Preeklampsia a vaše skúsenosti s ňou

makmitka33
11. nov 2011

Milé Mamičky a nastávajúce Mamičky, včera nám diagnostikovali preeklampsiu. Som v 35 tt a ak môžete, napíšte mi akú máte skúsenosť a ako to ovplyvnilo Váš život a život Vášho Drobčeka.
Vopred Vám ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU A SKÚSENOSŤ!!!!

elienka
11. nov 2011

@makmitka33 To si na tom dobre že už si v 35tt, buď kľudná a hlavne si pravidelne teda viackrát denne meraj tlak, hlavne ten spodný je strašne dôležitý, ak je okolo 100, tak musíš do nemocnice. Hlavne to nepodceňovať. Ak nemáš tlakomer, tak si ho kúp, požičaj, ale pozor, kúp si kvalitný. Ja som s podozrením na preeklampsiu skončila v nemocnici, v 35tt, kde mi povedali, aby som rátala s tým, že buď zostanem do pôrodu (som bola v šoku že tak dlho) alebo mám rátať aj s pôrodom prípadne akútnym cisárskym. Tlak sa mi stále menil, ležala som 10 dní, za tú dobu som mala ísť cca 3x domov,ale tlak sa vždy pohoršil. Sama by som tomu neverila aká sviňa je ten tlak, ale mala som celé dva dni 120/80, už som sa chystala v pondelok domov a v nedeľu ráno bol tlak 140/100, okolo obeda 150/110, tak to už rozhodli o akútnom cisárskom, lebo podľa termínu som bola 37+0, podľa mojich výpočtov 36+3. Čakali do piatej, lebo samozrejme že som obedovala, pila a všetko, veď ešte v čase obeda som netušila, že sa malá narodí. No a poobede ten tlak stúpal, sestričky chodili na mňa často nakúkať, keď som sa balila z gyndy na pôrodnicu. Keď často chodia sestričky, to som vedela že to nie je dobré. Posledný tlak pred cisarákom bol 180/125 a to je pre bábätko maximálne nebezpečné. Takže preeklampsia ovplyvnila môj život tak, že som bola celých 10 dní naštvaná prečo ma v nemocke držia, teraz som za to rada, ten tlak sa celý posr... za pol dňa. Ale pred tými 10 dňami som bola mesiac doma a ten tlak bol už vysoký, ale pravidelne som merala, tak ma lekár nechal doma. No a život môjho bábetka to ovplyvnilo tak, že sa narodila o 3,5 týždňa skôr, absolútne zdravá a v poriadku, mala 2,7 kg a 46cm. Mala trocha slabší sací reflex, takže kojenie bolo zo začiatku časovo náročné (trvalo jej cca 45 min, než sa najedla a to každé 2 hodiny) a nedokázalo splniť očakávania detských sestričiek, ktoré Sofi stále porovnávali s priemernym novorodencom a tvrdili, že musí piť 60 ml a ona pila 20 ml. Tých žiadaných 60 dosiahla v 3 týždňoch, kedy sa vlastne stala priemerný novorodenec a bol vlastne jej termín pôrodu.
TAkže ako sompovedala buď kludná, lebo tvoje bábetko v prípade pôrodu by možno už ani nemuselo byť v inkubátore, sú maminy, ktorým sa kvôli preeklampsii a eklampsii robí cisarák v 25 tt. A to je podom dôvod na obavy. Takže hlavu hore, maj nachystanú tašku aj do nemocnice aj do pôrodnice aj veci na odnos bábätka (aby to ten tvoj manžel nehladal ako môj a ja som mu musela vysvetlovať čo sú dupačky, kým ostatní odnášali nádheren oblečené bábätká, ja som si odnášala malú v tom čo manžel prinesol, bola ako malý šašo rôznofarebná).

lucy56
11. nov 2011

moja skusenost s preeklampsiou bola takato, zo zaciatku tehu som mavala skor nizky tlak, ako zacali pribudat tyzdne a ked mi v 24tt diagnopstikovali tehu cukrovku z poradne na poradnu sa mi tlak dvihal, mavala som tak okolo 135/95 co je hranicny tlak na preeklampsiu, vzdy som doktora presviedcala ze to mam z nervou, lebo uz som mala proste strach ist k doktorovi co zle mi zistia,tak som si kupila domov omron tlakomer,pouzivali ho u nas v ordinacii a poctivo si merala aj 3,4 krat tlak doma, nikdy som ho vysoky nemala,na poradni vzdy, ale doktor nechcel verit ze doma je ok, bola som na dopegyte sledovana, par krat mi hrozila nemocnica ale chvalabohu som sa jej vyhla, na poslednej poradni mi skocil tlak na 150/100, uz som bola v 39tt tak mi doki kazal vecer prist s taskou do nemocnice ze bude porod vyvolany a na druhy den do 15.00 porodim aj tak bolo 14:40 sa narodil maly,absolutne zdravy aj po vsetkych mojich komplikaciach, mala som pri porode epi, lebo vraj tiez dobre posobi na vysoky tlak, znizuje ho, takze moj zaver ked si poriadne sledovana lekarmi tak by sa nic zle nemalo stat, a radsej ostat v nemocke pod kontrolou ako ohrozit seba alebo dieta

makmitka33
autor
11. nov 2011

@elienka V utorok o 10:00 ideme do nemocnice, už to mám aj v papieroch, bojím sa ale teraz si ma trošku ukludnila 🙂 . Dakujem a som veľmi rada, že u Vás to dobre dopadlo 😉

makmitka33
autor
11. nov 2011

@lucy56 Dík! Už to hádam dobojujeme, ale bojím sa, hlavne o Malého, lebo ho veľmi ľúbime a jediné po čom túžime je, aby bol zdravý 🙂 .

elienka
11. nov 2011

@makmitka33 aspoň máš čas sa pripraviť a všetko si nachystať, ja som bola na poradni o 6 večer, nástup do nemocky na druhý deň ráno o 8, ešte ráno o 7 som dorábala DPH priznanie, balila som sa v noci. To preto pre mňa také šoky a ten pocit, že ma tam držia ako vo väzení a doma toľko práce ešte dokončiť. V nemocke som strávila celé veľkonočné sviatky - to by mi ani nevadilo, ale tá úžasná strava - 4x za sebou suchá večera a na oddelení nás bolo málo, strašná nuda tam bola. Zato v porodnici som sa nenudila, aj poporodné hormóny urobili svoje. Tak sa drž a nech ti to dobre dopadne a počúvaj najmä lekárov, vedia čo robia.

lucy56
11. nov 2011

@makmitka33 chapem tvoje pocity to bola cele tehotenstvo moja nocna mora aby bol zdravy a nastastie veda a lekari vedia co robit v dnesnej dobe, vela rizikovych faktorov sa da potlacit a oni niekedy aj dost prehanaju lekari,aby boli kryty ze mysleli na vsetky moznosti

janka_pn
11. nov 2011

@makmitka33 cele tehu bolo bez dakych extra problemov a az v 38tt mi zistili vysoky tlak, nechali ma tyzden v nemoce, ale tlak bol stale vysoky a babo v bruchu nerastlo, tak mi naplanovali cr, malu vytiahli, je uplne ok, miery mala 2650/49 🙂 teraz je trochu aktivnejsia, ale to je v dnesnej dobe asi vela deti 😅. pri cr sa mi tlak velmi zvysil, az sa o mna zacali strachovat, ale akonahle ju vytiahli, hned sa znizil a bola som ok. a najvyssi tlak som mala okolo 200/100, ale neviem presne, aj na navstevnych hodinach mi tlak meravali 🙂 ja som sa zle necitila.

provoke
11. nov 2011

ja som mala tiež preeklampsiu, od 30 tt som bola už hospitalizovaná v nemocnici. v 37 tt mi povedali, že kvôli tlaku mi urobia sekciu, ale maličká sa vypýtala na svet 3 dni pred sekciou, takže som rodila normálne. Dcérka mala miery 1960 g a 43 cm - kvôli vysokému tlaku jej neprúdili živiny cez pupočník, preto poriadne nerástla a bola hypotrofická :( našťastie nemusela byť ani v inkubátore, bola zdravá, ale riadne vychudnutá 🙂 Dnes má presne 11 mesiacov a je to poriadne šidlo :D

slavomira22
11. nov 2011

Ja som mala preklapsiu mesiac pred porodom vobec nas to neohrozilo akurat mi naplanovali dva tyzdne pred terminom cisarzky rez v lokalnej anesteze.Brala som dolpegit na tlak a super vsetko bolo ok.Nebojte sa. 😉

makmitka33
autor
11. nov 2011

keď čítam, že to je ok, tak som kľudnejšia, ale aj tak sa bojím o zdravie nášho Krpčeka, veď už toľko trápenia a problémov prežil ☹

andrea3772
11. nov 2011

@makmitka33 Ja som tým prešla pri prvom tehotenstve,myslela, som si,že to nemôže byť nič vážne,vtedy som ešte nemala google a toľko info ako teraz. 🙂 Možno preto sme to celkom dobre zvládli.Malý sa narodil presne na termín,týždeň predtým som už ležala v nemocnici.Pôrod bol vyvolávaný ale prišli komplikácie,stúpal mi tlak a iné,tak sa môj lekár rozhodol pre okamžitú sekciu.Mala som celkovú anestézu,malinký sa narodil úplne v poriadku.Myslím,že sa o neho nemusíš báť,možno by bolo lepšie byť v tej nemocnici,aj kvôli tebe.

makmitka33
autor
12. nov 2011

@andrea3772 V utorok o 10:00 sa rozhodne, či ležať alebo nie, ale pre Malého urobím všetko 🙂 . Som rada, že aj u teba to dopadlo dobre 😉

makmitka33
autor
13. nov 2011

Ešte otázočka, dočítala som sa, že tlak 140/90 je hraničný, ale aký je nebezpečný?

elienka
13. nov 2011

@makmitka33 ja som mala 140/90 cca2 mesiace, a v pohode, malá rástla ako má, vyšší tlak môže spôsobiť zhoršené vyživovanie bábätka, takže pomalšie by mohlo rásť, vyživovanie sa meria cez prietoky

makmitka33
autor
13. nov 2011

@elienka a vyšetrenie prietokov sa robí ako, prosím ťa? ☹

ingrid77
13. nov 2011

Ja som mala zvyseny tlak 135/90 mesiac pred porodom a na kazdej kontrole mi lekar kontroloval ci mi neopuchaju nohy, lebo mi ma vraj musel okamzite hospitalizovat, nastastie som to zvladla, no dnes mam diagnostikovany vysoky tlak, takze dozivotne musim uzivat lieky, neboj zvladnes to, no tazko sa to hovori, ze v nemocnici si aspon pod kontrolu, ked tiez nemocnicu moc nemusim 😉 😉IK

makmitka33
autor
13. nov 2011

@ingrid77 nemocnica ma straší ☹

elienka
13. nov 2011

@makmitka33 to sonom pozerá a čosi tam vyhodnocuje, prípadne si to počúvne. Ja som mala prietoky hraničné, preto ma hneď poslal do nemocky, tam som mala prietoky dobré. Nemocnica nech ta nestraší, len je tam strašná nuda, a strava nič moc, my sme mali aspoň chladničku, tak som si mlieko a podobne doniesla

makmitka33
autor
14. nov 2011

@elienka Ale mňa straší preto, že som tam preležala polovicu tehotenstva a naozaj mi tam je smutno a nepríjemne ☹ , ale ak ide o nášho Drobčeka, tak človek vydrží všetko 😉

elienka
14. nov 2011

@makmitka33 to ti verím, ja som tam bola 10dní + 7 dní pôrodnica, bola som na prášky, znášala som to horšie ako 5r decko, strašne mi vadilo, že tam musím byť, keď som si na gynde začala zvykať, tak bác ho - akútny cisarák. no a na pôrodnici v skalici mi taká jedna sestrička tak strašne vadila, vadilo mi, že zo mňa urobili nesvojprávnu bytosť a určite aj hormóny zohrali svoju úlohu. Ale teraz aspoň vieš že to máš max. na 4t a potom budeš so svojím vysnívaným Drobčekom

makmitka33
autor
14. nov 2011

@elienka Viem, že už len 4 tt, ale aj tak je to neznesná predstava tam ležať - zase ☹

ginger_fox
14. nov 2011

mne vyvolavali porod pre hroziacu preeklampsiu tyzden predterminom. Neopuchala som, ziadne bielkoviny v moci, ale tlak hrozitansky kruzil okolo 140-160/90-100. Normalne som mavala tlak 110/60. Hned po porode mi tlak klesol este pod moje "normalne" hodnoty. V nemocnici som koli tomu hospitalizovana nebola, tieto problemy zacali az ku koncu tehu. Hospitalizovana som bola tyzden na prelome 24 a 25tt koli hroziacemu zasivaniu, nakoniec ma nezasivali, ale zostala som na rizikovom.

makmitka33
autor
15. nov 2011

@ginger_fox takže si nerodila cisárskym?

ginger_fox
15. nov 2011

ano rodila🙂, akutny cisarsky v celkovej anesteze sa nakoniec konal vecer. Porodnik viac ako 10 hodin dufal v prirodzenost porodu, ale nevydalo ☹ No nechcem strasit 😀

jika80
15. nov 2011

ahojte baby
mam na vas jednu prosbu
v 20.tt mi vysiel pozitivny screening na preeklampsiu a preto si musim pravidelne merat tlak, posledne 3 dni sa mi z nizkeho zdvihol na vyssi a dnes mam cely den tak priblizne 150/100, mam utekat k dr alebo sa mam pokusat troska relaxovat a cakat ako sa to dnes este vyvinie? dakujem

ginger_fox
15. nov 2011

urcite zavolaj svojmu lekarovi, utekanim sa moze len zvysit, ale urcite zavolaj pokial si to doteraz neurobila

makmitka33
autor
15. nov 2011

@ginger_fox tak to si nemala Bohvie čo , vytrpela si si kontrakcie a bolesti, ale aj cisársky....sila ☹

ginger_fox
15. nov 2011

@makmitka33 poznam take, co si zazili aj tlacenie a nakoniec mali cisarsky

makmitka33
autor
15. nov 2011

@jika80 Aspoň zavolaj doktorovi, aby si zistila, čo robiť, nenechaj to tak, ani ja som si nemyslela, že je to až také zlé a vidíš, radšej 100 krát stresovať a ísť zbytočne ako raz neskoro 😉

makmitka33
autor
15. nov 2011

@ginger_fox To snáď nie!!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre