Panická porucha a pôrod. Ako ste to zvládli?

jablcko1
16. sep 2008

Veľmi rada by som vedela, tie ktoré máte - trpíte panickou poruchou, ako ste zvládali celé tehotenstvo a hlavne pôrod. Zaujíma ma všetko, hlavne ako ste to predýchali a či sa vám to v týchto chvíľach nejak prejavila táto panic. porucha a ako. Upozornili ste na to aj lekárov v nemocnici?!
Rada by som mala už dieťa, ale asi 2 roky mám diagnostikovanú panickú poruchu, mávam problém s dýchanim, búšením srdca a pod. Bojím sa, že nezvládnem tehotenstvo a hlavne pôrod.
Ďakujem veľmi pekne!

caruzo19
16. sep 2008

jablcko,mam taku istu diagnozu,vobec som ju pocas tehotenstva nepocitovala,akurat pri amniocenteze som skoro odpadla,mne vsak diagnostikovali vazovagalnu synkopu,cize v odpadavam,okrem toho busenia atd.tie hormony su silnejsie ako nejaka panicka porucha,pri porode som s tym nemala absolutne ziadny problem,akurat som musela stale pit vodu,vyber si taku porodnicu kde je to povolene.do knizky si to daj zapisat urcite. a nejake lieky beries?ja som bola na homeopatikach,ale to uz pred otehotnenim.teraz nemam problemy ziadne,nemam cas na nejaku poruchu 😀 akurat som prisla na to,ze mi to spustal kofein a to aj v kofole,tak ju nepijem 🙂

etnicka
16. sep 2008

Ahoj jablcko, tiez mam panicku poruchu a mne velmi pomohla joga, meditacne a relaxacne techniky. Zacala som ju robit asi pred rokom a pol a teraz uz ani neviem, ako mi byvalo zle 🙂 takze vrelo odporucam. Ozaj, este mi pomohli moji psi. A samozrejme manzel. Celkovo je dolezite, aby si sa citila v pohode, vyhybala sa stresu a ak sa nejaky aj tak vyskytne, prave na tej joge Ta naucia sa s nim vyrovnat. Drzim Ti palce a verim, ze ako ja to zvladnes aj Ty 😉
PS: nikdy som nebrala ziadne lieky, vsetko sa odohrava v hlave, zalezi na psychike. Ahoj 🙂

jablcko1
autor
24. sep 2008

Nikto viac nerodil s Panickou poruchou?! Veľmi by mi vaše reakcie pomohli. V´daka

etnicka
24. sep 2008

No ona ta panicka porucha nie je velmi rozsirena a myslim, ze vela ludi, co ju ma, ani nevie, ze ju ma 😉

natashkaa
18. okt 2008

Aj ja trpim panickou poruchou a velmi silnou pulz mam aj 170. Porod si neviem predstavit potrebujem speci pristup a hlavne aby mohol byt manzel stale so mnou. V Bratislave mi to ale asi ziadna porodnica neumozni neviem vykaslu sa na mna akurat si povedia dalsia hysterka. Je to pre mna teraz hroza lebo len blbý ultrazvuk mi robí velke problemy a musim si sadnut rozdychavat omdlievam no proste nedokazem sa ovladat uz len ked idem okolo nemocnice. Mam neuveriteny strach ako to dopadne ak poznate niaku porodnicu ktora bude ochotna so mnou spolupracovat a hlavne pusti manzela k celemu porodu a bude moct so mnou ostat aj tych par dni na izbe dajte vediet velmi mi pomozete ja som uz v koncoch.

etnicka
18. okt 2008

natashkaa neboj, tiez som mala panicku poruchu a prekonala som ju. Tiez nemam rada nemocnice a doktorov 🙂. My sa chystame rodit v Dunajskej Strede, je tam velmi prijemny a ochotny personal, krasne prostredie a manzel s Tebou moze byt stale, aj po porode na nadstandarde. Urcite sa tam chodte pozriet, budete prijemne prekvapeni 😉. Ozaj, mozete si so sebou zobrat aj dulu, ta by Ti tiez mohla velmi pomoct, nielen psychicky, ale aj fyzicky 😉.

natashkaa
18. okt 2008

etnicka a co je dula? uff som asi mimo :-Ď

etnicka
18. okt 2008

dula je zena, ktora sa stara o matku pri porode, pomaha jej, povzbudzuje ju, radi aj partnerovi, ako jej moze pomoct, snazi sa, aby zdravotnici robili vsetko podla mamickinych predstav... je tu aj diskusia o dulach 😉 my ju urcite pri porode chceme 🙂

dula_renka
21. okt 2008

natashkaa...dula som napríklad aj ja 🙂 🙂 🙂 . A rada by som sa opýtala, či máš panický strach konkrétne z pôrodu alebo všeobecne z nemocnice. A nepamätáš si náhodou ako si sa k tomu dopracovala?

etnicka
21. okt 2008

renka, panicka porucha je choroba, on to ani nie je nejak racionalne podlozeny strach, moze to cloveka prepadnut hocikde bez nejakej ocividnej priciny 😒 mne to preslo, ked som zacala robit jogu a potom mi este velmi pomohla moja fenka a hlavne manzel svojim pozitivnym a bezstarostnym pristupom k zivotu. Inak co si spominam, mavala som stavy, ked som sa bala vyjst von z domu, dusila som sa, ked som bola v strese... Vlastne je to neschopnost cloveka spracovavat stres, aspon teraz mi to tak s odstupom casu pripada. Je to velmi neprijemne a nevyspytatelne a clovek to musi prekonat sam.
natashkaa keby si o tom chcela pokecat, napis mi do IP.

dula_renka
22. okt 2008

etnicka...vies ja nejako moc neverim na prepadnutie bez priciny. Podla mna vzdy je, ale nevieme ju najst. 😒

caruzo19
22. okt 2008

renka,zavidim ze si sa s tym este nikdy nestretla a prajem ti,aby to tak ostalo
prepadne bez priciny naozaj.kto nezazil,nevie o com je rec

dula_renka
22. okt 2008

caruzo19....ale ja som nemyslela taku bezprostrednu pricinu, ta moze byt ukryta hlboko v nasej minulosti.....o to horsie 😒

caruzo19
22. okt 2008

nie nie,to tak nefunguje,to nieje psychicky problem ako taky.to proste telo zacne reagovat prehnane na vcelku bezne situacie,napriklad aj ked sa tesis ze niekoho uvidis,nejakeho kamarata co si dlho nevidela... ja napriklad vplyvom pp odpadavam,ked nam doviezli nove kone,dostala som sa tam az za tyzden,ako som kazdy den musela vystupit z mhd,lebo som isla odpadnut a potrebovala som na vzduch
tak isto prehnane telo moze zareagovat kedykolvek a ty nikdy nevies kedy,cize sa na to nevies pripravit
mne to spustil dlhodoby stres a zla zivotosprava,nema to nic s minulostou

dula_renka
22. okt 2008

caruzo19...stres fakt nici kazdeho a naucit sa ignorovat niektore veci ide naozaj tazko. Ale dopadnes v porodnici dobre, lebo citis aj zodpovednost za najvacsi poklad na svete 🙂 🙂 🙂 a ta ta nepusti. Budem drzat vsetky palce 🙂

caruzo19
22. okt 2008

ja som dufam za vodou 🙂 ,naucila som sa s tym zit,viem comu sa vyhnut a mam skvelu homeopatku kamaratku,takze ked aj zacne organizmus davat najavo,ze nieco nieje v poriadku,tak popapam nejake gulicky a mam zas pokoj.ale teraz ma klop klop roky pokoj a len jedny homeo,ktore sem tam dam,ale to vacsinou musim len preto,ze ma mala certica nenechala vyspat a unava je jednym zo spustacov

dula_renka
22. okt 2008

caruzo19 no to je fantasticke, ze ti pomahaju homeopatika. Mne tiez velmi pomohli na alergiu a to som sa na nu liecila klasicky od mladosti az som nasla homeopatku, tak sa to vyrazne zlepsilo 😉

etnicka
22. okt 2008

ja alergiu liecim sokom - mam 3 psov 😀 a funguje to 😉 Podla mna sa clovek dokaze liecit sam psychikou, mne to funguje vyborne, ale trvalo mi to, kym som na to prisla.

ejusa
23. okt 2008

ahojte,ako sa prejavuje ta panická porucha?Le n busenim srdca ci ake ma priznaky? 😲

caruzo19
23. okt 2008

ejusa,priznaky su rozne.ja som mavala pocit nepravidelneho tapu,objektivne meraneho na zapasti,proste sem tam vynechalo.odpadavanie,pocit ako pri angine pectoris,niekto ma nauzeu a napinanie na vracanie
tu mas nejake linky
http://www.pfizer.sk/sk/testy-zdravia/panicka-p...
http://a-z-kupele.slovenske.info/clanok143.html
http://podlupou.blogy.atlas.sk/problemy_zamysle...

mercy
23. okt 2008

Aj ja mám diagnostikovanú panickú poruchu.Inak PP má veľmi rôzne príznaky.Ja som cez tehotenstvo bola úplne fit, aj teraz je to ok-u mňa to tehu hormóny nejak zlepšujú.veľmi, veľmi s ami to minule zhoršilo po pôrode. teraz som znova tehu a zase bez liekov a čakám, že po šestonedelí to znovu prepukne ☹ Čiže vlalstne neviem poradiť.

mercy
23. okt 2008

Inak ja by som to určite v pôriodnici povedala, najmä ak budeš rodiť prvý raz- môže tam totiž nasadnúť aj vážnejšia porucha,aby na teba dali pozor.

etnicka
23. okt 2008

co si spominam, ja som mala priznaky take, ze kasel (ten mam doteraz), pocit, ze sa dusim - to bolo asi najhorsie. No a potom strach vyjst z domu alebo strach pred skuskou alebo strach z roznych blbosti, teraz sa tomu uz smejem, ale vtedy mi do smiechu nebolo.

tamarka
24. okt 2008

ako vás tak čítam, tak mám pocit, že nie som úplne ok. Asi pred 2 rokmi, keď som bola z detí strašne vyčerpaná, som mala zrazu pocit strašného tlaku na hrudi, tiež že mám opuchnutý krk a nemôžem dýchať, bušilo mi srdce a čím viac som sa kontrolovala, tým to bolo horšie. Išla som hneď k lekárke, pretože som ráno zjedla pomaranč a ona si myslela, že to je alergia, ale pichli mi hydrokortizon a mne to neprestalo, aj interné aj kardio a mne bolo stále zle. Až som sa akosi ukľudnila, manžel viac pomáhal s deťmi a prešlo to, už som to mala potom asi len 2x, ale nie tak hrozné, čo sa mi ale stáva stále, že sa v noci, keď spím preľaknem a strašne mi buší srdce a sme tam mám pocit, že vynechá... Môže to byť panická porucha??

gurti
24. okt 2008

sestra mavala taketo panicke stavy presne ako niektora pisala v stresujucich situaciach, hlavne pred skuskami, zrychleny tep, na odpadnutie a aj zaludocne a crevne problemy-prehanky.

amanda25
24. okt 2008

ahojte baby.no ja sa velmi bojim porodu ja mam zovsetkeho strach ale zporodu obzvlast ☹

caruzo19
24. okt 2008

tamarka,ja myslim ze to je ono.pokial sa das vysetrit,ze ti nic vazne nieje(lebo toho sa clovek najviac boji,ze po nom ostanu nezaopatrene deti...),potom sa s tym da bojovat.ustraz si to,aby si sa prilis nevycerpala.radsej doma binec,nez taketo stavy

etnicka
25. okt 2008

amanda skus sa o tom strachu porozpravat s niekym skusenym, napriklad s dulou alebo sikovnym/ou psychologom/psychologickou. Urcite sa Ti ulavi 😉

mumumu
25. okt 2008

Ahoj, já jsem nikdy nic takového diagnostikovaného neměla (pokud vím), ale koukám, že potíže tohoto typu jsem měla. S úzkostí jsem se v minulosti léčila i pomocí farmakoterapie, to mi ale nakonec bylo proti mysli a vysadila jsem ji. Zkoušela jsem kde co, musím souhlasit s etnickou, že relaxační metody, jóga a věci tohoto typu pomáhají nejvíc.
Co se týče panické poruchy, tak ta se začala sporadicky objevovat formou klaustrofóbních záchvatů hrůzy s obtížemi dechu v dopravních prostředcích. Sem tam jsem vystoupila z tramvaje, ale i ze zaplaceného dálkového autobusu. Bohužel v mém případě to nejhorší přišlo právě v těhotenství, kdy jsem cestovala na dovolenou letadlem. Před zpátečním letem jsem měla v noci strašný záchvat paniky, pocit, že zešílím. Touhu uniknout, ale nevěděla jsem, kam. Let jsem zvládla s velkým nervovým vypětím a po návratu domů jsem měla následující noc opět návaly paniky a hrozného třesu v celém těle, co nešel ničím zastavit. Nevím, jak dlouho to trvalo, hodinu, dvě, tři... To se opakovalo v postupně se zmírňující formě ještě týden, dva, pak už jsem se jen budila a musela si dát odvar z kozlíku, meduňky nebo třezalky, dýchat u otevřeného okna.... Měla jsem od začátku těhu (a odjakživa) hrůzu z porodu, takže jsem se upjala na přípravu na něj, sehnala porodnici s alternativními metodami, cvičila, připravovala se tělesně i duševně. Panika postupně ustupovala, po několika měsících už jsem mohla jezdit i výtahem. K porodu jsem šla klidná, připravená a v klidu a radosti také proběhl. Asi rok po tom jsem ještě absolvovala kineziologickou terapii a problém ještě více polevil a já se nebála znovu otěhotnět, že se to odehraje znovu. Druhé těhotenství bylo v mém prožívání téměř flegmatické, až na pár obvyklých těhotenských hysteráků a špatný spánek od půlky těhu. Druhý porod jsem proto riskla i v klasické porodnici s klasickými metodami typu hodinový monitor a porod na koze (bylo to blíž a nechtěla jsem být daleko od prvního syna). Díky těmto debilním metodám jsem na chvilku paniku zažila, když jsem měla nesnesitelné bolesti na monitoru vleže na zádech a už to trvalo skoro tu hodinu. Ale vnitřně jsem si zakázala tu hrůzu zase prožít a zmizelo to, naštěstí!!! Zbytek porodu, ačkoli to byla větší dřina než u prvního (kvůli metodám), už jsem zvládla s řevem prokládaným humorem.
Toš tolik ode mě na téma panická porucha, těhotenství a porody...

etnicka
25. okt 2008

mumumu super, ze si to zvladla 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre