Pozitívny skríning. Čo sa bude diať na genetike?

nela.k
5. sep 2009

Ahojte dievčatá,

celú noc som od strachu nespala, včera som dostala výsledky zo skríningu na rázštep nervovej trubice a downov. Vyšiel mi pozitívny na rázštep nervovej trubice. V teste je napísané riziko NTD - 1 v 14. Preboha baby, čo to znamená? V utorok mám ísť na genetiku. Teraz som v 18. tt a mám hrozný strach o malinké. Prosím poraďte mi a čo sa vlastne na tej genetike bude diať?

Ďakujem veľmi pekne za rady.

janulka1980
25. okt 2012

@melanka21 nehovorim, ze aj pri zlych vysledkoch z krvi sa nenarodi zdravucke dieta. na sone asi ale neuvidi, ci ma dieta napr. cysticku fibrozu .....

melanka21
25. okt 2012

@janulka1980 tak to uz vedia asi lekari 🙂 ked nas posielaju za inymi , oni vedia co robia 🙂 a nase dohady tu mamickam nepomozu aj tak 🙂 ja som sa len vyjadrila , ze dal prednost utz pred amnio a vysledok videl hned. takze na ziadne amnio nemusela 🙂

deticky123
25. okt 2012

@mirkaztt aj ja som bola v takej situacii, ale ja som mala aj krv aj NT zle, a aj amnio bolo zle, tak ja som sa rozhodla tehotenstvo prerusit ☹ je mi stale smutno,ale mam 3 deti, tak moju bolest mi zmiernuje laska k nim 🙂

janulka1980
26. okt 2012

@melanka21 je samozrejme super, ze si nemusela na AMC. ja som mala UTZ v poriadku, ale v krvi sa nieco ukazalo...preto ta AMC... teraz sa zistuje, ci to nie je prave cysticka fibroza 😔

melanka21
26. okt 2012

@janulka1980 a co to vlastne znamena???? ani neviem 🙂 musis mysliet pozitivne nebojaj vsetko bude dobre, to sono v myslave ti robil juhas??? alebo janovsky?

janulka1980
26. okt 2012

@melanka21 cysticka fibroza je dedicne ochorenie, vygoogluj ak chces...
nepoznam tych doktorov, zijem v Prahe a tu mam aj svoj CAR a genetiku

melanka21
26. okt 2012

@janulka1980 aha a to nie ty si pisala o myslave ??? :D uz to mam popletene :D prepac :D tak verime, ze to nebude nic dedicne, ze je babo v poariadku, mne lekar vravel, ze tiez neznamena , ak tie moje vysledky boli ok , ze nieco nevyskoci na triple testoch, na tie idem 6.11 ale ak by aj bola nutna ta amniocenteza aasi by som na nu nesla, mam z toho strach u nas v po jedna prisla o babo a bola v kome 3 tt, tak sa toho dost obavam, ale ze vsetky testy ktore nam robia mozu byt mylne a nemusia ukazovat to spravne riziko, takze sa ani nad tym nepozastavujem, ja verim, ze babo je ok, lebo tie hodnoty z 12 tt su podla mna az velmi dobre 🙂 trizomie 21 - populacne riziko 1:952 a upravene riziko 1:19 050 , trizomie18 - populacne riziko 1:2138 a upravene 1:42752 a trizomie 13 - populacne riziko 1:6754 a upravene 1:135 075 , Beta HCG: 88,20 IU/I 1,679 MoM , PAPP-A 6,200 IU/I 2,514 MoM, takze si nemyslim, ze by bola aj tak ta amniocenteza nutna. Podla lekara su tieto vysledky na tie hodnoty NT az velmi ukazkove.

janulka1980
26. okt 2012

@melanka21 nie, ja ani neviem, kde je Myslava 😀
ja som prave kvoli Beta HCG isla na amnio, hodnota bola raz 0,44 a raz 0,35 alebo tak nejak, proste nizka.
to, ze nejaka zena upadla do komy je divne, no stavaju sa rozne veci...inak by sa nekonali napr. ani nijake operacie, nic nie je 100%, ale riadit sa podla toho, ze jednej zene sa to stalo....miliony inych zien zase prezilo. stava sa, ze zena zomrie pri porode a napriek tomu chceme byt tehotne a chceme rodit, chceme deticky.
samozrejme, kazdy dalsi zasah nesie so sebou riziko, ale ked su vysledky zle, nie je na skodu to podstupit. a to riziko potratu pri odbere plodovej vody je v dnesnej dobe, v 21.storoci naozaj nizke.
je len na nas, ako sa rozhodneme. nelutujem, chcem vediet preco ta hodnota. trpnem co z toho bude, ale to by som bez AMC asi trpla az do porodu. vsetkym nastavajucim mamickam zelam zdrave deti, je to dar!
som sa rozpisala 😅

melanka21
26. okt 2012

@janulka1980 a ty si uz na tu amnio bola???? kedy budes mat vysledky ???? hej hej uz som prisla nato kto mi pisal o myslave :D mam to trosku popletene :D a mas pravdu keby sa kazda zena mala riadit podla toho co sa komu stane tak by to bol divny svet :D v ameriku su napriklad tieto testy zakazane, ale preco to neviem, len som o tom pocula. mozno aj ja by som inac uvazovala ak by tie vysledky boli zle, ale to je vsetko len keby bolo :D neviem ako by som tiez reagovala, ale na potrat by som nesla pravdepodobne, toho by som schopna nebola.

janulka1980
26. okt 2012

@melanka21 myslim, ze je tazko uvazovat ci by niekto isiel na prerusenie alebo nie, ked sa ho to priamo netyka. je mozno trocha ine, ked ti povedia vysledky ako bude tvoje dietatko trpiet s takymi a takymi genetickymi vadami. tiez si netrufam robit zavery.
ano, ja som na AMC bola, 10.10.2012. vysledky budu v utorok. ale predvcerom ma postrasili moznou cystickou fibrozou. snad sa to nenaplni a vsetko bude dobre. bojim sa.

alena0305
26. okt 2012

Ja som mala tiež riziko pre rážstepy - 1:25, ty máš 1: 14 to znamená, že keby ste mali 14 detí tak jedno by bolo choré. V 22. týždni si objednaná na podrobný ultrazvuk- väčšinou sa robí po 20 týždni. Takéto výsledky môžu vychádzať z viacerých dôvodov : krvácanie počas tehotenstva, zle vypočítaný termín a veľa iných - mne nepasoval ani jeden. Ja som to podrobne čítala na internete - ale nečítaj, iba sa doľakáš. Babätku skontrolujú chrbticu - ak kopká nožkami (ty ešte nemusíš cítiť ale na sone ich uvidia) tak potom je aj chrbátik v poriadku a potom ešte mozog, prípadne bruško a pery. Tieto testy vychádzajú falošne pozitívne a vyľakajú veľa žien. Nám sa narodilo zdravé dievčatko. A ešte - táto diagnóza sa nedá vylúčiť odberom plodovej vody - iba sonom, a riziko downovho syndromu je odporúčaný odber plodovej vody.

melanka21
5. nov 2012

@janulka1980 no ake si mala vysledocky???? duuufam, ze to dopadlo dobre.

janulka1980
5. nov 2012

@melanka21 dakujem za zaujem 😉
vsetko je v poriadku, som prestastna!!!!! a cakame dievcatko 😵

melanka21
5. nov 2012

@janulka1980 jeeeej 🙂 no tak vidis 🙂 gratulujeeem a tesim sa spolu s vami 🙂 a samozrejme gratulujem k dcerke 🙂 drzte sa

ederka1
5. nov 2012

mile maminky,maly sme už dve deturence ked som zistila,že čakame tretie babo...bola som aj štastna no aj som sa bala 😢 ,lebo som otehotnela cez antikoncepciu a uživala som ibalgin..no v 16.tt,my zobrali krv a vyšlo mi,že babo bude mat dawnov syndrom,doktorka ma poslala do Martina na genetiku...tam my zobrali znovu krv a poslali ma na ultrazvuk.Tam dawnov vylučili,no našli mu cystu na mozgu o velkosti 0.5mm..no o tyžden boli vysledky krvi vyšlo,že babo bude mat 18.chromozon a mala som ist na AMC...no nešla som,nedalo sa mi a manžel povedal,že sa o babo postarame aj ked bude postihnute...no naštastie sa nam narodil zdravy chlapček...teraz už ma 8.mesiacov a cysta sa mu vstrebala 😅 ..dakujem bohu...a dufam,že aj bude zdrave...mal sice reflux,čo nam dalo zabrat,no už je to ok..no naozaj neviem,ako je možne,že vyjdu take vysledky...no stalo sa už aj,že tehotenstvo bolo bezproblemove a narodilo sa postihnute babo..prajem pekny večer... 🙂

jennifer0013
7. nov 2012

@stankot ahoj, bola som na odbere plodovej vody, a na vysledky som cakala tri tyzdne, ale vsetko je v uplnom poriadku. nemusis sa bat bude vsetko OK. ten skrining dost skresluje

bacilicek
7. nov 2012

aj my sem v roku2009 potrapili zlymi vysledkami a mame doma krasnu skoro 3 rocnu princeznicku ktora je uplne v poriadku

mirkaztt
22. nov 2012

Ahojte, po dlhsej dobe som tu opat. Uz mame vysledky z AMC a vsetko je v poriadku. Zaciatkom aprila sa nam narodi dievcatko 🙂. Vsetkym Vam velmi pekne dakujem za podporu, pomoze to, ked sa mozete porozpravat s niekym, kto si tym presiel.

ynguska
29. nov 2012

tak aj mna dnes lekar vystrasil a odporucil AMC. mam pozitivny skrining. Downov syndrom 1:120. som v 21.TT, rozhodla som sa este pred AMC podstupit dokladny 4D. co si o tom myslite? dakujem

zuzu3101
3. dec 2012

Ahojte baby
Som tu nová,a chcem sa s vami podeliť o môj momentálny stres.Som 17t.t. a je to moje druhé tehotenstvo.Minulý týždeň som bola na poradni,kde som už sama v karte videla,že mi vyšiel pozitívni skríning na Downov syndrom.V ten istý deň mi brali druhé genetické odbery a tie sú tiež zlé DS 1:13.Som z toho úplne na nervy,a neviem čo mám čakať.Budúci týždeň v pondelok,alebo utorok idem na amnicentézu do TN do nemocnice.Doktorka na genetike mi povedala,že tým že patrím do vyššej rizikovej skupiny,mám nárok na zrýchlené výsledky z amnio, a preplarí mi ich poisťovňa.V rodine nemáme nikoho s týmto postihnutím,ani so žiadnym iným,tak tomu nechápem..Neviem čo robiť.. Vopred vám dakujem

angi07
4. dec 2012

Ahoj. Ja som bola ani neviem v ktorom týždni, keď mi robili 2 skríning. nevedel to ani lekár presne ale podľa veľkosti atď som bola v 16 tt. Vyšiel mi pozitívny skríning na Down 1:150. Ihneď mi vybavili genetiku, no tam som mala len pohovor. Hneď o 2 dni som išla na UZV na Kramáre. Tam ma lekár posunul naspäť až o 3 týždne. na UZV bolo všetko v poriadku , zatiaľ vylúčili Down . 🙂 Išla som ešte raz na odber krvi ako 2 skríning a dnes som dostala výsledky. Všetky NEGATÍVNE 😀 JUCHÚÚÚ 🙂 takže stačí, ak nebola presná ovulácia, zlý výpočet termínu atď. Držím všetkým palce!

zuzu3101
4. dec 2012

@angi07 Ja som bola tiež najskôr na tom pohovore,a v podstate mi všetko sedelo s tehotenskou knižkou.Ja som ale asi od 5t.t. mala hnedé výtoky,nakolko som mala hematom,čo mohlo spôsobiť aj to že sú ževraj tie výsledky pozitívne.Snáď to už nejako vydržím,pretože pôjdem na tú amniocentézu a uvidíme ako to celé dopadne,no verím,že bude všetko v poriadku..S tebou sa ale moc teším,že je všetko tak ako má byť..

mirkaztt
5. dec 2012

@ynguska ahoj, ja som tiez bola na 4D ultrazvuku este pred AMC. Podla ultrazvuku bolo vsetko v poriadku, ale aj tak mi lekar odporucil, aby som isla na tu AMC. Zvazovala som to, ale nakoniec som bola a vsetko dopadlo dobre. Drzim palce, aby bolo vsetko v poriadku.

mirkaztt
5. dec 2012

@zuzu3101 ahoj, ja som mala tiez pozitivny skrining na downov syndrom a moj gynekolog ma odporucil na vysetrenie AMC na Kramare. Neviem ako je to u zien, ktore patria do rizikovej skupiny co sa tyka rychlosti vysledkov, mne prisli vysledky za 3 tyzdne od vykonania AMC. Na "genetickom pohovore" ma informovali, ze vysledky sa daju zaslat aj urychlene, myslim, ze do 3 dni, ale to poistovna nepreplaca a musela by som si to uhradit sama. Nevedela som si predstavit, ze budem cakat 3 tyzdne na vysledky, ale lekarka na genetike ma od toho odhovorila. A tie 3 tyzdne usli ani neviem ako. Hlavne sa nestresuj.

zuzu3101
5. dec 2012

@mirkaztt Ahoj.mne práveže na genetike povedali že mám nárok na to že mi tie zrýchlené výsledky preplatí poisťovňa,no aj keby nie,určite si zaplatím sama.3 týždne je ako celá večnosť..Snažím sa myslieť pozitívne,a veriť že všetko je v poriadku...

angi07
6. dec 2012

@zuzu3101 Ďakujem a držím Ti palce ! Ja som mala nervy len pár dní, našťastie všetko mi rýchlo vybavil lekár. Ani si to neviem predstaviť, že by som musela čakať týždne na výsledky.... Uvidíš, všetko bude OK. prečo by nebolo ? 🙂

zuzu3101
6. dec 2012

@angi07 Aj ja ďakujem.A tiež si hovorím,že nieje dôvod na to aby nebolo všetko o.k. 🙂 Takto za týždeň budem vedieť na čom som...

mamina0907
6. dec 2012

tak ako pisali koceny,vobec sa netreba stresovat,aj ked viem,ze je totazke,pretoze som to zazila.tie testy su nespolahlive,pretoze ak nesedi presne vypocitany tyzden tehotenstva,vysledky su skreslene.ja som icjh mala zle aj pri dcerke,zopakovali mi ich o tyzden a vsetko ok.potom som dvakrat potratila a teraz som uz v 9.mes.a tiez som ich mala zle.kedze uz mam 35,tak hned ma odoslali na genetiku-pohovor a navrhli amniocentezu.mnoho bab je proti,ale ja vzhladom na predosle epizody by som na nej trvala,aj ked by nebola potrebna.tam bude vysledok 100 %.drzim palce.urcite to bude OK.

mirkaztt
7. dec 2012

@zuzu3101 neboj, vsetko bude v poriadku

zuzu3101
11. dec 2012

Ahojte tak AMC máme úspešne za sebou,včera ma večer aj po zákroku pustili domov,kde teraz odpočívam🙂 všetko prebehlo v poriadku,tak už len počkať do štvrtku na výsledky a snád je to zlé za nami,a budeme sa tešiť zo zdravého bábätka...Ďakujem vám všetkým za podporu 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre