Mimomaternicové tehotenstvo. Ako tomu predísť?

pikha
15. sep 2006

uvazujem, ci tato tema patri pod sekciu "tehotenstvo" ale svojim sposobom asi hej 😒 Este v utorok rano som si myslela, ze som tehulka v 6tt, o hodinu uz bolo vsetko inak a o dalsiu hodinu som uz lezala na operacke. Praskol mi vajickovod a krv sa liala kade mohla. Dnes rano ma pustili. Tolko optimisticky uvod 😖 Ste tu kocky, co sa vam stalo nieco podobne? Da sa takymto veciam do buducnosti nejako predist? Liecili ste sa potom, ak ano, kde? Kazde info vitane 🙂

anuska30
28. sep 2011

@anuska30 ahoj.Rada by som vedela ako pokracuje tehotenstvo.Mne bude teraz koncit 8tt a citim sa celkom fajn az niekedy na tie hrozne bolesti v podbrusku.V stredu idem k lekarovi tak som velmi zvedava,lebo naposledy som tam bola minuly tyzden v pondelok.Som uplne prekvapena lebo pri dcere som vracala az do 6-ho mesiaca a teraz nic.Lekar mi predpisal na vkladanie lieky Utrogestan na udrzanie tehotenstva pre istotu.Uz mas aj nejake testy za sebou ci este len ta cakaju?? Drzim palce 🙂

feb13
28. sep 2011

@dadenka1 @trische Ved to som chcela povedat, ze po takychto zakrokoch je telo ako keby trosku zblbnute a treba tomu cas kym sa to napravi. Po prvej menstruacii ked som sla na kontrolu, mala som vlavo 2 rastuce folikuly a vpravo tiez 1 a ten bol najvacsi takze pravdepodobne potom tam nastala ovulacia ale uplne sa to neda potrvdit. Po druhej menstruacii som tiez musela na kontrolu a mala som iba 1 folikul a to vpravo. Po tretej menstruacii som zostala tehotna a doktor povedal ze zlte teliesko mam vpravo. Takze pravdepodobne vsetky 3 ovulacie som mala na tom operovanom vajecniku. 🙂 Predtym som to mala pravdepodobne striedavo, lebo raz sme to na sone zachytili, ked som mala bolesti a isla som o mesiac na kontrolu ze uz to rastie na druhej strane, aj doktor hovoril ze zriedkavo to takto krasne ucebnicovo vidiet. Inak nam v nemocnici povedali ze nemusime cakat vobec. A moj ambulantny ze 3 mesiace kvoli kyretazi aj kvoli kontrolam ci je ten vajecnik naozaj v poriadku. My sme cakali nakoniec len 2 menstruacie ale tehotna som zostala aj tak az po 3, to mozno aj kvoli kojeniu lebo to tiez moze zhorsit stav sliznice na uhniezdenie. Na izbe lezala so mnou kocka, ktora isla na diagnosticku laparoskopiu kvoli neplodnosti (a nic jej nezistili) a tej odporucala jej doktorka ze 6 mesiacov pockat... to je uz podla mna prehnane. A prave po porode alebo inak ukoncenom tehotenstve, ked sa znovu vrati plodnost, je telo najviac nastartovane ostosest a mnohym zenam ktore predtym mali problem otehotniet, po porode alebo po potrate sa im zadari hned. Takze urcite aj vam sa zadari.
@trische A este aj to som citala niekde, ze ten jeden vajcovod moze casom prevziat funkciu aj toho druheho, ze mozno bude schopne zachytit aj vajicko z druhej strany. Ale neviem kolko casu tomu treba a ci sa to tak stane vzdy. Ale teda nadej mas. 🙂
@dadenka1 To je dobre ze si nemala tekutinu, ja som mala vela krvi v malej panve, aj preto ma operovali lebo nevedeli co mi je len na sone videli ze musim mat nejake vnutorne krvacanie ze sa tam hromadi tekutina ale nevedeli odkial.

anuska30
29. sep 2011

@anuska30 zabka. Zabka tam kde je anuska30@anuska30 to je pre teba,ja som to zle oznacila.Prepc.Vcera 19:28 hod.

zabka132
29. sep 2011

@anuska30 zatial vsetko ok, napisem ti neskor, dnes mam toho vela.

marhulka88
29. sep 2011

zienky mate taku skusenost ze pred mrchou hcg 300 po mrche hcg 28 a ze by to potom este stupalo? alebo je to uz konecne a hcg bude uz len klesat???

mirka00
29. sep 2011

@marhulka88 ahoj.moja skúsenosť bola že mi len klesalo a musela som íst na kyret ☹ bola si u lekára?

marhulka88
29. sep 2011

no ja mam rovnaky pocit lebo mrcha sice bola ale mam pocit ze to nebolo komplet...tak kyret je pohodicka no to uz mam jeden za sebou 🙂

surrender
29. sep 2011

Aký cyklus ste mali po mmt? Pokiaľ mám iba 1 vajíčkovod, tak budem mať menštruáciu každý mesiac ako predtým? Ale len každý druhý mesiac?

surrender
29. sep 2011

Aký cyklus ste mali po mmt? Pokiaľ mám iba 1 vajíčkovod, tak budem mať menštruáciu každý mesiac ako predtým? Alebo len každý druhý mesiac?

trische
29. sep 2011

@surrender ahoj, no ja som 2 mesiace po mt a cyklus mám normálne len mi trošku meškal, ale dr povedal že to je normálne kým sa to všetko upraví..

feb13
29. sep 2011

@surrender Menstruaciu budes mat kazdy mesiac nakolko ti zostali 2 vajecniky a v nich vajicka dozrievaju kazdy mesiac. Ale aj keby bol len jeden vajecnik, myslim ze by vajicka dozrievali kazdy mesiac. Akurat v tych mesiacoch ked ti dozrieva vajicko na operovanej strane, mas velmi nizku sancu otehotniet lebo sa vajicko nedostane do maternice. A vraj treba 3-4 mesiace kym sa cyklus napravi takze chvilku moze byt nepravidelny.

surrender
29. sep 2011

@trische Ďakujem za odpoveď!

surrender
29. sep 2011

@feb13 Ďakujem za odpoveď! Ja by som teraz mala mať ovuláciu. Ovulačné bolesti mám, len mám pocit, že nemám "ovulačný" hlien, ktorý som predtým vždy mávala. Tak preto neviem, či nemám nejaký narušený cyklus.

feb13
29. sep 2011

@surrender V prvom cykle asi nebudes mat ovulaciu. Po ukonceni tehotenstva nebyva a je to jedno ci tehotnestvo bolo ukoncene porodom alebo inak. Su ale aj vynimky ale zvycajne prva menstruacia prichadza kvoli znizeniu hladin hormonov.

surrender
29. sep 2011

@feb13 Prvú menštruáciu po mmt som už mala. Asi dva týždne pred ňou som bola na sono a keď som sa sťažovala na bolesti, gyn. mi povedal, že na sone videl, že som mala ovuláciu, tak preto tie bolesti. Teraz by som mala mať plodné dni a za nejaké dva týždne dostať druhú.

dadenka1
30. sep 2011

@surrender ja som po MMT spádovo krvácala a bol práve čas menštruácie, tak to bolo aj s bolesťami aj intenzitou ako normálna mrcha. A potom som mala cca po troch týždňoch aj ovuláciu.. Zvyčajne mávam ovulku na 13.deň cyklu, ale teraz som ju čakala dlhšie a prišla až na 20ty deň cyklu... Aj mrcha teda príde neskôr (vlastne mi už teraz 3 dni mešká), ale to preto, lebo aj ovulka bola neskôr. Tak možno aj tebe sa to trochu omeškalo, sleduj si hlienik a príde to... akurát možno o pár dní neskôr ako zvyčajne... A aj už chcete skúšať mimi?

surrender
30. sep 2011

@dadenka1 Tak asi aj mne mešká ovulácia a tým pádom sa mi predĺži aj cyklus. Predtým som ho mala vždy skoro na deň presne.
Skúšať by sme chceli niekedy o 2 mesiace. Beriem kyselinu listovú pár týždňov a tá sa odporúča brať 3 mesiace pred otehotnením. A vy sa kedy začnete snažiť o ďalšie?

dadenka1
1. okt 2011

@surrender ja som dnes dostala mrchu (zatiaľ taká slabunká), takže mi meškala 4 dni. Počkáme s mm ešte jednu mrchu a potom chceme skúšať ďalej.. Ja užívam Befoli (to je niečo ako komplex B vitamínov vrátane kyseliny listovej) a k tomu užívam Femi kvapky (tie mi veľmi pomáhajú). Bála som sa že z tých Bčiek priberiem, ale vôbec.. Dokonca som v nemocnici schudla 8 kg, doma ešte 2 kg (aj mi bolo treba, lebo som mala miernu nadváhu) a nepriberám naspäť, naopak, cítim sa veľmi fajn.. tak dúfam, že sa nám aj vám čoskoro podarí... A ak nie, my s mm máme podanú žiadosť o adopciu, ak nebude bio dieťatko, budem sa tešiť na ado dieťatko... My už sa snažíme dlho a ešte k tomu aj toto MMT... ☹ Ale čo už.. život ide ďalej a my musíme bojovať.. Tak sa držkaj..a daj vedieť čo nové.. 😉

anuska30
1. okt 2011

@surrender menstruaciu budes mat kazdy mesiac aj ked mas jeden vajcovod.Ja som po mmt mala aj kazdy mesiac ovulaciu a jeden mesiac na jednej a druhy mesiac na druhej strane.Akurat ked som mala na tej strane kde nemam vajcovod tak vtedy som to nejak neriesila ze by som mohla zostat tehotna.

sisulka35
2. okt 2011

Ahojte. ja by som sa s vami tiež podelila o môj neštandardný zážitok z MMT. To že som tehotná som zistila 1.6.2011 a aj HCG stúpalo pekne ako malo až na hodnoty vyše 5000, takže si myslíte že je všetko OK. Avšak v 6 tt stále nebolo vidieť plod i keď HCG bolo také vysoké a dokonca ani mimomaternice vo vajíčkovode sa nič neukázalo, takže stále som dúfala, nekrvácala som, žiadne bolesti som nemala...však nádej zomiera posledná. Avšak okolo8 tt sa to už môjmu lekárovi nezdalo a poslal ma do nemocnice, pôvodne na kyret, podotýkam, že HCG bolo stále vysoké, len plod nikde. Nakoniec som skončila s rozrezaným bruchom a bez jedného vajcovodu. Môj "plod" bol uchytený veľmi neštandardne tesne v ústi vajcovodu do maternice, tam kde je ten priechod mierne širší, takže preto žiadne bolesti ani špinenie. Ževraj je to 1 prípad z 10 000. Mala som šťastie, že ma lekár stále monitoroval, lebo keby mi to prasklo, v nemocnici povedali že by som mohla v momente vykrvácať. Takže aj takéto bývajú MMT bez bolesti krvácania a s vysokým HCG až do 8-9 tt. Jedno dieťatko už máme, veľmi sme chceli ďalšie ale po tejto skúsenosti a zrastoch a cystách čo sa mi stále tvoria to asi zabalíme ☹ Aspoň na rok....možno potom to budem vidieť v inom svetle ale tá operácia bola hrozná, resp. ten prvý týždeň po tom. 😒

dadenka1
2. okt 2011

@sisulka35 Uf tak to si mala teda obrovitánske šťastie v nešťastí... No povedz, aká strašná smola.. Zvlášť, keď sa zdá absolútne všetko v poriadku.. Čo to tí naši drobci vymýšľajú, na takých blbých miestach sa uchytávajú... ☹

anuska30
2. okt 2011

@sisulka35 ahoj.nestras.ja som mala mmt v aprili a od zajtra mi zacina 9tt a u lekara som bola pred vyse tyzdnom a videl tam zatial vacok a povedal ze to je tehotenstvo.3x mi brala sestricka krv na hcg a bolo vysoke.dufam ze bude vsetko ok lebo tiez mi neni zl,e akurat ma pobolieva v podbrusku a citim naliate prsia,ale pri prvej dcere som vracala pol roka.ty si mala nejake tehotenske priznaky alebo vobec nic?? tebe tam v 6tt lekar nevidel ani vacok? je to inak hrozne co musime prezivat.Dufam,ze v stredu bude vsetko ok.teraz mam strach.ja som pri mmt krvacala a mala som bolesti spodku.to je asi fakt rarita taketo nieco.drzim palce aby sa podarilo aj druhe babatko

dadenka1
2. okt 2011

@anuska30 nestresuj sa.. Moja sestra bola tehu dvakrát a nevracala ani raz za 9 mesiacov... A okrem priberania nemala žiadne tehu príznaky (ani chute, ani vône, ani nevoľnosti..) A má dve krásne zdravé deti..

anuska30
3. okt 2011

@dadenka1 dakujem,snazim sa,ale vcera ked som si precitala sisulkin prispevok tak ma to nejak vystrasilo.touz asi ta psychika robi.prideme o babatko je nam hrozne,teraz ked som tehotna zas su tam obavy aby prebehlo vsetko v poriadku.Clovek sa moze zblaznit.Co vsetko my zeny musime vydrzat a pretrpiet. drzim vsetkym palce aby sa vam podarilo cim skor otehotniet.Ja si myslim ze inak na tej laparoskopii nieco bude ze zena skor po nej otehotnie pokial su vajcovody ok.My sme sa snazili 1rok,po roku som otehotnela a bolo to mmt a teraz som otehotnela na 3x.po laparke po mmt sme mali 1,5 mesiaca pauzu.Na druhy mesiac uz sme skusali.uz len cakam na sredu kedy ma pozrie lekar nakolko som v 9tt a videl ma v 6tt a to este nic nevidel len vacok a hcg bolo vysoke,ale to mala aj sisulka tak preto tie obavy. drzim palce

dadenka1
3. okt 2011

@anuska30 Verím, že máš obavy.. Kto by ich nemal? Ja, ak vôbec, ešte budem mať niekedy //, tak neuverím, kým neporodím 😀 .. Veď aj na tieto // sme čakali roky!! a nakoniec ako to dopadlo ☹ Tak držím palčeky, aby ste s doktorom videli na utz to, čo vidieť máte a už len bezproblémové tehuľkovanie až do pôrodu..

surrender
3. okt 2011

@dadenka1 Vraj viacej párov malo vlastné deti potom, ako si adoptovali dieťa. Takže možno vyjde aj v Tvojom prípade. A možno to bude skôr, ako si nejaké adoptujete. A z čoho si tak veľmi schudla???

surrender
3. okt 2011

@anuska30 A keď si mala ovuláciu na tej strane, kde máš odstránený vajíčkovod, mala si aj cez ňu aj "ovulačné" bolesti? Mňa dosť bolí ľavý bok, tá strana, kde som v auguste mala mmt. Je to taká bolesť, akú som mala pred operáciou pri mmt.. Tak neviem, čo to môže byť. Ovuláciu by som v tomto čase už nemala mať, lebo nemám hlien.

anuska30
4. okt 2011

@surrender ano mavala som ovulacne bolesti aj na tej starne kde som nemala vajcovod.na tej strane na vajecniku som mala aj folikul.ja som pred ovulaciou nemavala hlien.lekar povedal ze nemusi mat kazda zena hlien a u mna to tak bolo.

dadenka1
4. okt 2011

@surrender Schudla som v nemocnici.. Vôbec som nejedla. Mala som depresie, nalievali ma infúzkami na upokojenie, veľmi zle som zvládala to, že naše tak dlho očakávané dieťatko je preč, nedokázala som existovať, ešte aj doma ma to dlho držalo.. Bolo to strašné, len som plakala a stratila úplne chuť žiť. Vďaka Bohu to postupne prešlo, a dostávam sa do normálu. Dokonca už aj maškrtím občas.. Len taká radosť zo života, ako som mala predtým (také, že so srdca sa na niečom zasmiať...) tak to nemám doteraz.. Stále cítim také prázdno v duši. Ale to prejde. Chce to čas a prijať veci také aké sú.

anuska30
5. okt 2011

ahojte.ja som dnes bola na kontrole.podla menst.som 9tt ale podla lekara som 5-6tt.dnes tam videl dva vaky.jeden bol prazdny a v druhom bol plod.vraj sa to stava casto a ten prazdny sa vraj vsrebe a neohrozuje to ani matku a ani dietatko.najhorsie je,ze este nevidel bit srdiecko.mam prist v pondelok.dovtedy asi zosaliem.ako keby som si uz dost neuzila bolesti. drzte prosim palce,dam vediet ako to dopadlo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre