Pozitívny skríning. Čo sa bude diať na genetike?

nela.k
5. sep 2009

Ahojte dievčatá,

celú noc som od strachu nespala, včera som dostala výsledky zo skríningu na rázštep nervovej trubice a downov. Vyšiel mi pozitívny na rázštep nervovej trubice. V teste je napísané riziko NTD - 1 v 14. Preboha baby, čo to znamená? V utorok mám ísť na genetiku. Teraz som v 18. tt a mám hrozný strach o malinké. Prosím poraďte mi a čo sa vlastne na tej genetike bude diať?

Ďakujem veľmi pekne za rady.

sisusiak
24. mar 2011

Janička,ďakujem za povzbudivé slová.
Tak veľmi sa už chcem usmievať a tešiť sa z tehotenstva ako ostatné mamičky.

janicka
24. mar 2011

sisusiak, aj ja som si tym presla... viem, aka hrozna je ta neistota... Ale amnio je potom na nezaplatenie, ked ti daju vediet ze vsetko je ok. Ja si myslim, ze to tak bude aj v tvojom pripade. Dufam, ze das urcite vediet!!!!

sisusiak
25. mar 2011

Jasne, že dám vedieť,väčšinou tu všetky dievčatá píšu len dobré správy,ja napíšem či to dopadne dobre, alebo zle.
Zajtra idem na morfologicky ultrazvuk do KE,uvidím čo mi povedia.Moja lekárka mi robila včera ultrazvuk a nezdá sa jej ta hlavička,nemá taký tvar ako by mala mať.
Ani v najhoršom sne by som si nepomyslela, že tehotenstvo najkrajšie obdobie ženy môže byť aj takéto.

nikoleta2210
25. mar 2011

drzim ti prsteky,nech vsetko dobre dopadne ! tiez mi vysiel blby screening , riziko na Downa som mala 1:86 ,,, bola som na odbere choriovych klkov a vysledky dopadli na jednicku, vsetko v poriadku a cakame dievcatko 😀 drzim prsty, aby aj u teba malo to vysetrenie a ten stres okolo toho taky stastny koniec,ako u mna 😉

maggie2
25. mar 2011

@sisusiak držím palčeky, triple testy sú veľmi nespoľahlivé, nežiadala si kombinovaný test? Robia to na SK?

sisusiak
28. mar 2011

Ahojte dievčatá,v sobotu som bola na morfologický ultrazvuk v KE a Edwardsov syndrom je potvrdený.
Na ďalší pondelok idem na potrat.Cítim sa hrozne, nedá sa to ani opísať,ale neplačem a idem ďalej.Nezlomí ma ani to.

janicka
28. mar 2011

sisusiak ahoj ☹
Je mi to veeelmi velmi luto... Viem, ze to na teba este len dolahne, ale tvoj pristup je uzasny. Dufam, ze ti tento postoj k zivotu dlho vydrzi, pretoze budes velmi potrebovat silu. Moja, keby nieco, kludne napis. Cmuk 😢

alecka
28. mar 2011

@sisusiak edwardsa mas potvrdeneho aj z amnio? ja sucitim s tebou, musi to byt hrozny pocit a najlepsie to pochopia len tie co si takymto peklom presli ☹ . ale je to ovela lepsie riesenie ako porodit takto postihnute dietatko a potom sa bezmocne pozerat utrpeniu a cakat kedy sa toto utrpenie skonci ☹. v takejto situacii sa asi nedaju najst pozbudive slova. ja ti drzim palce, aby si to vsetko zvladla, aby si mala dost psychickej sily vyrovnat sa s tym.

sisusiak
28. mar 2011

Na amnio idem v stredu, edwarsda mam potvrdeného z ultrazvuku,(držanie prštekov, uška, brada,bruško, hlavička, nosová kosť malička,cysty v plexu,komora mozgu,srdiečko, črievka...) všetko toto už bolo vidno na ultrazvuku.
Na amnio idem preto, aby som to mala na papiery na 100% , priplatím si a vysledky budem mať v piatok a tak následne v pondelok potrat.
Alecka ako vraviš niesu povzbudivé slová,najprv som veľmi plakala,ale už neplačem, nezlomi ma to,idem ďalej,mám ešte dcérku uplne zdravú ma už 8 rokov a tá mi robí neskutočnú radosť.Budem mať ešte babatko,viem to a bude úplne zdravé.

alecka
28. mar 2011

@sisusiak inak toto je sila ze si musis priplatit rychlu diagnostiku 😒 . to nemoze preplatit poistovna?!? drzim palce prajem ti aby si mala este zdrave babatko, teraz mysli na dcerku - slniecko, ktora ta potrebuje. drz sa.

tututu
1. jún 2012

ahoj maminky čakateľky, idem sa s vami podeliť o moje tretie tehu, pri ktorom mi vyšli zlé AFP testy na NTD- 1:2, čo znamenalo, že moje dieťa bude mať rázštep chrbtice, nedali sme sa na amnio, ale len zo sona sme vychádzali, nič nebolo vidno od 17 tt. som chodila pravidelne každé 3 týždne na sono na kontrolu, odtiaľ na genetiku a tak stále ako blázon dokola...
Až po 22 tt, nám zistili, že placenta je uložená nízko a vraj preto vyšli tie testy tak ako vyšli- placenta sa síce hore nikdy nevytiahla- bola som hosp. od 31 tt- s nohami hore, ale ukončili tehotenstvo sekciou, nechceli už riskovať a tak v 36+5 sa nám narodil náš vytúžený synček Lukáško- a prosím- ZDRAVÝ----------
Takže mamičky nebuďte hneď smutné,NTD sa dá vidieť na ultrazvuku, treba veriť že je bábo OK a tešiť sa
Takže toť náš príbeh so šťastným koncom.....

martinkaastefanek
13. júl 2012

ahojte baby, tak k tomu stresu sa pridavam aj ja, o co horsie je ale ze ze mne tiez vysli zle vysledky/ volala mi sestricka vcera/, vravela ze bude volat az poobede a volala skoro rano ked maly este spal a mala som vypnute zvuky, uz som sa jej nevedela dovolat nakolko maju este buduci tyzden dovolenku.. jedine co viem, je, ze nieco nie je v poriadku, lebo vravela ze ak bude nebude volat.. takze budem sa stresovat este tyzden a potom kedy mi chcu znova zavolat?chcela som sa opytat na tu genetiku a amnio ma asi posle lekar ale co ten morfologicky utz? musim sa sama objednat? byvam v SE kde najblizsie najdem dobreho odbornika?

gabusa1975
27. júl 2012

@martinkaastefanek ahoj,ja som bola na morfologickom utz na Záporožskej v Petržalke,nájdi si na webe Femme s.r.o a môžeš sa objednať,stojí to 30 eur,robí to dr.Slezák,najlepšie medzi 20-22tt.Dr.je super odborník a aj veľmi pohodový človek.Držím palce nech je všetko v pohode. Inak ja som na amnio nebola,aj keď mám 37 rokov a bola mi z hľadiska veku odporúčaná,spoľahla som sa na morfo, ato dopadlo ok. 😉

martinkaastefanek
27. júl 2012

@gabusa1975 ahoj tak na genetike som bola minuly piatok tam mi povedali ze by malo byt z tohto hladiska vsetko ok,a na morfologickom utz som bola dnes uz u svojho lekara uz ma po dovolenke a vravel ze z utz je vsetko v poriadku, ale nemoze mi na 100% potvrdit ze je vsetko ok, ze z utz sa to uplne presne neda zistit.mala som zvysene riziko na downov syndrom 1:230. nakoniec sme sa s manzelom rozhodli ze amnio nepojdem, tak pevne verim a dufam ze bude vsetko v poriadku.este mi aj doktor povedal ze podla statistik je 95% amnio negativnych..je to take dost stresujuce pre mamicky ale musim mysliet pozitivne, ze sa nam to nase /dievcatko 🙂 - dnes nam to prezradil/ narodi zdravucke.

nativanativa
27. júl 2012

ahojte , ja sa chcem tiez podelit o skusenost , v 12 tt som mala testy negativne a na to hned v 16 tt pozitivne na downa 1:100 a razstep trubice 1 : 5400 prosim pekne , bola som na genetike , kde mi odporucili amnio , ktoru som odmietla a na morfologii v 20 tt bol chlapcek uplne v poriadku , nevieme sa uz dockat , treba to zahodit za hlavu , zbytocne to iba stresuje zeny , ja som bola mega vystresovana a moj partner taktiez
moj vnutorny pocit mi hovoril,ze je vsetko ok 🙂

magali
27. júl 2012

@martinkaastefanek ahoj ja som mala presne to iste ako ty, downa tesne nad hranicou, z genetiky ma poslali na sono, lebo amnio som odmietla, sono bolo uplen OK ale tiez mi povedali ze to je len polovica uspechu, ze riziko je tam vzdy a ze ak chcem spravia mi amnio, ale ja som nechcela, stacilo mi sono, tiez nam vtedy Dr povedal co to bude :D maly ma uz 20mesiacov, je uplne zdravy a od downa ma straaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasne daleko.. tie krvne testy moze ovplyvnit hocijaka malickost, ja som napr mala virozu ked mi brali krv na AFP testy, lenze zobrat ju museli, takze som nemala na vyber a tie stresy ktore som kvoli tomu zazila boli strasne.. kazde rano kym sme sli na genetiku som sa zobudila a zacala som plakat, priatel ma musel utesovat, potom som si nadavala ze som tym mohla malemu ublizit, cakanie na radu v cakarni a potom vysledky.. kazda ktora to nemusi podstupit moze byt stastna.. lutujem mamicky ktore musia ist na vysetrenia povinne kvoli veku

magali
27. júl 2012

@nativanativa presne tak, aj mne srdiecko hovorilo ze maly je zdravy a tak to aj bolo

nativanativa
27. júl 2012

@magali ja som sa tak strasne zlakla , ze som sa dokimu v ordinacii rozplakala , ten mal zo mna strasne halooo 😖
a teraz ?? moj maly bojovnik mi tu ritku puci 😵 😵 😵

nativanativa
27. júl 2012

@martinkaastefanek
@magali tam staci aj to , ked ti zle vypocitaju termin , proste uplne ta to skoli , ale treba verit 😉

nikki28
27. júl 2012

@martinkaastefanek ja som mala riziko najprv 1:140 a potom 1:90 na DS a maly ma uz 7 mesiacov a 10 dni a je zdravy, takze tie tripple testy by som zakazala, lebo to len zbytocne buduce mamicky stresuje.... u mna to boli 2 tyzdne stresov, tiez ma mm musel utesovat, na utz bolo vsetko ok a amnio som odmietla... takze sa treba vykaslat na nejake testy a tesit sa na babatko. Drzim palce 😉

gabusa1975
30. júl 2012

@martinkaastefanek neboj,všetko bude v poriadku,malá bude ako kvietok🙂pekný deň 😉

csina
7. sep 2012

ahojte dievčatá..aj mne vyšlipozit..dnes som sa to dozvedela, ani nebudem popisovať, akým štýlom mi to bolo podané.. 😠 😠 😠 mám ísť na amnio, to však mám v pláne odmietnuť a ísť na morfo..tiež neverím, že by nebolo bábo ok.....

anika11
7. sep 2012

@nela.k ja som tiez musela ist pri prvom tehu na genetiku kvoli vysledkom,len sa tam povypytovali na ochorenia v mojej rodine a muzovej rodine,zobrali krv a to bolo vsetko.oni tam robia tie testy nejak podrobnejsie a u nich nam to uz vyslo ok,najhorsie je,ze dost dlho trva,kym su vysledky a tie stresy a neistota su hrozne

jennifer0013
20. sep 2012

Ahojte, Včera ráno mi volala sestrička z gyn. že okamžite nech idem do nemocnice pre skríningove testy že sú vraj hranične hneď som utekala do železničnej nemocnice sa objednať na špec. UTZ kde si pýtaju 45 euro a som v 16 tt. na papieri som mala na DS 1:320 som sa tak vystresovala zľakla, vraj nech zavolám svojej obvodnej gyn. či mám isť na odber plodovej vody. Tak mi kázala nech sa ráno dostavím na nový odber krvy na testy ale na žiadny odber plodovej vody ma neposlala. Mám 20 rokov ale taká vystresovaná som ešte asi nikdy ani nebola a tam v tej železničnej menocnici v Košiciach vraj sa neda urobiť prednostný UTZ. tak som bola dnes u mojej lekárky odporučila mi vraj dobrého lekára v Myslave tomu som hned po odchode z ambulancie zatelefonovala či sa môžem čím najskôr objednať na špec. UTZ nebol žiadny problém okamžite ma objednal ešte dnes a poplatok je tam 40 euro a zdarma 3D/ 4D ultrazvuk, tak teda dúfam ze všetko bude v poriadku. Strašne sa bojím. Baby držte mi prsty.

noemi22222
25. sep 2012

ahojte,aj ja som dnes bola u doktorky a povedala mi že sa mam objednať na vyšetrenie,lebo mi screening test vyšiel pozitivný,ale vobec neviem čo a ako☹((ake je riyiko.....ale ja som bola 13týždni na špecialnom vyšetrní v ZA Prenatal ktorý je zemeraný na tento Downov syndrom a na raštep a povedal že všetko je ok,hadam bz to tam videl,či sa to da zistiť na 100 percent len z plodovej vody?

stankot
28. sep 2012

Ahoj jennifer0013 ja som mala tiez hranicne hodnoty 1:320 (hranica je 1:250) mam strach aj ked vela testov je zavadzajucich.v utorok idem na geneticku konzultaciu neviem sa rozhodnut ci odber plodovej vody alebo nie.vysledok je v sice v norme ale...na morfologicky som objednana az 17.10.musime verit ze vsetko bude ok...

stankot
1. okt 2012

Ahoj jennifer0013 tak ako ti dopadol utz?

megy222
2. okt 2012

ahojte baby...aj ja som tiez jedna s tych ktorym vysli zle vysledky.dawnov syndrom 1:17..zajtra idem na odber plodovej vody a velmi sa bojim.a oto je to horsie ze z muzom sa nam nedarilo otehotniet tak sme isli na umele oplodnenie.teraz som v 16t a to malinke je velmi vytuzene.neviem si ani predstavit ze by malo byt chore.doma sa ideme z toho zblaznit. 😢

orchidea31
2. okt 2012

@megy222 zlatinko moje zlaté...stále na Vás myslím a držím silno palčeky... 😉

stankot
2. okt 2012

Megy222 kedy ti robili tie testy ze uz mas aj vysledky?lebo sa robia v 16.tt a pises ze teraz si v 16.tt.ja som sa zatial rozhodla ze nejdem na odber az po morfologickom ultrazvuku uvidim.med bude ok nepojdem.dnes som bola na genetickej konzultacii...potom daj vediet ako si dopadla a hlavne musime mysliet pozitivne lebo stres miminkam neprospieva aj ked je to na nervy...aj ja som tyzden preplakala...drzim palce.a kam ides na odber?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre