Prečo počas tehotenstva trpím nespavosťou?

aussiegirl
26. jún 2009

ahoj maminy, zakladam novu temu, kedze sa mi nepodarilo najst nic ohl. chronickej nespavosti tehuliek. cakame druhe babo, sme este velmi na zaciatku, som 6tt. aj pri syncekovi som trpela (doslova trpela) nespavostou, ktora vsak nastupila az v druhom trimestri a teraz je to tu zase. je to des, pretoze som fakt unavena, ale neviem poriadne zaspat. ak sa mi aj podari, tak len na velmi kratko, hodina dve a potom som len v takom "levitujucom" polokomatickom stave. dnes som poriadne zaspala o pol stvrtej rano a spala som do pol siedmej. rano vstavam spolu so syncekom, medzi 6,30-7,30, cez den nespim ani pocas synovho poobednajsieho spanku. nechapem z coho to moze byt, mam uuuplne pohodovu matersku, skveleho muza, synator je sibal ale velmi zlate dieta. bez spanku je vsak velmi tazke zvladat vsetky povinnosti. ak mate nejaky recet, please, poradte...

alexandrah
18. sep 2009

baby, vy mate doma aj detsku vahu?? ja teda nie, ani som neplanovala kupit... desszi - maly je krasnucky, podla mna je po ocovi 😎 , ale to sa este vselijak pomeni 😀

desszi
18. sep 2009

dakujem alex aj v mene Dadka 🙂 ja tiez tvrdim ze je po ocinovi, ale vies ako to je, z ktorej strany pride rodina, na tu stranu sa maly podoba 🙂 no tak ta tvoja sesterka je na tom velmi zle, ked takto stale s tym malym musi byt v naruci. u nas je inak prisnejsi ocino, ten ho polozi do postielky a necha nech sa aj vyplace, u mna ked zacne jeho srdcervuci plac, tak uz vstavam, ale ocino ma tlaci naspat aby som este chvilu vydrzala 🙂
my nemame detsku vahu, ani sme neplanovali, vazime sa na osobnej vahe - najprv ja sama a potom s drobcom a mame cca hmotnost, ja to nepotrebujem na gramy presne.

capy
18. sep 2009

ahojte vcera som vam vecer pisala ale akosi to tu nieje. tak idem este raz.

alex tominova nozicka v poho, beha ako keby ju nemal ani zlomenu. vo stvrtok ideme na kontrolu tak uvidime 😉 k pediatricke chodim k mudr. vrabcovej. sem k nam do petrzalky. je super. pozorna, mila, vsetko vysvetli a vsetko radsej preveri ak si neni niecim ista a aj deti ju maju radi.

ivka mne tomino zaspaval len na ciciku, inak nevedel a ked som ho odstavila, to mal skoro dva roky tak odvtedy vypije kakavko, odnesie flasku do kuchyne, da nam pusinku na dobru noc a ide sam do izby lahne si a spinka. potom ho uz len idem skontrolovat ci je zakryty a zhasnut nocne svetielko. a tomino zaspava tak ze sa napapa otoci ja som pri nom a ochvilku hajka. dokonca ho moze uspavat aj mangel. tak uvidime ako to bude ked prestanem kojit. dufam ze tak ako vikino 😉

ivkaivka
19. sep 2009

Desszi, lekar povedal: 2 pampersky a 2 plienky- vraj to je balenie nasiroko. Alex, do gati to vojde- tie plienky uchytim takymi gumennymi, ako niekedy sme mali a malej dupacky nedavam, len jej nozky prekryjem platenou plienkou a dam do zavinovacky. Dupacky davam, len ked ideme k lekarovi, doma necham, len ich ma volne. Porod bolel, hlavne tie posledne kontrakcie, no ked sa mala narodi, na vsetku tu bolest zabudnes. Ak budes mat pri sebe manzela, tak si nedovolia to odflaknut. My sme lekarovi dali peniaze az po porode. Proste sme cakali, ako sa budu spravat a potom sa uvidi. Dali sme aj porodnej asistentke a sestricke-tie si zasluzia najviac.
S tym nosenim na rukach, babatka sú vybite, proste v postielke place, no ked vezmes na ruky zazracne sa ukludni, ked polozis opat place.... proste maju to v sebe. A ked uz teraz to nepotlacis, potom to nezastavis. Samozrejme, treba aj pomojkat, pred jedenim, po jedeni, no uz ked ziva dam do postielky, pohladim, zaspievam, dam pusu a musi spinkat. Proste maminka sa utrapi, ak babo bude stale nosit na rukach-a cely den sa takto fungovat neda.
Alex, po porode uz nebudes spat vobec, ibaze si mala doma sipoveho princa 😀 Vahu nemam, ani nechcem, pretoze by som sa stale stresovala, ci mala pribera alebo nie. Proste ju prevazia v poradni a hotovo. Poznam mamicky, ktore pred kazdym jedenim aj po jedeni vazili a saleli, ked babo nepribralo. Priroda si to vie zariadit. Babo spapa tolko, kolko potrebuje. Moja uz 2.den papa velmi malo, no je spokojna.
Desszi, ja si myslim, ze maly je cely Ty.
Capy, mate to super s uspavanim, dufam, ze aj mne sa to takto ukazkovo podari. Nech vam to vydrzi.
Ako inac sa mate? My mame dnes krstiny, vsetci behaju, plasia sa, no mne sa nic nechce, privstala som si, porobila co treba a teraz sa posmievam, ako tu pobehuju, pripravuju... 😀 a zlostia sa, ze sedim na nete 😀

alexandrah
19. sep 2009

ivka - vela stastia na krstinach!!! mas pravdu, aj ja si myslim, ze maleho odvazia u lekarky!! + aj s tym spanim, sak nemozem prist o nervy, ozaj, este som chcela vediet, ako ju budes ucit na rezim + aky? od toho 3. mesiaca? ja som mala vcera vyslovene terapiu, bola som u kamosky, co ma 2 rocneho a 3 mesacneho synceka, no nadherni su - take pokladiky!!! uz aj ja som chcela riska pri sebe, nech sa o neho mozem starat, pozerat na neho, aj som od nej nakupila veci - ze body za 1 euro a tak, tak uz mam konecne kopec, ona ma velkeho syna, narodil sa ako 57 cm, tak 56 ziadne nevynosila, takze su aj nove!!! take pekne, tak sa vytesujem!!! teraz ideme kukat postielku a prebalovak. luxovala som cely byt, aj s kefou dlazku, moc nevladzem chodit, ale tak chcem co najviac veci pre riska kupit!!! vyslovene terapia - uz som sa ani nebala porodu, ani nenadavala na tehotenstvo, uz nech to len rychlo odsypa, a nech je tu!!! uz predbieham, a tesim sa aj na druhe a tretie dieta 😀 😎 veru, s tym spanim musim poriesit, fakt zle spim posledne 2 tyzdne, ale idem v utorok k neurologicke, tak sa s nou o tom porozpravam. inak, aj ja som ako mala jedla velmi malo, nasi sa bali, lebo prvorodena, ale som ok 😀 takze tiez si myslim, ze to babo zase od hladu nezomrie. ivka - cize ty si davala na koliku to sab simplex 5 kvapiek? (ci ako sa to vola?). malej uz je lepsie??
capy - som hrozne rada, ze tomasko je uz v poriadku!!!!!!! kade chodite???
desszi - ja prave zbieram take info, ci vyplakat, alebo nie, a asi mate pravdu, lebo aj ta kamoska necha obcas trochu vyplakat toho maleho, lebo sak domacnost + starsi syncek, tak to beru v pohode, a maly je uplne ok!!! to ze trochu mrnci je normalne!! a potom aj zaspinka. proste nepanikari hned, inak je to asi o hubu!! 😝

desszi
20. sep 2009

alex neprehanaj s upratovanim!!! 🙂 ty si ako ja, viac som sa z veciciek tesila, ako nas Dado, ktory si to samozrejme este neuziva - co mamina oblecie, to ma 🙂
my sme davali zo zaciatku sab simplex, ale teraz sme presli na babycalm, ten sa moze od ukonceneho prveho mesiaca a co je pre mna dolezite, ze je prirodny - obsahuje matovy, anizovy a fenyklovy olej v malej koncentracii a zda sa ze nasmu Dadkovi pomaha viac ako sab simplex - podavame ho dva dni a odklopem, nebol problem s bruskom, kdezto pred tym, sme vecer mavali koliky. A teraz si tak veselo poprdkava - len oci vyoci a uz naklada 😀

alexandrah
20. sep 2009

to mas pravdu, ja som este na zaciatku vravela, ze nebudem kupovat tolko ani drahe veci, sak babatku je to jedno, a ja sa predvadzat pred druhymi nemusim, ale ked vidim take pekne, a predstavim si v tom riska ... to asi kazda mama ... dneska som uplne mrtva, vcera sme behali po obchodoch zase, hladali postielku, prebalovak, asi aj tak kupime cez internet, ale behali sme cca hodin, vsetko ma strasne bolelo, aj v noci, brucho, chrbat, nohy... muz dostal migrenu, lebo sme sa ani najest nestihli (mysleli sme, ze to skorej vybavime). tak dneska oddychujem, aj ked som spala, ale aj tak som uplne hotova. a to som este nenavarila, jeme zatial take ze vianocku, babovku, muz nakrajal cibulu, a vyklepe mi maso, chcem urobit roztenku, len fakt nevladzem uz ... ale ked mi pomoze, ok, inak by proste bola az zajtra. ja ked sa s nakupovanim rozbehnem, neviem, kedy prestat, ale kupili sme vo vypredaji krasne spacie vaky, za super cenu, este sme nemali ani jeden, tak to sa aspon oplatilo 😎

ivkaivka
20. sep 2009

caffte, takze krstiny dopadli o.k., mala v kostole vobec neplakala a ani v restike, teda az ked sme odchadzali urobila poriadny randal, ktory doma pokracoval. Od 19.00-23.00 sa nevedela zastavit. Proste vkuse revala, mysleli sme, ze zrusime nervy. Alex, co sa tyka rezimu, to mi poradila kamaratka: tyka sa spania, kupania, prechadzok, hrania... proste postupne zavadzat presne stanoveny cas na tieto veci. Samozrejme postupne, urcite sa to neda od zaciatku. Z tych veciciek sa tesim s Tebou-inac mas dobru pracku? Ja som vcera Oliviu prezliekala v priebehu jednej hodiny 7x, len co som jej natiahla body, hned sa povracala, proste nemala som sancu natiahnut podbradnik. Dnes som musela pracku zapinat 3x, potom vesat, teraz som dozehlila a uz skoro neviem ako sa volam. Malej davam sab simplex-ale uz 15kv., a mam pocit, ze to pomaha, proste prdikuje jedna radost a dnes sa tak pokakala, ze mala spinavy chrbat a dokonca aj lytka-takze sup rovno do sprchy. Neboj malickeho budes mat coskoro pri sebe. Ja som vcera uz plakala, ze by som chcela mat Oliviu aspon na 2 dni v brusku, aby som si aspon trochu pospala.
Desszi, babycalm je na predpis? Asi by som ho skusila. To je super, ze Dadkovi je lepsie, tie koliky su brutal. My ked sme ich mali, tak som myslela, ze sa zblaznim, modlila som sa, aby som ja radsej mala tie bolesti. Je hrozne pozerat na to male bezbranne babatko, ako trpi a ja mu neviem pomoct. Myslim, ze babatka by nemali byt vobec chore, ani mat bolesti.
Alex, super, ze zhanas prebalovak, ja ho nemam prebalujem a kupem na posteli a chrbtica tak trpi, ze sa niekedy nemozem nadychnut. Ale uz tiez uvazujem, ze kupim. Co sa tyka tych veci, nekupuj vela, maly rychlo vyrastie. Ja mam toho mnoho a striedam len par veci. Ostatne mi stoja v skrini. A doma sa fakt oplati len stare, vsetko raz-dva pogrcka, okaka... a potom to prepierat rucne... a aj tak to niekedy ostane flakate, pretoze davam na rucne pranie na 40stupnov. No som sa rozpisala, mala je celkom kludna, no dufam, ze nezahovorim. Uvidime co bude v noci. Idem pozerat superstar-dnes 1x.

capy
20. sep 2009

ivka mne sa zda dost divne ze dve pampersy a dve latkove. nieje to neako vela? my sme mali len jednu a jednu a aj to len na styri hodinky denne. ved nikde v inych statoch sa na siroko nebali, tak to nechapem. a dakujem za uspavanie 😉 😉 a super ze krstiny dopadli tak ako mali a mala posluchala 🙂

alex ved vies ze my mame tulave nohy 😀 😀 😀 v piatok a sobotu doobeda sme boli u nasich. tatino mal narodky. vecer sme mali na navsteve susedovcov a dnes sme behali cely den po vonku. boli sme pri dunaji, v sade JK pri dome na ihrisku a tak 😉 a super si nakupila pre riska. inak ak by si chcela tak by si sa mohla niekedy zastavit aj u nas. mam vela veci po detoch. tak ak by si chcela

desszi
21. sep 2009

ivka babycalm je bez predpisu, len ja som mala problem kupit ho v leviciach, lebo ho v lekarnach (s vynimkou jednej, kde som ho nakoniec dostala) nemali vraj kvoli cene - ze mamicky ho nekupovali lebo je drahy - tak porovnaj - babycalm stoji 4 eura a sabsimplex bez predpisu 3.30 eur. ja v tom nevidim velky rozdiel.

mimo1001
21. sep 2009

Ahojte,
ja som este len matka cakatelka (aj ked jedneho 14-rocneho mam doma🙂). Chcela som vam ponuknut knihu: Kazde dieta sa vie naucit spat. Su tam zaujimave rady, mozno to niektorej z Vas pomoze 😅 😅 Skoda ze tam nie je napisane ako ja mam v noci zaspat ☹ , dnes som bola 4 hodky hore, hruza. Dufam, ze po porode to prejde a moj druhy syn bude ako ten prvy. 2x za noc hore, ale trvalo nam to do 2 1/2 roka. 🙂 Preto ho chcem naucit od 6mesiacov spat celu noc, ale ak bude po mne tak asi tazko 😵

alexandrah
21. sep 2009

capy - kde byvas?? viem ze v blave, ale kde?? inak, je super, ze takto chodite vela, to aj ja potom chcem, deti sa musia vylietat, potom doma su kludnejsie, to poznam aj podla seba, ked som bola mala. ja uz mam dost veci 56 cm, ale potom budem potrebovat aj 62, 68 a tak. od kamosky kupujem ale hodne lacno, ze body za 1 euro, tak to sa ti asi neoplati ... ale ked budem cosi potrebovat, dam vediet, prip. napis, co mas, dam na IP moju mailovu adresu??
ivka - aj moja sesternica davala babycalm - to je tusim homeopatikum? a tusim bez predpisu. aj ja som kukala vcera superstar, strasne sa pri tom s muzom nasmejeme!!! to je nas taky oblubeny program, taky predel, super oddych, pred tyzdnom a robotou zase. to je super, potom aj ja skusim ten rezim ... a pracku mam fakto dobru, novu - mame novy byt, tak sme vsetky spotrebuce kupovali, tutomame "nechctiac" fakt kvalitnu, lebo sme chceli 2v1 aj so susickou, a ked nam robili kupelnu, na pracku mali nechat 65 cm, a nechali 59,5 cm, blbci!! tak sme nemohli kupit ziadnu ze plnenie spredu, lebo vsetky 60 cm, tak sme zohnali jednu z francuzska, plnenie zvrchu, jedina v SR (dokoca distribucia v kosiiach - tak nam ju az z kosic viezli). ale je fakt dobra, aspon ze to!! no tak to som rada, ze mam viacej veci, ked tolko prezliekas, ja si to zatial asi este predstavujem ako hurvinek valku, ze prezleciem max. 2-3 krat denne (uz 3 je vela), ale asi z toho coskoro "vytriezviem". ja som uz vravela muzovi, ze asi upratovat nebudem, a varit jedine ze nasi dojdu s hrncom, inak to nevidim ...

vlnka
21. sep 2009

Ahoj kocky,povinne sa hlasim...nic nestiham,stale som unavena,ale zvykame si.Malaje obcas ako pokladika obcas maly certik.Ivka s tymi pogrckanymi a pokakanymi vecami...viem o com hovoris.Tiez nestiham prat a menit.To,ze si viete najst cas na tv...klobuk dole.Ja som od porodu telku nevidela.Inak som sa vas chcela opytat kojace mamicky,co jete a varite?Nejak neviem,co si mozem dovolit.Vcera som si dovolila trochu viac ako rozok s maslom a sunkou a skoncila som na zachode s hnackami.Dnes som len na sucharoch a vode.A vraj sa ma vsetko jest.Cha.
Dnes som bola s malou u neurologicky,u Dianky som doma spozorovala trasenie noh,ruk a obcas sa aj cela trasie.Vraj je to abstinencny priznak,kedze som v tehotenstve uzivala dlhodobo Magne B6.Vase babatka ten problem nemaju?Teraz ho mam zacat uzivat zas a znizovat davky,aby sa to malej upravilo.Tak alex bacha na magnezko. 😖
Kareninu si uz poslala?

alexandrah
21. sep 2009

paneboze - vlnka - teraz ne viem, co mam robit!!!! ja som sa pokusala uz teraz znizovat magnezko, ale bolo mi zle, musela som sa vratit k povodnej davke 1400 mg denne,. tak neviem, nechcem, aby mal risko problemy. zajtra idem k neurologicke - opytam sa jej!!! kareninu som este neposlala - ☹ nechce sa mi ist na postu ... poslem coskoro!!! slubujem 😎 ozaj, mne vraveli baby, ze nemam prat pracku s malo vecami, ze sa pokazi, ale co ked treba menit veci? vy periete normalne v pracke detske veci, ze? lebo asi budem prat zvpast, koli prasku - dam asi iny, setrnejsi, a tak ... vlnka - uz som si myslela, kde si, a ze asi si v jednom kole. nema koliky??

ivkaivka
21. sep 2009

capy, aj mne sa zda,ze vela plienok, no ja ju tak balim iba na noc. Cez den jej dam pampersku a take nohavicky v ktorych ma nozky sirsie. Aj vy ste mali problem s klbami? Mala ma nieco s jadierkami, no potrapime sa dufam len mesiac a potom to hadam bude o.k.
Desszi, panabeka, ved aj keby to stalo 100eur a vedela by som, ze to malej pomoze tak to kupim, proste niektore mamicky nechapem. Olivii by som dala aj posledne, len nech vidim, ze je spokojna.
Alex, super, ze mas dobru pracku, ked pride maly, pracka bude Tvoja veeeeeeeeeeelka kamoska. Co sa tyka prezliekania, mala som aj dni, ked som ju obliekla po kupani a potom az na druhy den bud po kupani, alebo pred spanim (ked som nekupala, totiz teraz uz kupem kazdy 2 den-pupcek vylieceny, mala sa uz nesupe, tak staci takto). No ta superstar bola vcera fakt super, tiez som sa nasmiala, nechapem ako tam niektori mozu ist-blbci.
Vlnka, telku sledujem az teraz, predtym som tiez nestihala. Nechapem, to fakt od rozka so sunkou si mala hnacky? Ja to jem bezne. Dam si aj hrozno, maliny, cernice-samozrejme vsetko s mierou. Moja sa netrasie, sem tam ked papa, tak akokeby dostala tak maly krcik do noziciek, no neriesila som to.
Dnes je mala cely den nepokojna od rana 07.00 pospala dokopy asi 2 hodinky. Je to des.

alexandrah
21. sep 2009

ivka - myslim, ze od toho 3 mesiaca sa to spanie zlepsi, aspon tak hovoria niektori. tak snad to uz clovek nejak zvladne ... ja si neviem predstavit nespat, ja ked uz teraz nespim, resp. malo (3-4 hod), tak cely den mi je zle, na vracanie, na odpadnutie, a predstava, ze sa takto venovat dietatu, kojit, + domacnost ... neviem, snad mi da risko tu silu!!! a muz bude pomahat, ale az vecer, ked dojde ... no nebudem predbiehat, a stresovat sa, ked este vlstne neviem ... ja som bola vraj take dieta, ze nasi len - jest a spat, ze vobec nevedeli, ako dieta place, ze vraj som v zivote neplakala (to si ani neviem predstavit - nepocitaju take pomrnkavanie). to by bol zazrak ... skoda ze to neni dedicne ... (mozno je 😎 😀 😝 ). olivka je uz trosku zdravsia?
s tym magnezkom ma na to nikto neupozornil, to ma ani nenapadlo, ze by to mohlo mat takyto vplyv... a keby som ho vysadila nejak teraz, nepomohlo by to?? no opytam sa zajtra ... idem aj do poradne, aj na sono ... dam potom vediet, ako som dopadla ...

ivkaivka
21. sep 2009

alex, olivijke je lepsie, proste som sa nasrala a vysadila jej vsetky lieky. Ma len zahlieneny nostek, tak stale odsavame. Neboj domacnost aj maleho zvladnes. Ja som vraj bola strasne zarevana, oco chcel na kociar namontovat motorcek, pretoze som bola ticho, len ked ma hojdali. Olivia je urevana, tak to je asi dedicne, takze sa mozes tesit, kedze Ty si stale spala. O tom magnezku som nepocula, zeby to malo take ucinky na babatko? Ja som ho nebrala, tvrdnutie bruska a krce v nohach som odtrpela. No radsej sa popytaj u lekara, potom daj vediet.

alexandrah
21. sep 2009

no ja to magnezko musim na tu tetaniu, keby to bolo nieco mensie, tak vydrzim aj ja ... uvidim, opytam sa ... vraj aj moj muz bol uplne ticho, lebo jeho mama po 2 tyzdnoch isla na VS na cvika a prednasky, nechala ho doma s otcom, ktory ho proste dal do postielky, a raz za cas na neho kukol, to je vsetko, tak snad ... 😀 😎 to aj ja chcem take!!!!!!! strasne sa tesim, ze olivke je lepsie, takze napokon ste bez liekov ... brala ich fakt moc, ale ked zaberu, je to ok, ale ked nie ... no clovek ani nevie, kazdy radi cosi ine ...

capy
21. sep 2009

alex byvam v petrzalke ako je dostihova draha. ak budes nieco chciet tak daj kludne vediet a mail mi kludne posli do ip.

ivka tak drzim palceky nech mate vsetko OK cim skor. my sme mali len menej vyvinute klbyky ale potom bolo uz vsetko v poriadku

inak moji chalani su uz dost velky a aj tak periem kazdy druhy den 😅 a vzdy sa ta pracka akosi naplni 😀 😀 😀

tak dnes sme mali dalsiu havariu. vikino zasa zobral tomina s riadidlami na bicykli. a zasa si to odniesla hlava ☹ ☹ ☹ chudacik taku tam bude mat modrinu a hrcu ☹

desszi
22. sep 2009

magne som brala aj ja cca od 5 mesiaca a nas daduso je v pohode bez priznakov, nastastie.
ivka vidis niektore maminy setria aj 5 centov, viem ze materska je financne narocna, ved to vsetky pozname, ale na liecik, ktory pomaha, by som nelutovala ani cent - ja zatial odklopem, uz piaty den sme bez kolik - tiez sa mi zda ze babycalm je homeopatikum.
alex neboj zvladnes to s riskom - a ked ti muzik vecer pride a pomoze, to bude uplne perfektne, aj hodinka oddychu sice len relativneho, ale velmi vela to da. u nas je to tiez tak - petko pride okolo piatej a prevezme dadusa, tak sa mojkaju, hraju, rozpravaju - teda v ramci moznosti mesacneho babatka 😀 - a ja si na chvilu precitam casopis alebo urobim cajik alebo len tak sedim. a aj tak dlho nevydrzis kvazi nic nerobit, ja si k nim vzdy sadnem, alebo idem k nim do izby a sme spolu.

desszi
22. sep 2009

alex a veru nededi sa vzorove spravanie - ja som tiez len jedla a spala a vraj ukazkove dieta - tak nas daduso po mne nie je 🙂 jemu sa treba vela venovat
s tym jedenim mam aj ja problem - zijem len na chlebe, masle, sunke, syre, jogurtoch, tvarohoch, sem tam osupane jablcko, ryza, maso a zemiaky (ktore vobec nemam rada). strasne jednotvarne, uz ma to nebavi, ja by som si uz dala aj kadejake natierky, paradajky, ovocie, kysle veci, dobru fazulovu, sosovicovu polievku, privarok, cokoladu (hoci to som uz porusila, ja som jednoducho milovnik cokolady a sladkeho a uz som nevydrzala 😒 ). ja tiez neviem uz co mam jest ☹

capy
22. sep 2009

ja som jedla vsetko okrem fazule a uhoriek a v pohode. nic im nebolo. lekarka mi povedala ze mozem jest to co v tehu ze to uz pozna a nema s tym babo problemy. 😉

alexandrah
22. sep 2009

capy - moja rec, ja si vzdy vytvorim take teorie, napr. aj toto, ked som v tehu jedla uplne vsetko - akoze aj jem, tak to babo je predsa zvyknute na vsetky tie latky, tak by mu to nemalo az tak vadit ani pri kojeni, nie? samozrejme, ze nebudem tlacit na pilu, keby daco, ale zase nejest nic (ako moja sesternica, co jej to decko furt reve) je pritiahnute za vlasy, ona uz to decko neznasa, je z neho hotova, a pritom si sama vyraba peklo na zemi ... ja neviem ... no chudatko tomino - ale deti su fakt odolne, a vela deti sa takto v mladom veku otrieska, aspon nebudu padavky 😎 😀
desszi - tak si ma uplkudnila s tym magn, ja ho ale beriem cca od 2 mesiaca ... ja takisko nemienim na riskovi setrit, dneska sa ma aj lekar pytal na odber pupocnikovej krvi, a jasne, ze si to dam.
inak - risko je v poriadku, uz je valibuk, ma 1343 g, a je uz netopierik - otoceny dole hlavickou 😀 akurat mi kleslo zelezo, tak mi dal recept, ze z toho som taka nevladna a unavena (a pritom aj tak robim co sa da, a chodim kade tade ..., ze mozem byt slaba a tak ). inak uz mi vypisal matersku, od 14.10, este jeden raz pojdem k nemu, a potom uz do porodnice!!!!!!!!!§§§ inak som si to ratala, ja mam termin 9.12 - a to je uz 41 tt, nie 40. tak aspon snad nebudem tak prenasat ... (je to sice najmenej podstatne, ale nechcem, aby som prenasala vela, lekari uz pred vianocami maju dovolenky, a aj chcem, aby bol risko skor strelec ako kozorozec, blbost, ze??).
capy - ja milujem uhorky, tie asi budem, ale som si povedala, ze nebudem strukoviny, a zeleninu na K, a citrusy, cokolada, orechy a jahody. ale mozno vyskusam, a ked sa nic nestane, tak babo asi neni alergicke, a v poho. ozaj, kedy sa vam zacalo tvorit - neviem ako sa to vola, take akoze "predmlieko" v prsiach? ja mam zatial suche prsniky, to az tesne pred porodom??

capy
22. sep 2009

alex mne sa medzivo ci ako sa to predmlieko vola tvorilo od piateho mesiaca. som spotrebovala nenormalne mnozstvo prsnych tamponov 😅

ja som papala aj citrusove plody aj jahody a maly ich tiez miluje a nema ziadny problem. a uz nehovorim o cokolade 😅 😅 😅

a risko pekne pribera tak nech sa mu aj dalej dari. mne akurat kamoska pisala ze jej v noci odtiekla voda a ze dnes asi porodi cisarskym. a to je chudatko zasa len v 33tt. aj miska porodila skor a to sme ju ukludnovali ze druhe tehu bude ine ☹ ☹ ☹ tak dufam ze matko bude taky bojovnik ako bol misko ☹

alexandrah
22. sep 2009

fiha, tak drzim palce tej kamoske; ked sa mi to medzivo netvori, neznamena to, ze nebudem mat mlieko? alebo malo, ci zase len individualne, ako vsetko?? ani sa to mozno nemusi tvorit pred porodom?? no tie cistrisy su fajn v zime, sice drahe, ale ja byvam v zime a na jesen vela chora, tak caje s citronom by boli fajn (aspon kyselku, tu si dam), a proste citrisy maju vela vitaminu C, + aj ina zelenina, tak radsej, ako byt chora, + antibiotika, a aj tak by som nemohla kojit. tak hlavne preto.
dneska ma trochu boli hlava, z krcnej chrbtice, ale zajtra idem na masaz, tak snad pomoze. 😕 som nejaka úinavena - aj vcera, to je asi tym malom zeleza.

ivkaivka
22. sep 2009

capy, no ja ani neviem co s tymi klbmi. V porodnici nam povedali, ze lavy klb nema vobec vyvinuty, vraj bude musiet nosti ortopedicky vankus. Potom nas obvodna poslala na ortopediu, nech nam predpise vankusik a ortoped povedal, ze je vsetko o.k., ze staci jedna pamperska. Nedalo mi to, tak som si vybavila este jedneho ortopeda a ten povedal, ze nie je to az take hrozne, ale ze ten klb nie je celkom dobry, tak balit nasiroko. Tak si mame vybrat co s tym klbom vlastne je. Obvodna tiez ostala v uzase a povedala, ze sirokym balenim nemozeme nic pokazit. Aj nase maminy balili nasiroko do 3.mesiaca, lebo az vtedy sa posielalo na ortopediu. Tak mesiac to vydrzime a potom uvidim. Ach to nase zdravotnictvo 😠 . Inac pozeram, ze mate veselo, tvojim malym nezbednikom by asi trebalo skafandre, aby si neublizovali 😀 ale aspon vacsi vyrastu.
Desszi,ja si paradajky, ovocie aj cokoladu dam bezne. V porodnici nam na ranajky raz dali paradajku, inokedy nutelu, dzemiky... s rozumom sa moze vsetko a odpozorujes na malom co mu vadi.
Neviete, male babatko musi mat stolicu kazdy den? Moja ju nemala ani vcera, ani dnes a uz som z toho dost na nervy. Ja sa najviac obavam zapchy a teplot. Dufam, ze nas to obide. A neviete nieco dobre na sopliky. Mala je stale zahlienena a ja stale ju tyram odsavanim. Neviem co by som jej mala dat, tazko sa jej dycha, v nosteku stale chrapti, chudinka sa aj kvoli tomu budi.
Alex, my sme krv nedavali, lekar mi vysvetlil, ze nemam zaruku, ze ta krv mi bude k dispozici o 15-20 rokov. Vraj sa uz aj stalo, ze sa stroj pokazil a krv sa znehodnotila. Iny lekar povedal, ze ak clovek ma byt chory, tak tie skodlive latky uz v sebe ma a nieje zaruka, ze choroba sa nevrati. Neviem, dufam,ze sme neurobili chybu a ze nic take ani potrebovat nebudeme. Ani mamicky, ktore boli so mnou na izbe si to nedavali. Vraj vo svete sa to robi zadara, len u nas sa na tom zaraba 😠
Inac vies, ze aj ja som milovala uhorky, no vobec na ne nemam chut, praveze sa mi hnusia, neviem co to tie hormony so mnou porobili, no hadam do bud.leta sa to napravi. No maly je fakt valibuk, nech sa drzi a pekne pribera. Mne sa mledzivo tvorilo neskor a dost malo, sem-tam som nasla flak na nocnej koseli a teraz mam mlieka kopec, len musim odsavat, pretoze mala uz uplne odmieta prsnik. Dnes som uz 3xodsavala po 90 ml a este aspon 3x sa chystam. Nech ho ma co najviac. Alex, beries nejake tehu vitaminy? Ja som mala dost vsetkeho a brala som Calibrum.

desszi
22. sep 2009

my sme tiez nedavali pupocnikovu krv, po prestudovani vselijakych stranok a nazorov sme sa tak rozhodli - presne to, ze nikto ti neda zaruku ze to ktore centrum tu bude o x rokov, nie je odskusane kolko rokov su "funkcne" kmenove bunky v pupocnikovej krvi a konkretne viem, ze jednej mamicke odobrali malo, takze bola vhodna na pripadnu liecbu len po dobu troch rokov. vidim to zatial ako dobry biznis. ja osobne som chcela darovat do narodnej banky, aby ta krvicka bola pristupna pre vsetkych, ktori by ju potrebovali, ale na oddeleni mi povedali ze do narodnej banky neodoberaju, pretoze tam treba splnit prilis vela kriterii.

capy
22. sep 2009

ani my sme nedali pupocnikovu krv zmrazovat 😒

tak kamoska ma uz po tom. nastastie mamina aj maly sa drzia. matko mal 45 cm a 2kg. tak im teraz drzim palceky nech su cim skor doma a nech je vsetko v poriadku.

no my sme dnes bez urazu, tak sa teskam. zajtra ideme na kontrolu na chirurgiu, tak sned uz bude vsetko OK. 😒

ivka tak sa drzkajte s tym klbikom. a k stolici. nemusi mat kazdy den. dokonca dokina mi povedala ze do 10 dni je to v norme. ale iba pokial je kojene bez prikrmov. ze proste telo vsetko vstreba a nic nevyluci. podstatne je aby cikala.

a gratulujeme k 1 mesiaciku 🙂 🙂 🙂

alexandrah
22. sep 2009

ahojte, ivka - ja som pocula, ze sa moze stat, ak sa maly aj prikrmuje, ze mu je to pohodlnejsie z flasky, z prsnika sa viac namaka, tak preto asi mala nechce z prsnika. aspon ich nebudes mat dokusane 😀 no to nase zdravotnictvo - mas veru pravdu, tak si vyber zdravy stred, bal nasiroko, a pri spravnej starostlivosti sa to zrejme da pekne do poriadku, hlavne ze o tom viete. babatko sa este vyvija, tak sa to moze pekne krasne upravit. neboj. ja tiez neviem, ako to bude s tou krvou, ale pre kazdy pripad, nic tym nepokazim, ak ju vezmeme, ked peniaze na to mame. sak by sme boli aj tak najradsej, keby ju vlastne nebolo treba 😎 tehu vitaminy neberiem, teraz mi lekar povedal zase ze mam brat kys. listovu (tu som brala prvy trimester + b komplex), ale calibrum je na mna velke, ja take velke neprehltnem, a ked som skusala zhltnut zelezo, tak som ho vyvratila, tak mi musel dat kvapky. ze velke deti su aj z tych vitaminov, tak snad nebudem mat 5 kiloveho, ked to neberiem. inak som mala vsetko ok, okrem toho zeleza. ale jem dost vyvazene, tak myslim, ze bude ok. ja si stale myslim, ze nebude taky velky, ja som malinka, aj ked som sa narodila, mala som 47 cm, a moj muz ma sice 185 cm, ale pri porode mal 51 cm, tak snad risko narastie az po narodeni 🙂 ani nevies, ako ma ukludnuje, ked papas vselico, lebo ta sesterka ... 😲
este k VLNKE - PYTALA SOM SA DNESKA NEUROLOGICKY, A ZE VRAJ MAGNEZKO NEMOZE SPOSOBIT ZAVISLOST, JE TO NORMALNY MINERAL + VITAMIN B6, TAK TO MUSI BYT Z NIECOHO INEHO. SKUS SA OPYTAT AJ INEJ LEKARKY. AJ INYCH BAB SOM SA PYTALA, CO TO BERU, A ZE VRAJ IM NIKTO NIC TAKE NEPOVEDAL, TAK MOZNO SA LEKARKA MYLI ... PRE KAZDY PRIPAD BY SOM SI TO ESTE OVERILA INDE, PREDSA LEN TO MOZE BYT COSI INE, CO SA MOZNO ZANEDBA - VELA STASTIA!!! A ZE MAGNEZKO SA NESMIE BRAT PRI KOJENI!!!!!!!!! - TO JE AJ V PRIBALOVOM LETAKU!!!!§ TAK DAJ POZOR!!!!!!!

vlnka
23. sep 2009

No vidis,alex-co lekar to iny nazor.Teraz neviem,co mam robit,uz som ho zas zacala brat.My sme boli ale u detskeho neurologa,ten ma s detickami vacsie skusenosti ako dospelacky.Ale skusim sa este popytat.
Ivka stolicu babatko nemusi mat aj 8-9 dni a este je to vporiadku,tak pokoj.My mame opacny problem.Hnacky stale pretrvavaju a v piatok by sme mali ist zaockovat proti TBC.Kvoli zltacke nebola ockovana v porodnici.
Desszi ja som tiez milovnikom cokolady a straasne trpim,ked zijem na vanilkovych keksoch 😠
Obcas to nevydrzim a rano si spravim kakao.Aj nam v porodnici davali paradajky,ale nejedla som.Ale strasne mi chybaju paradajky a uhorky-milujem salat s jogurtom.Tak neviem coho mam mat vitaminy pre malu,ked nic nesmiem jest.Jem tiez len osupane jablko.Malej sa zacali koliky,cele dni place a nespi.V noci sice vstavame len 2x,ale cez den,mam problem ju uspat.Stale len place,neviem co robit.Ci jej davat saabsimplex,alebo co.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre