Nevolnosť počas tehotenstva. Poradíte niečo?

mata78
23. jan 2008

hoci mám už jedno tehotenstvo za sebou s nevoľnosťou som sa začala pasovať až posledný týždeň. je mi takmer celý deň veľmi zle, všetko čo zjem vyvrátim. neudržím poriadne ani vodu. moj gyn mi dal iba pyridoxin s tým, že ak sa mi to do dvoch dní nezlepší musím isť do nemocnice na infuzky. ja sa však musím starať o 15 mes. dcérku a nemôžem si dovoliť ísť do nemocnice. a aj cez deň mám problém sa o nu starať, tak mi je zle. mamičky, ktoré máte s tým skúsenosť prosím poradte.

maculienka123
5. jún 2010

ahojte

ja sa s nevolnostami pasujem doteraz,nikdy by som si nepomyslela,ze to bude tak dlho.prve 4 mesiace bolo nieco strasne.len som lezala a spala a vracala.mne bolo zle cely den,len ked som zaspala bolo najlepsie,preto som stale len spala.nastastie som bola doma,z prťace by ma asi vyhodili.no a potom to to preslo iba tak na dva krat za den zle,na po hodku,niekedy vecer aj na dve.teraz uz je to fajn ale vecer mi byva zle aj napr,teraz zrovna mi je zle,ze neviemci nepojdem vracat.strasne sa tesim na ten pocit,ze mi nebude tazko od zaludka.preto sa aj bojim mat druhe dieta,asi nebude,neviem si predstavit mat taketo nevolnosti dalsich 9 mesiacov.

bombula
5. jún 2010

viem o com hovoris, ja som z toho mala normalne az depresie, este aj ked isla telka, musela som lezat chrbtom, bolo mi zle aj z televizora- meniacich sa obrazkov aj hlasneho zvuku, jedina zachrana pre mna bolo zaspat. chodila som s uterakom na nose aby som pri nevyhnutnom prechode okolo kuchyne nezacitila trebars kavu alebo maso, to by bola okamzita supa. (este aj vzduch zvonka nenormalne smrdel, bol koniec zimy a nenormalne mi smrdel ten smog takze ani otvorit okno a nadychat sa sa nedalo). ani zapchatie nosa hrubym uterakom nezaberalo... inac ja v normalnom zivote NIKDY nevraciam a maso a kavu zboznujem. od toho 6 mesiaca to trochu povolilo ale ani potom som len tak hocico nezjedla, hruza, kto neprezil, neuveri... teraz si spominam , pri stave na vracanie som silno stiskala prsty na nochach, manzel mi to poradil ze to moze zabrat, niekedy fakt pomohlo... inac po skonceni 1. trimestria som si asi 3x aplikovala torekan, cipok, ked uz som nejedla dokopy nic 3 dni a bola som uz na kolaps tak som si to dala a jedlo vo mne vdaka torekanu zostalo..

flamenga
5. jún 2010

@bombula absolútne ťa chápem... prežila a prežívam si to isté.... ešte aj dnes ráno som si pokecala s WC misou..... jediná záchrana - pôrod 🙂

otulik
5. jún 2010

presne to iste aj jaaaaaa fnuuuk babenky chapem vas je to priserne vsetko mi vadi kazdy pach aj vzduch vonku,aj vlastny mangel nemozem ho ani citit chudacik moj ☹ 🙂 uz nech to prejde 😉

flamenga
6. jún 2010

@otulik manžel aj mne "smrdel" 😅

otulik
6. jún 2010

nemam nanho chut 😒 hmmmmmmmmmmmmmmmm

maculienka123
25. jún 2010

jaj baby ja uz iba dva mesiace a konecne mi nebude zle,strasne sa na to tesim ,skoro jak na maleho

janka196
11. feb 2011

ahojte baby. stalo sa niektorej ,ze sa vratila tehotenska nevolnost? ja som mala nevolnosti asi mesiac, potom mesiac pokoj a teraz od vcera sa mi vratila :(

vinyan
11. feb 2011

Ahojte maminy,
aj ja som v prvom tehu hodne trpela neolnostami, ale teraz v druhom tehu som zistila, ze sa nevolnosti zmiernuju, ak jem kazde 2-3hodiny nejaku spravnu vec. DOkonca aj v noci!! Ako som sa zacala inac stravovat, hned to zabralo a nevolnosti su PODSTATNE miernejsie. Moja hmotnost je ale OK, nepriberam, hoci sa mi zda, ze stale jem. Kamaratka mi odporucila z www.lpp.sk tento clanok a myslim, ze dost vela vystihuje. Odporucam vyskusat. Tu je:

Stravovacie odporúčania
Diéta tehotných žien zabraňujúca poklesu cukru v krvi

Zo všetkých doposiaľ uvedených informácií môžeme vytvoriť 10 stravovacích rád, ktorých cieľom je pomôcť tehotným ženám udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov.

Prosím, nezabúdajte: Ak cítite, že kvôli rannej nevoľnosti potrebujete lekársku pomoc, vyhľadajte ju. Hoci rady, ktoré tu nachádzate, verne reprezentujú výsledky rozsiahlych výskumov, nemôžu byť považované za „recept“ pre kohokoľvek a v akejkoľvek situácii. Autor príspevku ani prevádzkovateľ tejto webstránky nemôžu na seba vziať medicínsku ani právnu zodpovednosť za používanie odporúčaní a metód uvádzaných v tomto príspevku. Vaše zdravie ako aj zdravie vášho dieťatka závisia na vašom správnom rozhodnutí.

1. Upravte svoju životosprávu ešte pred objavením sa príznakov rannej nevoľnosti
(nie je príliš neskoro ani vtedy, keď sa už objavili prvé príznaky).

Najlepšie je upraviť svoje stravovacie návyky ešte pred otehotnením - predchádzať je vždy ľahšie ako liečiť. Môžete si takto ušetriť množstvo problémov neskôr. Ak nie ste tehotná, môžete preskočiť druhý a tretí bod, ale riaďte sa ostatnými, vrátane časti o vitamínoch a dodatkoch. Ak vám práve vynechala menštruácia a ste tehotná, tak je to asi dva týždne predtým, ako sa môže ranná nevoľnosť objaviť. Začnite bez meškania postupovať podľa tohto návodu, lebo za dva týždne môžete veľa zlých návykov odstrániť. Ak ste práve začali pociťovať rannú nevoľnosť, dodržujte všetky uvedené zásady do takej miery, koľko len ste schopná - jedzte čo môžete a vtedy, keď sa dá. Väčšina žien sa cíti lepšie ak je, aj keď z niektorého jedla zvracajú. Koniec koncov, nemôžete sa živiť inak ako jedením.
Jedzte malé porcie z odporúčaných kombinácií a jedzte často.

2. Nespoliehajte sa na svoju chuť.
Chuť nie je dobrým radcom v otázkach ako často a aké množstvo jesť.

Prvý príznak rannej nevoľnosti je strata chuti do jedla. Aj napriek tomu, že nemáte chuť na jedlo, potrebujete ho viac ako kedykoľvek predtým. Dobre sa najesť aj napriek strate apetítu je prevenciou proti zhoršeniu rannej nevoľnosti. Znova opakujem – ak ste sa už stretli s rannou nevoľnosťou, buďte ohľaduplná sama voči sebe, jedzte, čo môžete a kedy môžete.

3. Jedzte podľa hodiniek, hlavne v noci.
Najväčšia príčina zníženia hladiny cukru je zostať dlho bez jedla. Už spomínaný doktor Roberts poznamenal, že hypoglykémia sa môže objaviť aj v noci. Domnievam sa, ba som presvedčená, že 10 -12 hodín bez jedla cez noc je hlavný faktor, ktorý naštartuje „začarovaný “ bludný kruh :
nízka hladina cukru v krvi - nevoľnosť - odpor k jedlu ...
Predtým, než idete do postele, dobre sa najedzte a zjedzte niečo výživné aj v noci - najmenej raz alebo dvakrát (napr. pri nevyhnutnom vstávaní na WC). Počas dňa jedzte medzi hlavnými jedlami ľahké jedlá tak, aby ste jedli každé 2-3 hodiny. To praktizujte aj vtedy, keď sa nevoľnosť objavuje iba večer.

4. Všetky jedlá zostavujte z bielkovín, komplexných uhľovodíkov a tukov (najčastejšie v tomto poradí).
Bielkoviny a tuky spomaľujú trávenie, takže sa cukor z komplexných uhľovodíkov uvoľňuje pomalšie počas dlhšej doby. Príklady jedál:
zapekané syrové sendviče, ryba tuniak a krekry, vajcia a hrianky, arašidové maslo a chlieb, granola (ovsené vločky a obilniny) s mliekom, orechy a hrozienka, kurča s ryžou a podobne. Naopak samotné jedlá s malým obsahom komplexných uhľovodíkov nezvýšia hladinu krvného cukru dostatočne rýchlo a preto nie je dobré jesť samotné vajíčka, samotné oriešky, samotný tvaroh (cottage cheese), najmä nie po dlhšej dobe bez jedla. Tieto bielkovinové jedlá sú samozrejme vynikajúce potraviny, ktoré tehotné ženy potrebujú, avšak konzumujte ich s kúskom chleba, ovocím, alebo iným zdrojom komplexných uhľovodíkov.

5. Jedzte sladké ovocie len s inými jedlami alebo ako zákusok, nikdy nie nalačno.
Jednoduché cukry sa ľahko vstrebávajú a rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi, čo má za následok reaktívnu hypoglykémiu v dôsledku prehnanej tvorbe inzulínu. Sladké ovocie je plné jednoduchých cukrov. Myslí sa tým ovocie ako jablká, pomaranče, hrušky, broskyne, marhule, ananásový melón, červený melón, hrozno a banány. Jedzte ich preto ako dezert po jedle a v primeranom množstve.

6. Uvedomte si, že umelo spracované vysokoenergetické jedlá sa rýchlo premieňajú v tráviacom trakte na cukor.
Biely chlieb, cestoviny z bielej múky, biela ryža, krekry, hranolky, zemiakové lupienky a väčšina balených obilninových (cereálnych) raňajok sa odborne nazývajú komplexné uhľohydráty, ale pretože boli umelo spracované, pri trávení sa menia rýchlo na cukor. V rozumných množstvách s bielkovinovými jedlami a troškou tukov nespôsobujú žiadne problémy. Samy o sebe však spôsobujú pokles cukru v krvi. Oproti tomu celozrnné nespracované jedlá sa tak rýchlo nestrávia a radšej by sa mali jesť s bielkovinami a tukmi.

7. Vyberajte si zákusky v súlade s reguláciou cukru v krvi.
Ovocie je najlepší zákusok, pretože obsahuje rôzne vitamíny a minerály. Nezabudnite ho ale jesť spolu s bielkovinami a potravinami obsahujúcimi trošku tuku. Zmrzlina zas dodáva bielkoviny a vápnik. Keďže obsahuje aj trochu tuku, čo spomaľuje trávenie, je v menších množstvách prijateľná. Ak si neviete odoprieť zákusok alebo inak povedané, ak musíte mať zákusok, vyberte si taký, ktorý obsahuje veľa orechov, ale aj tak zákusky obmedzte na 1-2 malé za deň.

8. Vyberte si nápoje, ktoré neobsahujú kofeín.
Kofeín umelo zvyšuje hladinu cukru v krvi, kvôli čomu ho ľudia vyhľadávajú. Zároveň však spôsobuje reaktívnu hypoglykémiu. Odvykajte si od kofeínu postupne, počas niekoľkých týždňov, aby ste sa vyhli bolestiam hlavy. Jedna až dve šálky slabej kávy za deň by malo byť vaše absolútne maximum, avšak najlepším riešením je nepiť žiadnu. Namiesto toho pite studené alebo teplé bylinkové čaje (napr. malinový). Úplne vylúčte umelé sladidlo Nutrasweet. Nutrasweet sa strávi v podobe amínokyseliny fenylalanínovej, ktorá účinkuje oveľa silnejšie na vylučovanie inzulínu ako obyčajné cukornaté jedlo, preto môže zhoršiť hypoglykémiu.6

9. Soľte podľa chuti.
Prekrvenie mozgu zabezpečuje aj kuchynská soľ vďaka tomu, že zvyšuje krvný tlak. Pre ženy s nízkym tlakom to môže byť veľká pomoc. Slané oriešky, polievky, nakladané uhorky, syr, olivy, krekry, slané popcorny sú potraviny, ktoré špeciálne pomáhajú týmto ženám. Ak sa necítite dobre postojačky - v zvislej polohe, a naopak je vám lepšie keď ležíte, na vine je nízky tlak. Je pre vás preto dobré a prinesie vám úľavu, ak si medzi jedlami pochutíte na nejakej slanej maškrte. Ak však máte nejaký dôvod na obmedzenie solenia, vopred konzultujte a lekárom vhodnosť zvýšeného príjmu soli.

10. Nesnažte sa obmedziť zdravé váhové prírastky v ranom štádiu tehotenstva.
Toto upozornenie môže znieť ironicky ženám, ktoré sa trápia s rannými nevoľnosťami a v dôsledku toho strácajú na váhe. Žijeme v chudnutím posadnutej spoločnosti a veľa žien cíti tlak proti priberaniu počas ranného štádia tehotenstva. Verím, že nezmyselné starosti so zvyšovaním váhy počas tehotenstva a následné odmietanie dostatku jedla sú príčinou nízkej hladiny cukru v krvi. Nanešťastie, aj niektorí lekári podporujú obmedzovanie váhových prírastkov argumentujúc tým, že po pôrode bude mať žena problém schudnúť. Ak ste mali pred tehotenstvom normálnu váhu, za normálny sa považuje počas tehotenstva nárast váhy o cca 12 kg, z toho počas prvých troch mesiacov do 2 kg.

Ak príjmete za svoje odporúčané stravovacie návyky zamerané na stabilizáciu hladiny cukru v krvi, zistíte, že vaše túžby po sladkostiach sa postupne začnú vytrácať a zameriate sa viac na zdravé potraviny, ktoré budete potrebovať. Ak vylúčite „nehodnotné“ potraviny spôsobujúce hojdačkový efekt, máte väčšiu šancu normálne pribrať a po pôrode normálne schudnúť.

kika321
12. máj 2011

Ahojte baby chcem sa vás opýtať ,pretože ja si to už moc nepamatam mám už 5 ročného syna ....Kedy začína nevoľnosť v tehotenstve ...Čakám kedy to príde ku mne pretože prvé tehotenstvo som mala hrozneeeeeeeeeee ani nepriateľovi by som to neprijala....Som v 7 týždni a zatím len ráno mi je horšie ale nezvraciam.....

camelinka
12. máj 2011

@kika321 me nebylo spatne ani jednou takze je to fakt individualni 😉

dzu
12. máj 2011

Ahoj Kika, mne je zle o 6 tyzdna, v kuse, od rana do vecera, najhorsie to je ale vecer, vtedy som vyradena uplne z normalneho fungovania...A ano, je to individualne, niektore zeny nemaju ziadne nevolnosti ( tisko zavidim 🙂 )

kika321
12. máj 2011

takým ženám závidim aj ja ja už len naozaj čakám kedy to dolahne na mna mne bolo tiež tak že mi stačilo na jedlo len pozrieť a rozhovor s WC misou to istilo.....joooooj dúfam že tento krát ma to obíde

dzu
12. máj 2011

ja radsej ladnicku ani neotvaram a varenie je na isty cas pozastavene 🙂 ...drzim ti palce aby ta to obislo a budes patrit medzi tie stastlivky 🙂

kika321
13. máj 2011

Keby Boh dal .... ďakujem veľmi pekne ......

katkapapacova
19. máj 2011

@kika321
@dzu ahojte, pridavam sa, mne byva zle uplne od zaciatku, este som ani nevedela ze som tehu a uz mi byvalo zle, lekar mi nijako nepomohol, zvraciam casto, nic ani vodu v sebe neudrzim,dnes som zvladla vypit slabsiu kavu a ta mi ku podivu doslova zachranila zaludok, mam hroznu kyselinu, pila som fatru, nepomohlo, jedla suchare, chleba, tortove oblatky, piskoty a nic este horsie mi bolo, ovocie ziadne zo vsetkeho sladkeho mam hned kyselinu, co mi po zvracani sposobuje bolest hrdla a palenie ahy, v lekarni mi odporucili sirup gastrotussje to aj pre deti aj babetka proti refluxu a aj na kyselinu, par dni mi to pomohlo tak som to viac nebrala a teraz sa mi to vratilo, uz som nestastna...

marashy
20. máj 2011

Ahojte, včera to začalo, napína ma a je mi zle nie som z toho vôbec nadšená ...rýchlo sa najem a na to vypijem 1dcl vody a štipku sódabikarbóny .... ja som počula že voda so sódabikarbónou pomáha ....zatiaľ to tak aj pociťujem 🙂 uvidím ako to bude ďalej ...

ddassik
21. máj 2011

Ahoj holčiny můžu se zeptat jestli mě může bolet žaludek k těhu? jsem 3 měsíc těhotná, ale poslední dny mi je špatně, na nic nemám chuť a bolí mě dost žaludek 😒 děkuju za rady 😉

solinkarka
21. máj 2011

aj ja sa pridavam do tejto temy 😖 zle mi je uz takmer od zaciatku 5tt, teraz som v 7tt a stale je to rovnake..idem ksusit tie lizatka na nevolnosti, dufam ze pomozu 😅

flowerfairy
21. máj 2011

Ahojte, pridavam sa k spolku priateliek zachodovej misy 😀 Som v 10tt a zle mi je uz dobrych par tyzdnov a ziadne take, ze ranne nevolnosti, ale pekne cely den a najhorsie vecer, ako tu mnohe pisete. Ale co by clovek nepodstupil pre malu bublinku 🙂

@solinkarka Ahooooj, som rada, ze sa stretavame v inej teme 😉 Uz som ti gratulovala v tehotenstvu?
Ake lizatka na nevolnosti? Ja som minule zo zufalstva cucala obycajne chupachups a celkom dobre to bolo.

Ja mam totiz opacny problem, stale nieco chrumem, lebo aspon ked papam, tak mi je menej zle. Paaani, po prvom porode som mala po polroku lepsiu postavu ako kedykolvek predtym, ale tentoraz budem rodit asi 100 kilova, ked to takto dalej pojde.... 😝

milada22
22. máj 2011

tak to ja mám šťastie. Prežívam svoje druhé tehotenstvo, prvé sa nevydarilo, som v 10 tt, ale vôbec nevyvrátim zo seba nič. Večer mi býva ťažko, ale to prespím, takže môžem byť šťastná, až na to, že nemôžem vôbec jesť mäso. Nejde mi na chuť, hoci viem, že obsahuje dôležité vitamíny pre moje dieťa...

martina_z
23. máj 2011

@milada22 No, maso uz nemuzu videt dobrych 6 tydnu. Taky mam strach, jak se zelezem a vitaminy, tak jim pangamin, ale smrdi to jak kocici zradlo a mam co delat, abych se nepozvracela. Ve 13.tydnu uz by to melo prechazet, ale u me stale stejne. Nemam na nic chut, jidlo nemuzu ani videt a otevrit lednicku, to ve mne vyvolava zvraceni. Zvracim uz od 5.tydne a na zacatku mi pomahalo pravidelne jist a zazvorova lizatka. Od 8. tydne nepomaha nic.

dzu
23. máj 2011

@katkapapacova ahoj, juuj, moja to plne chapem. Ja nastastie nevraciam, ale zle mi je stale. Najhorsie su tie pachy, mne smrdi uplne vsetko. Musela som vymenit svoj oblubeny praci prostriedok a avivaz..a aj tak smrdi, tak neviem, mam prestat prat? 🙂 oblubene jedla nemozem vobec, tak sa snazim aspon vela ovocia nech do seba nieco dostanem. A ja velky kavickar teraz kavu do seba nedam vobec. No a samozrejme vecer je to cele najhorsie, tak chodim spavat so sliepkami...🙂

alenka600
23. máj 2011

No ja som v 10tt, sice nezvraciam, ale je mi tak vselijako:( hlavne rano a doobedu je mi zle, vacsinou nemam chut na nic ale ked ano, tak vylucne na sladke jedla - nie sladkosti, cokoladu, cukriky, to vobec. Ale ovocie, ovocie, ovocie, jogurt, vlocky....jednoducho nic slane. Vcera som sa donutila zjest kuracie maso, ale prilohou bola len zelenina, viac som do seba nedostala. Ako to je? Viem, ze je potrebne jest maso, mam sa k tomu teda nutit? A k comu moze viest to, ze jem hlavne sladke/nie slane jedla? Neprejedam sa, jem skor menej, lebo nemam chut, ale tak 70% potravy tvorri ovocie. Dakujem za radu.

katkapapacova
23. máj 2011

@alenka600 ahoj moja, no to ovcicko je super ze papas, ja tiez papam i ked vacsinou z toho zvraciam,ale svokra mi furt hovori, ze ono i tak nieco zostane v brusku...no ci sa donutit?skus si urobit masko s ovocim,ked ti chuti ovocie,slane ked ti nechuti to neva, mne ho dokonca zakazali,bo sol vylucuje vodu a tak sa stava ze som dehydrovana,alebo si daj dusenu mrkvu s hraskom a grilovane kuracie prsia...drz sa

alenka600
24. máj 2011

@katkapapacova Dakujem 🙂 to je dobry napad to kuracie na sladko, vyskusam 🙂

tehua
10. jún 2011

baby, ako sa vobec prinutite jest? ja sice nevraciam, lebo mam z toho fobiu a nejako to viem potlacit, ale mam pocit, ze kazdu sekundu uz pojdem. a som priserne hladna a slaba, neviem ani stat na nohach. snazila som sa jest nasilu, ale neslo to. vobec netusim, ako sa mam starat o 11-kilove decko v takom stave.
hovorim si, ze uz NIKDY viac 😢

rebecca2006
7. júl 2011

@tehua úplne ťa chápem. Ja so mala prvé tehu super- až teraz dodatočne si to viem vážiť... Zvracala som dokopy asi 5x, aj to mi teda ktovieako yle nebolo, keď som dodržala yákladné pradilo- nebzť hladná a dať si hneď niečo ráno po yobudení, tak to bolo v poho. ˇUnavu som ani nepoznala, psychickz som bola v pohode. Jediné, čo ma trápilo, bola strašná nespavosť, ale aj to sa okolo 8tt začalo zlepšovať...
Terazn som v 11tt a som hotová. Normálne som musela prísť na 3týždne k našim na návštevu, lebo nie som schopná starať sa o 2- ročné dieťa a presne tak si vravím- nikdy viac. Nikdy by so neverila tomu, že každé tehu je iné, teray mi je strašne yle v podstate od poyitívneho testu, tj asi od 5tt. So staršne unavená, depersívna, v noci nespím, a je mi na vracanie celý deň, mám odpor voči jedlu úplne, spočiatku som mala len voči masu, ale teraz už doslova jem s odporom. Zvládnem akurát tak suché pečivo s maslom, szrom, acidko, bielu nesladenú activiu a ovocie, najlepšie banán. Z klasického jedla 2-3 hlty a končím. Najhoršie je, že mám pocit, že sa yo nezlepšuje, ale naopak....Bože, baby, máte na to nejaký recept?

kacarina
7. júl 2011

som na tom podobne, mne doktor poradil homeopatika Cocculine, ja si dam po jedle 2 (vycmulat), niekedy po hodine zopakujem, väcsinou mi to pomoze udrzat jedlo v sebe a trosku polavi ta nevolnost, kt. pride po zjedeni cohokolvek ... niekedy si dam hodinu pred jedlom a potom po jedle ... ako kedy ...

tehua
12. júl 2011

@rebecca2006 niekto tu pisal vycuc z clanku o stravovani tehotnych, bol zamerany na potlacenie nevolnosti. recept znel uplne sialene - jest vecer pred spanim (uplny nezvyk) a V NOCI! ze zobudis sa, ze ti treba na WCko a zjes nejaky kexik. uplne fuj, nasilu som to do seba pchala, nemala som naladu ani chut, nic, ale cuduj sa svete, rano mi bolo stale lepsie a lepsie. nevolnosti ustupili rychlejsie ako pri prvom tehotenstve. ono to znie fakt nevabne, ze jest v noci, ale oplati sa vyskusat, mozno to bude fungovat aj na teba.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre