Prečo počas tehotenstva trpím nespavosťou?

aussiegirl
26. jún 2009

ahoj maminy, zakladam novu temu, kedze sa mi nepodarilo najst nic ohl. chronickej nespavosti tehuliek. cakame druhe babo, sme este velmi na zaciatku, som 6tt. aj pri syncekovi som trpela (doslova trpela) nespavostou, ktora vsak nastupila az v druhom trimestri a teraz je to tu zase. je to des, pretoze som fakt unavena, ale neviem poriadne zaspat. ak sa mi aj podari, tak len na velmi kratko, hodina dve a potom som len v takom "levitujucom" polokomatickom stave. dnes som poriadne zaspala o pol stvrtej rano a spala som do pol siedmej. rano vstavam spolu so syncekom, medzi 6,30-7,30, cez den nespim ani pocas synovho poobednajsieho spanku. nechapem z coho to moze byt, mam uuuplne pohodovu matersku, skveleho muza, synator je sibal ale velmi zlate dieta. bez spanku je vsak velmi tazke zvladat vsetky povinnosti. ak mate nejaky recet, please, poradte...

vlnka
13. aug 2009

Alex ja som prekvapujuco zaspala...vy maskrtnice,clovek vecer nechce nic jest,ale ked vas tak citam,dostavam chut na vsetko mozne.Vcera sme s manzelom mlsali Marlenku...mnam.Mam este na tyzden,takze o zasobu cukru je postarane.Manzel do soboty nebude doma...cize sa delit nemusim 😉
Teraz som prisla z nakupu,teigala som sa s dost tazkou taskou,tak dufam,ze neporodim.Nemal mi kto pomoct a jest treba.😖

ivkaivka
13. aug 2009

alex, dufam ze tycinka chutila. Ja som si dala aj melon aj Milu a este predtym paradajky.
Ja som vcera odkvecla. Celu noc ma pobolievali krize, tak som taka nevyspana ☹ Chcela som dnes poprezliekat periny, poupratovat... ale sa mi vobec nechce. Uvidim, mozno ma to este chyti 🙂

alexandrah
13. aug 2009

vlnka - veru, nakupit treba ... mne zatial nitko nenadava, ze co tehotna vlaci take tasky, lebo brucho ked si dam volne tak nevidno ... tiez ideme dnes nakupit, ale ideme na taky tyzdnovy nakup aj autom, takze vsetko ponosi manzel 🙂
ja som potom zaspala o 10 do 12, takze sa to docela da ... inak, tiez ma bolia krize, este zo vcerajsika, a caka ma to zehlenie ...
ivka - tycinka straaasen chutila ... mam v plane si ist kupit studentsku pecat ... alebo take daco ... asi pojdem hned ... si ma navnadila s tou milou ... inak, rano som si dala hrozno, a asi sa mi z toho spustila kyselina, ja som zahu v zivote nemala, tak som nevedela, ci je to ono ... dala som si pol hltu mlieka ... ptom ok. idem si kupit tmave pecivo, dam si s pastetou, aby som mala take cosi zasadite v zaludku ... polievku a tak.
ale je dobre, ze ste vcera spali, aspon si trochu oddychnete pred big day!!!

ivkaivka
13. aug 2009

vlnka, ja by som uz tasky nenosila. Radsej sama autom. Nezavidim, bez manzela. To budes uplne sama? Asi by som sa uz bala ostavat sama.
Alex, mam doma studenstku - ceresnovu, cakam, kedy ma chyti chut a kupila som si aj dezert Merci, ten priam zboznujem. Hrozno a mliecko??? Nebude z toho zle??? Dnes totalne nic nerobim, len polihujem s ovladacom v ruke... a v sobotu sa z upratovania zbesnim 😀

alexandrah
13. aug 2009

ja som si dala hrozno jak som vstala ... a nejak mi doslo zle ... myslela som, ze zaha, a citala som na internete, ze pomoze mleiko, dala som si pol glga ... hned ma z neho naplo ... 😒 ale teraz je ok, dala som si tu zivansku, a kukuricu ... chcela som dneska robit kopec veci, a k nicomu som sa nedostala ... idem trochu popracovat, kym dojde muz, ideme na nakup a tak .-.. + som si dala skratit teho gate, tak ideme po ne. studenstsku nemali v takom malom obchode, kupila som si siestu a deli, uz su v bruchu 😀 , studentsku kupim teraz vecer .. 😝
teraz som kukala obrazok jednej baby, co ma v 4 mnesiaci brucho, ake ja v 6 ...
ivka - uzi si oddych, clovek nemusi pracovat kazdy den, hlavne vy v takom vysokom stadiu!!!

ivkaivka
13. aug 2009

no pocula som, ze teraz by som sa mala vela hybat, aby som to urychlila. Doma mame schody, tak vzdy ked idem na wc, tak poskacem po nich, nech sa mala rychlejsie posuva nizsie. Byvala suseda (byva v bytovke) mala termin pred tyzdnom, cely den nic, tak vecer 2x vybehla z prizemia na 7.poschodie a do rano ju manzel viezol do porodnice. Tak to urcite pomaha. A po 38. tyzdni je akykolvek pohyb dovoleny-teda ako keby sa toho dalo vela zvladnut. 😀 Ja som si teraz dala domacu paradajocku a za tym pomarancove acidko 🙂 , dufam, ze to telo zvladne 😀

vlnka
13. aug 2009

Ivka,aj v nemocnici,aby urychlili porod obcas kazu rodickam chodit po schodoch...takze nieco na tom bude.Dnes som bola v nemocnici,este som stale zatvorena,tak neviem kedy to bude.Ani nosenie tazkeho nakupu nepomohlo.Ja nejazdim,takze si inak pomoct neviem a ked manzel nie je doma,nemozem predsa hladovat.Bola som aj na to poucenie kvoli epiduralke..ale este nie som rozhodnuta.Uvidim.
Dievcata vy tak kombinujete,ze mne je zle,len vas citam....ja keby som tak miesala,asi by som presedela vela casu na wc. 🙂

ivkaivka
13. aug 2009

vlnka, na pouceni bolo viac za epi, alebo proti epi. Niektore tvrdia, ze kontrakcie su ako bolesti pri menzese. Ak by to bolo len to, tak by som to urcite zvladla aj bez epi. K tomu stravovaniu, sem-tam aj ja sedim na wc, no nemozem si pomoct 😀

alexandrah
13. aug 2009

inak, aj ja som to pocula, ja mavam taky bolestivy menzes, ze prve 2 dni by som revala od bolesti neschopna sa pohnut, mavam predpisane lieky, jak je to silne ... tak to by som mozno zvladla ... ked to nebude horsie ... to aspon zhruba viem, ake je ... tiez si myslim, ze to nemoze byt ovela horsie, lebo ako by to potom ine zeny zvladli, co take bolesti este nezazili? to uz by kazda asi od bolesti odpadla ... tak s tymi schdmi skusim aj ja potom ... neskor ... manzel si dal tu vcerajsiu zivansku, chutila velmi ... zase sa mi dost blbo dycha, dala som si magne ... uvidim, ci a kedy zaberie ...
no ivka - jak si pisala, ze mozno podostavam veci, tak dneska extrem, dostala som veci od svokrovej sestry, ale des!! asi 40 rocne, zazltnute, vytahane, spinave - flaky po ... zvratkoch? a inych ... hm ... vecach ... stare, skarede, ozmolkovate ... otras!!! ale vraj ona je taka, ze vsetko doma ma, a ze sa zide, este mi aj odkazala, ze ked to moj syn pouzije, tak jej to mam vratit, este to ponukne inemu ... ja ze to hned vyhodim ... no budem jej to musiet vratit, to aj keby mal chodit s holym zadkom, tak nie, malo to asi 7 deti predo mnou, ak nie viac ... cela jej rodina ... az po pravnuca ... a ptom som dostala od svokrovej kolegyne!! v praci, ktora ma v zivote nevidela, ustrikovane 5 papuc pre maleho!!! z toho 3 rovnake modre!!! a to este nebude chodit, bude mat max. dupacky, alebo ponozky ... no budem rozdavat, toto je aspon nove ... jaj, keby som aspon dostala nieco, co sa da ... hruuza.
k jedlu - ja som nikdy nemala taku dobru funkciu criev ako v tehu 😀 , takze zatial mi to nerobi sarapatu ... uvidime neskor ...

vlnka
13. aug 2009

Ivus na pouceni je jednoznacne vsetko za epiduralku.Su samozrejme spomenute aj komplikacie,ale to vraj nikto nevie ako ktora zena na to zareaguje.Ja mam ale skoliozu a to sa vraj tazsie napichuje a je vacsie riziko,ze sa komplikacie objavia.A este som zabudla spomenut moj tetanicky syndrom..lebo az doma som sa docitala,ze neurologicke ochorenia mozu byt kontraindikaciou.Ked sa pre epi rozhodnem musim to pred tym ako ma napichnu povedat anesteziologovi.
Alex ja by som take veci ani neprijala,niekedy je to tazke,aby si toho druheho neurazila,ale nie je nic nad uprimnost.
Neviete mi niektora povedat ako je to s Magneziom?On sa vraj vysadza pred porodom.Lenze ja ho aj beriem a v noci citim slabe bolesti noh a ruk a to nehovorim,ze vdaka nemu spim aspon tak ako spim.Ked ho vysadim neviem,ci prezijem noc.Ale zasa nechcela by som kvoli magnezku prenasat,alebo co.

capy
14. aug 2009

ahojte. alex zehlila som az dnes 😀 😀 😀
a po porode bude menzes uz lepsi.nebude taky bolestivy. poznam to. ja som chodila vzdy v prvy den na inekciu proti bolesti. ak by mi ju nedali tak skrabem stenu. a to znesiem dost. 😉
kde zije svokrina sestra 😅 😅 😅 😝

ivka schody naozaj pomahaju aj tepla vana alebo sprcha 😉

vlnka aj my sme boli dnes na nakupoch. uzila som si to. 😉

a potom ma nasrali segra a mama ale to si s nimi este vybavim osobne 😠 😠 😠

mala by som ist haji 😅

capy
14. aug 2009

uz tu niesom 😅 😅 😅

alexandrah
14. aug 2009

ahojte, capy, uz som sa psytovala, ze kde si 🙂 to si ma potesila s tym menzesom po porode, ja mam hrozne bolestivy ..., a pritom aj ja znesiem dost, so zlomenou rukou som este lyzovala ... a podobne ...
vlnka - to si ma nepotesila s tym EPI a tetaniou, to som nevedela ... ja mavam dost silnu tetaniu ... no poradim sa ... tusim som aj ja citala, ze sa vysadza pred porodom, ze potom museli vyvolavat kontrakcie ... ale mala som kamosku,l co ho brala furt ... inak, aj ja tie veci planujem vratit, kukla som si ich poriadne az ked odisli, ale s tymto nemam problem - po 1/ doniesla mi ich svokra, takze ju neurazim, kedze to neni od nej - oni mi kupili nove, sice na 2 rocne dieta, ale aspon nove 😎 , a po 2/ ja uz davno zastavam nazor, ze radsej vsetko na rovinu, ako sa rozculovat, ze mi to doma zabera miesto, ze to nosim - predstierat, potom mi ponosi este dalsie, aspon to stopnem ... sorry, ale ja by som sa mala urazit, ze mi take poslala ... uz len na nejake to oblecenie mam peniaze, aby som davala take ...takze pri najblizsej prilezitost vratim, a poviem aj preco, nie ze ... dakujem ... je to super ... ale mam vela ... a podobne vymyslance ... uz su u mna zvyknuti, ze poviem, hned je lahsi zivot!!
baby, aspon mi poviete, akak to naozaj bola bolest pri tom porode ... lebo ako niektore vravia - TO SI NEVIES ANI PREDSTAVIT!!! a ja som uz teda zazila hodne ... korculovala som s krvavymi nohami, cvicila s pricviknutym nervom, akurat som nehybala rukou ... a podobne ... tak ked si neviem ani predstavit, co to musi byt?? alebo ine taku boest nezazili, a my uz mozno hej ... neviem ...

capy
14. aug 2009

ALEX vobec to nieje take strasne. ak spravne dychas a tlacis tak to ide aj rychlo. ak mozem odporucit ak pridu kontrakcie strav co najviac casu doma a do porodnice chod az potom. aj ja som to tak spravila a super. ani na cakackach ci vzdycharnach ca ako sa to vola som nebola. a ked to na mna prislo tak tomino bol vonku na tri zatlacenia a vikino tusim na pat. takze ssa vobec nestrachuj

alexandrah
14. aug 2009

diky capy, ja by som si chcela ale zaplatit, ze budem na "vzdycharni" sama - a s muzom, tak aspon budem v nemocnici, keby nahodou ... nemocnicu mam dost daleko, a ak je blba doprava v blave - caste zapchy a podobne, tak aby som sa tam vobec dostala vcas ... ale si ma ukludnila, DIK MOC!!!

ivkaivka
14. aug 2009

alex, to ma mrzi... moja svokra kupuje vsetko nove, stale sa pyta co este nemam. Mam pocit, ze sa snazia s mojou maminou predbiehat. Skus taktne svokre vysvetlit, ze dnes sa nosia ine vecicky, ze tie starsie si nechas na doma, ale potrebujes aj novsie. A aby sa ona nemusela unuvat behat po meste, nech Ti da peniazky a Ty jej potom ukazes co si kupila pre Riska od babicky. Alebo nech jej to vysvetli manzel.
Vlnka, tiez som pocula,ze magnezko sa ma vysadit pred porodom. Opytaj sa svojho lekara. Inac bolia Ta lonove kosti. Ja som si vcera vecer uvedomila, ze uz asi 4 dni ma nebolia. Dufam, ze to nevadi. Dnes som vyupratovala celu spalnu a strasne ma rozboleli krize.
Alex, hovori sa, ze najhorsia bolest je bolest zubov a usi. Tak porod musime zvladnut 😀
Capy, ja tiez planujem ostat doma co najdlhsie. No mam take dive predstavy, ze pojdem neskoro do pordice a hlavicka uz bude trcat 😅 Capy, nemala si pred porodom taky pocit, ze sa babo tlaci von? Dnes okrem bolesti v krizoch citim dole aj taky cudny tlak.

capy
14. aug 2009

alex a kam ides rodit? ja som zo zapchou nemala problem nakolko sa viki narodil 1:40 a tomino 2:23 v noci 😅 😅 😅

ivka citila to sa ti uz Olivia posunula do lonovej kosti a chysta sa pomaly na porod. ale dokina mi povedala ze to moze trvat aj niekolko dni kym pride porod. tak ti drzim palceky nech ju uz cim skor drzis v naruci 🙂 🙂 🙂

vlnka
14. aug 2009

Ahojky,ivka ja by som sa aj opytala,ale nemam koho.Obaja moji lekari su na dovolenke.Buduci tyzden mam ist zas na kontrolu,tak sa opytam lekara,co bude mat sluzbu.Mna lonove kosti sem tam pobolievaju..aj dnes a najnovsie mam take palive bolesti vystrelujuce do sedacieho svalu...az k nohe pod kolenom.Tak asi mala tlaci na nejaky nerv...no uz musim vydrzat.
Ivka keby si sa uz neozvala..budeme vediet,ze si uz v nemocnici....ja by som uz tiez chcela rodit,ale az buduci tyzden.Dnes som sa len tak v lahu chcela posunut vyssie na posteli a tak ma cosi pichlo v bruchu.Dufam,ze sa mi neodlupuje placenta...ja tiez tvorim katastroficke scenare 😠

ivkaivka
14. aug 2009

capy, ked som mala take bolesti v krizoch, tak som skoro plakala, ze este nechcem rodit. A teraz je mi fajn, tak by som do toho hned sla 😀 😀 😀
Vlnka, na to ani nemysli. Ja rodit este urcite nejdem. Momentalne sa citim, ako ryba vo vode. Je mi fajn. Bol to plany poplach.

capy
14. aug 2009

aj ja som sa citila v poho a zrazu mi zacali kontrakcie a bolo 😀 😀 😀

ivkaivka
14. aug 2009

capy, ja len dufam, ze kontrakcie rozoznam. Brusko mi tvrdne kazdu chvilu sem tam aj po 2 minutach, no nic ma neboli. Hadam to do rana prejde. Ja sa fakt obavam, ze budem mat kontrakcie a nezistim to 😒

capy
14. aug 2009

neboj zastis to. aj ja som sa bala ze to nespoznam ale spoznas. ono to pride samo. 😉

ivkaivka
14. aug 2009

Takze, tvrdnutie bruska- su ci nie su kontrakcie???

capy
14. aug 2009

nie, niesu 😉

ivkaivka
14. aug 2009

Ked som bola v pondelok na ctg a stvrdlo mi brusko, hodnoty vyskocili a sestricka povedala, ze si polezim na ctg troska dlhsie lebo som mala kontrakciu. No hodnoty boli okolo 50. Do 100 je daleko 🙂
Capy a pri kontrakciach brusko tvrdne, ci nie? A este tlaci sa pocas kontrakcie, ci po? Esteze Ta tu mame 😀 😀 😀 pri dvoch drobcoch mas skusenosti az, az... 😀

mirip
14. aug 2009

no aj sem patrím dievčatá ahojte, som síce tehotná prvýkrát ale ponocujeme obidve aj s malou 🙄

ivkaivka
14. aug 2009

mirip, vitaj. Aj ja som tehotna 1x. Ale tema 1x tehua trpim nespavostou asi nie je. A tu je super.

mirip
14. aug 2009

takže aj vy ponocujete? no super už som si myslela že to len ja mám divné tehotenstvo 🙄

capy
15. aug 2009

mirip vitaj 🙂 🙂 🙂

ivka tlaci sa po kontrakcii. neboj sestricka ta bude navigovat. kedy dychat a kedy tlacit. spolu to zvladnete. uvidis bude to zazitok na cely zivot. ja by som to nemenila za nic na svete. ked vidis a pocujes svoje dietatko po prvy krat, to male stvorenie, ktore si nosila pod srdieckom devet mesiacov a prihovarala si sa mu. ked zbadas tie male prsteky, rucicky a nozicky a nostek, no proste celucicke je na zjedenie. to bola len taka mala nostalgia 🙂

a tu som ti nasla nieco o tvrdnuti brucha:
Tiež môžete cítiť silné tvrdnutie brucha. Spliesť si to môžete s kontrakciami. Ak sú sťahy nepravidelné a nebolestivé, o kontrakcie nejde. Pokiaľ si nie ste istá, mám pre vás jednoduchú radu. Dajte si teplú sprchu alebo vlezte do vane. Ak ide o kontrakcie, teplá voda vám nepomôže, sťahy sa budú zosilňovať. Ak to nie sú to kontrakcie, bolesť za chvíľu zmizne.

Niektoré mamičky nemôžu spať, a tak upratujú, čítajú si, pletú svetríky pre bábätko. Ak sa aj vy stanete nočným vtákom proste robte, čo vás baví, a nespavosťou sa nestresujte.

Autorka pôsobí ako súkromná pôrodná konzultantka

alexandrah
15. aug 2009

ahoj mirip, my uz tu ponocujeme nejaky ten mesiac ☹
ivka - ja to mam blbsie s tymi vecami ... toto nastastie nie su priamo od svokry, ale od svokrovej sestry, cize tety manzela ... poslala to iba po svokre ... nemam problem jej aj netaktne naznacit, ze je to des ... keby si to videla ... to ani 5 deti nemoze takto zas ...at ...nehovoriac o tom, ze je to esteticky priserne ... svokrovci zase nevedia nakupovat velmi veci, minule mi kupili tenisky zo sekaca!!, asi za 50 sk, dokonca ani nie z blavy, ale z dediny, a ze vraj: su dobree, ani nemaju velmi zosupanu podrazku!!! skoro ma prehlo!!! oni proste hooodne setria. ale riskovi kupili 2 nove veci, ale na dvojrocneho, tak to som si nechala, cakala som aj horsie ... no a nasi ... mama je tiez setrilko, ked som sa jej opytala, ci nechce nieco vnucikovi kupit - ja v dobrej viere, ze kazda babka rada nakupuje pre vnuka - niezeby som sama nemala dost penazi na veci pre moje dieta - tak sa nastvala, ze ona kupi, ked bude chciet, nemam ju nutit ... (to ma ani nenapadlo, preboha, len som ju podpichla ...), no tak s tymito skusenostami nechcem radsej od nikoho nic ... napokon kupila navela - PONOZKY!!! no co uz ... aj tak kupujeme my s manzelom ...
ak je najhorsia bolest zubov a usi - oboje som uz zazila - aj zapaly stredneho ucha, ako dieta, fakt pekilo, skrabala som stenu, a dokonca v tehotenstve som mala zapaleny zub, asi v 3 mesiaci, aj kost, brala som aj penicilin, a trhali mi to. tak snad prezijeme. ty uz budes aj rodit!!! inak, olivia je krasne meno!!!
capy - ja idem rodit asi u nas v lbave na antolskej, to je jedina nemocnica, co tam moze byt manzel pocas 1. porodnej doby. ale este som to s lekarom neriesila, idem do poradne v utorok. ale dneska som to povedala aj muzovi, ze doma co najdlhsie .. .len moja sesternica - byva v prahe mala tiez takto rano kontrakcie, muz zavolal pre istotu sanitku, lebo v prazskych zapchach by mozno ani nedosli, a oni ze to bude trvat este hodiny, ale dosli, no on musel ist autom za nimi, a kym dosiel, tak mala bola uz aj na svete ... keby nevolal sanitku, tak rodia niekde na karlovom moste ... a v blave doprava tiez hrozna ...
vlnka - vydrz este, aj ty to mas o chvilu!!! baby, ako vam budem zavidiet!!! ale mozno ma ukludnite po porode, ze to nebolo take hrozneee. teraz som dopozerala cas sluhov, 30 rocny film, a ja som ho nikdy nevidela!!! skusim ist spat ...dneska bol den ako na hupacke, najprv dobry, potom zly ... potom zase dobry ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre