Nepodceňujte testy na tehotenskú cukrovku

babulka
6. dec 2007

Aj ked uz nie som tehulka, aj ked sa zatial nechystam opat byt tehulka, zacinam tuto temu preto, lebo ako ex-tehulka s gestacnym diabetom (tehotenskou cukrovkou) stale zavitam do temy, ktora je GD venovana. Casto sa tam objavuju tehulky, ktore nakuknu "zo zvedavosti", a pytaju sa, ako je to s testami, ake su priznaky... Verim, ze to admini nezamknu (emjee, zuz, please 😀 ), pretoze v teme GD sa rozoberaju prakticke skusenosti a trapenia tehotnych s cukrovkou, ale co sa tyka samotneho testovania, vyskytuju sa tam stale tie iste otazky. opred podotykam, ze nechcem nikoho strasit.

Takze - v SR su testy na gestacny diabetes POVINNE u kazdej tehotnej v obdobi medzi 24 az 28 tt. Nielen u tych, ktore maju nadvahu, ktore su "starsie", ktore maju v rodine cukrovku atd, atd. U kazdej tehotnej. Ani skutocnost, ze krvny obraz a VP (klasicke odbery) mate v poriadku (t.z. glukoza nalacno je v norme), neznamena, ze na testy nemusite. Ani to, ze mate negativny moc (teda ziadny cukor v moci). Nie vsetci lekari tehotne na testy posielaju, nechcem konkretizovat, ale hlavne lekari z mensich miest a obci.

Testy na GD su sice relativna novinka, ale velmi, velmi potrebna. Ja som typicky priklad tehotnej s GD bez priznakov a predispozicii - som "mlada", nemam nadvahu, ani cukrovku v rodine, ani som cez tehotenstvo vela nepribrala (pri porode som mala +11kg), aj odbery a moc boli v poriadku a predsa...

Test na GD sa vola glukozotolerancny test (oGTT).Vykonava sa tak, ze nalacno vam zoberu krvicku (spravidla z prsta), vypijete 75g glukozy zmiesanej v 0,3 az 0,5l vody (je to sice hnusne sladke, ale da sa) a dve hodiny sedite, nic nerobite, nejete, pijete minimalne. Potom vam zoberu opat krvicku a hodnota glukozy v krvi by mala byt nizsia ako 7,0. Vyssia uz znamena poruchu spracovania cukru, teda ja GD. Odvtedy by sste mali byt sledovane v diabetologickej ambulancii, a to az do porodu. Vo velkej vacsine pripadov staci dodrziavanie dietneho rezimu (ziadne sladke, biele pecivo, tuky...) - ale to uz v teme Tehotenska cukrovka - gestacny diabetes.

Testy sa nevykonavaju sposobom - zjedzte jednu horalku alebo vypite dva deci koly a pridite na odber. Ani nijako inac. Rizika z neodhalenej a neliecenej cukrovky su velke, hlavne pre babatko. Neviem, ci mam rozpisovat, co take dietatko moze mat, aby som nestrasila, ale naozaj to nie je nic prijemne a nic, co by malo male babatko podstupovat.

babulka
autor
21. jún 2008

Glia, hodnota 7,2 po oGTT je vysoka - daj si spravit este raz ten test. Ale s najvacsou prvdepodobnostou mas GD. U nas sa beru hodnoty 2 hodiny po zatazi nad 6,9 (teda 7,0 a viac) za GD. Ja som mala tiez len taku mierne zvysenu hodnotu a predsa - ziadna tolerancia plus/minus, bol to GD. Alebo ak sa nechces trapit, tak dodrziavaj diabeticku dietu (to nie je len o vynechani rafinovaneho cukru, ale aj a prisnej kombinacii jedal, pocte a mnozstve jedla atd...) a urcite ti to nezaskodi.
preto som zacala - aj ked uz dost davno, tuto temu, lebo stale ma udivuje pristup niektorych lekarov a aj samotnych tehuliek..... neviem, ci je lepsie nevediet, a niest potom nasledky (to je pohodlnost, aby som nemusela drzat dietu) - teda nasledky si moze niest hlavne babatko, alebo dozvediet sa pravdu a musiet zmenit zivotny styl - aj ked len na par mesiacov....ja som po vysledkoch testov revala ako sibnuta, ze co mi to vyslo, ale v konecnom dosledku som mala zdrave tehotenstvo - pribrala som malo (teda v norme) a mala som vyborny úpocit z vlastneho tela.

tweetinkapp
24. aug 2008

😨

tweetinkapp
25. aug 2008

Maminky, no mne sa nepodarilo urobit ten test na oGTT ani na druhy krat, pretoze som im tu glukozu vyzvracala hned po piatich minutach, takze sa uz asi ani nebudu snazit mi ho urobit znovu. Myslite, ze je to az take nutne? Pocula som, ze je cukrovka je pre babatko nebezpecna, ale uz ma tu aj nejake maminky utesovali, ze by mi nasli cukor aj v moci, keby to bolo take vazne. Tak ja neviem...neze sa budem teraz napchavat cukrovinkami a uskodim tym babatku. Co myslite? 😒

tweetinkapp
26. aug 2008

😒

vichrica
26. aug 2008

Vyšetrenie cukrovky nie je veľmi príjemné, ale dá sa zvládnuť. Myslím, že každý lekár by mal na neho tehotnú posielať. Môj lekár ma poslal dokonca už na konci 3. mesiaca, lebo mal môj dedko cukrovku. Test mi sice robili na 3 x (raz bola chyba v laboratóriu a 2-krát mi vzali málo krvi), ale výsledky som mala dobré. Aj napriek tomu som si tento test musela zopakovať opäť v 24. tt. Ale mám aspoň istotu. 😉

tweetinkapp
26. aug 2008

No..len ja som asi jedina vynimka, co ten test nezvladla...a pritom ja mam dost silny zaludok, tak nechapem

liaah
26. aug 2008

No tie hodnoty mi doktorka hovorila trosku ine ako sa tu pise. Mne brali na lacno krv, po prichode (5,4), potom po hodine (7,8) a po dvoch hodinach (7,1), lekarka vravela ze je vsetko okej, zevraj hodnoty nesmu prekrocit po hodine 12,0 a po dvoch hodinach nesmie byt vyssia ako 7,8.

A je celkom zaujimave, ze niektorym mamickam kazu nejest po 18 hodine den pred testami, mne nikto nic nevravel, normalne som jedla. Takze tiez tie pokyny su rozdielne, co je cudne 😕

bebca
26. aug 2008

ahojte
tak ja iden na takyto test 18.9. a celkom sa bojim vysledkov
to mi povie hned ci je vsetko OK?
inak som uz pribrala 15 kg ale doktorka nic nehovorila

liaah
26. aug 2008

bebca mne povedali hned, resp. ked som bola pri malej na testoch v nemocke, tak tam mi brali tusim len na lacno a po tych dvoch hodkach krv, medzitym nie, no ale vysledky boli hned vtedy, sice potrebovali viac krvi,takze mi tlacila prst jak sisi, no a teraz som bola v Euromedixe, tam maju taky pristroj, nefiem jak sa to presne vola, len tam strci taky papierik , staci kvapka krvi a je to, hned som videla hodnotu na displeji.

Neboj sa hlavne, vsetko bude okej 😉

zukana
12. sep 2008

Ahojte. Keď mne robili test na cukrovku po hodine čakania som odpadla. Našťastie som stihla zaklopať na dvere a sestrička ma ihneď vzkriesila. Už vtedy vedeli, že asi nebude všetko v poriadku. Cukor sa vyšplhal na 8,4. Tou dietou som to stiahla.
A kočky mne doki zakázala jesť potraviny DIA. Vraj obsahujú umelé sladidlá, ktoré v bežnom živote cukor nezvyšujú, a nezvýši sa ani cukor u tehu, ale je to samá chémia, čo tiež nie je vhodné pre dieťatko. Ja som jedla biele jogurty s malý množstvo čerstvých jabĺk alebo hrušiek. Tak som zaháňala chuť na sladké. A môj manžel mal zakázané doniesť domov čokoládový puding so šlahačkou. Za ten by som zabíjala.

Kočky len tu cukrovku nepodceňujte. Poznám i takú, ktorá si pozor nedávala a ešte si aj musela pichať inzulín (dala si zákusok a potom si pichla inzulín, a pod....). Skončilo to veľmi škaredo. Malý zomrel v maternici v ôsmom mesiaci. Mal vyše 3 kg. GD mohlo byť jednou z príčin úmrtia.

lucia.horinkova
16. jan 2010

Ahojte,
mozte mi prosim poradit presny postup na tento test - doma ?

Vidim,
ze sa tu pise o vypiti glukozy a odobratie krvi, ale mne dali pokyny vypit glukozu a vymocit sa doma.

Takze mate niekto skusenost doma s tou glukozou ?
Neviem ci sa mam najprv normalne vymocit a potom vypit glukozu a o 2 hodiny odobrat vzorku mocu, alebo hned ju rano vypit a odobrat vzroku mocu....

Dakujem za pomoc !

lentilka3000
16. jan 2010

Lucka,rano nalacno odoberies vzorku mocu,potom vypijes glukozu,mne kazali tie dva hodinky nic nepit,nejest nefajcit.Po tych 2 hodkach opat odobrat vzorku mocu.Mne to sice robili v nemocke a este ku tomu mi aj brali krv pred a po vypiti glukozy,ale myslim si,ze ten postup je vsade rovnaky 😉 dufam,ze som ti aspon trosku poradila. 😵

brisilda
16. jan 2010

kocky ja som rano odobrala moc nalacno vypila glukozu s citronom a po 2 hodinach mi zobrali krv s prsta to bolo vsetko inak neviete ake su hodnoty na glukozu? mne vysli 3 cela neviem kolko vraj to je dobre len neviem aka je minimalna hodnota .Inak som rada ze mam take hodnoty no neviem co v pripade ked su vysledky pod normu myslite ze to ma tiez nejake negativne nasledky ako pri vysokej hodnote? dakujem

gilmorka
2. mar 2010

Ahojte. Za dva dni idem na test a sestricka mi hovorila,ze dva dni pred testom nemam jest sladkosti. Aj vam to hovorili pred testom? Nemozem ani ovocie?

mirip
2. mar 2010

babulka súhlasím s tým aby sa testy robili ale je tu niečo iné o GD ide len vtedy ak už musíš pichať inzulín inak ide len o PGV teda o poruchu glykemickej výmeny aj ked diabetologici to berú hned ako GD a vtedy je len dieta lebo "vraj" hrozí to že sa narodí velké dieťa, vyšší stupen novorodeneckej žltačky atd. ved to je všetko čo sa hovorí a dajú sa aj riziká nájsť, ja som jiež mala zvýšený cukor a mala som mať prísnu dietu teda žiadne sladkú....lebo vraj..ved to poznáte, ale je nemyslitelné aby sa úplne nejedlo sladké a vobec každá jedna s vyšším cukrom v tehotenstve nejedenkrát zhrešila a jedla sladké aj ked samozrejme v menšom množstve ale ja som žiadnu dietu nedržala aj ked cukro vyšiej v 24tt a od 33tt som žiadnu dietu nedržala............lebo nie len zvýšený cukor je riziko ale aj iné, našťastie som menusela používať glukomer ale ako som písala som sladké od 33t jedla lebo,som nepriberala vobec a kedže váha u mna išla hore len po sladkom som sladké musele v 33t som mala navyše len 4kg čo bolo málo a musela som teda aj ked samozrejme s mierou a nie zožrať naposedení celú bomboniéru alebo čokoládu ale nijako som sa inak neobmedzovala a aj diabetologička ked videla že na váhe nepriberám aspon na minimum akoby som mala nemala nič proti a nakoniec aj pri slakdom a poruche glykemickej výmeny som pribrala 8kíl čomu sa nakoniec tešil aj gynekolog a malá mala 3800g čo bolo tiež v norme, tak si myslím že niekedy až prehnane reagujú diabetologici ked dfávajú ženám glukomer a papier s povinnou dávkou sacharidov na deň.........a zbytočne ich len stresujú po zvyšok tehotenstva, myslím že by stačilo akurot trochu viac dávať pozor na sladké čo sa je a neprežierať sa tým a tiež som kdesi čítala že grep sa v tehotenstve nemože že obsahuje chinín ako tonic a to je blbosť, grep, sa v tehotenstve može pretože ako jediné ovocie obsahuje najviac vitanímov a sú prospešné nie len pre tehotné a pre dieťa ale tiež stahujú cukro v krvi, ja teda posobne aj ked som potomu už kvoli nízkej váhe sladké mala jesť ale som strašne vela pila 100% štavu z grepov /odšťavené grepy/ a aj ten neznesitelný pocit pálenia záhy a stály smad pobi preč tiež vdaka grepu

brisilda
2. mar 2010

gilmorka mne nic take nepovedali 😉 takze ja som sladke jedla v pohode aj ked je pravda ze den predtym som si davala pozor aby som to sladkym neprehnala 🙂 podla mna ked ma zena nabeh na tehu cukrovku tak ci zje alebo nezje den predtym nieco sladke tak to na vys. az tak neskreli .

gilmorka
2. mar 2010

keď akurát keď nemôžem, tak mám na sladké chuť. No uvidím, či vydržím. Aspoň banán by mi chutil 😒

janka29
7. mar 2011

ahojte som v 12tt a zisitili my zvyseny cukor v moci neviem este co dalej v stredu idem za gynekologickou pri prvom tehu som nic take nemala

mravvcek
21. jún 2012

baby myslite ze bolest hrdla a stiplave hlieny mi mozu ovplyvnit vysledky?

siskamik
24. sep 2012

neviete mi prosim vas poradit ci sa da robit test na teh.cukrovku v statnej nemocnici v ba? dakujem

barbade
25. sep 2012

To je celkom sranda ked to tak citam, nielen v tejto teme, ako dramaticky niektore zienky prezivaju vypitie pohara cukrovej vody 😀 No jasne ze su aj chutnejsie veci ale uz sme ozaj asi trochu rozmaznane 😉

Zaujimave je ze mna neupozornil doktor na ziadne jedenie alebo nejedenie sladkeho alebo cokolvek v tomto duchu, tak som si vecer pred odberom dala veselo o desiatej jeden krajec vianocky s dzemom 😀 Hm, tak to som zvedava ako dopadnem...
Inak v rizikovej kategorii som, cez 30r, zadok ako tazny kon, diabetes v rodine, och boze....no, zajtra mam hotove vysledky, ocakavam asi nedobry vysledok 😕

lenyy
21. nov 2012

no trosku starsia tema ale aj tak sa skusim opytat. dnes som bola na oggt test a zhruba 15 minut po vypiti glukozy som jemne skolabovala /hlucho v usiach, tma pred ocami tlak hadam nula/nula🙂/. chcem sa opytat- mam ocakavat zly vysledok ked moje telo takto zle zareagovalo na glukozu a evidentne ju nezvladlo spracovat? vdaka za kazdu opdoved

emily_666
21. nov 2012

@lenyy ale ved výsledky sú ešte v ten deň na glukozu

lenyy
21. nov 2012

@emily_666 mi vravela sestricka ze tak za tri dnu budu mat vysledky a ze budu volat ked by bole zle. len som trocha nervozna lebo z 5 bab co sme tam dnes na oggt boli doslo zle len mne :/

emily_666
21. nov 2012

@lenyy ja som to tiež skoro nezvládla, 3x mi prislo v cakarni tak zle, že som myslela, že odkvecnem. a vysledky boli v pohodke. 😀

lenyy
21. nov 2012

@emily_666 no to si ma teraz celkom potesila🙂. dufam ze to ze moje pocity dnes boli ake boli a telo to celkom nezvladlo, vysledky budu fajn🙂.vdaka

ralka
4. júl 2013

Ahojte baby vcera som bola na teh cukrovku no vypila som glukozu no nieco hrozne myslela som ze ju nevygrcam ale nedalo sa prislo mi strasne zle a po 10minutach som ju vygrcala cakam druhe babao a aj pri prvom som to nezvladla a vygrcala.Bojim sa teraz ci mi aj spravili test ked som ju vygrcala alebo budem musiet znova

zabka1369
2. máj 2014

aj mna doktorka poslala k diabetilogovy tam mi zobrali s prsta krv potom ma poslala domov sa najest a opat prist dala mi dietu len sa chcem spitat ci si mozem dat do kavy aspon 1lizicku cukru nakolko vobec ic nejem sladke biele pecivo vobec nejem iba tmave

alohahola
8. apr 2015

...tak ja som myslela,že si do pohárika rozrobim tak za lyžicu,no ako vidím,treba celé balenie...

barboritta
8. apr 2015

@alohahola ak si myslíš že to neznesies tak si tam vytlač polku citróna, je to lepšie 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre