Napätie v brušku v tehotenstve. Ide o tvrdnutie?

pistek
8. nov 2007

Ahojte tehulky, prosim, poradte. Od vcera vecera citim napatie v brusku, je nafuknute ako lopta, nemam vsak ziadne bolesti, ani krce, ani stahy, no mam obavy, ci mi netvrdne brusko. Na dotyk nie je tvrde, ale urcite pevnejsie ako bolo. Mali ste to niektora? Myslite, ze s tym mam ist hned k lekarovi. Kupila som si aj Magnezium 250g, ale zatial som vsala iba 2 tabletky, vcera vecer a dnes rano, no necitim nejaku extra ulavu. Je to stale napate ☹

pavlinka3
8. nov 2007

ahoj pistek - já mám tvrdnutí od 16tt a to dosti bolestivé (při sebemenší námaze nebo stresu) - napsali mi magnézium a od té doby už to není tak bolestivé a tak časté - myslím, že tvrdnutí bys každopádně poznala - zatni lýtkový sval (pořádně) a šáhni si na něj....takhle vypadá tvrdnutí - je to prostě na dotyk tvrdé, každý pohyb je přinejmenším nepříjemný, protože břicho není poddajné, ale jako z betonu - tvrdnutí je prý normální, ale až tak od doby, kdy cítí žena pohyby a hlavně by nemělo bolet - myslím, že u tebe to není tvrdnutí

pistek
autor
8. nov 2007

Dakujem ti pavlinka3, tieto pocity, co si popisla, naozaj nemam a brusku nie je ani tak tvrde na dotyk. Zda sa mi, ze je to dnes ovela lepsie ako vcera, tak este pockam a ak to do zajtra rana neprejde, tak pre istotu zajdem k lekarovi. Ale dakujem za upokojenie i info. Prajem ti krasne tehulkovanie

mobina
8. nov 2007

Pistek nemyslím si, že by to co popisujš bylo tvrdnutí bříška, ale znám to taky. Stává se mi to občas, když se hodně přejím nebo přepiju. Žaludek už přece jen tráví trochu pomaleji a trvá mu to dýl. Taky to bývá, když máš zaplynovaná střeva 😉 Neboj určitě to přejde 🙂
Tvrdnutí bych popsala jako křeč. Začne se mi hůř dýchat a břicho je jako kámen. Musím se zastavit a vydýchat to. Jinak pokud dostáváš křeče do nohou, tak to magnesko určitě ber. Je to předzvěst tvrdnutí břicha 😉

pavlinka3
8. nov 2007

mobina - tak já mám nohy v pohodě, ale břicho zlobí jak čert 😠 já se musím minimálně na půl hodiny natáhnout, aby to trochu ustoupilo.....a nejhorší je, že stačí, když třeba luxuju, nebo myju nádobí a jak u toho stojím, tak hned tvrdne zlobidlo jedno 😠

betka1
8. nov 2007

pistek, pocity nafuknuteho bruska mam obcas aj ja a tiez som si hovorila, ze ci to nahodou nie je to casto spominane tvrdnutie. Ale asi nie. Brusko mam makke, len mam obcas pocit, ze si potrebujem na brucho nasrobovat ventil ako od lopty a trochu toho tlaku vypustit. Podla mna to suvisi skor s tym, ze mas nafuknute creva. Cize by si sa citila nafuknuta aj keby si nebola tehotna. Len s tehotnym bruskom je to vyraznejsie.

pistek
autor
8. nov 2007

Vdaka betka1 aj mobina, upokojili ste ma, no aj tak, ked to do zajtra neprejde, tak radsej s tym zajdem za doktorom, budem pokojnejsia, ked ma vysetri, hoci na poradni som bola nedavno, 29.10. a vsetko bolo ok. V nohach rozhodne nemam krce, ale to magnezko budem radsej preventivne brat.

lendy1
8. nov 2007

pistek, tady je diskuze o tvrdnutí bříška:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

paolin
8. nov 2007

pri tvrdnuti je brisko uplne tuhe, jako by v kreci a boli to. vetsinou je treba si lehnout a rozdychavat. spis to bude nafouknute brisko z jidla a tim pne kuze a trochu tlaci.

pistek
autor
8. nov 2007

Dik lendy1 i paolin, aj ja sa upokojujem, ze to nie je tvrdnutie, ale asi zajtra zavolam lekarovi a uvidim, co mi povie. Radsej skor a mozno zbytocne, ako neskoro s vycitkami. 😉

denousek
8. nov 2007

ahoj holky me taky nekdy v noci tvrdne bricho a docela to boli uz sem mela jednou strach abych uz nejela rodit...ale je zajimavy ze me to dela jen v noci.....mam predepsane magnesko ale ted mi dr nepredepsal v tabletach jak vzdycky ale v napoji....nebudu o to magnesko ošizena??brala jsem 4-6 tbl denne a ted si mam rozpostet jeden maly sacek do sklenice vody...se mi totiz zda ze se mi to po tom magnesku zlepsilo

paolin
8. nov 2007

ono by se magnesium nemelo od urciteho tt. predepisovat. branilo by potom porodnim stahum.

denousek
8. nov 2007

fakt??no ....zatim ho mam no ptz mi hrozil predcasny porod mam mrnouse moc nizko...a tak sem ted rada ze ho beru a tvrdnuti je pryc jakš takš..

deina
8. nov 2007

Tiez som si myslela, ze pri tvrdnuti bruska je brucho uplne tvrde a boli to, ale ja nic take nepocitujem. Vcera som bola na ultrazvuku a tam mi lekar hovoril, ze mi brucho stvrdlo, ale ja som nic necitila, ziadnu zmenu. A dnes v poradni mi zase lekar hovoril o tvrdnuti, aj magnezium mi predpisal, ale dnes som len trosicku pocitila bolest, ani by som si to nevsimla, kebyze predtym o tom nehovorime. Je mi to divne, ze to necitit viac, ovela viac.

tribitka
8. nov 2007

deina, ono ti tvrdne maternica, nie samotné bruško....to zistíš tak, ked si dáš ruku na bruško a dlanou na neho pritlačíš...vtedy zistíš či máš pod povrchom kože tvrdé bruško alebo nie.... vyskúšaj.... 😉

deina
8. nov 2007

Mne sa zda neustale tvrde. 😅 Akosi sa v tom nevyznam. Lekar vcera povedal, ze stvrdlo, ale necitila som zmenu, pre mna je akoby stale velmi pevne. Len obcas zaboli. Vyskusam tu tvoju metodu. 😅

tribitka
8. nov 2007

vyskúšaj, ale nemágaj si buško často, to tiež neprospieva bábu.... lahni si na rovnú podložku, vystri obe nohy a skús to....uvidíš, budeš cítiť či je tvrdšie alebo nie....len to budeš musieť asi vyskúšať viackrát aby si to mala "v ruke" 😉

mobina
8. nov 2007

Pavlinko já taky vyloženě neměla křeč do lítka, ale prostě mi v posteli při protahování trochu zatuhlo a do týdne začalo i bříško, ale fakt to musím zaklepat, že zatím je mírně. Já mám brát 3 tbl denně, ale jsem ráda, když si vzpomenu na dvě 😅

denousek
8. nov 2007

no me kdyz prave stvrdne brisko a trosinku ho zmacnu tak je to bolestive...tvrde brisko bych moc nemackala me pomaha to magneskoa kdyz ho mam tvrde tak se trosku projit a zase si lehnout...

lukluc29
8. nov 2007

ahojte tehu. trochu som z toho paf.... 😅 neviem ako mám zistiť či je to tvrdnutie alebo nie... Vždy ráno ked sa zobudím ležím na chrbte, vystiem nohy a pozriem na bruško vyzerá ako by som prehltla loptu a nič viac.... mám 53kg ....zatial ...problém je len že sme mimo sr a teda aj mimo našej lekárky . Neviem či to je normálne alebo nie a mám preto volať doktorke alebo to mám vyriešiť len kúpou magnézka ☹ vrátiť sa máme o 2 týždne a nechcem nič podceniť o jedného takého drobčeka sme už prišli ☹ ... počas dna sa mi to nestáva....

jaja0110
8. nov 2007

Ahojte, tak tiez prispejem do diskusie... mne sa niekedy stava, ze sa mi na bruchu strasne napne koza az mam pocit ze prasknem ako balon. Vacsinou (teda skoro vzdy) je to po jedle, alebo ked sa viac napijem. Myslela som ze je to to tvrdnutie, ale kamoska mi povedala ze to by som mala brucho ako skalu a to vtedy nemam... magnezium mam sice doma, ale zatial som ho nezacala uzivat. Neviem ci by som ho mala brat, hoci aj preventivne...? 😖

sue
8. nov 2007

...hlavne sa nepchajte ničím čo vám nedoporučí váš lekár 🙄
Tvrdnutie bruška sa nedá pomýliť s ničím... nie je to "napnutie kože" na brušku, je to stvrdnutie bruška - niekedy trvá sekundu, niekedy pol minúty, niekedy dlhšie... vždy to treba lekárovi povedať, problém nastáva vtedy ak je tvrdnutie pravidelné a veľmi časté. Vtedy sa prakticky jedná o začiatok predčasného pôrodu.

lu777
8. nov 2007

pokud chcete brát hořčík jen preventivně, tak jedině nějakou rozumnou dávku, rozhodně ne několik tablet denně...a jak říká Sue, určitě to říct doktorovi 😉

jinak určité napětí je v těhu normální, je často z nadýmání, z růstu bříška, z toho, že člověk vstane z židle nebo z postele rovně a nepřekulí se nejdřív na bok.....
(na to bacha, já si takhle bříško namohla, čím je větší, tím víc jsou rozjeté ty svaly a pak můžou ty i bolet z pár neopatrných zdvihnutí, protože nemají sílu utáhnout to při zvedání 😉 nebojte se si to bříško přidržet, pomoct si rukou, o kterou se zapřete nebo někoho požádat, aby vás nahoru vytáhnul.. budete si připadat jako důchodci, ale neublížíte si a ke konci těhu to stejně budeme takhle asi dělat všechny 😅 )

lisacek
9. nov 2007

Ahojte holky,
cca od 20tt pociťuji při kýchnutí stah/křeč v celém břiše. Nevěnovala jsem tomu pozornost, přičítala jsem to cvičení. Pak se postupně přidávaly křeče do nohou, ale zase jsem se utěšovala, že to těhotné někdy mívají. Pak se přidalo tvrdnutí celého břicha - pocit jako by bylo z betonu, strašný tlak/pnutí zevnitř, až jsem měla pocit, že se mně roztrhne kůže. Vypozorovala jsem, že se tvrdnutí objevovalo vždy až v odpoledních hodinách a snad pokaždé po najezení a trvalo i několik hodin!!! Byla jsem tento týden na kontrole u Dr. (ve 25tt) - nemám tvrdnutí v žádném případě připisovat najezení a po vyšetření mně bylo potvrzeno, že opravdu mám děložní stahy. Protože byl čípek OK, Dr. předepsal Magnesii lactici 2xdenně 1 tbl. A mám být v klidu. Jenže chodím do práce - sice pracuju v kanceláři, ale klidu rozhodně moc není.
Zatím nepozoruju žádné změny po užívání Magnesia (teprve 3. den) a docela mě tvrdnutí zneklidňuje ☹((

paolin
9. nov 2007

mne tvrdlo bricho od 5.mesice tehu a bylo to hooodne neprijemne. posledni dva mesice jsem nemohla ani jezdit v aute a mela jsem pocit, ze mi maly z briska vyskoci, jak proti tvrdnuti protestoval. chytaly me i desive krece - v noci. bylo to vse neprijemne a omezujici, ale zadny jiny problem z toho nebyl. pracovala jsem do posledniho dne pred materskou a chodila hodne na prochazky. pry tvrdnuti souviselo s malou delohou, ale magnesko mi doktorka nedala. pokud pry nedochazi k tisni plodu, tak neni v tvrdnuti zadny problem.

tilly
9. nov 2007

ospravedlňujem sa, možno ti to tu už niekto napísal, nemám čas to tu celé čítať, ale nemôže ti rásť bruško? ja som to okolo takého piateho mesiaca mávala, bol to taký nepríjemný pocit a na druhý, tretí deň mi všetci hovorili, že mi narástlo bruško...

teraz to mala aj kamoška, je v cca. 30tt, tiež ju celé popoludnie bolelo bruško a na druhý deň mala teda riadne zväčšnené brušisko 😀
pozdravujem janetku 😉

denousek
9. nov 2007

holky me teda magnesko pomohlo...ale 2 tbl denne sou podle me malo....ja sem brala 4-6 ale myslim ze ty 4 sou o.k....a jak mi rekli v lekarne magneskem se NEDA predavkovat ptz si telo veme kolik potrebuje a zbytek odejde z moči takze kdyz vam to nempomuze klidne zvyste davku me to pomohlo a brisko tvrdne minimalne ale hlavne v noci,pres den se mi to snad jeste nestalo ..

tribitka
9. nov 2007

denousek, záleží od toho, kolko mg má v sebe jedna dávka magnézia, ja mám brať 500 mg dvakrát denne...
tilly, tvrdnutie maternice nemá nič spoločné s rastom bruška.... 😉

tilly
9. nov 2007

ja viem, ja len, že to nemuselo byť hneď tvrdnutie, je to také pnutie a je to dosť nepríjemné...

denousek
9. nov 2007

jedna tableta ma 51mg ..to je malo co....a pak mam jakysi napoj predepsany misto tablet a to mam brat pry jeden sacek a ten ma 365mg...to ja taky malo ne

tribitka
9. nov 2007

denousek, 500 mg denne je vraj v tehotenstve maximum.... takže 365 je ok... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre