Pruh (kýla) v tehotenstve. Máte s tým skúsenosti?

bika
23. okt 2006

Ahojte dievcata,
stretli ste sa niektora s podobnou diagnozou v tehotenstve? som v 34.tt a dnes som bola u lekara,lebo som si na lavej strane pod bruskom nahmatala taku zdureninu. zatial to bolí len sporadicky. v tehotenstve s tym vraj nic nerobia, po pôrode ma caka operacia...
ma s tym niektora z vas skusenosti? vdaka

jednotka8859
20. okt 2014

@stenly33 ahoj, ja som zrovna po operácii pruhu, mala som ho na pupku , ja osobne som tam lezala od pondelka, v utorok ma operovali , a vo stvrtok som isla uz domov , nebolo to az take hrozne , tiez som sa bala , najhorsie je ze sa po operácii nesmies premahat , nic tazke zdvihat aby sa ti tam nanovo neurobyl pruh, ja osobne som si pockala az kým mi dcerka podrastie a bude samostatnejsia ,pruh mi ale nerobil az taký problem , bolieval ma iba obcas , ale uz mi to vadilo dost v poslednom case , tak som sa odhodlala ist, , ale ak mas bolesti tak radsej sa chod spýtat na chirugiu , pretoze aspon mne tak povedali , ze toto je mala operácia ale ked sa tam crevo zastikne , tak to uz je bolestivejsie a zivot ohrozujuce, , , a pri operácii si v narkoze takze nic necitis , a po operácii ti budu davat lieky od bolesti , a aj doma si budes davat , takze nemusis sa bat , a na pupku mam dvoj centimetrovu jazvu , , ak by si chcela este nieco vediet pýtaj sa 🙂

stenly33
20. okt 2014

@zuzna1 ahoj.chcem sa spytat kde ti to operovali mala si to velke.Ja to mam zhruba 10x10 .Bojim sa operacie.

stenly33
20. okt 2014

@jednotka8859 a kde ti to robili? Robili ti to laparoskopiou ci klasikou?Mala si po operacii aj nejake problemy zapaly atd.?

zuzna1
21. okt 2014

@stenly33 ahoj, mne to robili v Prešove na jednodnovej chirurgii, mala som maly pruh mozno na 1 a pol prsta, ja som sa tiez strasne bala, este nikdy predtym som nebola v anasteze, ale vsetko dopadlo OK po 2 hodkach od operacie som bola doma, tabletky od bolesti a dalo sa vydrzat 🙂 teraz som dva mesiace po porode a vsetko drzi tak ako ma, velmi som sa bala, ze sa to znova otvori :D

stenly33
21. okt 2014

@stell Ahoj.Ja ma tiež brušny pruh 10x10cm chcem sa spýtat mala si ju aj ti taku velku.Mala by som ist na operaciu ale strasne sa bojim.Mam za sebu dva cisaraky.Boli to moc.

stenly33
21. okt 2014

@zuzna1 Ahoj a nemala si potom ziadne problemy?

jednotka8859
21. okt 2014

@stenly33 ako vies ze to mas take velke ? oni vidia az ked ta rozrezu ake je to velke , a podla doto sa vlastne rozhoduju , ci daju sietku alebo nie , , , ja som nepocula ze by pruh robili laparoskopicky , mna operovali v trstenej , ja som spokojna , a ziaden zapal ani nic podobne , teraz som po operácii dva týzdne , a citim sa super , ani si na nu( jazvu) nespomeniem , aj tabletky od bolesti som si davala asi len 6 dni , a potom som ju uz ani necitila , a jazva sa mi hoji pekne , , a velký pruh som mala 1,5 cm .

stenly33
22. okt 2014

bola som naa chirurgiu a tam mi to napisali do spravi.este som sa chcela spýtat kedy asi budem moct dvihat mleho.mam obavi že ked ho zacnem po tých 6 tyzdnoch dvihat ze mi to povoli nevies ako to je?

zuzna1
23. okt 2014

@stenly33 nie ziadne, len opuchnute dost dlho, ale ziaden zapal. Sietku mi nedavali, zasili to, klasicky rez pod pupkom do "U" 🙂

rachelka123
25. máj 2015

ahojte,chcela by som sa spitat mam pupocny pruh a moj stav je taky ze ten vak ktory drzi vlastne tie creva je us rostrhnuti a creva mam vlastne us na povrchu bruska mam kopceky,a som aj pri sebe zena a cakam babetko 2tiz,,,mate niekto skusenost stim vtehotensvte ☹ ????lekari mi povedali aby som otehotnela najprv a potom ma pooperuju a daju mi sietku,,,,,

vavrenka
10. júl 2015

@jednotka8859 mozem sa spytat? prave osm zistila, ez mam asi pruh priamo tam kde je pupok - stale ho mam vysunuty, a terz mi napadlo si to chytit, normalne taky hrbolcek pohyblivy, aj ma to bolelo a ked osm sito stralcilo,t ak sa to zasunulo dnu a pupok mam momentlaen normalny, s dierkou.. je to pruh?

jednotka8859
10. júl 2015

@vavrenka ahoj , az ta to boli, vyzera to ze ho mas - aj mna bolieval , a ked som si ho zastrcila bolo super nic som necitila - a teraz po operácii je mi super - bala som sa jej moc , ale mohla som ist aj skor 🙂 - skus ist za obvodnou , alebo rovno na chirurgiu a oni ti povedia ze aký velký ho mas , , mne robil problemy dost a bolel moc tak som si ho dala zoperovat, je lepsie cim skor , aby sa ti nezastikli nahodou creva , tak potom to budes mat horsie a operácia je nutna potom ihned lebo crevo odumrie , a zevraj to aj dost boli , drzim palce , a zajdi asi na chirurgiu a oni ti povedia ze co dalej 🙂

adush123
14. júl 2015

@zuzna1 ahoj. A kolko po operacii si otehotnela?
Ja mam tiez pupocnu herniu a som tehotna. Som velmi zvedava ake to cele tehu i porod bude

zuzna1
15. júl 2015

@adush123 AHoj otehotnela som pol roka po operacii, pocas tehotenstva bola jazva citlivejsia ako sa mi zvacsovalo brusko, tiez som mala strach ci nepovolia vnutorne stehy, ale bez problemov, vsetko drzi tak ako ma, a to som mala mega obrovske brusko :D na porod to nemalo ziaden vplyv 🙂

adush123
16. júl 2015

@zuzna1 parada. Ja som planovala v jeseni ist laparoskopicky no otehotnela som. Tak dufam ze o rok sa mi to uz podari ☺ mne sa to tak nepaci. Hnusi sa mi ten pruh.

magua
18. dec 2015

@adush123 Ahoj chcem sa spytat. Aj ja som tehu a mam nad pupkom hrcu. Povedali mi ze je to nabeh na pruh ze svaly su sice pokope ale spoj je oslabeny. Neboli ma to. Vraj ak ma to zacne boliet okamzite na pohotovost ze vtedy to uz znamena ze to prasklo. Ty to mas v akom stadiu??? Caka ta operacia resp. Co ti pobedal dr. Dakujem za info.

adush123
18. dec 2015

@magua ahoj. Ja mam pruh nad pupkom. Bolelo ma to zo zaciatku tehu ked sa brusko zacalo zvacsovat. A teraz uz je vacsi hrbol no je to aj tym tt v ktorom som. Podla lekara po 600nedeli mozem ist operovat. Chcem ist laparoskopicky. Vadi mi to esteticky.

magua
18. dec 2015

@adush123 dakujem za info a drzim place.

emajbova
18. jan 2016

@sasenka82 ahoj, neviem ci este stale chodis na toto forum, ak by ti nevadilo napisat mi par veci ohladne tvojej operacie, bola by som moc vdacna. Tiez mi pravr obvodna potvrdila diastazu a pravdepodobne aj pruh.O par dni sa chystam na chirurgiu, kedze pri dvoch detoch sa neda hocikedy..prosim ta diastazu si mala aku siroku ked ti ju hned robili? Ja to mam tak na dva tri prsty..s odstupom casu to ako hodnotis, je dobre ze si pockala kym bolo dieta vacsie, alebo da sa to zvladnut aj pri rocnom krpcovi ktory este nechodi?davala si si to opat zosit ked sa ti to rozislo? Vopred moc dakujem za ochotu☺

sasenka82
29. jan 2016

@emajbova ahoj...som tu asi oneskorene...asi uz mas po operacii...verim ze v pohode...ja som mala diastazu asi vacsiu..operovali ma ked mal maly rok...ale tie prve tri tyzdne mi pomahali najblizsi maleho som nezdvihala..bola som opatrna...teraz sa chystam na jar,ze to pojdem zosit nanovo,bude to potrebne..zatial nosim pas...a odporucam aj tebe ak si po operacii ci mas sietku alebo nie, vzdy pri nejakej namahe alebo noseni maleho pouzivaj pas...tkaniva su a pravdepodobne budu uz oslabene takze tak..napis ako to prebehlo a a ko sa citis....drz sa 🙂

gattttina
24. sep 2016

Ahojte mamicky. Vidim, ze to uz nie je najaktualnejsia tema, tak ale skusim. Som v 16.tyzdni tehotenstva a obcas sa mi stava, ze sa mi v podbrusu v pravo vytlaci "nieco". Doteraz som si myslela, ze je to babo, aj ked viem, ze je este velmi skoro. Gynekolog mi povedal, ze to bude asi pruh. Vy mate skusenosti, ten pruh je makky alebo tvrdy? Lebo uz som sa docitala vsetkeho mozneho na internete. Toto moje nieco je tvrde, neboli to, neda sa stlacit spat, dokocna mi vykuka ked lezim, a to dost casto lezim, kedze mam rizikove... Podla Vas babo, ci pruh?

livia341
25. sep 2016

Ahojte, nemáte skúsenosti s pruhom ale slabinovým,kedže som v 30 týždni a gynekologovi som upozornila a on povedal, že na chirurgiu by som mala ísť a to je všetko do podrobna mi nič nepovedal. Tak mám obavy a ešte ked som sa dočítala vo forum, tak som z toho stresovaná.Že budem musiet asi cisárskym rodit čo ja nechcem.Nemáte skúsenosti.Mna neboli, len mi to trčí vkuse.Ďakujem.

bozkavatko
26. mar 2017

@jednotka8859 ahoj chcem sa spytat ako sa vam.prejavujr pruh na pupku? Ja ho mam vraj nad pupkom ale je to taka hrcka neda sa to zatlacit nic je pevna. Dakujem 😊

livia341
26. mar 2017

tak som porodila nakoniec klasicky žiadne komplikácie sa nenastali a už nemám pruh vobec,ale po kojení sa mám ist ukázat k chirurgovi.

bozkavatko
26. mar 2017

@livia341 aj ja som s pupocnou herniou rodila normalne 4400g synacika 😂 este mi dve tlacili na brucho a v poho 😊

livia341
26. mar 2017

@bozkavatko jeda moja tak riadneho valibuka ste porodili no náš mal 3840g a podla porodničky dr.povedala že je velký a kojíte ešte?

bozkavatko
27. mar 2017

@livia341 uz nie vecer som.dokrmovala a potom odmietal prsko tak sme presli na um 😊 je to chlapak a hlados 😀

zigi84
28. apr 2017

@livia341 Ahoj, ak ešte chodíš na fórum, môžem sa Ťa spýtať, aký si ten pruh mala veľký? Ja som v 35tt a mám 6 cm prietrž na slabine a doktor sa vyjadril, že operácia po pôrode bude nutná... a to ešte uvažuje nad cisárskym, ale to aj nechcem ani za svet.

A sú tu nejaké maminky, čo si dali slabinový pruh operovať krátko po pôrode? Doktor mi totiž navrhol aj to, že môžu skúsiť operáciu hneď, keď porodím. Ale ja neviem. Rozhodená z pôrodu a hneď stresovať s operáciou ...a to sa bojím ako potom dopadne dojčenie :(
Človek namiesto toho, aby sa tešil na malé, tak musí mať stresy s pruhomm :(.

Budem vďačná za akúkoľvek reakciu!

elizita
28. apr 2017

Ja len prihodim skusenost mojej starkej. Ked bola v 7.mesiaci s mojou mamou, tak ju operovali na pruh a to bol rok 56 a porodila normalne (aj ked v nemocnici, ostatne deti aj po doma) a mam sa narodila tiez zdrava 4 kilova.

livia341
28. apr 2017

@zigi84 aj ja som bola tiež v pomykove, keď som čítala všeljaké fora, že musím rodiť cisárskym alebo po porode ist na operáciu, pre mna boli bludy a u mňa to nehrozilo, ja som si pruh sama zavinila, tým že som dvíhala syna staršieho do nákupného kočíka alebo nákupom, ktorý som dvíhala z košíka do auta a z auta poschodoch do kuchyne, kedže bývame v dome. Gynekologovi som mu pripomenula, že mám pruh tak ma poslal ku chirurgovi a ten mi povedal, že sa mám po porode prist objednať sa, ale ja kojím stále a bez maličkého dietata neodídem ani na krok a objednat sa asi ani nebudem, lebo zvačšené to už nemám len počas tehotenstva ma bolievalo sem tam a menil sa mi tvar bud zvacsením či zmenšením no podla toho čo som robila buď ležala alebo sedela.A aký velký pruh som mala netuším nemerala som,ale bolo to asi okolo 5-6cm a mala som to na inguíne a ty kde to máš? tak ako ja? .A v popise mi napísal chirurg, že nie je operácia indikovaná a robia tak bud laparoskopicky bez jazv a ležíš 1-2 dni alebo klasicky, že budeš mat jazvu doživotnú a ležíš dlhšie.Ak si dobre, pamatám, čo mi vravel chirurg lebo som bola v 30 tt a teraz sa venujem detom tak mozog už mám iný 😀 A mne nič na porodnici nevraveli o pruhu, že sa musí operovať a ani by som nechcela ledva sa potrapi mamina na prichod dietata a nie ešte hned operovat, žena potrebuje klud a nie sa stresovať a tiež by som sa bála, že dieta kde je. tie plány by mi len prekazili.Tak mi dajte vediet, že čo sa dozviete nového od dr.Držte sa.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre