Rizikové tehotenstvo

medvedik21
23. nov 2006

🙂
Od začiatku na doma

zvedava
18. feb 2008

Mirka, ja som s hrozbou predcasneho porodu v nemocnici uz 7 tyzden 😒 Ale kortikoidy mi nepichali, takze plucka dozrievali same, teraz by to uz malo byt pomaly OK a snad ma tento tyzden uz aj domov prepustia. Ja som tiez mala nejaku bakteriu, ale len enterokoka, snad mi ho uz vyliecili a nechytim tu nic nove 😖

Co sa tyka epiduralky, mala som ju pri prvom porode a neviem si ju vynachvalit. Bolesti boli mierne, tlaky som citila, tak som v pohode porodila. Ziadne komplikacie neboli, to ti anesteziolog uz pri pichnuti povie, ci budes mat bolest hlavy po porode, lebo to vznika, ked ti prepichne ten vak okolo miechy... Kazdopadne, kazdy zasah ma svoje rizika, ale ja EPI odporucam a uz mam aj pri druhom vybavenu. Moje heslo je, ked nemusim trpiet, tak si to ulahcim 😀 😀

A klystir - no to bol pri porode jeden z mojich najhorsich zazitkov 😖 Dali mi ho, ked mi prepichli vodu a bola som na 4 cm otvorena a mala pravidelne kontrakcie. Ledva som na WC dobehla, nieto este to v sebe par minut udrzat 😨 Niekde uz davaju cipky, ktore by som uprednostnila, asi si doma dam pred odchodom do porodnice cipok a vyprazdnim sa a v porodnici ich nejako presvedcim, ze uz mam creva prazdne 😉

graziela
18. feb 2008

Baby, tema klystyr... je to sranda, ale kazda mame ine skusenosti..takisto ako s porodom...
Zvedava, tak to ti verim, ze ked si uz mala kontrakcie a bola si otvorena, bolo to pre teba horsie...
Ja som sa este sestricky pytala, ze ako dlho to v sebe mam akoze drzat...tak na mna pozreli, no ze tak dlho ako vydrzim... ja som si stihla ist do izby este po toal. papier a davaj na wc...ale potom to bola ulava 😀
No, ktovie, ako to budem mat teraz, ale ja nejako obavy z toho nemam...
Mirka, musime verit, ze vsetko bude v poriadku, ja mam tiez obavy, ale to nam asi nepomoze...Ja sa snazim byt v klude, hoci tiez skor patrim k tym "lahko rozrusitelnym" typom...No ale co sa ma stat...
Drzim palce!!! 🙂

mirka8429
18. feb 2008

zvedava..no ty si uz v 36 tt tak to uz aj keby si rodila tak v pohode..ale ja v 32tt a aj to neviem lebo menstruacny cyklus som mala 38 dnovy tak neviem...ale lekari tvrdia ze babo je velke tak ako ma na ten tyzden byt...tak co ja viem..a povedali ze porodit mozem skôr..mam doma kludovy rezim...snazim sa lezat ale sem tam aj pochodim..otvorena som na palec..len aby sa to nezhorsilo...a este aj ta infekcia ktoru som chytila v nemocnici jooj

mirka8429
18. feb 2008

graziela ja viem...ked mi lekar povedal ze musim do nemocnice...tak som mala dost..a ked mi v nemocnici oznamili ze mam infekciu a ze je to riziko v mojom tyzdni to som bola 29tt a ze musim davat pozor lebo praskne plodovy vak, odtecie voda a idem rodit..tak som na nu pozerala...hehe teraz som v 32tt a male ma podla usg tak okolo 1450g tak neviem....

elia
19. feb 2008

Ahojte babenky,
tak sa hlasim po dlhsej dobe. Vidim ze pribudaju nove rizikovky, najlepsie by bolo keby tato tema nemusela existovat, ale co uz, nejako to dobojujeme 😉 , drzim vsetkym palceky.

Ja som dnes bola v poradni, povodne som myslela ze mi uz vyberie pesar, ale vraj este nie, Dr. vravel ze by mi ho najradsej nechal co najdlhsie, lebo vraj mam uplne makky krcek, a vraj to drzi uz len ten pesar. Ked mi ho vyberie, ze sa mi hned rozbehne porod. Tak neviem, zda sa mi ze mi zakazdym povie nieco ine. Mala ma odhadovanu hmotnost 3000g, co ma potesil, lebo pred 2 tyzdnami mu vyslo 3500g a to som uz stresovala ze ako budem take velke babo rodit. Ale aj Dr. sa tesil ze sme to po tych problemoch s krckom od 14.tt dotiahli az sem. Takze babeny, ak mate nariadeny kludovy rezim, oplati sa obetovat, aj ked je to hrozne narocne na psychiku, ale pre babo vsetko...

mirka8429
19. feb 2008

elia a ked ti vkladaliten pesar bolelo to?tiez mam kludovy rezim ..no snazim sa to dodrziavat ale niekedy sa to neda...sem tam treba nieco vybavit..a tak..ale snazim sa nechodit...

jankapo
19. feb 2008

Ahoj Elia, no ja som sa uz tesila ze vyberie.... 😒 och jo....kedy ides teda na dalsiu kontrolu, alebo ako to chcu teraz zariadit? A v kolkom si presne tyzdni, tak ako pise konik?
Mirka...aj ja mam vlozeny pesar...a mna to nebolelo, ale podla mna zavisi od sikovnosti lekara ktory ti to vklada...ja ani neviem ako a bolo to dnu... 🙂 ak by som si mala vybrat medzi pesarom a cievkovanim, tak pesar... 😝

gabikar
19. feb 2008

Ahojte spolucakatelky 🙂 Este nie som na rizikovom a verim, ze nakoniec ani nebudem. Ved treba mysliet hlavne pozitivne 🙂. Od 14 tyzdna mi tvrdne brusko, no a pred dvomi tyzdnami, ked som bola na poradni, tak mi doktorka povedala, ze mam mimi ulozene dost nizko a tlaci mi na krcok a citila aj tlak na konecnik. Na stastie sa neotvaram. Pre istotu mi zaviedla pesar a na buduci tyzden idem na kontrolu. Chcem sa vas opytat, ci ste sa niektora stretli s tym, ze ked vam zaviedli pesar, ze vam ho vybrali aj skor ako pred planovanym porodom? Pytam sa len pre istotu, keby mi ho doktorka chcela na buduci tyzden vytiahnut, ze ci mam dat nohy spolu a povedat, ze je moj a ze si ho nedam 😀 .

elia
19. feb 2008

Jankapo konik mi ukazuje tt dobre, akurat mi novy tyzden naskoci uz v piatok, ale zacinam az v sobotu - dnes som presne 36+4 a odteraz uz budem chodit do poradne kazdy tyzden, tak som zvedava ci mi ho uz nabuduce vyberie.

Mirka vobec to nebolelo, ale ja som sa hrozne bala, zdalo sa mi to take velke, tak som bola uplne stiahnuta ze by mi tam nedali ani spendlik 🙂 . Ale Dr. videl ze sa bojim a ze je zbytocne to natahovat a cakat kym sa uvolnim, tak mi ho tam hned supol, netrvalo to ani 10 sekund a ani som nechcela verit ze uz je na mieste, vobec to necitis.

Gabikar podla mna ti nemozu bez vaznych dovodov len tak vybrat uprostred tehotenstva pesar, predsa len vyberanie vraj moze viac podrazdit krcek ako vladanie a mohlo by to nieco vyvolat.

mirka8429
19. feb 2008

elia no dufam ze mi ho nebude davat ja mam skôr obavy z toho lebo mi nejako kleslo brucho a ze vraj to je tak az pred pôrodom tak neviem...a som len v 32tt:((

mirka8429
19. feb 2008

jankapo..a kedy je potrebne cievkovanie?pred cisarskym?

zvedava
19. feb 2008

mirka, neboj sa, mnohym zenam klesne brusko aj par tyzdnov pred porodom, to este nic nemusi znamenat 😉

zvedava
19. feb 2008

elia, tak radsej nech este tyzden ten pesar tam mas, aby babo nebolo zaradene medzi predcasne narodene, ale medzi narodene v termine, co je az od 38 tt 😉 Inak, som pocula, ze skor boli vyberanie pesaru ako jeho vkladanie, ale snad to nebudes vobec citit... 😒

zvedava
19. feb 2008

Inak, dnes som chytila riadnu depku z toho, ze som este stale v nemocnici a moja lekarka sa stale vyhyba vyjadreniu, ze kolko tu este budem musiet trcat... Bolo, aj je, mi strasne smutno za manzelom a dcerkou, aj ked dcerku vidim denne, co ma chodi navstevovat, ale to nie je to iste ako ked sme boli stale spolu doma... Uz mi to tu dost lezie na mozog, ja viem, ze uz to mam za par, ale prave preto by som uz chcela byt doma... Predsa, doma je doma, nie byt ako som ja, "odlozeny pripad" v nemocnici 😉 Ale sme tu na izbe vsetky tri take odlozene pripady, ze sa za nami nasi doktori vobec neobzru, tak sa mozeme aspon navzajom postazovat 😎
Som si vsak potom precitala tuto diskusiu od zaciatku a videla som, akymi peripetiami mnohe z vas presli, tak som si povedala, ze hlavu hore, tych par dni este zvladnes 😀

mirka8429
19. feb 2008

zvedava no hej som pocula ze to tak zvykne ale nieje to skoro ked som este len v 32tt??a mam take pocity akoby ma tlacilo dole a vkuse ked sa postavim musim na wc...jooj ...a ako dlho si uz v nemocnici?aj ja som bola si 2 tyzdne a bol to horor....

graziela
19. feb 2008

Zvedava, neboj, ked si to uz nejako zvladla doteraz, urcite to dobojujes do uspesneho konca...
V najhorsom pripade este cca. 2 tyzdne (?)
Viem si predstavit, ako ti mala chyba, ked s nou nemozes byt doma. Ja som bola v nemocnici sice len tyzden, moja dcerka bude mat v aprili 5 rokov, ale tiez mi to nebolo az tak jedno, ked som jej nemohla vecer dat aspon pusinku na dobru noc. Ja mam chvalabohu skveleho manzela, na ktr. sa mozem vo vsetkom 100%-ne spolahnut (ked som nastupila do prace, staral sa cele dni o dcerku sam, takmer 2 roky, kym nenastupila do skolky a to popritom aj on pracoval, vacsinou nocne sluzby, zvladol to bravurne) 🙂 🙂 🙂 Naozaj neviem, ako by sme to vsetko zvladli bez neho. A verim, ze aj tvoj manzel je pre Teba velkou oporou,a ani sa nenazdas, budete opat spolu domka a vo stvorici 🙂 🙂 🙂

lucia31
19. feb 2008

ahojte dievcata,
dnes som bola v poradni, vsetko ok, teda moc, tlak, krcok 😉pribrala som od poslednej poradne 3kg, placentu mi utz nepozeral, to az 11. marca...prave teraz som si precitala spravu od jedneho gynekologa na ceskej stranke, kde som sa ho pytala no moj pripad s placentou praevia...normalne ma sokoval, ked mi doporucil preventivnu hospitalizaciu od 30ttaz do 38tt,aby som bola pod kontrolou 😒 moj doktor mi take nieco vobec nevravi...tak neviem...no byt dva mesiace bez mojho synceka si viem len tazko predstavit..ale keby som musela, tak pravdaze idem..
zvedava, nie su tam v nemocnici take pripady ako moj?

graziela
19. feb 2008

Lucia31, ja ta nechcem strasit, ale ja som sa do nemocnice dostala prave pre taky pripad, ktr. sa odohral den pred mojou poradnou. Jedna pacientka s diagnozou "placenta praevia" odmietla viackrat hospializaciu, moj gyn. jej to ani nezapisal do karty...den predtym, ako som do poradne prisla ja, mali v nemocnici velke rosambo, tu zienku doviezli do nem. v poslednej chvili s masivnym krvacanim, museli jej robit urgentne cisarsky a stratila vela krvi, museli jej davat na 4x transfuziu...Mala proste stastie...Moj gyn. si teda mna uz duplom nechcel zobrat na zodpovednost a hoci moja diagnoza sa nakoniec presne nepotvrdila (moja placenta je nizsie ako by mala byt, cca.3 cm od krcka), musela som byt hospitalizovana.
Vo vacsine pripadov sa ta placenta do 30tt vytiahne hore, takze potom by uz nebol dovod na hospit., ak by uz bola tam, kde ma byt.Skor sa cudujem, preco nie si teraz pod zvysenou kontrolou a o to viac nechapem, preco ti nerobili teraz v poradni sono. Neviem sice, kedy presne si bola na posl. uzv, ale za mesiac sa to zvykne (podla mojho gyn.) zmenit.

lucia31
19. feb 2008

ahoj graciela,
minuly tyzden mi robil utz, a bola stale praevia...a to som bola na pohotovosti v nemocnici, lebo som mala taka popichavanie v podbrusku..ale nakoniec to nic nebolo..
a nevies, v akom bola ta pacientka tyzdni..mne ked to navrhne, tak pekne krasne naklusem 😉 a co bolo s babatkom?
skor sa obavam toho, ze ma budu len kazde dva tyzdne kontrolovat, a ja sa budem v kuse sledovat, az mi z toho sibne..preto by som bola kludnejsia v nemocnici..
este som pisala nasmu znamemu, ktory je gynekolog, do ciech, aky ma na to nazor..tak som zvedava..

mirka8429
19. feb 2008

neviete niekto ci sa neposuva nejak termin alebo ci som v takom tyzdni aky mi urcuju lekari ked som nemala 28 dnovy cyklus ale az 38 dnovy?ked podla usg je maly taky velky aky zodpoveda danemu tyzdnu

graziela
19. feb 2008

Lucia 31, neviem Ti presne povedat, v ktr. bola ta babenka tyzdni, ale myslim, ze min.v 30tt, mozno aj viac, lebo nepocula som, zeby jej babatko prevazali do inej nemocnice, kde maju inkubatory (ta "moja" nemocnice nie je az tak dobre vybavena na take pripady)...
Ja osobne by som to ale za ziadnu cenu nepodcenila, keby ma lekari posielali do nemocnice... Ved podla mna je to urcite lepsie, ked si pod stalym dohladom v nemocnici, ci uz z toho pohladu psychiky, ze sa doma stale sledujes a rozmyslas, ci je vsetko ok...a aj keby sa nieco stalo, mozu hned zareagovat...
Ja som najskor bola tiez riadne vylakana, ked ma este aj moj dr. vyplasil, no v nemocnici ma ukludnili, moja placenta bola potom uz na takmer poslednom mieste, najviac sa zamerali na moj tlak (ktr. samozrejme so stresom nie a nie klesnut). Este aj po prepusteni z nemocky som bola par dni kludna, hovorila som si, ze tak hadam to nie je so mnou take zle, ked ma po tyzdni pustili domov...No ale stale sa ma kazdy den zmocnuju take obavy, ze ci je vsetko ok a hlavne dokedy...a tiez sa stale sledujem... predtym ako som isla do nem.mi vobec nic nebolo (aspon ja som sa tak citila), no odvtedy ako som z nem. doma, sa citim ako "chora"...
Keby sme uz boli aspon po tom 30-32 tt...mozno by sme boli aspon trosicku kludnejsie...
Ja osobne som si to ani pri 1.tehu ani nahodou nepripustala moznost, zeby som mala rodit predcasne, ani na to nebol nejaky dovod...no ale teraz, ked som videla babenky v nem., ktr. hrozil predcasny porod, lebo sa otvarali, tvrdlo im brusko a pod. a tesili sa z kazdeho dna, ked mimi este vydrzalo v brusku, a modlili sa, aby este aspon do toho 34tt...mam na to uz celkom iny pohlad...

marhulka88
20. feb 2008

pozeram ze ste rozpravali o klistire...vraj lepsie je dat si predpisat pripravok Yal kt. si aplikujete po prichode do nemocky (pripadne sestricka vam ho da) a je to vraj lepsie setrnejsie ziadny drastak a strach z toho ze nestihacka dobehnut... 😉
babenky mam na vas taku otazku...neviete mi povedat ci je normalne ked pri pohyboch babatka citim "udery" aj na krcku a je to dost neprijemne...normalne mam pocit ze miminkos vystrci ruku z maternice 😕 tiez obcas take pocity akoby babatko uz uz malo vypadnut...nie je to sice vzdy ale obcas fakt mam pocit akoby som musela stahovat panvove dno aby mimik nevypadol
neviem ci mam kvoli tomu volat lekarovi alebo pockat este tyzden do poradne...aj ked pred dvoma tyzdnami mi povedal ze krcok je ok aj ked hlavicka tlaci na krcok zatial sa neotvaram...myslite ze by to mohol byt nejaky problem???

lucia31
20. feb 2008

marhulka, aj ja mam niekedy taky pocit,ale je to asi normalne..vcera som bola v poradni a krcok CS 0, to znamena, ze je uplne zatvoreny..ono by to bolo moc jednoduche, keby si len tak mohlo vypadnut 🙂

mirka8429
20. feb 2008

marhulka mne babo tlaci vsade...raz hore mam pocit ze mi vylezie cez krk a zvycajne na boky a strasne kope do rebier...ale to sa este da..ale ked mi zatlaci na mocovy mechur tak sa neviem ani vyrovnat a strasne ho citim ako keby bolo dole...tak snad je to normalne...ja som teraz v 32tt a tiez ked buchne rucickou tak to boli..neviem sice ci rozpravame o tom istom ale tak snad ano🙂..

jankapo
20. feb 2008

Ahojte babulky, niekedy nepiseme aj tri dni a potom vas clovek ani nestiha citat... 😀
Gabika- na tvoju otazku, ak ti uz raz dala pesar...urcite ti ho nevyberie, ako pise elia, aj podla mna by to bolo neuvazene podrazdenie...mas aj nejake ine rady od lekarky? lezis? ja sa len preto pytam ze ma zaujima kde a ako k tomu nasmu problemu pristupuju ini lekari.
Mirka- neviem pri com vsetkom je nutne cievkovanie, mne ho robili v nemocnici, mala som krv v moci (takom tom rannom vycikanom), potom si ale urolog vyziadal cievkovany moc, ten je v postate cistejsi...a v nom som uz krv nemala,ale mala som v nom leukocyty...prijemne to teda nebolo, ale dalo sa zvladnut... 😉
Co sa tyka diskusie medzi luckou a grazielou...
🙂
Ono, je mozne vyziadat si hospitalizaciu? Asi tazko...moj osobny postoj- bola som v nemocnici dvakrat- nemozem povedat jedine krive slovko na pristup a tak...Bolo o mna plnohodnotne postarane, ale po par dnoch ma pustili domov, ze v podtate lezat mozem aj doma....no ja som bola z toho v takom strese ze sa mi doma nieco stane, ze sa divim ze sa mi nestalo...vkuse som plakala a sledovala sa,pritom v nemocnici som bola ako slniecko aj napriek problemom. Ale zial, ja som im nemohla povedat ze chcem ostat, ci ano?
O mojej druhej hosp. opat rozhodla moja osetrujuca lekarka...ze na par dni na infuzky a tak...po dvoch dnoch ma poslal primar domov, ze som ok....Jedna nemocnica, jedno oddelenie, ten isty pripad a? To uz ma mierne vytocilo, ze len co sa aklimatizujem, poslu ma domov. Ja nemam doma dietatko, tak sa mi to lepsie hovori...ale len chcem napisat, ze zial, o tom ci a kedy a na ako dlho pojdeme do nemocnice nerozhodujeme my.... 😒

mirka8429
20. feb 2008

ahoj janka...a nevies mi poradit kolko pred pôrodom klesa brucho?lebo mi trochu kleslo a mam dojem ze maly tlaci dole....a vcera som mala aj take mensie bolesti uplne dole v oblasti chlpkov tak som sa trochu zlakla ci to nieje naznak predcasneho pôrodu alebo cosi take a na wc tiez chodim stale ked vstanem...

jankapo
20. feb 2008

Poslala som prispevok, lebo som sa bala ze mi ho konik zozere... 😉
Len tolko, ze ak Lucke lekar nic nepovedal, darmo jej budeme pisat a varovat ju ze co sa moze stat...asi je v tomto bezmocna...Moj obvodny gyn. po prepusteni z nemocnice chytil hysak ze ako ma s mojim krckom mohli pustit domov...a co sa vyriesilo? akurat ma vystresoval.
Tiez preco mi dali pesar a nezasili ma, preco mi nikto nemeral krcok vaginalnou sondou, ale len rukami...no NEVIEM.
Neviem si predstavit ze sa postavim pred primara a spytam sa ho "Mohli by ste mi prosim zmerat krcok sonom?"
A pre zaujimavost, tiez som pisala ceskemu gynekologovi a pytala sa na radu....odmietol pesar, kludovy rezim a magnezium poklada za placebo...Kde je teraz pravda? Mam pesar, lezim kolko mozem a pcham sa magneziom len preto ze ak sa nieco stane, poviem si ze som urobila maximum.... 😖
Je mi smutno z toho ze vlasnte nemame moznost o nicom rozhodovat...a mozno je to tak lepsie, ktovie.

zvedava
20. feb 2008

mirka, ked lezis, daj si pod zadok nejaky vankus, aby si mala panvu vyssie a aby babo netlacilo na krcok. A nesed takmer vobec, lebo to este viac babo tlaci dole. Ja som v nemocnici uz siedmy tyzden, takze uz to nemozem ani horor nazvat 🙄 Ale podla poslednych vyjadreni mojej lekarky, dnes mam ist na sono a ked bude vsetko OK, koncom tyzdna ma mozno prepustia konecne domov 😎 Tak si drzim palce 😀

jankapo
20. feb 2008

Mirka...a kleslo ti tak, ze ti uz povedal niekto iny? Vsimlo si to okolie? Lebo my sme take, ze si vsimame kadeco, ja napr. ked som videla segru pred porodom to brusko jej kleslo OCIVIDNE, nebolo pochyb ze cochvila porodi...a myslim ze do 14 dni bol maly von. Ale to spadnutie bolo take ze som sa s nou bala chodit po meste, ze mi snad v kaviarni porodi. Moja, neviem, mna tie vcera akoby bolelo v slabinach, ale snazim sa nesledovat to...tiez maly kopka niekde v oblasti chlpkov obcas, potom zas nie....co sa tyka WC, tiez sa frekvencia zacne zvysovat, ty uz si v tyzdni ked mechur nema tolko miesta v brusku a skor sa naplni....kedy mas najblizsiu poradnu?

mirka8429
20. feb 2008

jankapo mas pravdu...aj mne meraju krcek len rukami a zaujimalo by ma odkial to tak presne vie...a tiez robim vsetko co mi povie a stalo sa ze sa mi to zhorsilo a musela som do nemocnice...tak ja uz neviem....ak by som rodila niekedy teraz..co ovsem nechcem lebo maly ma mozno cca 1,6 kg mozno viac...dalo by sa ho zachranit?ked som brala aj injekcie na dozretie pluc babatka...a tiez sa mi stalo ze lekar mi predpisal lieky a ja neviem prehltnut....spytala som sa ci ich mozem pohryzt..moj gynekolog mi povedal ze v ziadnom pripade ze sa znizuje ucinok a moj pôrodnik povedal ze kludne mozem ze ucinok je ten isty...tak a teraz si vyber..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre