Nepodceňujte testy na tehotenskú cukrovku

babulka
6. dec 2007

Aj ked uz nie som tehulka, aj ked sa zatial nechystam opat byt tehulka, zacinam tuto temu preto, lebo ako ex-tehulka s gestacnym diabetom (tehotenskou cukrovkou) stale zavitam do temy, ktora je GD venovana. Casto sa tam objavuju tehulky, ktore nakuknu "zo zvedavosti", a pytaju sa, ako je to s testami, ake su priznaky... Verim, ze to admini nezamknu (emjee, zuz, please 😀 ), pretoze v teme GD sa rozoberaju prakticke skusenosti a trapenia tehotnych s cukrovkou, ale co sa tyka samotneho testovania, vyskytuju sa tam stale tie iste otazky. opred podotykam, ze nechcem nikoho strasit.

Takze - v SR su testy na gestacny diabetes POVINNE u kazdej tehotnej v obdobi medzi 24 az 28 tt. Nielen u tych, ktore maju nadvahu, ktore su "starsie", ktore maju v rodine cukrovku atd, atd. U kazdej tehotnej. Ani skutocnost, ze krvny obraz a VP (klasicke odbery) mate v poriadku (t.z. glukoza nalacno je v norme), neznamena, ze na testy nemusite. Ani to, ze mate negativny moc (teda ziadny cukor v moci). Nie vsetci lekari tehotne na testy posielaju, nechcem konkretizovat, ale hlavne lekari z mensich miest a obci.

Testy na GD su sice relativna novinka, ale velmi, velmi potrebna. Ja som typicky priklad tehotnej s GD bez priznakov a predispozicii - som "mlada", nemam nadvahu, ani cukrovku v rodine, ani som cez tehotenstvo vela nepribrala (pri porode som mala +11kg), aj odbery a moc boli v poriadku a predsa...

Test na GD sa vola glukozotolerancny test (oGTT).Vykonava sa tak, ze nalacno vam zoberu krvicku (spravidla z prsta), vypijete 75g glukozy zmiesanej v 0,3 az 0,5l vody (je to sice hnusne sladke, ale da sa) a dve hodiny sedite, nic nerobite, nejete, pijete minimalne. Potom vam zoberu opat krvicku a hodnota glukozy v krvi by mala byt nizsia ako 7,0. Vyssia uz znamena poruchu spracovania cukru, teda ja GD. Odvtedy by sste mali byt sledovane v diabetologickej ambulancii, a to az do porodu. Vo velkej vacsine pripadov staci dodrziavanie dietneho rezimu (ziadne sladke, biele pecivo, tuky...) - ale to uz v teme Tehotenska cukrovka - gestacny diabetes.

Testy sa nevykonavaju sposobom - zjedzte jednu horalku alebo vypite dva deci koly a pridite na odber. Ani nijako inac. Rizika z neodhalenej a neliecenej cukrovky su velke, hlavne pre babatko. Neviem, ci mam rozpisovat, co take dietatko moze mat, aby som nestrasila, ale naozaj to nie je nic prijemne a nic, co by malo male babatko podstupovat.

baskedbalistka
17. jún 2016

ahojte baby ja som bola vcera u lekarky na tehotensku cukrovku dali mi vipit sladku vodu potom co som to vipila som sa posadila do kresla a zrazu mi prislo zle proste som odpadla neviete mi povedat co to znamena mam strach ze nieco neni v poriadku mohlo sa to stat s toho ze som nic nejedla alebo stej sladkej vody prosim poradte mi neviem ci nieko mu sa to stalo lekarky som ssa pytala a povedala mi ze to je normalne tak neviem

lucinkaboz
14. júl 2016

@sensen12 funguje to asi tak,ze kazda kvapka je uplne ina molekula

chrummka
14. júl 2016

ja tento test neodsudzujem ale....podla najnovsich poznatkov vo vyspelejsich krajinach ako SR sa nerobi automaticky kazdej zene, treba sa zamysliet aj nad tou jednorazovou zatazou pre dieta ktore tiez z toho cukru nieco dostane...mne ten test tiez robili, mala som zvysenu hodnotu podla dr, u nas je toleranica do 7,5 - aj to mi je trochu divne ze od doktora sa tie hranice na toleranciu menia a aj tie odbery - raz z prsta raz zo zily, cize aj toto by malo byt jednotne ked uz....ja som mala 8,19 a isla do diabetologickej ambulanice a cca dva tyzdne som si mala merat cukor hodinu po kazdom jedle...no zaujimave je ze maximalna hranica po jedle bola tych 7 a z grahamového rozka to bolo 7,4...dr mi vysvetlila ze by to nemalo byt viac ako tych 7,5 potom som skusala aj sladke jedla, sladkosti a obycajne pecivo a nic, ked moje zaznamy videla dr povedala ze ten test asi nebol presny, pripadne som bola v strese pocas odberu a to mohlo sposobit skresleny výsledok.....cize mna tento test bohuzial nepresvedcil kedze aj dr uznala ze tehotensky diabetes nemam...

chrummka
14. júl 2016

a povinne nie je nic v tehotenstve, lekar je povinny ten test ti poskytnut resp. ta nan poslat zo zakona, ale odmietnut mozes vsetko...

sensen12
15. júl 2016

mne sa paci,ako dr infotmuje o rizikach,ak nepodstupi zena cukortest,ak nepodstupi vsg vysetrenie to ma teda vo velkom postrasili,ale zeby ma informovali o rizikach vbac pokusu,to nie,uz sa rehocem nad tymto zdravotnictvom,a mimochodom dula mi povedala ako pekne aj xkrat opakuju zene cukortest len preto aby poistovne mali pocet ukonov vykonanych,ktore maju splnit,btw riziko chytit cukorgestozu je maaaaax ale ze fest max 8% ,realne len 3% tych 5%ju chytia zeny s x predispoziciami,tie 3% zeny bez akejkolvek predispozicie,ale co sa rehocem je, ze skor zene nevyjde riskantny pokus o vbac ako daka sialena gestoza

werumka
15. júl 2016

@sensen12 Já Ti nevím, ale myslim, že Dula nemá asi nějaké výrazné vzdělání v oboru diabetologie. Dřív skutečně byla cukrovka výjimečnou záležitostí, ale dneska se jedná o stále častější jev. Záchyt hovoří až o 20%. Je to logické. Ve chvíli, kdy je ženě třicet a je těhotná, stoupá strmě výskyt diabetu. Ještě víc u žen nad 35. Taky je dobré vědět, že hormonální stimulace - ať už "na podporu těhotenství" pomocí vysokých dávek progesteronu, nebo před IUI a IVF - vedou k inzulinové rezistenci a mohou způsobit rozvoj diabetu 2. typu, nebo těhotenskou cukrovku. Ale o tom už se prostě mic nemluví, protože dneska bere hormony každý druhý bez jakéhokoli upozornění ze strany lékaře.

werumka
15. júl 2016

@chrummka Myslím, že jako první se musí zapracovat na ujasnění diagnostiky. Krev z prstu má prostě odchylku 25% a víc. To he dávno známá věc a proto se ogtt z krve z prstu dělat nedá. Je to stejné, jako bys šla na NT screening v prvním trimestru a lékař Ti napsal do zprávy, že sijove projasneni je 1,9mm, ale může být i 2,3mm, případně 1,5mm... To si přece v těhotenství nemohou dovolit.

sensen12
15. júl 2016

to ano,ale vsetci mat cukrovku nemame ani divne deti nemame a dula by sa urazila,je na webstranke duly na slovensku

werumka
15. júl 2016

@sensen12 Však jasně, já opravdu nepopiram její schopnosti doprovázeni žen v těhotenství a během porodu. Ale diabetologii - ač s těhotenstvím souvisí - je opravdu složitý samostatný obor. Následek diabetu v těhotenství nemusí být vysoká hmotnost dítěte. Například zvýšenou hodnotu C-peptidu zjistis u toho dítěte jen z krve. A hodnota c-peptidu je ukazatel toho, jak a jestli byla slinivka dítěte přetěžovaná. A důsledek tohohle přetížení u dítěte je rizikový faktor pro DM 2.typu v dřívějším věku. Stejně tak u matky, kde nebyla cukrovka rozpoznána, je riziko rozvoje diabetu 2.typu až 60%.

werumka
15. júl 2016

@sensen12 Ale jinak se opravdu nechci přít. Cukrovku určitě všichni nemají. Jen jsem chtěla vysvětlit ten nárůst procent u výskytu GDM 😉

michaelamichalovska
15. júl 2016

ja mam dvojicky...tehotensku cukrovku som mala pozitivnu ale jedla som to čo mi chutilo aj nadalej, ziadne obmedzovanie nic! nemala som ziadne problemy, a detičky taktiez nie..takze podla mna je test na cukrovku nepodstatny..teda u mna

werumka
15. júl 2016

@michaelamichalovska No, on ten problém je právě v tom, co jsem psala výš - a to he špatně provedený test. To testování má přesně daná pravidla (odběr krve POUZE ze žíly, žádná fyzická aktivita během testu, tři odběry...). Pokud se toto nedodrží, je diagnóza cukrovky jak hádání z věštecké koule.

sensen12
15. júl 2016

tak ja som len chcela ze strasia tuto na sk uplne vsetkym,vsade len povedua horory,ale ked sa ma zena rozhodnut ako porodit,po cisarskom reze tak to uz mi nikto horory z vbac nepovue,ze co mi hroziiii hlaavne ze tehucukrovka hrozi ale ze zena moze pri vbac aj s mimi umret,to uz neeeeeva,zasnem nad tymto zdravotnictvom

werumka
15. júl 2016

@sensen12 v tomhle ohledu - vbac -existuje spousta různých názorů... Ve své podstatě máš stejně na výběr jako s tou cukrovkou. Buď vsadis na jistotu, což je znovu císař a v případě GDM klasické ogtt. Nebo pujdes cestou individuální, která obsahuje spoustu práce a studování navíc. S tím, že je tam vždycky nějaké riziko, které prostě prijmes, nebo Ti to stres nedovolí.. Tohle člověk musí vždycky uvážit sám z hlediska své psychiky i zdravotního stavu.

sensen12
16. júl 2016

@werumka lenze pri cukrovke este nikto nevykrvacal,samozrejme vag porod je to naj co moze byt,ale co v pripade zriedenej krvi a uz jednej sekcie doteraz ziadne zeny som nestretla s tymito dvomi indikaciami

andiekens
16. júl 2016

@sensen12 ani jedno nie je kontraindikaciou vag.porodu, veľa štastia pri rozhodovaní, ale stojí to za pokus 😊

sensen12
16. júl 2016

@andiekens takze nie je hrozba vykrvacania?

weronica159
2. jan 2017

Ahojte baby. Chcela by som sa opýtať ako ste sa pripravovali na glukózový test. Ja idem zajtra a chcela som vedieť či ste si deň pred tým nejako špecialne upravili stravu myslím že ste nejedli sladke ani nepili sladke čaje alebo tak. Nechcem to podceniť aby nahodov nedošlo k nedorozumeniu. Ďakujem

nivea777
2. jan 2017

@weronica159 od 18 som nejedla už nič.. nedavaj si dnes žiadnu diétu nech sú testy objektivne

corola
2. jan 2017

@werumka ahoj, súhlasím, mne robili test z prsta a 2h som mala 7,9, chodila som k diabetologicke, mala som dietu, ze som nejedla jednoduche cukry.Vysledok bol, ze som malo pribrala pocas tehotenstva, po porode som vazila menej ako pred otehotnenim, teraz Kojim a som kosť a koza. Dieta vazilo 2,77 po porode. Nehovorím,ze som nemala problem d inzulinovou citlivostou, ale bola by som zvedava ako by test vyšiel, keby mi krv brali zo žily

werumka
2. jan 2017

@corola Hlavně ani hodnota 7,9 po zátěži cukrovka není. Limity po zátěži ze žíly jsou 10,0 a 8,5. Jinak ale diabetická dieta nemá vést k hladovění. To je pak špatně nastavená a lékař by Tě na to měl upozornit. Naopak si někdy ženy stěžují, že pořád jen jedí 😀

corola
2. jan 2017

@werumka no mne povedali,ze u tehotnej uz nad 7 po 2 hod posielaju k diabetologovi. A musela som mat dietu aby som 1.5 pol po jedle nemala cukor nad 7.U tehotnych je to prisnejsie, lebo kvoli hormonalnym zmenám v tehotenstve sa znizuje citlivost na inzulin. Normalne ked je cukor 2 hod po zatazi 7.8 a viac je to klasifikované ako porušená glukozova tolerancia, este to nie je diabetes, viem lebo s tým robime. Nabuduce ale budem trvat na odbere zo žily. Hladovat som nehladovala, necítila som hlad a testovali ketolatky...

werumka
2. jan 2017

@corola Já s tím pracuju už skoro 30 let, takže už o tomhle taky něco vím 🙂 Gestačnímu diabetu se věnuju asi šest let.... ten problém je, že nemůžeš mít stejná měřítka pro glykémii po zátěži 75g glukózy a na normální jídlo. Po normálním jídle je limit po hodině 7,8 (navíc musíš vzít v úvahu chybovost glukometru), dvě hodiny po normálním jídle 6,6.
Po zátěži glukózou jsou limity jiné, vychází z mezinárodní studie HAPO, která studovala na desítkách tisíc žen vliv glykémií na miminko z různých hledisek. Proto s limity po zátěži glukózou měnily. Na lačno se snižoval limit na 5,1 a po zátěži se naopak uvolňoval - na 10,0 a 8,5 (dřív to i v Čechách bylo přísnější). Navíc přísně vytýkají odběr krve z prstu, to je samozřejmě velká chyba, protože krev z prstu může mít po zátěži glukózou víc jak 20% odchylku. Což si nemůžeme dovolit, pokud nám záleží na každé desetině...

corola
2. jan 2017

@werumka dakujem pekne za informacie, je to pre mna velmi užitočné, hlavne keby som bola v budúcnosti znova tehotna. Skoda, ze moja diabetologicka o tom nevedela, dufam, ze tie normy prídu aj na sr. Nahodou s mutaciami zaprucinujucimi zvysenu zrazanlivost krvi nemas vedomosti?

werumka
3. jan 2017

@corola Trombofilní mutace neovládám... párkrát jsem se s tím setkala, ale moc o tom nevím.

V ČR existuje několik diabetologií, které se věnují pouze ženám s gestačním diabetem. Díky nim se tu postupně i zlepšila diagnostika a léčba. Jedna paní doktorka dělá web www.tehotenskacukrovka.cz, kde i odpovídá na dotazy a pokud je nějaké těhotné ogtt udělané špatně, může je pomocí formuláře kontaktovat a oni se pak s laborkou spojí. I to vede k tomu, že to testování se postupně zlepšuje. Ale hlavní slovo v tomhle mají těhotné. Pokud těhotná neřekne, že z prstu prostě ne a že je to špatně, tak se nic nepohne. Dají se k tomu najít i materiály, které tohle dokazují. Ta studie byla vydaná už v roce 2010, ale nové limity se u nás zavedly taky až v roce 2014. Do té doby probíhaly diskuze mezi diabetology a porodníky, aby se to celé ujednotilo.
Ačkoli výskyt diabetu v těhotenství stoupá, je pořád moc málo diabetologů, které mají s gestačním diabetem víc zkušeností. GDM je stejně specifická, jako jiné druhy diabetu. Mluví se třeba o DM 1 a DM 2, ale pak je třeba cukrovka typu MODY nebo LADA... a ty mají taky trochu jiný způsob léčby, svoje specifika. Proto se ani GDM nedá léčit jako klasická dvojková cukrovka. Ale první a nejdůležitější je to, aby byla diagnostikovaná správně. Ta studie HAPO je normálně dostupná na internetu. Důležité věci jsem vytáhla ve článku tady: https://www.modrykonik.cz/blog/werumka/article/...

corola
3. jan 2017

@werumka Dakujem, preposlem to svojej diabetologicke aj na gyndu. Som zvedava ako to zoberu, ci sa oneurazia.

werumka
3. jan 2017

@corola Myslím, že doktora, který se zajímá o svůj obor, to urazit nemůže 🙂 Velmi zajímavý článek ohledně změn v testování je tady. Ten bych řekla, že je asi nejpřínosnější a má největší záběr informací (o testování, limitech, HAPO): http://www.actualgyn.com/pdf/en_2014_151.pdf
Byl vydaný v tom roce 2014, kdy vešly v platnost ty nové limity.

ressankajanka
11. júl 2018

@tweetinkapp A ako si nakoniec dopadla, spätne po tých rokoch? Asi si tehu cukrovku predsa len nemala, že? Som na tom podobne, nedokážem to v sebe udržať a vzdali to so mnou, vraj to nevadí, že to nezvláda každá tehuľka. Nakoniec idem akurát na odber krvi na glykémiu k mojej sestričke na gynekológiu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre