Mykóza v tehotenstve. Máte s tým niektorá skúsenosti?

evickaleh
14. aug 2006

Ahojte mamicky, uz davnejsie pocas tehotenstva ma trapi jedna dost intimna tema. Chcem sa spytat ci niektora z Vas mala problem s mykozou v tehotenstve a ako to zvladala a co ste brali aby to ustupilo. Mne sa opakuje dost casto a priznaky sú dost neprijemne. Pobolievanie v podbrusku a dost silny vytok. Ak mate niejake skusenosti poraddte. Dakujem.

sillas
7. dec 2006

baby, ja som s týmto mala problemy obidve tehotenstva, ked som nebola tehu, tak som mala plisen tak raz za rok-dva..a počas tehu z jednej do druhej, brala som čípky, stale nejake ine podla toho v akom stádiu som bola, počas druheho tehu asi dokopy 6-7 krat, velmi som sa bala, že to babu uškodi, ale dr. ma upokojovala že viac škodí ak sa to nelieči...ale obe moje detičky su v poriadku, tak sanebojte a dôverujte lekarom.
žiadne tabletky som nebrala iba čípky zospodu. neviem či som vam pomohla, nečítala som celu diskusiu.

kila
7. dec 2006

Saska, znie to dosť čudne... 😅 A na ktorý stupeň a na aký čas treba nastaviť mikrovlnku? 😅

samera
7. dec 2006

baby a este si davajte pozor aj na krize, aby ste nemali rozne zapaly

miss
7. dec 2006

saska- s tou mikrovlnou je to sranda 😀 kde si to pocula?
Baby ja som dnes dostala candibene mna ta mykoza asi bude strasit do konca života 😝

ivana98
7. dec 2006

namiesto mikrovlky radsej zehlicku....parkrat prezehlit a hotovo 🙂

lindda
8. dec 2006

aby som nevypadla s kolobehu ,,,, vydrzala som bez myko 2tyzdne huraaa 🙂
ale aby som sa dlho netesila uz je tu znova asi aj ja to mam na cely zovot ........ Moj muz je uz na porazku a co mam povedat ja hmmm ☹

adicka
9. dec 2006

Ahojte,kedze ma ten problem s mykozou strasi tiez,tak som sa rozhodla k vam pridat.Pred mesiacom som sa liecila z mykozy,pouzivala som capiky Macmiror plus 500,velmi mi pomohli a bola som stastna,ze som sa toho konecne zbavila.No co som nechcela,sa opat vratilo pred vcerom,ale tie bolesti-palenie a svrbenie uz boli neznesitelne,skusala som mast Fungicidin,biele bio jogurty,ale nic nepomohlo a tak som dnes navstivila pohotovost,lekarka ma prezrela a spravila vyplach borax glycerinom,co mi velmi pomohlo a ulavilo sa mi,doporucila mi kupit ruzovy medik a miesto si natierat,len co pocitim opat palenie,vraj je to lepsie ako mast a taketo mykozy sa aj dobre liecia vag.tbl CANDIBENE.tak si skuste zakupit aj ten ruzovy medik.

ivana98
9. dec 2006

adicka, a co to je ten ruzovy medik, resp. kde take predavaju? 😅

adicka
9. dec 2006

Ivanka ten ruzovy medik je to borax glycerin a predavaju to v kazdej lekarni-pytaj si ruzovy medik a oni uz budu vediet,je to ten roztok, s ktorym sa natieraju ustocka babatkam.Dufam,ze ti pomoze,lebo ja som uz bola ozaj zufala a mala som take palenie po cele dni,ze som nemohla ani chodit.

nelinka
9. dec 2006

ahojte ja som mala mykozu 3 tyzdne pred porodom-sekciou.lekarka mi dala vag.tablety candibene a aj mast candibene a za 4 dni som to mala vyliecene... a teraz po tom ani slichu

lindda
9. dec 2006

adicka no teda tek aj ja este skusim ten medik 😀

adicka
9. dec 2006

vyskusaj ho a napis ako 🙂 dufam,ze pomoze

saska73
9. dec 2006

konečne som tu 😉
s tou mikrovlnkou mi to poradil jeden akreditovaný liečiteľ. Candida sa zahubí až pri 280 alebo 380, už si presne nepamätám stupnoch ,takže ani žehlenie nepomáha. Nepovedal mi, či tam nohavičky dávať mokré, či suché a ja blbá som sa neopýtala - tak ich dávam suché a do sáčka, do mikrovlnky však dávam aj pohár s vodou, keďže by nemala ísť "nasucho". Tak isto aj manželove slipy tam putujú.
Užívam Citrogrep (výťažok z grepových jadierok - má to silný protiplesňový účinok) a na súčasný zápal močového mechúra Uroval-manosa, oba voľne dostupné v lekárni. Zdá sa, že zaberajú. klop klop 🙂 😉

saska73
9. dec 2006

kila mikrovlnku dávam tak na 0,5 minúty na najvyšší stupeň, nezabudnúť na pohár s vodou v opačnom rohu ako je žiarič

mamik
15. jan 2007

Ahojte dievčatá. Ja vám chcem povedať moju negatívnu skúsenosť. Bola som u lekára v 4tt si potvrdiť tehotnosť, keďže som mala pozitívny babytest. Na ultrazvuku mi ukázal, že áno som tehotná a predpísal mi liek. Bol to GYNAZOL, vaginálny krém. Keďže som nemala žiadne problémy ani bolesti ani výtoky, tak som ho nevzala. Ale po dvoch týždňoch som začala mať pochybnosti, či fakt nemám tie mykózy a či nemôžem ohroziť dieťa. Spoliehala som sa na to, že lekár vie, čo robí a že radšej tomu predchádzať ako to potom preliečovať u mňa a u dieťatka. Tak som si ten krém aplikovala a o dva dni na to som začala krvácať. Po štyroch dňoch krvácania v nemocnici som v 6 tt o dieťatko prišla. Prvé tehotenstvo som mala úplne bez komplikácii a porodila som za 45 minút od prvej kontrakcie. Aj toto druhé tehotenstvo prebiehalo úplne bez problémov až do tej osudnej chyby. Kruto som doplatila na slepú dôveru v lekára. Už k nemu pôjdem iba raz, pre svoju kartu. Viem, že má za predpisovanie liekov provízie a nemal v sebe ani trošku hanby a ešte predo mnou si ma zapisoval do nejakého zoznamu. To všetko sú veci, ktorým som predtým nevenovala veľkú pozornosť. Poučila som sa. Takže milé mamičky, fakt neverte lekárom všetko, čo vám povedia a vyvarujte sa chybám, aké som urobila ja. Neviem sa z toho psychicky dostať a pôjde to so mnou celý život. Držím vám všetkým palce.

yesno22
15. jan 2007

Ahoj mamik, viem ze si teraz nahnevana, ale nemozes tvrdit, ze prave Gynazol sposobil odumretie plodu. Gynazol sa predpisuje tehotnym uz par rokov a nikdy sa nepotvrdilo, ze moze sposobit potrat, alebo poskodenie plodu. Samozrejme, ze je cudne, preco ti ho lekar predpisal, ked si nemala ziadne problemy, no mala si sa ho na to opytat. Ak si o babo prisla tak skoro, asi to tak malo byt, zrejme bol niekde problem. Verim, ze ta bolest rychlo pominie a oo chvilocku sa budete tesit z dalsieho babatka 🙂 Samozrejme, ze mas pravo zmenit lekara uz len kvoli tomu, ze ti predpisuje lieky bez vysvetlenia. A ano mas pravdu aj v tom, ze lekari beru za predpisovanie lieku provizie. Bohuzial ☹

mamik
15. jan 2007

Viem že teraz za mňa hovorí hnev. Plakať už nevládzem. Nechcem obviňovať len lekára, lebo v konečnom dôsledku som to bola ja, ktorá tie lieky nakoniec vzala. A teraz robím všetko to, čo som mala robiť predtým, než som tie lieky vzala. Našla som o tom kréme toto:
"4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Tehotenská kategória: C
Neexistujú vhodné a kontrolované štúdie u gravidných žien s vaginálnym krémom GYNAZOL. Preto sa aplikácia vaginálneho krému GYNAZOL odporúča počas gravidity, iba ak lekár rozhodne, že možný prospech prevažuje možné riziko pre plod.
4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo ktorúkoľvek pomocnú látku.
Bezpečnosť a účinnosť lieku u gravidných žien a u detí nebola stanovená. "
Takže je tam určité riziko. Teraz mi to už nevráti späť moje tehotenstvo, ale veľmi ma nahneval prístup lekára, že kvôli svojej provízii mi predpísal práve tento krém, keď existuje mnoho iných a vlastne som ho ani nepotrebovala. A je to smutné, celý tento systém. Pretože mykóza je hrozba takmer každej ženy a žiadna to nechceme podceniť. Takže si to veselo predpisuje každej a zarába aj on aj firma. Doplácala som za to ešte niečo cez 200,- Sk. Dnes som bola v nemocnici za jedným kamarátom tiež gynekológom (keby som o ňom vedela skôr!!!) a kamarátsky som sa ho na to všetko pýtala. Až sa zhrozil. Antimykotiká sa v prvom trimestri nemajú vôbec predpisovať a už vonkoncom nie také s aplikátorom. A ten Gynazol má. Takže aj toto mi mohlo "pomôcť". V každom prípade som o tom písala preto, aby aj iné tehulky mohli zvážiť svoju situáciu. Každé tehotenstvo je iné a každá reagujeme na rôzne lieky inak. Môže a nemusí to byť príčina môjho trápenia. Je to kruté, že som si to musela zažiť a neprajem to žiadnej z vás. ( a to som si myslela, že som silná...) ☹

micula
15. jan 2007

Ahojte,
mamik to mi je luto, lebo vsade sa hovori ze do 12tt sa nema davat NIC na mykozu! Ma sa to pretrpiet a po 12tt to preliecit vhodnymi liekmi. To mal lekar vediet a nemal ti davat ziadne masticky, lebo oni maju vlastne podobny ucinok ako cipky.
Ja som teraz v 10tt a tiez ma trapi uz niekolko dni tato potvora, ale nastastie nie je to silne. V lekarni som si kupila Lactobacilus (take kapsule) a to si davam kazdy den. Vraj by to malo prejst a neuskodit plodu, pretoze to nie su lieky! Takze odporucam to aj vam, radsej si davajte ten Lactobacilus a nie kadejake maste a cipky, ktore nezarucuju neskodnost pre babatka.

susik77
15. jan 2007

mamik: je mi luto, co sa Ti stalo, tiez som to zazila pred 2 rokmi. Hlavnu pricinu, co mohla napomoct k tomu potratu by som ani nevidela v kreme, ako skor v aplikatore. Vaginalne pripravky sa v tehu maju aplikovat len prstom. Viem, ze si nahnevana, uplne chapem Tvoje pocity, ale na druhej strane objektivne sa neda povedat, ci to vobec sposobil ten krem- zarodok mohol mat zly geneticky zaklad, co sa stalo aj mne. Ale viem, ze pomaha najst si nejaky dovod aby sa clovek s tym lepsie vyrovnal. Prajem Ti vela stastia a lepsieho lekara.

mamik
15. jan 2007

ďakujem vám maminky. Slzy mi už došli a veľmi mi pomohlo sa takto "vyplakať". obzvlášť ma to mrzí preto, že sa s manželom snažíme zdravo stravovať ( niekedy až veľmi) a vyhýbame sa všetkým možným lekárom, liekom a kadejakým chémiám... paradoxne som aj napriek tomu ten krém užila, lebo som sa proste bála možných následkov. keby som nebola tehotná, tak by som ten recept ani nevybrala a skúšala radšej "babské" recepty. Ale keďže som nechcela ohroziť dieťa a skúšať, tak som sa rozhodla inak - BLBO a budem za to pykať celý život mojimi výčitkami. V každom prípade z toho všetkého mi vychádza, že gynekológa určite zmením. Takéto veci mal skúsený gynekológ vedieť. A ja mu už teraz aj tak nebudem dôverovať...

yesno22
15. jan 2007

mamik, ja ta uplne chapem...vies ono to s tymi neziaducimi ucinkami a kontraindikaciami je dost zlozite.Trosku o tom nieco viem, inak by som to nepisala.Mozno preto mam na to iny pohlad. V prvom rade ta mal lekar o vsetkom informovat 😠 A hlavne nedavaj vinu sebe! Ty si urobila vsetko s najlepsim svedomim. Potrebujes teraz silu sa pozbierat, aby sa zahojili aj rany na dusi a aby dalsie babo malo co najlepsie podmienky pri prichode do vasej rodinky 😉 Inak po tvojej skusenosti by som gynekologa zmenila tiez, pretoze jeho pristup bol... 😠
Drzim palce 🙂

lucinkaaa
15. jan 2007

Ahojte kocky, ten problem s neustalymi opakovanymi kvasinkami (mykozami, candidozami, plesnami, volajte to ako chcete) poznam velmi doverne. Bohuzial. Kym som nebola tehotna mala som to pravidelne. Napriklad v roku 2006 raz v marci, opat v maji, dva razy v juni, zas v juli, dva razy v auguste, dva razy v septembri... mala som za sebou uzivanie Lactobacilov, aj Aloe vera forte. O pravidelnych hygienickych navykoch ako umyvanie len Lactacytom, len bavlnene nohavicky atd ani nehovorim. A potom som si povedala dost. Musi to ist aj inak. A vyskusala som antimykoticku dietu - so vsetkym komplet. Zacala som teda zaciatkom oktobra. Ako prve som sa vzdala bielej muky - tu som nahradila celozrnnou, ktora sa da kupit napr. v tom zltom supermarkete zacinajucom na B. Chlieb a rozky som uplne vyhodila a zacala som miesto toho jedavat len celozrnny chlebik, ktory stoji asi 40 Sk a da sa kupit tiez v tom supermarkete. Na vyrobky obsahujuce bielu muku som si davala extra bacha. Ako druhe som vyradila cukor, v akejkolvek podobe. Cize aj med. A dokonca aj ovocie, pretoze obsahuje fruktozu. Chcelo to odo mna citat si kazdy vyrobok, ktory kupujem, ci obsahuje cukor. Najskor to bolo dost tazke, ale potom som sa v tom zacala skvele pohybovat. Islo tiez o velku davku sebazaprenia, ale vzdy ked mi sla chut na sladke, predstavila som si to utrpenie, ktore mi sposobuju kvasinky a radsej som si ho odoprela. Nahradila som ho sacharinom, lebo ten ako jedine umele sladidlo bol dovoleny. Dalsou podmienkou bolo vzdat sa kavy a kakaa, ale nie som ja taka asketka 😎. Chcela som si dopriat aspon nieco na moj mlsny jazycek a tak som si kavu pokojne dopriavala dalej, dokonca este viac ako predtym a kakao som si zacala robit tiez, tuhe a bez cukru. Telo si pytalo niecim ten cukor nahradit a tak som mala ovela vacsiu chut na mlieko - zrejme kvoli mliecnemu cukru. Mlieko sa mi zdalo neskutocne sladke. Do svojho jedalnicka som pravidelne zaradila cesnak a cibulu. Vzdy ked to slo. Ked si rano na lacno date strucik cesnaku a potom to zapijete mliekom, nie je to citit.

Nakoniec, ked som sa na to pozrela spatne, kvoli neustalym problemom a naslednej lokalnej a potom aj peroralnej liecbe som - ako tomu verim ja - nemohla ani otehotniet. Vsetko so vsetkym suvisi a v podstate kvasinky sa tvoria v hrubom creve a ked som sa zamerala na svoje vyprazdnovanie, musela som si priznat, ze je to velmi biedne. No po tom, ako som to skusila s mojou antimykotickou dietou, vsetko sa pohlo... A to, o com som si myslela, ze sa toho nikdy nezbavim, zmizlo. Uplne vazne. Navyse s vedlajsim efektom - schudla som 6 kilo, co uz teda bolo na mne poriadne vidiet 🙂

Po troch mesiacoch diety som konecne otehotnela. Trochu som uz aj povolila v diete a to v sladkostiach ale len malo a moje tehotenstvo sa ohlasilo dalsou mykozou. Tu mi vsak doktor vyliecil a od vtedy nic. Kedze cakam babatko, velmi tazko mi je odolavat sladkostiam, ked si to babo pyta, takze sa velmi netrapim a doprajem si, no verim ze v rozumnej miere. Ovociu som teraz dala zelenu, ved vitaminy potrebujeme. No bielej muke sa vyhybam stale. Naucila som sa varit z celozrnnej muky, aj ked si to vyzaduje trochu skusenosti, lebo sa sprava inak ako biela muka, napr. ked zahustujete omacku.

Urcite by som nedoporucovala tehotnym, aby to skusali tak prisne ako ja, ked som nebola tehotna, no velmi vela sa da z toho vybrat a mozete sa tak zbavit kvasiniek tak, ze nebudete potrebovat liecit ich.

Chcela som to niekam napisat a podelit sa o svoju skusenost, aby som pomohla ostatnym, ktore sa tiez trapia tymto problemom. 😉

Takze vela sil a hlavne zdrave babatka zelam.

mamik
15. jan 2007

Milá Lucinkaaa. Obdivujem ťa pre tvoju rozhodnosť a vytrvalosť. Až časom zistíš, ako dobre si vlastne spravila. Ja stále tvrdím, že skoro všetky choroby a neduhy sa dajú vyliečiť alebo aspoň zmierniť stravou. Takto nejako sa snažíme žiť aj u nás doma. Bielu múku vylúčiť úplne a nahradiť celozrnnou (ešte aj cestoviny), biely cukor nahradiť hnedým prípadne medom a vylúčiť aj kravské mlieko (viem že je to veľmi diskutabilné a mnohé budete proti). Chce to len čas a prax, stále sa učíme. A časom zistíš, že si menej chorá a nachladená. Manželovi prešla po rokoch ešte aj senná nádcha, keďže všetky spomínané potraviny zahlieňujú... A samozrejme prospeje to v prvom rade tebe a veľmi aj babätku.

lucinkaaa
16. jan 2007

mamik, ako urobila som iste dobre, ved to citim na vlastnom tele a to je na nezaplatenie. Chcelo to len sa rozhodnut a ist do toho a ja som taky typ, ze mi dlho trva kym sa rozkyvem k niecomu ale ked sa raz do toho pustim tak vo vytrvalosti malokedy najdem supera 🙂 No a aj moj manzel ma sennu nadchu a viem ze by mu prospelo nepit mlieko a navyse mam podozrenie ze ma na neho aj neznasanlivost ako niektori ludia, ale to on nechce ani len pocut. Snad na to pride aj sam.

zuzig
16. jan 2007

Mne na mykozu veľmi pomohlo proboitikum Dophilus Super.

mamik
16. jan 2007

yesno22 - ja viem, že na vine nie je len ten krém. Len ma to štve, že je na trhu toľko rôznych krémov, liekov, čípkov... u ktorých je to vyslovene dovolené používať ich v tehotenstve a on mi predpísal práve ten, ktorý nie je. a ani som ho nepotrebovala. A práve keď som bola v nemocnici tak mi telefonovala jedna kamarátka že jej sa stalo to isté. Máme rovnakého lekára a potratila mesiac predo mnou. Tiež po tom, čo jej predpísal nejaké lieky. Ale neboli to tie isté. Viem, všetko to môže byť náhoda... ale keď si môžem vybrať lekára, tak si vyberiem takého, ktorý ma upozorní na všetko čo užitie lieku môže spôsobiť, alebo mi to aspoň vysvetlí prečo by som nejaký liek mala začať užívať... Už na tom nič nezmením, BOLA som tehotná skoro dva mesiace.. teraz sa musím cez to presmútiť a skúsiť znova. Detské vecičky odložím do pivnice, ale snáď len na chvíľku... 🙂

brii
23. jan 2007

Ahojte,
prvy mesiac beriem Clomhexal a teraz, ked konecne maju prist plodne dni, zistila som, ze mam kandidozu. tak mi Dr. predpisala cipky Betadine a masticku Fungicidin, ktore mozu vraj aj tehulky pouzivat. Ale mna by skor zaujimalo,ako to ma vplyv, ak este nie som tehotna. Cipky sa zatial bojim pouzivat, lebo mam pocit, ze "zabijaju" spermie. Mozno to tak vobec nie je, ale mam z toho taky pocit? Mate niektora skusenosti?
D 😉

nufka
23. jan 2007

brii ja teda dobre nechapem na co sa pytas ?? ak mas mykozu mala by si si ju preliecit a uzivat aj cipky aj masticku ktoru ti lekar predpisal a samozrejme obmedzit v tomto obdobi aj pomer s muzom ,bo to moze chytit on od teba a tym ze u muzou je to takzvana " skryta mykoza" pretoze u nich sa to velmi malo prejavi tak to mozes mat po vylieceni opat od muza a stale dokola .. ved lekar ta musel upozornit na to ze nesmies mat pomer ?? alebo nie ?? ja viem tuzis po mimi a maju prist plodne dni ... ale ja by som teda dala urcite prednost tomu aby som bola v poriadku 😉

zuz11
23. jan 2007

brii, najskor sa vyliec a potom ries spermie 🤐 nie je dobre do tehu ist z mykozou... je ine ak ju dostanes v tehu... to sa moze potom liecit az v druhom trimestri.... takze sa najskor vyliec a potom uvazuj o tehu.. viem o com hovorim... ja som mykozu dostala ako prvy priznak tehu v 3tt a viem co to bolo do 12tt....

brii
23. jan 2007

Tak o tom sa vobec nezmienila. Povedala, ze ak by som neotehotnela, mam prist a da mi antibiotika. No neviem ......konecne po pol roku mam sancu na otehotnenie a teraz toto. Som z toho zufala 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre