Nepodceňujte testy na tehotenskú cukrovku

babulka
6. dec 2007

Aj ked uz nie som tehulka, aj ked sa zatial nechystam opat byt tehulka, zacinam tuto temu preto, lebo ako ex-tehulka s gestacnym diabetom (tehotenskou cukrovkou) stale zavitam do temy, ktora je GD venovana. Casto sa tam objavuju tehulky, ktore nakuknu "zo zvedavosti", a pytaju sa, ako je to s testami, ake su priznaky... Verim, ze to admini nezamknu (emjee, zuz, please 😀 ), pretoze v teme GD sa rozoberaju prakticke skusenosti a trapenia tehotnych s cukrovkou, ale co sa tyka samotneho testovania, vyskytuju sa tam stale tie iste otazky. opred podotykam, ze nechcem nikoho strasit.

Takze - v SR su testy na gestacny diabetes POVINNE u kazdej tehotnej v obdobi medzi 24 az 28 tt. Nielen u tych, ktore maju nadvahu, ktore su "starsie", ktore maju v rodine cukrovku atd, atd. U kazdej tehotnej. Ani skutocnost, ze krvny obraz a VP (klasicke odbery) mate v poriadku (t.z. glukoza nalacno je v norme), neznamena, ze na testy nemusite. Ani to, ze mate negativny moc (teda ziadny cukor v moci). Nie vsetci lekari tehotne na testy posielaju, nechcem konkretizovat, ale hlavne lekari z mensich miest a obci.

Testy na GD su sice relativna novinka, ale velmi, velmi potrebna. Ja som typicky priklad tehotnej s GD bez priznakov a predispozicii - som "mlada", nemam nadvahu, ani cukrovku v rodine, ani som cez tehotenstvo vela nepribrala (pri porode som mala +11kg), aj odbery a moc boli v poriadku a predsa...

Test na GD sa vola glukozotolerancny test (oGTT).Vykonava sa tak, ze nalacno vam zoberu krvicku (spravidla z prsta), vypijete 75g glukozy zmiesanej v 0,3 az 0,5l vody (je to sice hnusne sladke, ale da sa) a dve hodiny sedite, nic nerobite, nejete, pijete minimalne. Potom vam zoberu opat krvicku a hodnota glukozy v krvi by mala byt nizsia ako 7,0. Vyssia uz znamena poruchu spracovania cukru, teda ja GD. Odvtedy by sste mali byt sledovane v diabetologickej ambulancii, a to az do porodu. Vo velkej vacsine pripadov staci dodrziavanie dietneho rezimu (ziadne sladke, biele pecivo, tuky...) - ale to uz v teme Tehotenska cukrovka - gestacny diabetes.

Testy sa nevykonavaju sposobom - zjedzte jednu horalku alebo vypite dva deci koly a pridite na odber. Ani nijako inac. Rizika z neodhalenej a neliecenej cukrovky su velke, hlavne pre babatko. Neviem, ci mam rozpisovat, co take dietatko moze mat, aby som nestrasila, ale naozaj to nie je nic prijemne a nic, co by malo male babatko podstupovat.

deina
6. dec 2007

Suhlasim a pridam sa. 🙂 Nikdy som nemala nadvahu, naopak, vzdy podvahu, pocas tehotenstva priberam normalne (myslim, mam teraz v 27tt +7kg), vek nad 25 rokov sice mam, ale stara nie som (mam 27 rokov), v rodine nemame vobec nikoho, kto cukrovku ma, ani vo vzdialenejsej rodine, nikoho, klasicke odbery som mala vporiadku, cukor nalacno tiez vporiadku a v moci nic, ziadny cukor - a predsa GD mam.

danuska24
6. dec 2007

ja som mala interne vysetrenie v poriadku, glykemia v poriadku a ked som sa Dr. pytala ci mi netreba GTT (v 20tt) tak vravel ze ked je toto dobre tak nie. a potom si zrazu v 35tt spomenul ze nemam GTT tak ma poslal, ale diebetologicka mi brala krv, ze ked budu zle vysledky tak potom mi bude robit GTT, ze mi nebude zbytocne zatazovat organizmus.

adusha
6. dec 2007

Moja doktorka ma automaticky v prvej poradni upozornila na to, ze glukozu som mala v krvi sice dobru, ale urcite v neskorsom stadiu tehu ma caka tento zatazovy gluko-test 😉 (neviem teraz presne v ktorom tt)
Vsetko je to asi aj o pristupe lekara.

tinni
6. dec 2007

mne ten zatazovy gluko-test doktorka nerobila, a to je moja babina cukrovkarka 😒

milhaus
6. dec 2007

tušim okolo 20 - teho, 7. mesiac? neviem presne

babulka
autor
6. dec 2007

Najpresnejsie a najistejsie vysledky sa ukazu v tom rozpati 24-28tt, skor alebo neskor to mze byt skreslene.

Inac ma stale prekvapuje postoj lekarov - ked chces, tak chod, ked nechces, tak nechod. Ved oni studovali medicinu, oni maju sledovat najnovsie poznatky, a nie aby si to niekto hladal na internete a potom sa ich pytal.

Danuska - tebe nebude zbytocne zatazovat organizmus, a ak nahodou ma zena GD, tak zatazuje malinky organizmus babatka do takej miery, ze tie deticky musia - hoci su donosene zostavat niekolko tyzdnov v inkubatoroch, pretoze maju velke problemy s dychanim, nepriberaju, su hypoglykemicke a kedze sa spravidla rodia velke (4,5 kg a viac) maju aj nadmerne zatazovane srdiecka. takze si radsej vyberiem, nech zatazi organizmus mne a vypjiem hoci aj za kybel tej sladkej vody, len nech mam zdrave dietatko.

donla
6. dec 2007

Ja sa tiež pripájam do tejto diskusie - pretože som tiež nečakala, že budem mať GD. Nie som obézna, mám 24r.,pribrala som 5,5Kg, som v 28tt a cukrovku v mojej rodine nemá nikto ani 1 ani 2 typu. A predsa mám GD. Teraz už iba striehnem na stravu, všetky sladkosti v dome sú bezpečne schované u maminky, kde ich likviduje brat 😀 . Mám trošku problém ustriehnuť ovocie - mám povolené len jeden kúsok doobeda a jeden kúsok poobede.

Určite je teraz na prvom mieste naša bambuľka - takže to vydržím. Len sa bojím, aby bolo všetko ok a aby som malej neublížila. Takže pravidelné stravovanie, bez sladkostí a bieleho pečiva je už v plnom prúde!!!! 😎

daniela84
21. feb 2008

No aj ja sa pridam k tejto teme, lebo som jedna z tych, ktore doktor na toto vysetrenie neposlal a neposlali ma nan ani z interneho kedze som mala stale dobre vysledky, doktor to odvodnil tym, ze cukor by sa ukazal v moci, ktory mi pravidelne kontroluju a takisto v krvi, moj cukor bol 4, a to som nebola nalacno v poradni ked mi barli krv a potom pri internych vysetreniach som mala glykemiu 3,69, tak neviem co na to povedat, viem ze cukrovka moze sposobit vela neprijemnosti, ale verim aj doktorovi, ten moj mal zviazane ruky hlavne kvoli tomu, ze dosiel novy zakon, kde on ma nemoze poslat nikam bez obvodneho a ked som bola u obvodnej poslala ma tak akurat na interne a tam mi tent test nerobili tak neviem, ale verim ze je vsetko v poriadku aj moje malinke

nadka01
24. feb 2008

Ahojte kocky.
No mne doktor sice bral odber na GT,ale jedine ,co mi povedal,ze na rano mam vypit asi 3 dcl caju s 3 lyzickami alebo lyzicami...uz neviem.. cukru a zjest sladke pecivo.Prisla som do poradne a vzali mi krv.Vraj je vsetko v poriadku podla testov.Osobne som sa bala tohto testu lebo mamka ma diabetes II typu.Co si myslite o takomto vysetreni?Ked som pocuvala od kamaratok ako museli nalacno vypit sladku gebuzinu a brali im 2x krv....

elise
24. feb 2008

nadka ja som ráno mala prísť nalačno a doniesť 80g hroznového cukru ked som prišla tak mi sestrička pichla do prstu a zobrala do skúmavky krv,zarobila mi nápoj z hroznového cukru a ten som vypila naraz potom ma poslala domou a aby som nič nepila ani nejedla 4 hodiny a nešla ani na malú potrebu a po 4 hod. som tam prišla odobrala moč a znovu pichla do prstu a odobrala krv.

loss
24. feb 2008

mne tiez vysli zle testy dokonca 2x
prvy som vypila glukozu a po 2hodinach mi odobrali krv
druhy mi odobrali krv a moc potom som vypila glukozu za hodinu zase krv a za dalsiu moc a krv
kedze oba testy boli vysoke chodim raz do tyzdna na odber do hodiny po jedle
dodrziavam dietu a verim ze bude dobre
pritom som pocas tehu nejedla vela skadkeho ani sa nijak neprezierala a pribrala som doteraz nejakych 9kg

vesi
24. feb 2008

nadka01, ked má tvoj priamy príbuzný - mama diabetes, tak si riziková skupina a mali by ti robiť glukozový test, normálne ako sa má a to už skôr ako v 24tt. 😒 aspoň mne tak bolo povedané.
a musím povedať, že u mňa bola diabetička moja babka, iný rizikový faktor nemám. pri prvom tehu som GD nemala a pri druhom som prežila šok, ked som mala zlé výsledky 😅 a po vypití tej sladkej gebuziny, som nesmela odísť z čakárne ani na záchod 😒

monkula
24. feb 2008

ja som teda našťastie GD nemala, ale ani vo sne by mi nenapadlo, podceňovať ho a neísť na tedty, je to podľa mňa nezodpovedné...
Kvôli niečomu sa to predsa robí, nie?

ajka27
25. máj 2008

dievčatá nechcem Vás poučovať ale len vyhýbanie sa len sladkému Vám nepomôže, cukor sa "dvíha" aj z iných potravín ako je múka, chleba, zemiaky atd, mám dcéru s cukrovkou a testy mi v tehotenstve dopadli dobre ... to už je iná téma, ak potrebujete poradiť jedálniček pre diabetikov aby sa nedvíhal cukor tak mi napíšte do IP 😉

martina21
25. máj 2008

tak ja sa pridam tiez z mojou skusenostou zijem v prahe a tu posielaju na to vysetrenie automaticky a isla som v tom rozmedzi 24-28 nepamatam uz presne.

na lacno vzali krv do skumavky zo zily,potom vypit 3deci glukozi bolo mi stoho na vracanie kazdy glg som predychavala a o dve hoidiny zase krv zo zily do skumavky a vysledky ma cakali u lekara mala som to mierne zvysene asi o dve desatinky od normalu a uz ma hned poslal ku diabetologicke kde ma hned pichla do prsta a prilozila na glukomer a uplne v norme a to som mala vydatne sladke ranajky, tak ma poslali na test zatazovy cize rano na lacno pichli ma do prsta potom sa najest normalne + sladky caj a po hodine a pol zase a vysledky uplne normlane tak ma len diebetologicka upozornila ze ked budem znova tehu tak to mam gynekologovi povedat a posle ma na oGTT uz v skorsom tyzdni tehotenstva pretoze dalsie je uz vacsia zataz na organizmus

a mala som pre istotu nejest sladkosti ovocie kolko som chcela a jest castejsie a v malych davkach

cukrovku maju obidve babky

zuzna12
5. jún 2008

Ahoj baby, aj ja som podstúpila záťažový test na cukrovku a vyšli mi zvýšené hodnoty - takže ma čaká diabetologička.... Dosť ma to zaskočilo, nakoľko sladké moc nemusím.... , ale dúfam, že malé je ok..
Pekný deň.

waitinka7
19. jún 2008

Ahojte mne vysla glukoza 3,9. Nie je to dost nizka - myslim, az hranicna hodnota?

sasenka
19. jún 2008

Pri 1. tehu som na testoch bola a pri 2. vraj ônebolo potrebne" dosť som sa čudovala, ale našťastie to bolo fakt OK (aj ked mam nadváhu, a mala som už 30 rokov)

vesi
19. jún 2008

sasenka, tak to je zaujímavé, lebo ja som pri prvom mala dobré výsledky a pri druhom tehu som mala po záťažovom teste GD (hodnota 9,0) 😒

sasenka
19. jún 2008

no to moj Dr. taky .... , ved už som ho zmenila 😠

glia
19. jún 2008

pridavam sa k vam so svojou skusenostou...moja maminka ma cukrovku a ja mam nadvahu...moj doktor ma na testy vobec nechcel poslat(cudujem sa, ze v prahe posielaju automaticky vsetky mamicky, lebo my sme len par km od prahy a doktor nevidel dovod na testy 😲 )
ja som sa mu natie testy sama nanutila...rano, na lacno som mala hodnotu 5,8 a po zatazovom teste 7,2
mne sa zda, ze to uz je zvysena hodnota, nie? moj doktor to tak nevidi a nic s tym nerobi...

vesi
20. jún 2008

glia, u tehulky je to v norme, ale Dr. je aj tak divný, lebo kedže si riziková skupina, tak tento test ti mal robiť aj na začiatku tehu.

felixko
20. jún 2008

ja som mala pred testom hladinu cukru 3,7-dosť nízke a potom 4,7. neviem ako vy, ale znášala som to v pohode, bola som na teste sama, až na chvíľu, keď som kráčala domov. začala sa mi točiť hlava, celá som sa triasla, vyšiel na mňa studený pot, myslela som, že nebudem vládať dojsť domov. doma som sa rýchlo najedla a musela som si na chvíľu lahnúť, asi sa mi musela ustáliť hladina cukru v krvi. tým si to vysvetľujem.

ivana26
20. jún 2008

ja som sa velmi bala ako budem tento test znasat, ale dopadlo to v pohode. nam odporucili zobrat si so sebou jedlo, takze hned po druhom odbere krvi som sa najedla 😉 inak by som im tam uz asi umrela od hladu 😅
glia, na tvojom mieste by som zmenila doktora 😠

felixko
20. jún 2008

ja som mala tiež pri sebe jedlo, ale nejako som nemohla naň ani pozrieť. sestrička mi odvážila hroznový cukor potrebný pre test a zvyšok mi zabalila domov, že ešte ho určite použijem do čaju alebo pod. Ja som ho hneď od jedu vyhodila cestou domov.

cathushka
20. jún 2008

ahojte a ste tu niektora take, ktorej robili testy na GTT po 28tt? Myslite, ze ak mi budu robit testy v 5-ty den 29tt ze budu velmi skreslene? som z toho mierne nervozna, lebo mam aj kila naviac a aj ma mama cukrovku (nastastie len tu 2.typu).

vesi
20. jún 2008

mne ho robili ako som už písala 2 krát, ten druhý bol v 30tt, ale výsledky v norme, lebo som už držala dia dietu, len jedna Dr.bola moc aktívna 😝 , ale asi to má zmysel, ked to dala spraviť aj v tom 30tt 🙂

glia
21. jún 2008

cathuska, mne robili testy tiez az v 30tt, nicoho sa neboj, tuto, v cz, je to vraj normalne, ziadne, ze do 28tt 😉

ivana, ja by som aj zmenila, no som rada, ze mam aspon nejakeho, lebo je tu dost nudza o lekarov...problem najst vobec nejakeho...ked som si pred 5.rokmi vyberala, presla som vsetkych a vsade ma poslali...akurat tento bol vstricny...tak co uz? jedina moznost by bolo platit si poistku namiesto 1080kc 3500kc, co je vela, kedze okrem druheho porodu sluzby zdravotnictva nejako nevyuzivam...tak to vydrzim a je 😅

cathushka
21. jún 2008

glia dakujem za upokojujucu odpoved. tiez som na jednej stranke nasla ze su tie testy vhodne do 30tt.
napriek tomu som sa rozhodla ze sa idem stravovat rozumnejsie, nejest tak vela sladkosti a menej sacharidov celkovo v strave. kedze mam uz 103 kil teraz, tak mi neuskodi stravovat sa zodpovedne.
vesi ake si mala pravidla pre tu dia dietu?

vesi
21. jún 2008

uff, to sa už presne nepamätám, ale žiadny cukor, sladkosti len občas dia, tie dovolila Dr., ale niektoré kočky tu písali, že v tehu to nie je vhodné, tak neviem, mliečne výrobky a vlastne všetko nízkotučné, zo salámov len šunku, najlepšie hydinovú, pečivo jedine grahamové alebo celozrnné, ja som jedla grahamové rožky... aj s ovocím opatrne,najlepšie doobeda a menší kus, banány radšej nie, žiadne vyprážané jedlá... v obchodoch dostať dia džemy, ak máš chuť na sladké 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre