Pozitívny skríning. Čo sa bude diať na genetike?

nela.k
5. sep 2009

Ahojte dievčatá,

celú noc som od strachu nespala, včera som dostala výsledky zo skríningu na rázštep nervovej trubice a downov. Vyšiel mi pozitívny na rázštep nervovej trubice. V teste je napísané riziko NTD - 1 v 14. Preboha baby, čo to znamená? V utorok mám ísť na genetiku. Teraz som v 18. tt a mám hrozný strach o malinké. Prosím poraďte mi a čo sa vlastne na tej genetike bude diať?

Ďakujem veľmi pekne za rady.

melanka21
13. okt 2012

@deticky123 a ty si si to babo dala zobrat???? tie vysledky su hrozne, celkovo tie vysetrenia len tak zneistia mamicky, my sme na tom boli podobne tiez sme nevedeli co sa bude dalej diat ale testy z krvicky vysli super tak sa viac nestresujem 🙂

deticky123
13. okt 2012

@melanka21 urcite to bude v poriadku, krvicka bola dobra, tak ste na dobrej ceste 🙂 ano, ja som sa mojho babetka vzdala, odislo do nebicka 30.6 ☹

deticky123
13. okt 2012

@melanka21 aj napriek mojmu pevnemu rozhodnutiu je bolest zo strati babetka obrovska a nikdy neutichne...aj ked si odporkyne takehoto zakroku myslia nieco ine... ☹

melanka21
13. okt 2012

@deticky123 no tak to ma veeelmi mrzi, ja tiez neviem ako by som sa rozhodla ak by sa nam to bolo potvrdilo, ale my tu niesme od toho aby sme odsudzovali , prave naopak pre toto treba mat pochopenie, lebo presne ako u teba aj u mna sa takato vec moze stat aj hociktorej inej. Ludia nemaju pravo sudit .... to je moj nazor, ovela lepsie by sa dychalo keby taky ludia neboli ....

deticky123
14. okt 2012

@melanka21 veru aj tu na forume som si precila rozne nazory, osucujuce,urazlive aj odsudzujuce... ale ludia su dobri aj zli, laskavi aj kruti, tak to je... zelam ti krasne tehulkovanie 🙂

melanka21
14. okt 2012

@deticky123 no ved toto, ze cloved ani nevie kedy ake zlo pacha.... a ako tym moze inym ublizit... dakujem krasne 🙂 tebe rychle zotavenie a cim skor sup sup na dalsie babo 🙂

deticky123
14. okt 2012

@melanka21 veru...ja mam stastie,ze mam 3 zdrave,krasne a sikovne deticky, to stvrte malo bym nase maznatko a malo to byt zavrsenie mojho tehulkovania, ja som mala minuly rok zamlknuty potrat a tento rok toto...tak som z toho nestastna...stale sa pytam za preco...??? zatial sa zotavujem, zdravotne som ok,ale psychicky ,to este potrva, nie sme este rozhodnuti ako dalej, ale moje srdce mi hovori, ze by sme to este malo skusit...a aj deticky si este pytaju sestricku 🙂

melanka21
14. okt 2012

@deticky123 urcite to este skuste, mne moj gynekolog hovoril, ze ak keby tam bolo postuhnutie a ja by som sa rozhodla, ze si to dam zobrat ubezpecoval ma, ze dalsie dieta v ziadnom pripade nemusi byt chorucke. Ale to uz vy musite vediet ci sa nato citite, ja by som chcela este aspon 4 deti 🙂 ja uz som o 3 prisla, mam jednu dcerku, ale ked zena tuzi po dietati je to silnejsie nez ona samotna 🙂

deticky123
14. okt 2012

@melanka21 v mojom pripade sa skor jedna nie o otehotnenie ale uz o vynosenie, kedze som mala 3 (spontanne ) porody, tehotenstva udrziavane liekmi,) 1kyret, 1 indukovany porod plus dalsi kyret, takze moj krcok je uz slabsi, ale zase doktorka hovorila,ze ak sa predsa len rozhodneme ze do toho pojdeme, tak spravime vsetko pre to aby som to donosila 🙂

melanka21
15. okt 2012

@deticky123 ja som tiez jedno musela uz porodit, to bolo asi najtazsie pre mna, ale tak musela som ist dalej a musim teraz zit pre tieto deti co mam a budem mat 🙂

deticky123
15. okt 2012

@melanka21 co si vsetko my zeny musime vytrpiet, vsetko, co zle sa nam stalo, nas aspon posilni,vazime si vsetko co mame a hlavne deticky,aj ked su niekdedy neposlusne, hlavne ze su zdrave 🙂taka si este mladunka a take veci si zazila, je dobre ze si silna a ides za svojim snom 🙂 netreba sa vzdavat 🙂

melanka21
15. okt 2012

@deticky123 no o to prve som prisla ked som nemala ani 20 :( ale tuzila som strasne po babetku. no nejako sa nam dlho nedarilo az teraz za posledne 3 roky len tam uz boli medzitym dalsie 2 potraty. Momentalne som 5 krat tehotna a mam len jedno dieta, obcas si hovorim, ze sa zacnem stravovat ako cigani co chodia po bedniach a budeme zdravy aj my :D ale to myslim len zo zartu :D vtedy ak zena najviac chce tak to nevyjde, su zeny ktore deti nechcu a daju si ich zobrat prec len aby sa nemuseli starat a to ja nepochopim 🙂 no neodsudzujem pretoze , kazdy ma pravo na svoj zivot 🙂

deticky123
15. okt 2012

@melanka21 ved prave, je to nespravodlive...no kazdy z nas si nesie svoj kriz,kracame ruzovym sadom, niekedy nas trne pichaju, inokedy citime krasnu vonu kvetov,musime aj plakat aj sa radovat 🙂

kejty95
17. okt 2012

@melanka21 tak sme boli na genetike, bol to iba pohovor, lekarka sa ma vcera strasne snazila "ukecat" k tomu, aby som uz dnes isla na amniocentezu.. potrebovala asi naplnit pocty dnes, aby to bol dobry "biznis" v sukromnom sanatoriu, ktore to robi. Manzel mi povedal, ze nechce, aby sme isli pichat nejaku ihlu k babatku, ze nech je akekolvek, je nase 🙂 veelmi ho lubim 🙂 tak verime, ze je vsetko v poriadku, a aj keby nebolo, tak to urcite spolu zvladneme.

melanka21
17. okt 2012

@kejty95 som velmi rada, ze ste sa takto rozhodli 🙂 ja by som na tu manio tiez nesla, hladala som ine vychodiska no nakoniec sme to ani nepotrebovali 🙂 ty si mala nejake zle hodnoty???

kejty95
17. okt 2012

@melanka21 ano, vysiel mi pozitivny test na DS 1:25. Vsade sa hovori o tom, ake su tie testy nespolahlive pritom. AJ na vysledku, ktory mi dal lekar je dole pod ciarou napisane upozornenie, ze vacsine zien vyjdu tieto testy zle :( ale nebudem sa tym stresovat dalej. Uvidime na morfologickom ultrazvuku o 2 tyzdne 🙂

nativanativa
17. okt 2012

Ahojte , ja chcem len tolko povedať , že mne tiež vyšiel pozitívny skríning na downa 1:100 a rázštep nervovej trubice 1:5400 , bola som v šoku , išla na genetiku a tam som odmietla amnio , verila som že je všetko ok a v nedelu sa mi narodil krásny a zdravý chlapček . Takže neverte tomu , čo ukazujú čísla , zvykne to budúce mamičky velmi vystresovať tak ako aj mňa . Držím palce - sú to všetko len štatistiky , riaďte sa radšej hodnotami NT 🙂 , tie sú presnejšie

melanka21
17. okt 2012

@kejty95 citala som tu uz aj take ptipady kedy mali taketo hodnoty ako mas ty a nakoniec zdarvucke babo, podla mna by tie testy nemali robit, lebo to strasne vystrasi mamicku a pokial viem , mali by sme byt pocas tehu v klude :D no da sa to???? Nebojaj vsetko bude dobre 🙂 svagrina tiez mala zle hodnoty aj na rastep a ked bola na kontrolu o 2 tt uz tie hodnoty boli v poriadku. Strasny zmetok v tom je podla mna 🙂
@nativanativa ja som mala prave to NT zle a nakoniec krvicka vysla super, neviem tie vysetrenia sa mi zdaju zbytocne vazne , ale zas pre mamicky ktore to maju iste, je to podla mna dobre aj ked neviem ako sa s tym da vyrovnat a tehulkovat dokonca. Neprajem nikomu a myslim na mamicky ktore to prezivaju. Gratulujem k chlapcekovi 🙂

tulipan25
18. okt 2012

@kejty95 ja som mala vysledky na downa 1:40, velmi som sa bala, lekar ma poslal na morfologicky utz......pred tyzdnom sme ho s manzelom absolvovali a vysledok? babatko nevykazuje ziadne znamky poskodenia, vysledky merania boli v normen,napriek tomu ma lekar poslal na amnio, lebo bolo vysoke vstupne riziko (samozrejme, k nemu, biznis 😎 ), ale my sme sa s manzelom rozhodli, ze nijake pichanie do bruska nepodstupime, a verime, ze drobec sa nam narodi zdravy 🙂

deticky123
18. okt 2012

NT screening, biochemicky screening v 12tt, amniocenteza ani specialny morfologicky ultrazvuk okolo 20tt nie su povinne a nikto nemoze matku nutit, doktor moze len odporucit !!! Ta maminka,ktora sa rozhodla porodit a vychovavat dietatko aj s postihnutim, ich nemusi absolvovat ak nechce.-je to jej volba. Aj ked to znie akokolvek sebecky, ale maminka, ktora nemoze, nezvladne alebo nechce dietatko s postihnutim, nech vsetky vysetrenia absolvuje-je to jej volba.

kejty95
19. okt 2012

@tulipan25 my ideme na morfol. ultz. 5.11. tiez verim, ze vsetko bude v poriadku. drzte sa 😉

tulipan25
19. okt 2012

@kejty95 bude, neboj sa, aj vy sa drzte ;)

mirkaztt
25. okt 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat, ako prebieha amniocenteza. Na buduci tyzden som objednana na Kramare, najskor na nejaky pohovor a na druhy den by som mala absolvovat amniocentezu. Nieco som si o zakroku precitala na internete, ale ak by ste mi napisali, ktore ste to absolvovali, bola by som radsej. Vysli mi pozitivne skriningove testy na downov syndrom, ale lekar ma uistoval, ze tieto testy nie su 100% a ze by mi odporucil amniocentezu. Tiez ma upozornil na to, ze je to iba na mne ako sa rozhodnem a ze zakrok mozem odvolat aj "v hodine 12". Tiez mi robil ultrazvukove vysetrenie, z ktoreho mi povedal, ze babatko vyzera v poriadku, ze ma zdrave srdiecko a ze keby tomu nieco malo byt, uz by to na ultrazvuku videl, ale ze ked chcem mat 100% istotu, tak by mi odporucil amniocentezu. Zaujimalo by ma, ci je ten zakrok bolestivy, ako dlho to trva a ci ma niektora skusenosti priamo z Kramarov. Velmi pekne dakujem a vsetkym mamickam cakatelkam drzim palce.

magali
25. okt 2012

@mirkaztt ja som mala tu istu daignozu a amniocentezu som odmietla, na zaklade sona mi tiez povedali ze babo vyzera OK a to mi stacilo.. ja by som si to nedala robit, vzdy je tam mozne riziko potratu.. je to na tebe.. neviem ako to prebieha, len viem ze velkou ihlou odoberu plodovu vodu... ak ti povedal lekar ze je babo OK, tak ja by som asi nesla, zbytocny zakrok

janulka1980
25. okt 2012

@mirkaztt ahoj, chcem ta povzbudit, pretoze som tiez z amniocentezy mala strach a zbytocne!
cely zakrok trva odhadom 5minut. ultrazvukom cez brusko kontroluju kde je babatko a potom vpichnu do brucha ihla, aby vytiahli trocha plodovej vody. ja som citila len ten vpich (ako pri odbere krvi zo zily, napr.). trva to kratko, pretoze ti zoberu len cca 20ml.
ja som noc predtym ani nespala, preoze som si predstavovala bohvieake bolesti, trapila som sa zbytocne 🙂
3 dni som mala dodrziavat kludovy rezim, nenamahat sa, polehavat...na 7dni som mala narok na neschopenku. za cca 3tyzdne telo ani nevie, ze nejaka amniocenteza prebehla a dalej pokracuje tehotenstvo. najhorsie zo vsetkeho je cakanie na vysledky a moment ked ti ich hovoria.
velmi drzim palce, ak si sa rozhodla pre AMC, obavy zo zakroku nemusis mat 😉
prajem pozitivne spravy!!!!!! Jana
P.S. s Kramarami skusenost nemam
@magali je to rutinny zakrok, riziko potratu je 0,5-1%. najviac zalezi na kludovom rezime po zakroku, a to je myslim najmenej co mozes urobit 🙂 pekne lezat

melanka21
25. okt 2012

@mirkaztt ja som nato tiez mala ist tiez mi na sone vyskocili vysoke hodnoty NT,no nakoniec vysledky z krvicky boli vyborne a potvrdili ze babo je ok tak som na ziadnu amniocentezu nesla. U nas v presove sa jedna mamicka tohto vysetrenia podrobila, prisla aj o babo a aj ona samotna skoncila v kome na 3 tt. nechcem strasit, ale podla mna je to zbytocne , mali ti odobrat krvicku a z krvicky by videli ci tam nieco hrozi. da sa to skontrolovat aj utz ale na to ma specializaciu len par lekarov na slovensku, neviem odkial pochadzas ale radsej si to pozistuj aby si nemusela ist na tu amnio 🙂

janulka1980
25. okt 2012

@melanka21 ahoj, ja len ked tam je nejake riziko genetickej vady, odber plodovej vody to potvrdi alebo vyvrati. z krvi ani z UTZ sa to neda...

deticky123
25. okt 2012

@mirkaztt na amnio by si mala ist len v tom pripade ak si chces byt uplne ista, ze dietatko je zdrave, amnio by mali odmietnut maminky ,ktore su schopne a odhodlane porodit a vychovavat aj dietatko s postihnutim, je to slobodna vôla zeny-matky 🙂

mirkaztt
25. okt 2012

dakujem Vam, ste zlate, este si to vsetko necham prejst hlavou a uvidim

melanka21
25. okt 2012

@janulka1980 no neviem ja som pisala s doesdlom aj ked mi nic nenapisal v podstate, ale mala som ist najprv na podrobnejsie sono, ze on ma nato specializaciu, ale den predtym som mala vysledky z krvi tak som mu napisala, ze nepridem. Kamoskinej sestre odmietol urobit amnio, urobil jej sono za ktore zaplatila 30 eur a vsetky rizika jej hned z hlavy vyhodil von. ona mala na rastpe chrbtice zle vysledky aj z krvi a vobec nelutuje ze jej to amnio neurobil, lebo ma zdrave dieta 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre