ten zápal by Ti mal dr. niečo predpísať, popr. by trebalo ísť znova na sono, musia predsa objaviť príčinu, nenechaj sa tak a určite to rieš. Držím palce. 🙂 🙂

ivankakov
2. sep 2010

@zuzana36 momentálne sme vo fáze stavebného povolenia, čakáme a čakáme....... Potom ideme vybavovať hypotéku, to tiež potrvá, takže na jar môžeme asi konečne začať. Kúpili sme pozemok 5 min. autom od Partizánskeho, v Brodzanoch. Tešíme sa celá rodinka.. Ja som zabudla a vy kde bývate?

zuzana36
2. sep 2010

v ivanke 🙂 10km od BA

ivanulka_so
2. sep 2010

@pikha ahoj volam sa ivana som tehotna 8tyzdne abola som na ultrazvuku lebomi doktorka povedala nejasne ze mam maternicu v poriadku ale ma radsej posle na ultrazvuk ale doktor z ultrazvuku mi napisal totovaginalna zvada Aˇ+ crl:1.5-8.2tg, aja vobec neviem co to znamena a do pondelka us nebudem cakat lebo sa bojimporadte mi prosim ale to A+ znasmena ze srdiecko bije neviete poradte mi dakujem

ivankakov
2. sep 2010

crl je temenno kostrčová vzdialenosť, ale tie čísla neviem, A+ je akcia srdiečka, myslím, že je všetko v poriadku

ivanulka_so
2. sep 2010

ahoj te ktomi poradi co to znamena vaginalna svada a sultrazvuku mi napisali A+ , crl:1.5-8.2tg moze tobit mimomaternicove tehotenstvo poradte mi leboja sa bojim

ivanulka_so
2. sep 2010

tak bi to asi malo bit v poriadku lebo mna tiea s boli v podbrusku ale mam dve deti 5 a 18 mesacneho ja si mislim ze toaj som prechladena

zuzana36
2. sep 2010

ivus, domcek je naaadhernyyyy. ja som za bungalou, mame poschodak, ale som zan vdacna a tesim sa, ze deti moze volne behat. su veci co by som zmenila a su aj take, ktore by som pridala- pivnica napr. 😀 , ale ako hovorim dakujem za ten nas. nezavidim tie behacky okolo, ale potom....... 🙂 🙂 🙂 🙂
inac ako sa mas? co saska? uz je doma?, alebo este smutis? 🙂

zuzana36
2. sep 2010

ako na to pozeram na tie chyby, hmmm, no hanba. oprava bungalov, mozu 😖

ivankakov
2. sep 2010

@zuzana36 Mám sa čoraz lepšie, Saška už dnes nastúpila do 6. ročníka. Vychutnávam chvile, že ju môžem ráno vychystať. Inak sa doteraz chystala do školy sama, od tretieho ročníka býva ráno sama doma, som na ňu hrdá, že je taká samostatná. V Prahe sa mala výborne, prišla síce vyčerpaná, ale zážitkov má kopec. A zajtra príde manželíček domov, vyzerá to na obrovskú romantiku cez víkend. 😎 😎 . A čo tvoje deťušky? ako začali školský rok?

ivankakov
2. sep 2010

@ivanulka_so ešte niečo som vypátrala , veľkosť tvojho dieťaťka od temena po kostrč je 1,5 cm to znamená to crl: 1,5 a tie ďalšie čísla 8,2 by malo byť 8 týždeň a 2 deň tehotenstva. Ale vaginálna svada ( zvada) sa nikde neobjavuje, neviem čo to znamená.

ivanulka_so
3. sep 2010

dakujem aspon to budem vediet este raz dakujem

zuzana36
13. sep 2010

ahoj ivka, tak ako sa mas? uz valcis ? co je u vas noveho? ja idem na dalsie sono v stredu a aj na dalsi odber, lebo miminko je moc male a nezodpoveda velkostou ani k posled. MS ani k ovulke aj ked bola neskor ☹ ☹ ☹ tak uvidime pa

ivankakov
14. sep 2010

@zuzana36 ahoj zuzi, mám sa celkom fajn, užívam si ranné vyprevádzanie dcéry do školy, varenie obeda cez týždeň, atĎ....
Bola som si pre výsledky histológie a napísali mi , že som mala vo vajíčkovode znaky placentárnych ložísk s regresívnymi zmenami, a kde je ten plod, pre ktorý ma operovali? pýtam sa sama seba, či bola operácia nutná a či by tie znaky, neodišli aj samé. Ale čo už teraz , musím volať do Heliosu v Martine.
A čo sa týka teba, zatiaľ sa neznepokojuj, ja už moc doktorom neverím, pretože aj oni majú občas len dohady, Zuzi chcem Ti tým povedať, aby si sa nedala zdeptať doktormi.Všetko bude ok.

zuzana36
14. sep 2010

ahoj ivka, ved sa snazim. ibaze .... moja gynekolog. je vlastne aj moja kamoska a velmi uznavana odbornicka. je nie iba skvela ako lekarka, ale aj ako clovek. no uz nech je zajtra.

drzim Ti-Vam palce, tfuj tfuj nech sa to coskoro podari 🙂 🙂 🙂 🙂
pa a ozvem sa zajtra

p.s. a aj Ti niekto povedal k vysledkom nieco?

ivankakov
14. sep 2010

Dr. mi povedal, že tam niečo bolo, ved to aj na histológii potvrdili. Dnes som volala do Heliosu, prvá konzultácia bude 27.9.2010 u Dr. Krajkoviča, idem bez muža a uvidím, čo mi navrhne, aké riešenie. Na ďalší termín sa objednám s mužom podľa toho kedy bude doma. Aj sa teším, aj bojím.

zuzana36
16. sep 2010

ahoj ivka. ja som v utorok dostala take divne bolesti, nastupilo spinenie. isli sme na pohotovost a tam som sa dozvedela, ze nase babo uz nezije, ze ide o zamlknuty potrat. ani Ti neviem napisat ako strasne ma to boli. nedokazem sa o tom s nikym rozpravat a ak tak sa neubranim toku slz. viem si povedat kopec argumentov, ze je to lepsie teraz ako neskor, ale..... to ale tam ostava ☹ ☹ ☹ ☹ nakoniec to bol 9tt+. tak sa maj a drzim palce

ivankakov
16. sep 2010

Zuzi, je mi to veľmi ľúto a rozumiem Ti, oddýchni si a načerpaj nové sily. Prosím ozvi sa ešte, veľmi mi pomohlo, že som Ti mohla písať.

barbi31
17. sep 2010

@ista Ja mam taky maly problemik s tym pichanim... snazime sa o nase 2. dietatko a uz nejaky cas mi hapruje menzes, vzdy spinim 2-3 dni pred a potom mavam klasiku tak 5 dni (a nedari sa mi vycihat spravny cas na ovulaciu). Teraz je to trocha ine a to v zmysle, ze som to mala cele posunute o par dni neskor ale s takym velmi slabym nastupom a minula som len zopar vloziek - co je u mna dost nezvycajne... no a navyse sa teraz pridalo aj to pichanie pri pravom vajecniku, len nemam silu si robit tehotensky test aby nebolo priskoro. Co si o tom myslis, resp. myslite? Celkovo mam zvlastne pocity. Dakujem za odpoved 🙂

ivankakov
17. sep 2010

@barbi31 asi máš iba dve možnosti urobiť si tehotenský test doma, alebo ísť ku gynekologičke a ak má sono v ambulancii hneď Ti povie čo sa deje, popr. Ťa pošle do lekárne, aby si si kúpila test, a urobíš si ho v ambulancii.To bol môj prípad pri druhom mimomaternicovom tehotenstve.Prajem veľa šťastia, aby boli na teste dve čiarky.

maggiore
8. nov 2010

Ahojte, prelistovala som si túto tému, a keďže sem často píšu maminky, ktoré sa boja MMT, rozhodla som sa sem napísať svoj príbeh .... S manželom sme sa rozhodli, že by sme už radi mali malé bábätko, tak sme začali intenzívnejšie na tom pracovať a každú chvíľu som si robila test, čuduj sa svete, hneď po mesiaci som mala dve čiarky, napriek tomu, že mi menzes vôbec nemeškal ... takže sme hneď ako sa dalo, teda o 4 dni išli k doktorovi ... nameral mi hcg 350 no a na sone nič ešte nevidel, vraj to môže byť ešte skoro. Keďže nechcel nič podceňovať, kázal mi prísť o dva dni znova na krv, da druhý deň som volala a hcg kleslo na cca 224 a hneď po telefonáte som začala špiniť, tak sme utekali k nemu ... poslal ma do nemocnice, aby mi odsledovali hcg, že to bol buď potrat, alebo MMT. V nemocnici som bola týždeň, 3 krát mi brali krv a hodnoty som mala cca 280, potom 260 no a posledný deň 300, napriek tomu, pán prednosta usúdil, že to bol určite potrat, urobili mi kyretáž a na druhý deň ma poslali domov a vraj mám ísť o tri dni na kontrolu k lekárovi, lebo to stále môže byť MMT. Tak som išla, zobral mi krv, zistil slabý zápal po kyrete a dal mi antibiotiká, hcg kleslo na 180, celkom sme sa potešili, že klesá, no po týždni som začala už nie špiniť, ale mi tiekla čerstvá krv, najprv iba vždy na WC, keďže som sa zľakla, tak sme v noci utekali na pohotovosť, kde mi doktor povedal, že to je po kyrete v pohode a poslal ma domov. Na druhý deň to už boli riadne červené zrazeniny a trochu to zosilnelo, tak som cez deň išla k svojmu lekárovi, ten mi spravil sono, kde už niečo videl, len si myslel, že je to iba zrazenina, zobral mi znova krv, a pre istotu ma znova poslal do nemocnice na pozorovanie ... hcg mi znova stúplo na 206 - to bolo v piatok ... víkend som strávila v nemocnici, kde sa nič nedialo, v pondelok mi zobrali krv hcg stále 190, tak sa už konečne rozhodli, že sa do mňa laparoskopicky pozrú, v utorok mi teda pri operácii našli MMT a vzali mi ľavý vajcovod ☹ ... v piatok ma potom pustili domov ... nález mal 3 cm, zaujímavé je, že mňa vôbec nič nebolelo, ani krvácanie nebolo až také silné, len ma pichalo trošička na pravej strane, už som dva týždne po operácii a stále ma na pravej strane trochu pichá, tak som zmätená, ale to už hádam nič nebude .... Len som týmto príbehom chcela povedať, že príznaky mimomaternicového sú naozaj rôzne, najistejšie je však poriadne sledovať hodnotu hcg v krvi, lebo fyzicky môžete byť úplne v poriadku ... a baby, sledujte sa a dožadujte sa starostlivosti, lebo keby som ja počúvala doktorov, tak by som krvácanie po kyrete nebrala vážne a možno by mi po pár týždňoch praskol vajcovod, čo je už smrteľne nebezpečné!

kvetinqa
9. nov 2010

ja sa pridavam, ja som nemala absolutne ziadne priznaky mimomaternicoveho a predsa som ho zazila. Stale mi niekto hovoril, ze by som uz nieco citila, ze by mi bolo zle, ale ja nic. A to som bola v 9. tt ked to zistili.

julie6
26. nov 2010

Ahojte,,,mne vcera v 4tt t.j. 28 dni po oplodneni,,pichli injekciu Methotrexatu,,,tu v Belgicku vraj uprednostnuju v ranych stadiach tento postup,,,zistovali to tyden,,prv som zacala mat v case ked mi mala prist menstruacia hnedy vytok,,niekedy aj tmavocervena krv,,,urobila som si test a bol velmi slabo pozitivny,,,pridali sa bolesti,,pichanie v podbrusku na lavej strane,,vyzarujuce az k oblicke,,tak som o 3 dni sla na pohotovost,lebo tu nemam svojho gynekologa,,,nikdy som nemala ziadne problemy,a ak pridem domov idem na prehliadku tam,,,,zobrali mi krv,,hodnoty 290 na USG nic nevideli,,ale hned mi povedali ze maju podozrenie na mimo t, ze mam sa setrit a poslali ma domov, a kazali prist o 3 dni, ale o 3 dni mi hladina hormonu klesla na 210 a zacala som velmi krvcat ako pri menstruacii,,,tak ma vysetrila (mimochodom ma z pohotovosti pridelili 27 rocnej lekarke ktora tam bola 2 tyzdne) a povedala ze som potratila,,,a kedze nevideli zase nic podozrive na USG tak ma poslali domov, kedze este krve testy neboli hotove,,,,ze si mame zavolat,,,,nuz a po telefonate na oznamila ze mame na rano prist,,,lebo hodnota stupla na 360 ze je to divne,,,,na druhy den mi zopakovali odbery bolo to 380 zavolala aj ineho lekara, a na USG uz nieco nasli,,,ja som hned chcela byt hospitalizovana,,,ako mi radili vsetky kamosky z SK,a prosila ich aby mi urobili laparoskopiu,,,a oni nechapali,,ze ich niekto chce byt dobrovolne operovany a este aj byt v nemocnici,,,,presvedcili ma z je menej agresivna metoda injekcia methotrexat,,,vraj tu take stavy ako som ja liecia iba tak,,,,docitala som sa ale ze takym liekom liecia aj rakovinu prsnika,,maternice,,,tak mi nie je vsetko jedno,,,,ale co uz,,,,snad vedia co robia,,,,teraz budem musiet chodit kazde 3 dni na odbery,,,a kontroly sono,,,,este tyzden,,potom nasledujuci mesiac raz do tyzdna....takze naozaj priznaky su rozne,,,u mna bolesti zacali hned,,,,viem to porovnat lebo mam 3 rocneho syna (Vdaka Bohu),,,pri nom ma tiez sem tam picho,,,ale nie na tom istom mieste,,,ani to nevystrelovalo do krizov,,,a vidite ze aj liecba je tu ina,,,,ma niekto z Vas skusenosti s tymto liekom aj na SK? dik

majkauk
9. dec 2010

ahojte baby ani neviem ako zacat,ale asi tym,ze zijem v anglicku a ze som tehotna 9tt,tu kde zijem je celkom ina starostlivost ako doma a celkom ine postupy,ale nechcela by som sa teraz vratit a nejak menit prostredie a ovzdusie aby som to potom nelutovala (len aby som potom nelutovala ze som sa nevratila).S manzelom sme sa 5 rokov snazili o babo,vo februari som podstupila aj umele oplodnenie a nevyslo nam to a teraz zrazu som tehotna,nemohla som tomu uverit,3 tyzdne my meskali tak som si urobila 3 testy,na vsetkcyh boli 2 ciarky silne a viditelne,hned som isla k lekarovi,tam mi zobrali len moc,ziadnu krv a podla poslednej menstruacie mi lekarka povedala ze som 7tt tehotna,teraz som v stadiu ze cakam na svoju midwife,je to lekarka ktora sa o mna bude starar,len problem je v tom ze termin navstevy u nej mi pride postou a v uk to trva niekedy dlhsie ako je zdrave,cakam uz 2 tyzdne a este stale nic,som z toho cakania uz zufala.A ked k tomu pridam aj obavy ze mozem mat mimomaternicove tehotenstvo tak som velmi nestastna,zatial nekrvacam ani nespinim,ale bolesti v podbrusku mavam,take pichanie,niekedy tie bolesti pocitujem aj cely den a niekedy sa to par dni neobjavi.....neviem co mam robit,uz by som chcela mat potvrdene ze to vytuzene babo je tam kde ma byt,aby to potom uz nebolo neskoro a neohrozilo to aj moj zivot nedaj boze,manzel vravi ze vela citam ale ja som zufala,prosim o radu dakujem. 😔

buffinko
10. dec 2010

@majkauk, bolesti v podbrušku sú úplne bežné, spôsobuje ich rozťahujúca sa maternica. pokiaľ nemáš iné ťažkosti, nestresuj dopredu. pri mimomaternicovom tehotenstve veľmi často dôjde k špineniu, resp. krvácaniu, najčastejšie 6/7tt, pokiaľ by takáto situácia u Teba nastala, verím, že by Ťa vyšetrili...a keď praskne vajicovod, to by si určite poznala, to je šialená bolesť. nemáš možnosť dať sa vyšetriť na pohotovosti? a prečo si myslíš, že to môže byť mimomaternicové?

majkauk
13. dec 2010

buffinko v podstate len tymi bolestami co citim v podbrusku si myslim ze by mohlo ist o take tehotenstvo a este kvoli tomu,ze nemam istotu ze to tak neni,ale trosku si ma upokojila,dakujem ti za to,viem ze moje vajicka nie su kvalitne,aspon preto nam nevysiel ten pokus o umele oplodnenie,neboli velmi kvalitne vajicka,mala som ich 8 ale takto to dopadlo,ale vajcovody mam priechodne,lebo som bola na USG vysetreni,oooch dufam ze bude vsetko ok a ze len zbytocne stresujem ako hovori moj manzel....P.S. na pohotovosti ma nevysetria ak nemas velke tazkosti,poslu ta za svojim lekarom,tak este raz dakujem 🙂

buffinko
13. dec 2010

@majkauk, neboj sa, bude to dobre 🙂 v Tvojom tt by si už pravdepodobne špinila, alebo ti praskol vajicovod, čo by si nemala šancu nezbadať, nič z toho nemáš...viem o čom hovorím, mimomaternicové mi bolo ukončené pred pár týždňami....ver tomu, že to výjde, stres nerobí dobre bábätku a fakt sa netreba dopredu obávať 😉

majkauk
19. dec 2010

buffinko to mi je luto a v ktorom tt si bola???

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre