Mimomaternicové tehotenstvo. Ako tomu predísť?

pikha
15. sep 2006

uvazujem, ci tato tema patri pod sekciu "tehotenstvo" ale svojim sposobom asi hej 😒 Este v utorok rano som si myslela, ze som tehulka v 6tt, o hodinu uz bolo vsetko inak a o dalsiu hodinu som uz lezala na operacke. Praskol mi vajickovod a krv sa liala kade mohla. Dnes rano ma pustili. Tolko optimisticky uvod 😖 Ste tu kocky, co sa vam stalo nieco podobne? Da sa takymto veciam do buducnosti nejako predist? Liecili ste sa potom, ak ano, kde? Kazde info vitane 🙂

dadenka1
3. sep 2011

Ahojte. Môžem sa pridať? Včera som sa vrátila z nemocky. Priebeh môjho MMT bol čudný. Iný ako som čítala u vás, hoci som si vás prelúskala všetkých 22 strán. My sa s mm snažíme už veľmi veľmi dlho. Sme spolu už 12 rokov, aktívne sa snažíme o čosi menej ale sa vôbec nedarilo. Sme obaja ok, aj spermiogram mm je ok, aj ja som všetky vyšetrenia absolvovala (vrátane diagnostickej laparky) a nič, len znížená funkcia štítnej žľazy, beriem roky už lieky a hladiny hormónov sú ok... Napriek tomu sa nám minulý mesiac zadarilo. Mala som síce normálny menzes ale po menzese stále vysoké teploty (meriam si bazálku kvôli ovulke), napnuté prsia a krútenie hlavy... Tak som si spravila test a boli tam // nádherné a silné. Myslela som si, že sa mi sníva, o dva dni znova a na ďalší deň znova//. Rýchlo som volala dr, lebo mám príkaz kvôli ŠŽ ísť hneď ako zistím, že som tehu. Dr mi vzal krv, beta HCG bolo 788,2, takže tehotenstvo potvrdené a na ultrazvuku dr videl aj NÁDHERNÚ bodku. Strašne som sa tešila, chodila som po meste ako víla. O dva dni som mala ísť na kontrolu na krv, lebo že aby sa nič nezanedbalo, a tam zistili, že HCG stúplo len na 892 (čo vôbec nie je dvojnásobok) a aj detailnejší ultrazvuk ukázal bodku mimo maternice. Nikto ale nevedel, kde je. HCG pod 1000 je strašne málo na to, aby doktori rozoznali, či ide o bábo, alebo len o cystu.. Ale keďže to HCG vysoké bolo, ja som začala špiniť a pobolievalo ma bruško ako pred menzesom - nie na strane ale dolu v strede, kde je maternica, nechali ma v nemocke pre podozrenie na GEU. Každý druhý deň kontrolovali HCG (ani nestúpalo ani neklesalo, stále okolo 800-900. Na ultrazvuku sa nedalo identifikovať, o čo vlastne ide, a tak ma po 5 dňoch presvedčili, že treba ísť na laparku. Nechcela som, ale hrozilo, že sa to zväčší, praskne a bude zle. Na laparke mi našli na vaječníku (nie na vajcovode) 2 útvary veľmi malinké na to, aby s istotou tvrdili, že to bolo tehotenstvo, pre istotu urobili aj kyret, všetko poslali na histológiu, a tak čakám. Samozrejme robili kontrolný HCG, ten klesol, predpokladajú, že som teda "čistá" a poslali ma domov. Vraveli, že MMT na vaječníku je rarita (tak u 3percent MMT), dokonca mi ani nemuseli brať nič, ani vaječník ani vajcovod. Raritou pre mňa bolo aj to, že hoci som po kyrete, tak som hneď na druhý deň dostala mrchu, s kŕčmi a krvácaním. Tak som prišla domov, ubolená zo straty tak dlho očakávaného bábanka, v menzesových bolestiach a kŕčoch, v napätí čakám na histológiu a kontrolné HCG... O pár dní mám 35, tak sa veru už aj bojím, či vôbec... Ale do 40 tky budem bojovať, možno predsa len sa ešte podarí.

anuska30
3. sep 2011

@zabka132 tak vyzera to ze priznaky mam take podobne ako si mala ty.Chodis do prace alebo si Pn ?? Ak sa mi potvrdi tehotenstvo tak sa chcem dat PN,nechcem nic nechat na nahodu a radsej budem doma oddychovat. Budem na Teba mysliet a drzat palce 🙂

anuska30
3. sep 2011

@dadenka1 mne lekar povedal ze vacsinou sa berie vajcovod kde bolo mmt kvoli tomu,ze v minulosti bolo vela zien ktore otehotneli na tej istej strane kde mali mmt tak to vacsinou dopadlo katastrofalne a radsej to zacali brat zenam vajcovody.My sme sa snazili rok a zrovna po roku som zostala tehotna ale mmt.Pri laparoskopii mi lekari vraveli ze druhy vajcovod je v poriadku,tak aspon to ma uspokojovalo.Inak lekari vravia ze ked sa urobi laparoskopia tak zena vacsinou rychlejsie otehotnie,tak budem drzat palce.Ja tiez este neviem ci som tehul ale podla testu by som mala byt a urobim este zajtra test a v pondelok sa uvidi.Ved ked nemas este deticky tak mozes vyskusat umele,ale drzim palce aby sa to teraz po laparke podarilo.Ja mam 14 rocnu dceru.Ja ked som bola na sone tak tam lekar vobec nic nevidel a hcg potvrdilo mmt.

dadenka1
3. sep 2011

@anuska30 veď ja viem, ale vajcovod bol absolútne čistý nedotknutý, mmt bolo na vaječníku, preto všetko nechali, nič nebrali... Si dnes už druhá na koňovi z "mojich obľúbených tém", čo si našla čerstvo //, tak držím palčeky, nech to vyjde...

anuska30
3. sep 2011

@dadenka1 tak mas teda vacsiu sancu ako sme mali my s jednym vajcovodom.Ked sa budes citit fit tak mozete zacat kludne skusat uz na druhy mesiac/mne lekar povedal ze mozeme/ a tak sme aj zacali.Aj ja drzim palce a dakujem 🙂

dadenka1
6. sep 2011

@anuska30 Ako? čiarky dúfam tmavnú...

dadenka1
6. sep 2011

Tak som bola včera na kontrole, dokina povedala, že snažiť sa môžme po dvoch cykloch... A športovať tak po šestonedelí... Tak si teda s mm počkáme a potom budeme skúšať ďalej... Aj tak som dosť slabá, necítim sa ešte na nejaké vyskakovanie.. Pozviecham sa a budeme skúšať ďalej...

anuska30
6. sep 2011

@dadenka1 v nedelu som si robila test,bola tmavsia zas o nieco.V pondelok som bola na krv na hcg,dnes som volala o vysledky,vraj su vyssie,ale mam prist az vo stvrtok lebo aj tak je to este kratko a lekar by nic nevidel.Potom dam vediet.

anuska30
6. sep 2011

@dadenka1 ja som zacala sportovat po mesiaci.Ked sme skusali tak po sexe som asi 30min.mevyliezla z postele a ked sa manzel isiel umyt,tak som mala asi 5-10 minut vylozene nohy vo vzduchu,to som nikdy nerobievala.Neviem ci to nejako pomohlo,ale aj kamosky mi to poradili. 🙂

adulikka
6. sep 2011

anuska 30 nepila čaje ,necvičila u mňa to bolo ľahké otehotnenie znova 🙂

buffinko
6. sep 2011

@anuska30, gratulujem k tehuľkovaniu, prajem, nech všetko prebieha bezproblémovo.... 🙂
ja som pri zistení nového tehu po MMT bežala na gyndu tiež hneď, sono mi urobili na koci 5tt a už bolo pekne vidieť, že je v maternici, čo mi odľahlo. dovtedy ma oblieval studený pot, že čo ak náhodou zas....

u nás žiadne vykladanie nôh nebolo, v ten mesiac sme sexovali jeden jediný x, viac sa nestíhalo - manžel ochorel, potom malá, potom ja....do toho nástup do práce a stres. a bábo sa rozhodlo, že príde. 😀 oni asi vedia, kedy sa chcú narodiť....(predtým sme sa snažili 7mesiacov, potrat, ´dalšie 3mesiace, MMT...a fakt sme sa snažili) niečo bude na tom, že po takýchto zákrokoch sa otehotnieva ľahšie.

dadenka1
6. sep 2011

@adulikka závideniahodné... my sa už trápime dlho, poskúšali sme všetko možné (vrátane toho, že sme isté obdobie neskúšali nič a len tak si užívali sex) a stále nič... Nakoniec sa po rokoch podarilo a žiaľ.. aj nepodarilo
@anuska30 to robievam po každom sexíku 😉 tak ale ak vám to pomohlo, to by bolo super...

akova
6. sep 2011

@dadenka1 držim palce, aby sa znova zadarilo, ja mám 37 a ja som mala MMT presne pred rokom v septembri, nemala som žiadne priznaky, že by niečo bolo inak, žiadne bolesti nič. Ked som zistila, že som tehu, tak som čakala s navštevou dr. , aby sme už aj srdiečko počuli, išla som k dr. v 7 tyždni, vtedy som začala malinko špiniť. Dr. hned urobil UTZ a vtedy prišla ta rana, ked sme pozerali na prázdnu maternicu. Mne sa to uchytilo vo vajičkovode. Hned na to operacia, vzali mi aj vajcovod /aj ked dr.,ktorá ma operovala ked som sa pytala, vravela, že nezobrali, v správe prepušťacej mam že zobrali/. Každopadne sme sa snažili asi po mesiaci po operacii znova a podarilo sa to po pol roku. Ked sa nedarilo, nasadila som si Femibion a hned som otehotnela. Neviem či na to mal Femibion vplyv, ale aj pri tom MMT som brala Femibion a hned na prvy krat sa zadarilo, a ked sa to skončilo MMT tak som ho hned vysadila..... ale ked sa nedarilo, nasadila znova a znova to vyšlo.... Teraz tehu je zatila v poriadku... tak ti držim silno palce aby ti to vyšlo, a určite sa nevzdavaj hlavne nie koli veku ... 😉

akova
6. sep 2011

@dadenka1 držim palce, aby sa znova zadarilo, ja mám 37 a ja som mala MMT presne pred rokom v septembri, nemala som žiadne priznaky, že by niečo bolo inak, žiadne bolesti nič. Ked som zistila, že som tehu, tak som čakala s navštevou dr. , aby sme už aj srdiečko počuli, išla som k dr. v 7 tyždni, vtedy som začala malinko špiniť. Dr. hned urobil UTZ a vtedy prišla ta rana, ked sme pozerali na prázdnu maternicu. Mne sa to uchytilo vo vajičkovode. Hned na to operacia, vzali mi aj vajcovod /aj ked dr.,ktorá ma operovala ked som sa pytala, vravela, že nezobrali, v správe prepušťacej mam že zobrali/. Každopadne sme sa snažili asi po mesiaci po operacii znova a podarilo sa to po pol roku. Ked sa nedarilo, nasadila som si Femibion a hned som otehotnela. Neviem či na to mal Femibion vplyv, ale aj pri tom MMT som brala Femibion a hned na prvy krat sa zadarilo, a ked sa to skončilo MMT tak som ho hned vysadila..... ale ked sa nedarilo, nasadila znova a znova to vyšlo.... Teraz tehu je zatial v poriadku... tak ti držim silno palce aby ti to vyšlo, a určite sa nevzdavaj hlavne nie koli veku ... 😉

dadenka1
7. sep 2011

@akova Ďakujem si zlatá... Mne asi pomohli Femi kvapky od Valoviča... A veľa som sa hýbala.. Počkám mesiac a idem na to...Doktorka povedala 2 mesiace alebo aspoň šestonedelie...Ani nemienim vynechať Femi kvapky, hneď pôjdem k rehabilitačnej a hneď ako dovolí, dám sa na Mojžíšovej cviky a to by bolo aby to nebolo 😉 A ak sa nepodarí (lebo Pán Boh nie som) mám skvelého manžela a sme v zozname o adopciu.. Tak mi možno bude dopriate byť maminkou... Ak nie, budem bojovať... Kto vie, čo má pre mňa Pán Boh (osud) pripravené... Tebe držím palce, nech všetko dobre dopadne, nech sa ti dobre tehuľkuje úspešne až do konca.. 😉

anuska30
8. sep 2011

@zabka132 ahoj.dnes som bola na ultrazvuku.2.9. som mala mat menst. ale nemam.Ako som pisala 2x dve ciarky.Lekar dnes este na sone nic nevidel Bolo mi hrozne a aj je,lebo sestricka mi brala zas krv na hcg a zajtra budem mat vysledky.Zas to hrozne cakanie. Ak bude v poriadku tak mam prist v sobotu za lekarom/sluzi/ v nemocnici a uz by to malo byt vraj vidiet.Citim sa celkom fajn,akurat vcera ma hrozne od poobedia do vecera bolelo velmi brucho.Mne lekar o maternici zvacsenej nic nehovoril.Ty si ako vcera dopadla??Dufam,ze vsetko ok.

dadenka1
8. sep 2011

@anuska30 možno je ešte strašne skoro.. veď to je len možno 3 týždne po oplodnení (ak rátam oplodnenie v cca strede cyklu)... Mne našli bodku až 5 týždňov od oplodnenia (ja som vedela presne, kedy sme počali)... HCG bude vyššie a bude dobre.. Testy pekne ukázali, že si tehu, to znamená, že HCG je ozaj už na tak skorý termín vysoké.. ja som mala dlho HCG nízke - to bolo jasné znamenie, že bábo sa nedobre vyvíja... ☹ Ale u teba to nebude.. Myslím na teba a držím palce.. Zajtrajšie HCG bude vysoké a o pár dní nájdete aj bodku.. Určite 🙂

zabka132
8. sep 2011

@anuska30 no, tak ja som bola na poradni vcera, ale kedze som zabudla vsetky doklady aj papiere zo sona doma, tak som musela ist az dnes. Sono mi dokina nerobila, objednala ma na ten prenatalny screening na vyvojove vady, ale az na 21. septembra. Robila len vnutorne vysetrenie, maternica je primerane velka danemu tyzdnu, tak hadaj je vsetko ok.
...kvoli tomu sonu sa neboj...ja som bola 6tt+2 a na sone videli len dutinku, bez plodiku. Cely tyzden som sa pripravolala na to najhorsie....ked som dosla na dalsie sono, tak uz tukalo srdiecko ,cize zrejme som mala posunutu ovulku, lebo podla tych merani som tehotna o tyzden menej. Bojim sa aj teraz, ale nezostava mi nic ine ako cakat. Soboty je to cobydub, drzim palce nech uz vidis srdiecko 🙂

anuska30
9. sep 2011

@dadenka1 dakujem a drzim palce aj tebe aby sa podarilo co najskor.Vo stvrtok este lekar nic nevidel na ultrazvuku.Mam prist v nedelu lebo sluzi do nemocnice.

anuska30
9. sep 2011

@zabka132 zo vcera som mala hcg 520.Neviem kolko ma byt.sestricka povedala ze to zalezi kedy som mala ovul. menzes som mala 2.8. a ovul. som mala tak 17.-18.8. lebo 19.8. som bola u lekara a povedal mi ze som uz po ovul.16.8. som este ovul.nemala tak mi pichla sestricka pregnyl 5000. Neviem kolko ma byt hcg v takomto obdobi.Vcera erste na sone lekar nic nevidel a mam prist v nedelu sluzi do nemocnice vraj uz by malo byt nieco vidiet.Stale strachy-hroza.Raz ma boli brucho dost,raz malo,raz vobec.Akurat citim prsia take steklenie ale inak sa citim v pohode.Chodis do prace alebo si PN ?? Ja rozmyslam ked to bude v poriadku a zisti sa teda ze som tehotna ako ma byt tak by som isla radsej na PN,lebo mam sedave zamestnanie a tlaci ma nejak brucho a potom aj pobolieva viac.Ja som mavala inak ovul. az tak 16.-17.den. Prosim ta ty si prvy krat ked si isla k lekarovi tak si mala kolko hcg??ja som mala vtedy co mi meskala menst. a po troch dnoch som isla a mala som nejakych 300 a neviem kolko . papapa a drzim palce

dadenka1
9. sep 2011

Ahojte babenky. Tak som doma od dokiny... BetaHCG krásne kleslo (z vyše 900 na 13,4)... 4 týždne po oplodnení som mala HCG 892,7 a potom už stúpalo len pomalinky. Takže vlastne ten pokles je dobrá správa.. I keď ja som tak v kútiku dušičky potichunky dúfala, že HCG bude mega mega vysoké, lebo tehu sa doktorom aj na laparke schovalo.. JA viem, je to nemožné, ale človek tajne dúfa.. Takže podľa krvi je tam už len zbytkový HCG a moje tehotenstvo je naozaj fuč... Dohodla som sa s dokinou, že po dvoch cykloch prídem a spraví mi komplet hormonálny profil... Aby som mala istotu že je všetko ok.. A idem sa prihlásiť aj na Mojžíšovej cviky, skúsim ešte tam pomôcť bábanku...

dadenka1
9. sep 2011

@anuska30 520 je super.. Mne doktor povedal, že až keď je HCG nad 1000 je niečo vidno a utz je čitateľný... A HCG stúpa každé dva dni cca raz toľko, takže v nedeľu už budeš mať minimálne 1500 a doki nájde nádhernú bodôčku.. A moc držím palce aby bola tam, kde má byť... 😉 Daj vedieť

tinara23
9. sep 2011

@anuska30 trošku ťa chcem upokojiť, ja teraz tiež hľadám kadečo po nete, lebo doktor zatiaľ tiež nič nevidel na sone. Bola som 29DC( 2tt od oplodnenia) , mala mi vtedy dojsť ms, hcg som mala ten deň 1131. Tiež sa mi vyjadril, že je to ešte skoro. Takže neboj, keď bude hcg vyššie určite niečo uvidí. Ja idem na sono teraz v pondelok, tak tiež sa aj bojím aj teším, držím palce 🙂

zabka132
9. sep 2011

@anuska30 ...no mne nemerali hcg, sla som na sono, kde ako som pisala este nebolo nic vidiet....az potom o tyzden.
...ale to hcg je podla mna uplne v pohodicke, hlavne sa nestresuj, nerobi to dobre babatku. Viem, ze je to tazke, ja tiez este stale nemam istotu....a to v podstate nebudem mat nikdy....ale verim, ze to bude dobre a proste to tak aj bude a basta ! 😎 .
...ono to vsetko zalezi od vela vela veci, ale nebojkaj, budes mat krasne zdrave babatenko 😉

zabka132
9. sep 2011

@anuska30 ... aaa hcg rastie velmi rychlo, takze treba len cakat a verit.
...drzim palceky a urco daj vediet 😉

zabka132
11. sep 2011

@anuska30 ahoj, no tak ako si dopadla ?...dufam, ze je vsetko oki 🙂

anuska30
11. sep 2011

@zabka132 -ahoj. Dnes mi konci 5 tyzden.Lekar tam nieco malicke videl,ale mam prist este zajtra,lebo neni to co potrebuje vidiet.Maju tam byt nieco dve,ale moc som nerozumela.Ak to zajtra nebude vidiet tak zas mi bude brat krv na HCG.Zase stresy do zajtra.Povedal ze moze to byt ty,ze aj ovul.som mavala az na 16-17.den.Ja som nemavala v strede cyklu.Dufam,ze to bude iba tym. Chodis do prace alebo si zostala na PN-ke?? Dal mi aj foto zo sona.Tiez tam bola len taka mala bodecka.Ty si tiez nemavala ovulku v strede cyklu?? papapa a drzim stale palce 🙂

zabka132
13. sep 2011

@anuska30 som doma, ale nie na PN. Po materskej som zostala doma, kedze sme chceli druhe babo.
...no a ako si dopadla ?...je to dobre ?

anuska30
14. sep 2011

@zabka132 ahoj.bola som dnes znova na sono a povedal ze je to tehotenstvo.Aj sa tesim a aj mam strach.Dal mi ustrogen na udrziavanie tehotenstva.Od pondelka idem na PN lebo stale chodim curat.Tlaci ma stale mechur,inak v pohode ani zle mi neni ani nic.Dufam,ze to tak bude stale.Este co citim tak prsia. zatial papa

anuska30
14. sep 2011

@anuska30 inak este mi povedal ze som mala velke stastie ze som tak skoro otehotnela

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre