Pocity v tehotenstve pri diastáze brušných svalov

sylviasz
5. dec 2014

Milé mamičky a tehuľky. Je tu viac tém o diastáze,ale všetky sa týkajú stavu a riešenia po pôrode. Ja, ale otváram túto tému lebo by som chcela vedieť ako maminky s diastázou znášali tehotenstvo.Či Vám spôsobovala nejaké fyzické problémy. Ako silný tlak v podbrušku, napätie v bruchu a pocit ťažkého brucha. V iných témach zopár mamičiek opisovalo uvedené problémy, ale vlastne ani im ani mne nikto jasne nepovedal, či tieto príšerné pocity spôsobuje alebo má na tom veľký podiel diastáza priamych brušných svalov.
Mne vznikla diastáza pri 3 tehotenstve vo veku 40 rokov. Od konca 6 mesiaca a teraz pri 4 tehu asi od 21 týždňa mám stále väčšie pnutie v celom bruchu a keď trošku viac chodím príšerný tlak a ťarchu v podbrušku akoby mi malo brucho odpadnúť. Musím mať totálne kľudový režim a pomáham si brušným pásom. Všetky výsledky sú v poriadku, krčok zatvorený takže lekárka to nerieši teda len magnéziom a kľudom, ale ja neviem dokedy sa budem môcť ešte a hýbať či vôbec budem schopná ísť na ďalšiu kontrolu. ☹ Veľmi rada by som zistila čo tento stav spôsobuje a teda či maminky s diastázou pociťovali a mali takéto problémy. A či niektorá nenatrafila na ochotného a ústretového gynekológa, ktorý jej to vysvetlil. Prípadne či tieto problémy spôsobuje niečo iné. Ďakujem

margaretka84
31. mar 2017

@sylviasz ahoj sylvia, teraz som nahodou natrafila na tvoj prispevok, ze si nakoniec porodila cisarskym, my si to prezivame znovu, cakame babo, termin august a som odkazana lezat, je to otrasne, nebudem opakovat, ako mi je, proste ako imobilna starena...mataju ma pochybnosti ohladom porodu, ja tom to totiz tento raz uz lekarke ani nehovorila, spomenula som jej tlak v brusku, krcok 35 mm, vsetko OK, teda nic neriesila, distazu hned nahmatala,ale vobec neriesila, ze toto moze byt nejaky problem, ved to poznas...ja som u ortopedov ani chirurgov teraz v tehu nebola a ani sa mi tam nechce, aj tak mi nepomozu. pises, ze ten cisarak si mala akutny, mohla si to mat aj z dovodu neschopnosti tlacenia pri diastaze? alebo to nemam riesit, kedze som prveho porodila normalne? maleho som vytlacila, ale iba tak, ze mi zatlacili na brusko, samej mi to neslo. ale co pocuvam, tlacia na brucho kazdej....tak fakt uz neviem...som nestastna, caka nas do augusta este dlha cesta. som rada, ze tieto tazke nosenia uz mas za sebou a uzivas si deticky...

sylviasz
autor
19. apr 2017

Ahoj prepac, ze pisem az teraz nebola som dlhsie na mk. Mne doktor povedal, ze som plne disponovana rodit prirodzene a dokonca mi neodporucal ani cisarsky. Bohuzial ja som bola uz super otvorena, ale mala nechcela zostupit do porodnych ciest. Proste sa priecila. Tak museli urobit cisarsky. Teda nemalo to nic spolocne s diastazou. Myslim, ze to nie je prekazka, ze by si nemohla tlacit. Toho sa nemusiš obavat. Doktor u mna videl skor psychicky problem, ja som bola strasne znicena, ze sa nemozem hybat a nikto mi nevedel s istotou povedat preco. Bohuzial mi zostali problemy aj po porode. Citim, ze ma to brucho hlavne pri zatazi taha a mam bolavu kostrc. Mala by som poctivo cvicit na to brucho ale neviem sa k tomu pravidelne dostat. Držim ti palce , aby všetko dobre dopadlo. Hlavne je mat v pohode psychiku lebo psychika robi vela.

sylviasz
autor
19. apr 2017

@margaretka84 v odpovedi pre teba som zabudla uviest tvoj nik. Tak len aby si vedela, ze odpoved je pre teba. Ahoj

aneska
20. apr 2017

@margaretka84 ak ťa to povzbudí, tiež som mala strach ako budem rodiť s diastazou, ale naozaj to nemalo vplyv, talacit som mohla😉 neboj sa všetko dobre dopadne. Do pôrodnice si ale isto zober ten sťahovaní pás.

maximma
23. apr 2017

Milé maminy, ak by ste mali chuť, srdečne Vás pozývam 🙂

zuzana90m
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karkuliak
19. jún 2017

skoda ze pre mna tak daleko....

sorbynka
18. mar 2019

Ahojte dievcata, som vdacna, ze som objavila tuto diskusiu, aj ked je uz starsia. Mam ten isty problem a okolie ma nevie pochopit. Je to fakt strasne, nemozem vobec chodit.... lebo predychavam jak v 40 tt. Osprchovat sa to je pre mna maraton, v kazdej polohe mi brucho taha na zem. Tak len lezim alebo polosedim/pololezim. Dieta este nemam, tak kludovy rezim si mozem nastastie dovolit. Okolie mi stale hovori ze sa moc sledujem, ze to vsetko psychicky moc prezivam. Ale ja viem ze toto nie je normalne. Podla doktora su to creva a zle travenie, tak beriem espumisany a traviace enzymi a hadaje co .... nic nepomaha. Zacalo mi to okolo 26 tt a teraz som v 34 tt. Neviem si predstavit ako to dotiahnem dokonca. Gynekologicky vsetko v poriadku ( az na tvrdnutie brucha - beriem magnezium a guajacuran ). Doktor o tomto probleme vie, presetril vsetko mozne nemozne, snazil sa a vysledky OK. Inak sa s tym este nestretol. Ja vidim kozu okolo pupka ze je jemnejsia rozostupena, takze to je tento problem. Skusim sa opytat, dufam, ze mi niektora odpisete - ako to bolo po porode? Zmizli po porode a po sestonedeli tie hrozne tlaky a pocit kamenia tazoby v bruchu? Zmizlo cvicenim brucho a diastaza sa cvicenim eliminovala? Dakujem

karkuliak
14. apr 2019

@sorbynka ahoj sorbynka. ja stale cvicim na diastazu. posledny porod v 2017. brucho uz je ok okrem pupku kde som mala tehotensky pruh. po porode to bude horsie s dychanim. nefandi si 😀 . akonahle tam nebude babo, branica sa nebude mat o co opriet a zrazu prazdne brucho...normalne som lapala po dychu. je dobre si aspon prvych par dni brucho stahovat (vezmi si do porodnice stahovaci pas)a potom skracovat dobu stiahnutia. pocas sestonedelia sa necvici nic. nechas telo najprv upratat sa fyzicky a hormonalne. budes v prvom rade oddychovat potom si zvykat na vas novy sposob zivota a potom budes zase oddychovat. moja rada znie, kto ti nechce upratat alebo aspon povysavat, nech pocas sestonedelia ani nechodi na navstevu. pre teba bude prvorade sa pomaly dat dokopy, vkuse kojit a zregenerovat sa. odporucam ani nesuhlasit s navstevami dlhsimi nez hodinku a neist nikde kde je vela ludi. (vacsina deticiek z toho je na nervy) a velmi to aj mamicku pocas sestonedelia vycerpava. mas to super ze mozes teraz oddychovat. v 34tt by som uz magnezko nebrala ak nemas indikovane rizikove teho, nakolko telu trva par tyzdnov kym ho vyplavi a magnezko je proti krcom. pozor bez krcov maternice = stahy pri porode, sa dost zle rodi 😀. je normalne ze uz mavas casto tvrde brucho. maternica uz trenuje na porod. u mna pomohlo chodit naozaj pomaly a aspon kazde 2-3 hodinky si lahnut. tiez sa snaz sa co najviac hybat a cvicit tehotenske cvicenia a cviky na pripravu na porod aby si bola fit.vela spi. pozor, nic tazke uz nenos ani nedvihaj, nakolko uz zacina hormonalne predporodne uvolnovanie vaziv, nech si nieco nenatiahnes.tazke je uz i 5-7 kil ak nie si zvyknuta. ja som zdvihla 10 kg syna a natiahla som si 3dni pred terminom tak chrbat pod lopatkou, ze som sa skoro nevedela ani nadychnut 😂. brusko, ak sa ti da, kludne jemne stahuj teho pasom. pomoze ti to na jeho pohodlnejsie nosenie. tiez mozes jest ako doplnok stravy kolagen. pomoze to telu na vytvaranie pevnejsich vaziv a kedze este teraz nieco priberies, budes mat nizsie riziko strii. tiez si nezabudni brusko kazdy den natierat aby koza zostala elasticka. 🙂)) a inac gratulujem! uz budes zachvilu rodit. krasny rychly a bezbolestny porod zelam ❤. keby ta cokolvek napadlo co by si rada vedela, pis. ja mam doma uz 3 malych cvrckov ;) jaaj drzim ti velmi palce :-*

karkuliak
14. apr 2019

@sorbynka kurnik. teraz pozeram ze to je marec nie april. tak napis ci uz si rodila ci nie. ja som jedno v 39tt a dve v 42tt rodila 😀 ;)

karkuliak
14. apr 2019

@sorbynka inac diastaza neviem ci sa da zistit este pocas tehotenstva ale po sestonedeli urcite. dovtedy to kludne ignoruj 🙂)) a akurat nerob prosimta akekolvek cvicenia ci pohyby co sa podoba na brusaky alebo dosku 🙂

sorbynka
9. aug 2019

@karkuliak Ahoj, ja som si az teraz precitáa tvoje odpovede. Dakujem ze si zareagovala. Takze ano, toto vsetko bolo sposobene diastazou a tym ze som bola velmi chuda, nemala som takmer ziadny tuk na bruchu, preto som citila vsetko. Vsetky kopance a tak .... toto tehotenstvo bolo pre mna hrozne.... nakoniec som rodila cisarskym rezom, nepomohla ani vyvolavacka. Musela som fungovat po sestonedeli normalne hned.... mama mala tri tyzdne chripku a chlap v robote kazdy den.... ale zvladla som to. Teraz uz mam tri a pol mesacne dievcatko. Dakujem este raz ze si napisala.

sorbynka
9. aug 2019

@karkuliak Fungovat po porode hned. Preklep.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre