Panická porucha a pôrod. Ako ste to zvládli?

jablcko1
16. sep 2008

Veľmi rada by som vedela, tie ktoré máte - trpíte panickou poruchou, ako ste zvládali celé tehotenstvo a hlavne pôrod. Zaujíma ma všetko, hlavne ako ste to predýchali a či sa vám to v týchto chvíľach nejak prejavila táto panic. porucha a ako. Upozornili ste na to aj lekárov v nemocnici?!
Rada by som mala už dieťa, ale asi 2 roky mám diagnostikovanú panickú poruchu, mávam problém s dýchanim, búšením srdca a pod. Bojím sa, že nezvládnem tehotenstvo a hlavne pôrod.
Ďakujem veľmi pekne!

tepka
9. jan 2014

@juliska112 ako ta nahanali ze chces deti

juliska112
9. jan 2014

@tepka Autom sa bojím jazdiť,už sme to skúšali s manželom. Ja som dr.naháňala,že chcem deti a pred tým som chcela vysadiť lieky, ale asi to nepôjde.

svetllana
9. jan 2014

Počas tehotenstva sa vyskytli menšie či väčšie záchvaty, ale to som zvládla ako obvykle..rutina už 😅. Ale keď došlo na pôrod, ani ma nenapadla nejaká porucha..to som riešila iné veci v hlave..rodila som trikrát 🙂.

tepka
9. jan 2014

@juliska112 aha tak hm no veru ja by som ich nebrala v tehu urcite ak by sa daco stalo s babom tak by som si to ja vycitala napr.choroby len obyc.citalec moze mat babo abstinencne priznaky ako triaska atd tak a tie vyvojove vady ani nehovorim och ☹ tak to je zle ked aj autom sa bojis hmmm

juliska112
12. jan 2014

Myslela som si, že na tejto stránke nájdem trochu pochopenia. ☹ Žiaľ nenašla som. Myslím si, že ľudom s poruchami paniky prospieva OPTIMIZMUS!!!!!!, nie vývojové vady, abstinenčné príznaky atď.
Aj tak ďakujem 🙂

kacena4
12. jan 2014

@juliska112 prepac ze sa ti tu zapajam do temy. segra ma tiez PP a ak chcez znova cestova autobusom viem poradit jedine psychologa vie ta nakopnut povzbudit popr. byt s tebou na telefone pocast cesty v autobuse popr. poradi ci na co mysliet ako reagovat ake dlhe trasy si zvolit.....
drzim palceky nech sa ti to podari,ked budes mat babatko budes s nim behat po lekaroch si na vylety tak sup sup trenovat nastupy a vystupy v autobusoch
mozno pre zaciatok vyskusat na konecnej poprosit sofera len tak natrenovat si to 😉

zuzka1008
12. jan 2014

ahojte baby, ja som iba nedavno definovala svoje stavy- búšenie srdca tep 155, silny robiť na odpadnutie, potenie sa, hnacky stud.ruky, lekarka mi dala magnezium, ale az ked som si sama uvedomila že je to v hlave, tak som sa začala sústrediť na iné veci a hneď bolo lepšie.. mne to zacalo až ked dcérka mala 2 roky, dovtedy pohoda,potom stres a panika, čím som sa viac sledovala tým to bolo horšie, môžte mi poradiť čo vám pomáha prekonávať tieto stavy ?

zuzka1008
12. jan 2014

aj ja by som sa chcela pridat do skupiny

indiga123
13. apr 2014

@svetllana Ahoj, prosím ťa vo svojom príspevku si napísala:"Počas tehotenstva sa vyskytli menšie či väčšie záchvaty, ale to som zvládla ako obvykle"-čo si myslela tým ako obvykle, čo ti pomáha pri záchvate? Ďakujem

svetllana
13. apr 2014

@indiga123 Ahoj..je to autosugescia. Celá táto choroba je v podstate len "porucha našej mysli", bojíme sa, že nám hrozí nebezpečenstvo, že môžeme pri záchvate zomrieť..lenže to nie sú reálne obavy, resp. z fyzického hľadiska nám nič nehrozí, to sa všetko deje len v hlave..preto autosugescia u mňa funguje. Opakujem si, že je mi dobre, je mi dobre, je mi dobre...chytím si srdce, vnímam, že bije, že mi nič nehrozí, dýcham zhlboka a sustredím sa na to, aby som bola pokojná..ľahnem si, dám nohy hore a toto si opakujem. Prípadne otvoriť aj okno. Keď som sama, veľmi mi pomáha tá ruka na srdci, cítiť jeho funkciu a ked je doma niekto, pomôže objatie a cítiť jeho pokojný dych a tlkot srdca. To sú také moje praktiky, ktoré pomáhajú..Už som pár rokov nemala taký záchvat, ktorý by som nezvládla aj sama a bolo treba volať sanitku..to bolo naposledy nejakých 8 rokov dozadu. Záchvat ako taký som mala naposledy pred..ani neviem presne, pár rokov je tomu. Človek si musí vyriešiť svoje veci, ktoré ho trápia možno aj roky, dať sa do poriadku, nájsť zmysel života, odpustiť -sebe či iným......A veci sa hneď mnohonásobne zlepšia. 🙂

trish31
13. apr 2014

@svetllana kiezby to bolo tak jednoduche...ale nemusim pisat ako vidim presla si tym...zavidim ze uz mas to najtazsie za sebou

svetllana
13. apr 2014

@trish31 Veru..kiežby..Je to beh na dlhú trať 😖 Hlavne, kým človek pochopí, kde sa stala chyba, čo je ten pravý problém, lebo koľkokrát sa javí niečo ako problém, ale to v skutočnosti nie je ten pravý spúšťač..určite ma chápeš. Tie spúšťače si často nesieme so sebou roky, niekto už z detstva...Som presvedčená, že pokiaľ si nevyliečime našu dušu, ktorá utrpela krivdu, tak sa z toho nedostaneme..lieky sú len náplasť, neriešia problém. Ale to iste vieš tiež. 🙂

Keby si čokoľvek potrebovala...som pripravená pomôcť. 😉

indiga123
13. apr 2014

@svetllana Ďakujem za odpoveď, vieš ja som mala problémy tak pred cca.8 rokmi, potom ma občas úzkosť chytila ale vždy som to nejak dosť rýchlo zvládla, dýchaním, magnéziom,... Včera večer ma to však znovu chytilo, dosť silno, myslela som že sa to už nevráti v takej forme. Máš nejakú dobrú knižku napr. o autosugescii, ktorá ti pomáha? Ďakujem

svetllana
13. apr 2014

@indiga123 Za máličko. 🙂 O sugescii nemám knihu, ale mám túto a to je naozaj výborná kniha, ktorá pomôže trošku si v sebe "upratať" a pochopiť isté veci... 😉 https://www.modrykonik.sk/blog/svetllana/messag...

indiga123
13. apr 2014

@svetllana Ďakujem určite si ju pozriem, mňa dosť zaujala knižka Liečebný kód, počula si o nej?

svetllana
13. apr 2014

@indiga123 Mám ju prečítanú..Je tam dosť právd a poučných vecí, ale čo sa samotného kódu ako liečebnej metódy týka, nedospela som do štádia, že by som tomu verila 🙂. Verím v silu pozitívneho myslenia, v liečebné účinky stravy, ale tento kód považujem za placebo efekt..Ale čítanie to bolo fajn.. 🙂

svetllana
13. apr 2014

@indiga123 Toto je môj obľúbený výrok..len si ho musím často pripomínať, lebo nie vždy je to také jednoduché 🙂

indiga123
14. apr 2014

@svetllana A čo sa stravy týka čo ti pomáha, príp. čo si vylúčila?Ďakujem

domko11
20. feb 2015

@caruzo 19 ake homepatika existuju na pp?

domko11
20. feb 2015

@caruzo19 ake homepatika existuju na pp?

fixxka
12. máj 2015

Ahojte tak ja sa chcem podelit tiez o svoju chorobu trosku. PP a agorafobiu mam asi 5 rokov. Vypuklo to vtedy ked som pracovala asi mesiac pod velmi velkym tlakom (otvarali sme novu predajnu, novych ludi hladat + pohovory a este sa starat o predoslu predajnu ), robila som od osmej do desiatej vecer, spat som chodila o jednej druhej a vstavala o siestej. A jedneho dna ked som sa vracala z prace v autobuse cislo 21 to doslo. Zacali sa mi triast ruky, studeny pot, tazke dychanie... nevedela som co sa deje tak som vystupila a vtom do doslo. Odpadla som hned dva krat po sebe. Bola som tyzden v nemocnici robili mi vysetrenia o ktorych sa mi ani nesnivalo a na nic nedosli. Povedali ze posledna moznost je psychiater. A ten na to dosiel. Liecila som sa s AD asi rok. Panika uplne presla. Tehotenstvo cele ani jeden atak. Ked som rodila povedala som porodnikovi ze som sa liecila na PP a bojim sa ataku. Tak ma chytil povedal mi: mamicka dosla ste rodit svoje dieta a nie tu riesit nezmyselne myslienky. Tak aj bolo. Porod 18 hodin bez epi 😖 ale dala som to. A muz tiez 😀 Dva roky po porode nic mi nebolo. Citila som unavu ale myslela som si ze to z maleho lebo je fakt zivy. Netusila som ze je to predzvest zas tej hnusnej paniky. Maly mal mat dva roky, chystala som oslavu bola som v jednom kole.... po oslave som upratala, maly zaspal a ja som si lahla k muzovi a som mu povedala booooze konecne klud. A v tom to zase zacalo. Skoncia som v nemocnici na infuzke. A dnes idem na prvu psychoterapiu po 4 rokoch. Ale idem bojovat ja sa nenecham polozit 😎 treba si uvedomit ze je to fakt len v hlave a v nas. Viem ze teraz si dam par terapii a bude to v poho. Hlavne treba mysleť pozitívne. Sice kazdy vecer citim uz taky nabeh ako by to malo prist ale v duchu tej mrche nadavam ze ma nepolozi na kolena 😀 zatial to drzim ako tak pod kontrolou uvidim co bude este u psychosky 😝

fixxka
12. máj 2015

@svetllana Výrok je super. Len je niekedy škoda že si to nehovoria všetci ludia 😀

twillig
27. máj 2015

Dievčatá, máte nejaké skúsenosti s užívaním AD počas tehotenstva? Nikdy predtým som ich nebrala j keď mám PP už 6 rokov a teraz počas tehotenstva mi občas býva zlee - búšenie srdca, zzvieranie na hrudi, tažké dýchanie... Neviem čo je pre dieťa horšie či tie lieky alebo môj strach a panika :( chcem aby bolo zdravé a ussmiate a nie uplakané len kvôli mojej poruche

sardinka333
27. máj 2015

@twillig porad sa skor so svojim dr. je to velmi individuálne, ja som vysadila a zvladam ale to vobec neznamená že mám vyhraté. Ale ak si ich nebrala tak asi si ich tolko nepotrebovala nie? V prvom trimestri sa AD neodporučaju nakolko by mohli poškodiť plod. V dalších fazach tehotenstva sa prihliada na celkovy stav...ak stavy nezvladaš, su časte tak sa treba popytať čo je vhodné...su vraj aj take AD ktoré sa ,,možu,, napr. na baze sertralinu a samozrejme si sledovana. Ja mám kamošku na AD tuším 2 tehotenstvá a v pohode...samozrejme nemala to jednoduché, deti su zdravé, usmiate - takže bude aj tvoje neboj.

twillig
28. máj 2015

@sardinka333 ja som gynekologičke spomenula že mám s tým problém a jediné čo mi odporučila je ísť za psychiatrom lebo ona mi nemôže nič dať, mne sa to zhoršilo za posledný polrok dovtedy sa to objavilo veĺmi sporadicky no v 6tt m tak búšilo srdce že som začala krvácať preto by som to riešil formou liekov (ale len v prípade núdze aby som mala tep a tlak v norme). Niekto vraví že stres matky dieťaťu ubližuje iný zas že lieky tak ja už neviem kde je pravda :/

sardinka333
28. máj 2015

@twillig určite chod za psychiatrom, ja nie som zdravotník len pacient 🙂 takže zase všetko čo sa tu dočítaš radšej konzultuj, ale ja som sa radila s mojou dokinou - psychiatričkou a napr. AD Cipralex sme hned vysadili ako som sa dozvedela že som tehotná, našťastie stavy sa neopakovali - len take občas maličko nejake ,,navaly,, ale kedže ako prišli tak odišli a nebolo to celý den ako som mavala tak som lieky nenasadzovala. Hovorila mi že lieky na baze sertralinu su ,,relativne,, bezpečné - ved nikto nebude robiť pokusy na tehotných nie?
No neviem ako je to v pripade ,,nudze,, vieš lebo AD posobia sustavne- učinná latka sa ti celodenne udržiava v krvi...zatial čo navalové ,,utišovače,, posobia rýchlo na nervovou sustavu aby došlo k rýchlej ulave a tie sa velmi neodporučaju v tehotenstve ak to naozaj nie je nevyhnutné. To su tie ,,benzáče,, s rýchlym nástupom učinku. Tak neviem že či je to vhodné v tehotensve...ale ako vravím porad sa s psychiatrom. Ani ja neviem kde je pravda - moj subjektívny názor je že denné panické ataky, uzkosti, non stop depresia asi uškodí viac ako pokojná mamina, ktorá sa dokaže radovať s tehotenstva a dieťatka. Ak su tie stavy vydržatelné, napr. raz denne tak ja som sa to snažila ,,prežiť,, akonahle by som to mala denne a bola z toho vyčerpaná tak asi siaham po liekoch a ked sa maličké narodi tak zahajim komplet liečbu už vhodnými liekmi od psychiatra lebo dieťatko ta potrebuje spokojnu, oddychnutu a čakaju ta mnohé povinnosti - to jednoducho ak nie si v pohode je potom dosť naročné a urzuje to tu neurozu podla mna. No držím palce nech už sa rozhodneš akokolvek.

velkazirafka
10. aug 2015

Ahojte,mam 20rokov a panicka porucha ma ničí,začalo to na strednej.Som mladá mam rada život kopu priateľov.neberiem žiadne lieky ani nechcem.tieto stavy ktoré určite poznáte ma prenasledujú kdekoľvek naposledy v Telekome myslela som ze si zavolám sanitku,v autobuse,na ulici hocikde často si pomáham tak ze zavolám najlepsie priateľke a ona ma ukludnu niekedy mi pomáhali aj slúchatka a hudba ale uz ani to.Bojim sa sama chodiť vonku ze to na mna zase príde prišlo do toho stavu ze sa polhodinu premáham aby som išla do obchodu.velmi veľa dni som kvôli tomu uz preplakala,veľmi mi zo znepríjemňuje život.lieky brat nechcem poraďte mi co mam robiť,som človek ktorý sa veľmi stresuje panikári,chcem zmeniť svoj život a zbaviť sa toho.premysla som nad jogou,ženy zúfalo vás prosim

majka2
10. aug 2015

@jablcko1 ahoj. tak tehotenstva sa bat nemusis je to to najkrajsie co som kedy zacila tiez som ztoho mala obavy a porod ver tomu ze posledny mesiac tehu sa uz nebudes vediet dockat kedy to uz bude kedze sa zle chodi s velkym bruskom ako boli porod ale nieje to take hrozne ja som mala cisarsky a teda velmi sa cudujem babam co si ho chcu dat dobrovolne tie co rodili prirodzene tambehali po par hodinach ako prepelice a my co sme boli po cisarskom sme sa ucili chodit

lumebb
5. okt 2015

Ahojte dievcata 🙂 pred 2 rokmi som sem pisala cela zufala, velmi tazky stav panickej poruchy, ze moja psychiatricka povedala, ze to je maly zazrak ako som sa z toho dostala. Uz vysse roka som bez liekov a momentalne v 8 mesiaci tehotenstva 🙂 pred tehotenstvom som nebola este celkom OK, ale ako som otehotnela tak mne sa normalne polepsilo, mate s tym niekto skusenost. Len sa trosku obavam toho porodu, ci ma to nechyti akurat pri tom, ze tam zacnem vystrajat. Rodit chcem vsak isto bez epiduralu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre