Panická porucha a pôrod. Ako ste to zvládli?

jablcko1
16. sep 2008

Veľmi rada by som vedela, tie ktoré máte - trpíte panickou poruchou, ako ste zvládali celé tehotenstvo a hlavne pôrod. Zaujíma ma všetko, hlavne ako ste to predýchali a či sa vám to v týchto chvíľach nejak prejavila táto panic. porucha a ako. Upozornili ste na to aj lekárov v nemocnici?!
Rada by som mala už dieťa, ale asi 2 roky mám diagnostikovanú panickú poruchu, mávam problém s dýchanim, búšením srdca a pod. Bojím sa, že nezvládnem tehotenstvo a hlavne pôrod.
Ďakujem veľmi pekne!

camilla_1
17. sep 2010

@kacula81
Ahoj prave citam tvoj prispevok a pytam sa ako si zvladala porod , ja sa tak strasne bojim a mohla si v danny den uzit lieky ked ti pichali epi ?

kacula81
20. sep 2010

Ahoj! Taky jsem se hodně bála, ale pak už člověk chtěl aby to přišlo a byla jsem nějak vyrovnaná. Já brala prášky celé těhu a vše bylo OK. Psycho mi doporučila ať si dám epidural, i jedna porodní asistentka které jsem se s tím svěřila a i v porodnici je dobré jim to hned říct, jak se sepisuje porodopis, ke mně se alespoň hezky zachovali, když to o mně věděli. Já si prostě myslím, že to tělo si to zařídí tak, aby to každý zvládl. Moje kamarádka co to má taky rodila uplně bez problémů a to léky v těhotenství nebrala. Už jsi těhotná, nebo o tom přemýšlíš 🙂?

camilla_1
18. nov 2010

Hlasim sa , ze to mam uspesne za sebou 🙂 Porod zacal spontanne ale skoncil sekciou kvoli panickej poruche 😔 napriek vsetkemu som stastna mamicka ....ak potrebuje niekto poradit som tu 🙂

tasha
24. nov 2010

@camilla_1 ahoj, tak najprv gratulacia k uspesnemu zvladnutiu tehotenstva a porodu.. 🙂 tiez do tohto fora tak nejak patrim, mozes popisat, ako si to zazivala od spustenia porodu az k prebudeniu z narkozy? A co bolo potom? A doma to ako zvladas? Ak stihas, napis co a ako, ja budem zacinat 29.tyzden. Samuel je veeelmi pekne meno 😉

miriam11
24. nov 2010

camillka, gratulujem, vidis, zvladla si to... prajem vela radosti a rychle zotavenie 🙂 🙂 🙂

werumka
24. nov 2010

Ahoj, občas tady narazím na tyto ůpanické" diskuze 😀 😀 Mám též PP a léčím se s ní cca 4 roky. Před rokem v lednu se nám narodil zdravý syn. Mám k tomu ještě problémy se štítnou žlázou a diabetes (z těchto onemocnění vyplynula právě PP), takže moje psychiatrička napsala doporučení k císařskému řezu. Bylo to nakonec to nejlepší řešení v tomto případě, protože tři dny před plánovanou sekcí jsem vysadila Cipralex a po zákroku už jsem zase léky brát moha (kojení jsme ze stejných důvodů vyloučili). Musím říct, že vždy záleží na tom, jaké doporučení vám napíše psychiatr. Moje doktorka mi krom doporučení na SC, které bylo akceptováno, doporučila i pobyt s manželem v pokoji (v porodnici mi proto drželi jeden nadstandard) a napsala přesný rozpis léků po porodu. Nebojte se o tom s lékaři mluvit, a nebojte se donutit k tomu, aby zprávy od psychiatrů četli. Když se na to mají čas připravit, bude vše snazší (zajistí nadstandard a podobně). Sekce byla i díky této informovanosti naprosto skvělá, doktoři byli veselí, manžel byl u mě (měla jsem spinální anestezii) a hned po porodu mi dali uklidňující injekci, která měla předejít panice z vyčerpaní a bolesti. Odpoledne jsem strávila na pooperačním pokoji a na večer se opět stěhovala k manželovi na nadstandard, kde jsem si v průběhu první noci vzala asi 2 Neuroly. Pak už vše bylo jen lepší🙂) Nesnažte se hrát si na hrdiny, pokud se na to necítíte. Ublížíte si. a pokud budou mít ošetřující lékaři v rukou papír od psychiatra s pokyny, vše půjde líp🙂
Camillka - přeju Ti rychlé zotavování a radost z miminka! Nastvává nová etapa a ta bude určitě pro vás krásná!

luuca1
6. apr 2011

ahojte ja som tiež porodila a panickú som ani nemala počas pôrodu zatial ju nemám ani teraz ale niekedy mi príde trochu zle a hned sa zlaknem aby sa tá pliaga nevrátila....

janka12
3. máj 2011

Ahoj, devcata, ale rada bych se zeptala, jestli nekdo nemate zkusenost v teto veci. Pred 2ma lety jsem brala antidepresiva kvuli uzkostem a obcasne panice. Doktorka mi leky vysadila po trictvrte roce a pak jsem byla 2 roky bez obtizi. Ted jsem tehotna a neprijemne stavy me nekdy obtezuji, ale neni to nastesti tak zle, abych musela brat antidepresiva. Mam ale celkem obavy z porodu. Hlavne se obavam, aby me neparalizovala panika. nevite nahodou nektera, zda lze v pripade nouze brat kolem porodu (pri porodu) nejake leky na uklidneni?? napr neurol? kdybyste nektera vedela, budu rada za informace. dekuji moc

tepka
28. máj 2011

@mercy Aky si mala pôrod????ja mam tiež PP a chcela by som cisarák vybaviť kôli stresu...

tepka
28. máj 2011

@camilla_1 No tohoto sa bojím že to skončí zle že dostanem stavy kôli stresu čo sa ti stalo ked skončil sekciou????ja si ju chcem dopredu vybaviť a predísť stresu 😖

tepka
28. máj 2011

@kacula81 Ja som na tom presne ako ty 😉 som už v 5 mesiaci a tiež mám strach...len ked mám ísť k doktorke mám uzkosť a žaludočnú neurozu ktorá končí niekedy hnačkou ☹ je to otras ale ako som tehu som bez liekov a je mi lepšie...ako predtým možno aj tym že som na pn doma a vyhybam sa obchodom,centrám...a veciam kde ma to chytá...mám veliký strach z pôrodu tiež som chcela babo ale nevedela si predstaviť ako to zvládnem všetky tie vyšetrenia a pôrod...psychiatrička ma prehovarala na spontánny že ked to zvladli ine prečo by som ja nezvladla ale ja sa nechcem stresovať ani mimi podla mňa je lepšia sekcia lahnem a spím bez stresu ako mať stres pred pôrodom počas neho..a báť sa o seba aj o mimi...a nedajbože aky stres je pre mňa keby sa niečo skomplikovalo ☹ ja to mám napísane na tehot.knižke PP..som zvedava či gynekologovi bude stačiť papier od psych.na sekciu 😖 ale dufam že ano bola by som kľudnejšia a tu bolesť si radšej vytrpím už po pôrode ked bude už mimi von žive zdravé...Veľa ludi to nechápe prečo chceš cisarsky nedávaj si ho atd...nevedia čo to je mať PP a byť ešte bez liekov dokonca a čakať a bať sa či náhodou nepríde panika...každá zdravá žena má stres pred pôrodom a nie to mi z PP ☹

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tepka
28. máj 2011

@helka193 Ved to neviem a zisťujem si to..

mooby
28. máj 2011

Ahoj holky,
já mám PP, celé těhu jsem brala cipralex a v pohodě 😉 nervy sem tam byli, ale přežila jsem to, zle mi bylo jen z horka jinak vše ok. Porod byl tak rychlý, že jsem nezaznamenala žádný problém 😀 Určitě to nahlaště a napiště na porodní plán, že užíváte léky a trpíte PP. Me jen udivio, že nikdo nevedel co to PP je a čuměli na me jak na exota, ale jinak v pohodě 😉
Všem přeji rychlý porod a nemyslete tak na to 😉 a uvidíte jak to zvládnete 😉
Mějte se pa pa

luccija
28. máj 2011

Ahojte, aj ja mám PP.Dostala som ju z autonehody, stresov a pohrebov v rodine.Brala som AD Seroxat po roku som vysadila.Otehotnela som plánovane a v 6 mesiaci to začalo opať, ale ani nie záchvaty paniky tie som už vedela predýchať a pod., ale strach z pôrodu z toho či budem dobrá mama 🙂 plačlivosť..nechcela som byť sama doma.Psychiatrička radila začať brať lieky polepšilo sa mi, ale som mala výčitky či neškodím bábatku, prečo som to nezvládla.Pôrod bol výborný po pôrode tiež.Lieky som brala ešte 2 roky po pôrode.Mala som EPI bála som sa bolesti.Tehotentsvo bolo pre mňa ťažké psychicky posielali ma na genetiku či bábo nebude poškodené aj, keď som lieky konzultovala s primárom neonat.ktorý mal veľa pacientiek s AD.Všetci tvrdili, že cez placentu liek prejde minimálne k plodu a mama musí byť vyrovnaná a bez deprsií.Dokonca som s nimi aj kojila.Syn je zdravý a úžasný.Určite to zanechalo na mne niečo negatívne, lebo sa neviem odhodlať k druhému tehotenstvu ☹ prI PP môže psychiater napísať a doporučiť sekciu.

sweetsuzi
29. máj 2011

@mooby ja som na tom podobne, tiez som mala v tehotenskej knizke napisane ze mam panicku poruchu, no a v nemocnici tiez na mna pozerali ze co to je ... no a pritom si myslim ze v dnesnej dobe kedy ma uz tolko ludi rozne psychicke problemy to nie je nic zriedkave 🙄

mooby
30. máj 2011

@sweetsuzi přesně tak. Otázky jako co to je jak se to projevuje a co na to beru mě vyčerpávaly celé těhu... a v porodnici ještě víc. Bylo to psycho. A jestli se ty prášky v těhu jako můžou jestli jsem to konzultovala s doktorkou no jednaly semnou jak s nesvéprávným psychoušem. 🙄

teri81
31. máj 2011

Ahoj vsem, tak nahodou jsem zabrousila na tohle tema a musim rict,ze vsechny,co se boji porodu chapu,protoze co si budem namlouvat..........jako fakt nic moc 😠 ,ale jak uz jsem tu psala driv, i pres to,ze rok mi trvalo,nez jsem byla schopna rict,ze bych chtela dalsi dite,mela bych strach i ted,ale fakt to nema cenu, protoze nikdy nevite,jake to bude, znam nekolik holek,co i prvni dite porodily tak rychle a v pohode,ze by rodily za rohlik.
No a pak jsou dalsi extremy ....ehm...jako treba ja,takze ja bych podruhe chtela zrejme cisarsky rez nebo bych to zkusila prirozene a kdyz by se to zase vleklo a neslo to, chtela bych mit tu jistotu,ze mi CS udelaji.
Ale v duchu si rikam,ze kdybych byla naaaahodou zase fakt nekdy tehotna, zrejme bych si nejaky papir na panickou poruchu obstarala. A kdyby mi ho nedali, odrodila bych to teda normalne 😀 ,fakt to za to stoji hrozne moc to miminko.
Nase mala (kousek pres 2 roky) pochopila,ze hodne jejich kamaradek ma sourozence a ona nikoho,tak vsem rika,ze budu mit v brisku miminko,prej sestru (dneska uz vykladala,ze prej dve sestry 😀 ).
Vecer mi zvedla tricko a nadsene vykrikla Mas tam mimina??? A pak se zamracila a rika "Nemas,mas tam jenom podprsenku" ,chudacek muj 😀
Ne ale vazne,kdybych mohla byt podruhe tehotna,tak jdu do toho hned,hrozne bych chtela druhe miminko i pres to vsechno.
Vzdyt co to sakra je nejaka ta bolest proti tomu vsemu krasnemu,to si rikejte.
A hlavne - vzdycky to nejak vyleze a kdyz ne,tak doktori uz to ven nejak dostanou,nebojte 😅

marhulka13
13. jún 2011

ahoj baby, je tu niektora z vas, co maju PP a odhodlali sa mat aj druhe dietatko???

sweetsuzi
14. jún 2011

@marhulka13 no nas maly ma zatial len 15 mesiacov, ale ja by som bola nerada aby bol jedinacik, takze by sme chceli mat druhe babo - zatial este pockame kym bude vacsi. Niekedy je to tazke, ta predstava ze tym prejdem este raz, predsa tie stavy v tehotenstve neboli prijemne a mas ovela viac podnetov na obavy, lebo sa bojis o babo a o seba a o to ako vsetko zvladnes, ale na druhej strane, stoji to za to, takze sa chcem na to dat 😉

marhulka13
15. jún 2011

@sweetsuzi ja som praveze v tehotenstve PP skoro nepocitovala, ani strach z porodu ani nic take napriek tomu, ze som bola na rizikovom a viac v nemke ako doma... no po porode som mala poporodnu depresiu, co mi prislo tisickrat horsie ako PP a neviem, ci to ma suvis...proste keby sa toto malo opakovat aj pri druhom, tak neviem, ako by to mohlo dopadnut ☹ ☹ ☹ ☹

ivka82
16. jún 2011

baby nebojte sa, dá sa to zvládnuť aj s PP🙂) len treba pozitívne myslieť to ja základ všetkého a tešiť sa na babatko🙂

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marhulka13
19. jún 2011

@helka193 teda, PP je dovod na cisarak? ja som mojmu gyn povedala, ze mam PP a on ze dnes as uz boji kazdy.... no nastastie ja ju nemam tak silnu a prirodzeny porod mi vobec nevadil, prave naopak, tesila som sa tomua pritom som pocas tehu nebrala ziadne lieky od psychiatra... a ake lieky uzivas?

sweetsuzi
19. jún 2011

@helka193 ide hlavne o to co viac vyhovuje tebe, ja som preferovala prirodzeny porod. Ono v tej chvili nemas na nejaku paniku pomyslenie, hovorim z vlastnej skusenosti - a to ja som bola v tehotenstve v dost zlom psychickom stave.
Niekedy mam pocit ze lekari si vopred vyberaju cisarsky aj v pripadoch ked to nie je vobec nutne a potom povedia ze dnes uz zeny nevedia rodit 😒

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sweetsuzi
19. jún 2011

@helka193 uz akokolvek bude - cisarsky ci prirodzene - dobre to dopadne a ani sa nenazdas a budete sa doma vytesovat z malinkej 😉
Drzim palce, uz to mas ozaj za par, takze uz len trosku vydrz 😉

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronika1417
20. jún 2011

@helka193 myslim ze to je profesionalny pristup 🙂 naozaj chvalim doktorku. Ja mam pocit, ze moji lekari ani nebudu tusit co to vlastne panika je 😀 a vsetko to ostane na mna.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre