Napätie v brušku v tehotenstve. Ide o tvrdnutie?

pistek
8. nov 2007

Ahojte tehulky, prosim, poradte. Od vcera vecera citim napatie v brusku, je nafuknute ako lopta, nemam vsak ziadne bolesti, ani krce, ani stahy, no mam obavy, ci mi netvrdne brusko. Na dotyk nie je tvrde, ale urcite pevnejsie ako bolo. Mali ste to niektora? Myslite, ze s tym mam ist hned k lekarovi. Kupila som si aj Magnezium 250g, ale zatial som vsala iba 2 tabletky, vcera vecer a dnes rano, no necitim nejaku extra ulavu. Je to stale napate ☹

ladunka
9. nov 2007

Ahoj,

o tvrdnutí břicha je následující článek z internetových stránek, na které přispívají lékaři z porodnice U apolináře:
http://www.porodnice.cz/node/33432

Zajímavá mi přijde především informace, že tvrdnutí břicha je v těhotenství v zásadě normální.

tribitka
9. nov 2007

ladunka, hej, tvrdnutie brucha je normálne v druhom trimestri tak 10 krát za den ak nie je sprevádzané krčmi....
ak tvrdne brucho viac ako 10 krát denne, je sprevádzané bolesťami, nie je to v poriadku.... pretože tvrdnutie brucha vvoláva skracovanie krčka maternice, to zase vyvoláva pôrod.....

denousek
9. nov 2007

tribitka ale ty si psala ze beres 500mg 2KRATDENNE!! tak jedenkrat tech 365 je malo ne....?

tribitka
9. nov 2007

denousek, ja beriem dvakrát denne 500 ale zase ja som iný extrém.... 😖

pistek
autor
10. nov 2007

no tak, ja mam ten pocit napnmutia cely den, intenzivnejsie je to vecer. Nie su to stahy, ani krce, iba citim cele brusko, dovtedy som ho ani nevnimala, ze ho mam, bolo to ako sadlo, ale teraz ho citim ako loptu. Kupila som si magnezko 250mg a berime ho len rano. Na jeden den to ustupilo, ale vreca to opat zacalo, tak neviem, asi s tym radsej pojdem k lekarovi, co vy na to?

denousek
10. nov 2007

pistek tvrdnuuti je normalni az 10krat denne!!teda ja to tak casto nemam...no ale zkus to magnesko zdvojnasobit nebo jestli si chces byt jista tak brnkni dr a zeptej se zda muzes davku zvysit ale myslim ze jo jak uz jsem tady psala tak magneskem se nemuzes predavkovat rikali mi to v lekrne... 😉

elize
10. nov 2007

Ahojte, ja občas tiež mávam bruško tvrdšie ako inokedy. Necítim žiadnu bolesť ani tlaky. Zistila som, že závisí v akej polohe sa momentálne bábatko nachádza, takže v mojom prípade zrejme vôbec nejde o tvrdnutie bruška. Dr. povedal, že pri skutočnom tvrdnutí bruška cítiť mierne tlaky na konečník a pošvu. V poslednom trimestri je tvrdnutie bruška normálne, nemalo by byť bolestivé a nemalo by to byť viac ako 10x za deň a nie viac ako 3 až 5 sekúnd.
Čo sa týka magnézia, tak ku koncu tehu by sa nemalo užívať, pretože môže mať za následok ochabnuté svalstvo miminka hneď po narodení, čo sa môže preukázať pri hodnotení skóre podľa Apgarovej. Toto všetko som sa dozvedela na prednáške, ktorú robila pôrodná asistentka.

denousek
10. nov 2007

elize ale ja myslim ze se nesmi brat akorat posledni mesic tehu...ale jinak jo prave kvuli tomu tvrdnuti..

elize
10. nov 2007

denousek, máš pravdu. Máš krásny termín pôrodu 🙂

denousek
10. nov 2007

ze??...hii taky si rikam...ale doufam ze pod stromeckem uz by jsme mohli byt doma....no ale pochybuju kdyz je to jen podle ms a otehotnela jsem pozdeji,tak to spis bude az v lednu ☹ -mensi porodny,platby za pobyt v nemocnici a hlavne pres vanoce budu napnuta jak struna,i pres silvestra bude muset zustat muj strizlivej aby tady byl ridic kdyby neco 😀

ja to s tim magneskem nevim jako jiste ale myslim ze to tak je ze se nesmi jen v poslednim mesici ptz mi ho dr porad dava a je mi po nem lip...

elize
11. nov 2007

aj mňa dr. straší, že to bude ešte tento rok kvôli skracujúcemu sa krčku. A mám taký pocit že medzi Vianocami a Silvestrom už budem maminka 😀 Necháme sa prekvapiť. Tak pred Vianocami začni umývať okná, to vraj pomáha 😀 😀

denousek
11. nov 2007

elize to neeeeeee!!to at te ani nanapadne umyvat okna!!se rika ze se muze omotat pupecni snura kolem krku!!!to radsi sexik 😀

elize
12. nov 2007

To vážne, tak to som nevedela 😲 tak ten sexik by som brala, lebo momentalne ho mame zakazaný 😀

denousek
12. nov 2007

no...rika se to...prpto nesmi teg´hule umyvat okna,ani podlahy by nemeli!!a jaktoze mate zakazany sexik,,,,to me mrzi to mi ho nemame zakazany ale ja se na nej moc casto necitim...ted pockam aspon do 35-36tt a pak zacnem 😀 at jsem na vanoce s miminkem doma 😅

pistek
autor
13. nov 2007

Ahojte babenky, tak vcera som zasla predsa len k dokimu, aby ma prezrel a vsetko je v poriadku, brusko netvrdlo, povedal mi, ze tieto stavy su uplne prirodzene. Dobre nas prezrel z kazdej strany a pekne si v brusku hovieme 😀. Dakujem vam vsetkym za vase rady a upokojenia a prajem kazdej z vas krasne tehulkovanie 😉

denousek
13. nov 2007

pistek no vidis 🙂 od toho tu prece dr sou aby nas ty vynervovany tehule uklidnili ne 😀 ja uz bych tam taky nejradsi sla ale jeste tyden,a jsem zvedava co se mnou bude delat...vsechny odber krve uz mam za sebou takze jeste asi vyter na streptokoka ale to budu ve 34tt to je jeste brzo ne...no a uz by me mol prevest na materskou ne\,,....no doufam....no a papir na jmeno miminka ale to budu si stejne vyplnovat az pojedu rodit 😅

martina46
13. nov 2007

elize, dokedy vravela por. asistentka, ze sa moze brat magnezium? ja ho este stale beriem.
tiez rozmyslam, ci ho uz nevysadit,lebo mam pocit, ze vobec nie je rozdiel ked som nebrala a teraz. citala som dokonca aj take vyjadrenie doktora, ze problem ochabnuteho svalstva u babatka je iba vtedy, ked je magnezko podavane do zily, tabletove je dokonca vraj viac menej placebo.. 😒
tak ja uz fakt neviem... 😅

elize
13. nov 2007

Maťka, ona vravela, že by sa malo prestať užívať mesiac pred pôrodom. Ja si myslím, že doktor vie najlepšie čo robí, tak ak ti ho nevysadí a povie, že ho môžeš brať aj naďalej, tak ho kľudne ber.

Denousek ja sa od 17tt otváram a zašívali mi aj krčok, takže so sexíkom musíme počkať až kým ma "neodšijú" ☹ Ty ešte nie si na materskej? U nás sa chodí 6 týždňov pred termínom ak je všetko OK a 8 týždňov ak je žena na rizikovom. Ja nastupujem na MD 22.11., ale doma som už 5 mesiacov, takže mne sa nič nemení.

Pistek, to som rada, že je všetko OK, hneď sa lepšie dýcha, však 😉

tribitka
13. nov 2007

elize, ty si na tom nejako tak podobne ako ja...tiež marodím už viac ako 5 mesiacov.... kvôli skrátenému krčku...ale mne ho nemôžu zašiť, takže ty to máš lepšie.... 😉
želám ti šťastný koniec a čoskoro zdravé bábatko v náručí..... 😵

denousek
13. nov 2007

elize ja uz jsem doma od kvetna 🙂 takze 7 mesicu uz se taky doma nudim tak uu me se taky nic nezmeni....no ja se divim ze me jeste nedali na materskou!dle MS mam termin 24.12!!

martina46
13. nov 2007

no jasne, opytam sa doktora, dokedy to mam brat. uz som sa chcela na poslednej poradni, ale zabudla som. ako vzdy 😀
tribitka, preco ti nemohli zasit krcok?

elize
13. nov 2007

tribitka ďakujem 🙂 Ty sa šetri a len ležkaj, potom všetko dobre dopadne, uvidíš. Držím ti palce 😉

pistek
autor
14. nov 2007

Vdaka baby, aj ja som rada, ze je vsetko ok a to zelam aj vam vsetkym, ktory mate nejaky problem s krckom a podobne, nebojte, vsetko dobre dpadne, drzte sa 🙂

emjee
6. nov 2008

rrenatkaa • 74tt • Dnes o 12:17
Ahoj holky, myslím si, že už tady na toto téma diskuze proběhla, ale už se na to nikdo dlouho neozval. Jsem teď v 21+1tt a zhruba před deseti dny jsem začala cítit pohyby. A mám také pocit, že mi tvrdne bříško. Popravdě řečeno, jsem poprvé těhotná a nevím, jak to bříško má být tvrdé, neznám hranici, kdy mám začít "plašit" a kdy být v klidu. Může to k něčemu přirovnat. O bolestech v podbříšku jsem toho tak moc přečetla, ale jsem na tom stejně, jako s tím tvrdnutím, kde je ta pomyslná hranice. Můžete mi prosím poradit?

hlavinka • 34tt • Dnes o 12:35
Renatko: urcite plasit nemusis. Tvrdnuti briska je docela caste. Az pujdes na kontrolu, tak to rekni Dr. a asi Ti da magnezium, ktery je proti krecim. Pokud Te to pri tvrdnuti nijak neboli a neni to pravidelne, tak muzes byt opravdu v klidu.
Brisko muze byt tvrde uplne jak kamen, je to takovy neprijemny pocit, ale neni to nic, co by vadilo mimcu, neboj.

Bolesti v podbrisku souvisi s vazy, ktere se tam roztahuji, jak deloha pracuje. Nejhorsi jsem to mela za chuze. Pak si clovek ma odpocinout a ono to trochu prejde.

Tak drzim palecky!

north66 • Dnes o 12:56
baby ste tu este?
ja som v 31 tt prave ma presli nenormalne bolesti v podbrusku mam hnacku. znaci to nieco? mam sa znepokojovat? uz je po tom a citim sa lepsie...

leniko • 30tt • Dnes o 13:02
Ahoj north66: tvrdnutie bruška s niekoľkominútovými bolesťami a sprevádzané hnačkou sú predzvesťou rizikového tehotenstva-predčasný pôrod. Dočítala som sa to v knihe 9 mesiacov otázok. Ja som to mala v 28 týždni bez hnačky. Normáln kontrakcie šx 15 min za deň. Tak som navštívila lekára, mám mať pokojový režim. Určite brnkni na gyndu, alebo skoč na pohotovosť. Možno sa Ti krčok skracuje a mohla by si sa začať otvárať. Neplaším ťa, ale pre istotu sa poraď s odborníkom.

rrenatkaa • 74tt • Dnes o 13:27
Hlavinko: moc děkuju za radu. Víš, ve dvanáctém týdnu jsem začala docela dost krvácet, že mě vezla záchranka a pak týden po hospitalizaci, jsem začala krvácet znovu, naštěstí to mrňousek všechno ustál, byl statečnější než já. Od té doby mám pocit, že mi to vlezlo na mozek a pořád se pozoruju. Nemám pořádně koho se zeptat. S mamkou o tom sice mluvíme , ale říkala mi, že já jsem byla hodný miminko a že něměla v těhotenství žádný problémy.
Co se týče toho magnézka, tak mě ho doktor cpe od začátku. Vzhledem k tomu, že jsem skoro do 18tt zvracela (zhubla jsem 7kg) a megnézko tomu velkou měrou pomáhalo, tak jsem ho téměř nebrala. Začala jsem ho brát tak předevčírem (Magnosolv), je to rozpustné a já to docela dobře snáším. Tak se to snad spraví.
Přeju Vám hodně zdravíčka.

hlavinka • 34tt • Dnes o 13:43
Renatko: to je mi lito, ale hlavne, ze to dobre dopadlo. Ve 12 tt jsem mela problemy i ja, sice ne tak velke, jak pises Ty, ale i tak. Takze neschopenka a klidovy rezim. Tak hlavne bud co nejvic v klidu, netahej nic tezkeho a treba ani nezehli a neuklizej, tim se taky namaha brisko.
Je to pochopitelne, kdyz jsi mela na zacatku takove problemy, ze se kontrolujes. Ale o tvrdnuti a te bolesti mu urcite rekni, jen pro klid duse. Urcite Ti rekne to same, co jsem psala ja. Taky jsem se na to ptala. Dulezite je, abys nemela nejake bolesti, krece jako na menses a nespinila ci krvacela. Ale tvrdnuti je fakt bezny.

Tak hodne stesti a drz se!

north66 • Dnes o 14:22
leniko:
tak som volala, uz som doma z prace. mam mat vylozene nohy a keby nieco tak mam zavolat sanitku...

rrenatkaa • 74tt • Dnes o 14:41
hlavinko:
na kontrolu k lékaři jdu v úterý, tak uvidím, co mi řekne a určitě písnu co a jak. Ještě jednou díky a hlavně zdravíčko a pohodu

mamina • 5d • Dnes o 16:11
Renatko,oprav si vizitku.74tt jsou těhotný jen slonice. (neuraž se,prosím) Asi jsi se překlepla. Že máš průjem s křečemi může a nemusí nijak souviset.Je možný,že jsi jen něco snědla.Nebo máš třeba střevní chřipku.Hlavně nezapomínej na dostatek tekutin(když málo piješ,můžou z toho být křeče taky) a jez dostatek vlákniny a bílé jogurty bez cukru,zato s živou kulturou.Celozrnné pečivo,musli,luštěniny(ale s těmi opatrně,kvůli nadýmání-nech je přez noc namočený,pak vodu slij,dej jinou a teprve potom hodně uvař).Jinak křeče(asi jako když to máš dostat) jsou vcelku normální po celou dobu těhotenství,není to nic hroznýho.Když budeš chtít se na něco zeptat,je tu někde na diskuzi poradna porodní babičky.Dodá ti to víc klidu,rozumí tomu.(Já se teprve na kurz duly chystám).

zuuu • 1d • Dnes o 16:18
Ahojky...já měla tvrdnutí břicha od 23tt...musela jsem ležet s nohama nahoře...a brala jsem léky na uklidnění děložní činnosti a megnézko...nakonec jsem 10 dní po vysazení prášku spontánně porodila krásnou zdravou holčičku Doporučuju, pokud si nejste jisté, zajet na pohotovost nebo ke svému gynekologovi...já tam byla pečená vařená...byly dny, kdy jsem měla břicho jak balvan úplně celý den... naštěstí jsem se neotvírala...teda pomalu jsem začala ve 34tt...porod byl 36 plus 2 Přeju všem pevné nervy a ať všechno dobře dopadne

nefertitka • 29tt • Dnes o 16:21
ahoj zuuu. a ake lieky ti dali?ja mam to iste od 25tt, bola som tyzden v nemocke na magnez. infuzkach a odvtedy uz 4 tyzdne doma, beriem ale iba dva krat denne magne B6...a som aj otvorena na spic prsta...je mi to divne,ze ma nezasili a dali mi len to magne,,,mam len lezat, ale aj tak stresujem, dokedy to este vydrzime

mamina • 5d • Dnes o 17:08
Neferti,Pokud už jsi v 29 tt,tak už by bylo zbytečný zašívat.Je to zbytečná zátěž-dělá se to v narkóze.Odstraňuje se to cca 2 týdny před tp.(taky v narkoze) Maminka se pak navíc pomaleji otvírá během první doby porodní-tudíž rodí dýl a víc to bolí.Buď ráda,že to nebylo potřeba.
I kdyby jsi porodila už teď,je miminko natolik vyspělý,že by bez problémů přežilo.Ale můžu tě uklidnit.Já byla na prst otevřená od sedmýho měsíce a pak jsem ještě 10 dní přenášela. A moje kamarádka byla otevřená na pět prstů od pátého měsíce,brala Magnézko každé tři hodiny jak antibiotika,měla klidovej režim(bydlela cca 3 minuty autem od porodky,tak ji nechali doma) a porodila přesně v termínu bez jakýchkoliv problémů krásnou holčičku.Porod i s cestou trval 38 minut.

hlavinka • 34tt • Dnes o 17:18
Mamina: a kdyz chce byt clovek dula, musi uz predtim mit nejaky zdravotnicky vzdelani (stredni zdravka?) nebo nemusi? Tak drzim palce, aby Ti to vyslo!

nefertitka • 29tt • Dnes o 17:43
wow mamina, ani nevies, ako si ma potesila dik...a naozaj si myslis, ze uz by ho zachranili?

hlavinka • 34tt • Dnes o 17:53
Nefertitka: pise se, ze sance uz je hoodne vysoka. Jediny, co se porad vyviji jsou plice, takze by bylo mimco na pristroji, ale urco by ho zachranili. Ale na takove veci nemysli a uvidis, dobre to dopadne. Drzim palecky!

nefertitka • 29tt • Dnes o 17:55
dakujem hlavinka...snazim sa na take veci nemysliet, ale je to tazke...ale povzbudili ste ma, naozaj

doublemamca
10. máj 2009

Ahojte vsetky maminy/buduce maminy...som v 18tt a cakam dvojcata..posledne cca 2 tyzdne pocitujem stvrdnutie podbruska takmer neustale..kazdy den a viacejkrat..tiez ked si lahnem a vystriem telo, na pravej strane tesne pod pupkom sa objavi tvrda vydutina castokrat sprevadzana stvrdnutim celej spodnej casti bruska. Bolesti mam len velmi zriedkavo,takmer vobec..citim iba silny tlak na podbrusko. Prvy a zatial jediny ultrazvuk ukazal,ze jedno babatko je ulozene v centre a druhe viacej na pravej strane nizsie od prveho. Bojim sa aby nebolo druhe babatko nejako ohrozene...viete mi poradit, pripadne povedat, ci je to nieco vynimocne,alebo normalny jav pocas tehotenstva? vopred dakujem pekne

3mamina3
13. júl 2011

Ahojte tehulky aj netehulky som v 36 tt a zacalo mi tvrdnut brusko tak asi 5x za den ale nie s bolestami...Uz mam sice dve detit oto je tretie ale nikdy pred tym sa mi to nestalo.Docitalla som sa ze je dobre magnesium zacla som si davat 2 tabletky denne a je to o nieco lepsie.Moze to mat nejake nasledky?Za rady a odpovede vam vopred dakujem.

bosoriak
13. júl 2011

@3mamina3 Kym ta to tvrdnutie neboli, moze ist len o poslickov. Urcite to ale spomen lekarovi na poradni, nech ta skontroluje, ci sa neotvaras.

3mamina3
13. júl 2011

no ja som to spominala pred mojou lekarkou, ale jej odpoved bola ze som v poriadku lebo vtedy ma aj kontrolovala ci sa neotvaram vraj je vsetko ok...

iwy57
24. júl 2015

Ahojte baby chcem sa opýtať na príznaky tehotenstva asi dva tri týždne pozorujem že mi nafukava brucho ako balón veľmi tvrdé ho nemám ale zase ani mäkké po neakej chvíli keď si ľahnem upokoji sa to mávam to viac krát za deň môžem byť tehotná? Mávam aj trochu akoby kŕče tiež chytá má únava ale na váhe mám 53 kg mali ste niečo podobné? Ďakujem za odpoveďe

iwy57
24. júl 2015

A ešte mávala som mesiačiky 7 dní no minulý mesiac len tri A úplne slabunke

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre