Rizikové tehotenstvo

medvedik21
23. nov 2006

🙂
Od začiatku na doma

jankapo
14. feb 2008

ahojte babulky, som tu len kratko, manzel ma dovolenku, tak minimalizujem internet... 😵
dnes som vstala a rano ma cakali krasne narcisy a cokoladky, mnam....milujem narcisy....aj cokoladky, a aj ked neuznavam Valentina velmi, bolo to krasne
avanka, moja, uprimnu sustrast.... 😨
Inak- ano,ja som od zaciatku PN pre nizko uhniezdene babatko a podozrenie ze to bude sposobovat problemy,co aj... 😒 krcok mam od 19tt kratky 1.5cm....a teda odvtedy lezim a beriem magnezko, asi to pomaha, ked sa to odvtedy drzi... 🙂 ak je babo nizko, len treba snazit sa odlahcit tu oblast krcka- lezkat s vyvysenou panvou, vlastne takmer dolu hlavou....ak sa zatial krcok nezmenil, staci tak spat v noci a cez den sa trsoku setrit,nesediet pri telke ale radsej lezat...cim viac sarapaty s krckom, tym viac lezat, ale to uz lekar odsleduje....to su len moje subjektvine rady, ale kazdemu by mal asi radit sam lekar podla stavu... 🙂
no a este heslo- verit a vydrzat.... 😀

jankapo
14. feb 2008

a este- ja tie tlaky necitim...vlastne nebyt normalneho vysetrenia na poradni, neviem co sa so mnou deje...ani tlaky, ani kontrakcie, ani tvrdnutie....nic....no co ja viem...
marhulka, anamor, nebojte sa, uz mate pekne vysoke tyzdne....
co sa tyka PN, to sa pocita nejak 55% zo zakladu ci ako...socialka posiela ten vypocet, rozhodnutie a tam by mala byt suma, kt. vam vyratali na den... 😉

graziela
14. feb 2008

Ahojte babenky,
krasneho Valentina vam vsetkym zelam 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Ja som dnes uplne sama doma, manzel ma dennu a dcerku som rano vyprevadila do skolky...
Dovtedy chcem stihnut pripravit prekvapko pre mojich 2 milacikov - slahackovu tortu , mnaaaaaaaaaaaaaam.
Kedze do obchodu (vychadzky) mam zakazane, tak som to vyriesila takto...Budu mat urcite radost, maju ju velmi radi 😉
Anamor, ja som mala nizko polozene mimi pri 1.tehu.Zistilo sa to asi tak pred 30tt, uz neviem presne.Doktor uvazoval aj, ci ma neposle lezat do nemocnice, no nakoniec som ostala pekne az do konca doma a dr. mi odporucil, aby som si spodnu cast postele niecim podlozila, aby som spala s nohami hore. Kedze my sme v tom case byvali v 1-izb. byte a spavali sme na rohovom rozkl. gauci, ani to nebolo mozne...Snazila som sa ale pekne az do konca lezat, ani nie sediet a co najviac mat vylozene nohy hore.
Teraz by som mala vlastne dodrziavat podobny rezim, kedze mam nizko placentu. Ono sa to zvykne este pekne vytianut dohora, no mohla by som tomu aj ja sama nejako pomoct...
Babenky, a v akych davkych uzivate Magnezium? Mne v nemocnici davali spociatku 3xdenne po 2 tabl., ked ma prepustali, tak mi odpor. 3xdenne po 1 tabl., s tym , ze si to potom mozem sama upravit. Hlavne v spojitosti s tlakom, lebo mne zatial brusko netvrdne a dufam, ze ani nebude.
Babenky, vy ktore ste uz za 30tt, uz nemusite mat take velke obavy... Ked som bola v nemocnici, bolo tam velmi vela bud. mamin, ktr. boli tak v cca.32tt a pomalicky sa otvarali, lekari sa okolo nich tocili a boli pripraveni, keby bolo treba, pichat kortikoidy na zrychleny vyvin pucok, pre istotu.. Ja viem, ze to vsetko je take neprirodzene, ale nebojte sa, medicina uz v dnesnej dobe dokaze zazraky...Ja, kedze som este len v 23tt, budem vdacna naozaj za kazdy den....

marhulka88
14. feb 2008

grazielka mne kazal doky uzivat 3x1tab. magnezia samozrejme ze ja som si to upravila na 2x1 😀
ja obavy mam tak ci tak nechcela by som porodit predcasne a riskovat ze mimik bude poskodeny ... snazili sme sa o neho dost dlho a tak by som ho chcela mat pekneho zdravuckeho ... keby doky povedal ze zavesit za nohy z plafona tak sa dam aj zavesit ako slanina v komine len aby som mala istotu ze malinky bude ok
tak sedim s horenonami lezim s horenohami ale stale akosi citim tu hlavicku na krcku... 😒
Valentinka vam prajem krasneho srdieckoveho pusinkoveho ... ja pomalym kacacim krokom odkackujem do obchodiku po nejake cokoladky...mne sa piect nechce 🙂

graziela
14. feb 2008

Ahoj Marhulka, ja viem, tie obavy tam budu az do konca... mi hovor, ked ja vlastne zacinam len 23tt...a okrem ineho mam este jedneho najvacsieho strasiaka-pre-eklampsiu...toho sa bojim asi najviac, pri 1.tehu som si uzila svoje...
Ostava nam len pekne dufat a modlit sa, ze vsetko dobre dopadne a ze nase deticky donosime do radostneho konca a hlavne v zdravi 🙂
Inac, ked tak vidim na fotkach tie deticky, ktr. sa narodili o par tyzdnov, mesiacov skor, tak mi je to vzdy tak akosi luto...Vacsina z nich to vsetko neskor krasne dobehne a su zdravucke, ale predsa len... musi to byt velmi narocne aj pre tu maminu a tak...
Inac, moja torta je uz hotova 😉 Uz sa chladi v chladnicke... ale som sikovna, vsak? 😀
Som si povedala, ze musim sa aj trosku pokyvkat a az take narocne to nebolo, len vyslahat slahacku, pokryt piskotkami+ovocie a je to.A s obedom som sa dnes tiez moc nehrala, urobila som si rezance s tvarohom, taka rychlovka, vsetko aj s tou tortou som mala hotove za hodinku.

elia
14. feb 2008

Ahojte babenky,
Luci mne PN nabiehala na ucet vzdy 13. den nasledujuceho mesiaca, akurat teraz za januar este stale nic, tak snad na mna nezabudli 🙂. A je to 55% hrubej mzdy, pokial si mala viac ako je maximalny vymeriavaci zaklad, tak potom 55% z toho (naposledy bol 28 142,- ale neviem ci sa to odvtedy nezmenilo). A podobne sa nam bude pocitat aj materska, cize vyska PN a materskej bude priblizne rovnaka.

Avanka aj ja mam este staru dovolenku z minuleho roku, sice iba 6 dni, ale aj to je daco. Aj ja som povodne chcela predcasne ukoncit PN pred materskou aby som stihla vycerpat dovolenku, ale bolo mi povedane zeby som zbytocne prisla o tu PN. Staru dovolenku + tu co nam nabehne pocas materskej je lepsie cerpat az po materskej, resp. az po rodicovskej dovolenke.

avanka
14. feb 2008

Ahojte, tak to bol iba plany poplach, boli sme tam, to jest 22 km od Senice, odkial pochadza manzel a bolo to dievca s rovnakym menom, dokonca aj sa velmi podobali....chvalabohu

Elia, ale ved materska sa naam bude pocitat z priemeru za cely rok 2007 a PN sa pocita len za 3 mesiace, alebo sa mylim? Ja som donutena z prace prerusit PN a vybrat si tych 45 dni novej dovolenky, teda este neviem, ci sa mi bude kratit alebo nie......
Je to divne preto, lebo som tento rok este neodrobila ani 1 den a tym padom vlastne nemam narok ani na dovolenku...ale taka je podmienka z prace a ked si nechcem sefku proti sebe postvat, tak sa musim prisposobit...ved sa tam chcem po 2 rookoch materskej vratit...

lubkagaa
14. feb 2008

avanka: inac to je zaujimave, ze chcu, aby si cerpala dovolenku, mne sefka povedala, aby som si to radsej ak tak rozdelila a nieco si nechala po materskej, kvoli tomu, ze ako som pochopila, aj ty si ucitelka a vychadza ti porod asi tiez tak jun jul, to znamena, ze o tom case po materskej by si mala nastupit do prace a to su akurat prazdniny...a prave na tie by si si mala dovolenku setrit...teda neviem, ako je to u teba, ale mne bolo tak povedane.
Ale ja si tiez idem vycerpat vsetku dovolenku, tiez mam 45 dni, a to vdaka tomu, ze ked si PN, tak sa to rata do dovolenky a + materska dovolenka tych 6 tyzdnov sa berie tiez ako odpracovane dni. Ja som sa ohladom toho informovala, lebo som tiez nevedela, kolko budem mat dovolenky, ked som na PN od novembra...

lubkagaa
14. feb 2008

graziela: tak sa drzkaj, aby ti to ubehlo co najlepsie...aby ta ta pre-eklampsia nestrasila...aby bolo vsetko ok...Ta torta musi byt super... 🙂 posli kusok xi

graziela
14. feb 2008

Lubkagaa, dakujem krasne...torta uz je napoly zjedena 😀 Dufam, ze bude vsetko v poriadku, musime len verit ...
pekny vecer prajem este.

elia
14. feb 2008

Avanka ano mas pravdu, ale ja som mala zhruba rovnaky plat kazdy mesiac, takze u mna bude PN a materska zhruba rovnaka.

Aha, tak to je ine ked vas zamestnavatel nuti vycerpat, a ked ste ucitelky tak mate tej dovolenky trochu viac, zavidim 🙂

avanka
15. feb 2008

Lubka, ved prave, ja nie som ucitelka, ale vychovavatelka mentalne postihnutych v domove socialnych sluzieb a my sme uz socialny odbor...cize prazdniny nemame, ale moj tatino, ktory je riaditelom zakladnej skoly mi poradil, aby som bola na PN,potomisla na matersku a v novembri po skonceni materskej poziadala zamestnavatela o preplatenie dovolenky, cize by som ziskala 2 mesiace PN navyse, co sa dnes celkom hodi...
Ale ked som sa hodila teraz na PN, sefka ma zvozila ako soplave decko, vraj si ju musim vybrat pred materskou alebo si ju mozem preniest, ale to mi neodporuca, lebo je s tym kopec problemov a zvlast, ked sa ma prechadzat na euro...
Ale uz to je jedno, pojdem cestou lahsieho odporu...
Takze na buducej poradni sa mam lekara opytat na presny den nastupu na matersku, zavolat do prace a oni mi vyrataju, ci sa mi dovolenka krati a o kolko, odo dna nastupu si potom tie dni odratam a prerusim PN a nastupim na dovolenku
Napisala som to asi velmi komplikovano, ze? 😀
A v akom odbore si ucila?

lubkagaa
15. feb 2008

avanka: vpohode, pochopila som 🙂. Skor si myslim, ze je pre nu ako zamestnavatela horsie, ze si chces potom dat preplatit dovolenku, stoji ich to viac, inac to vobec nie je komplikovane, ako ti povedala sefka, asi som drza, ze to tak pisem, len nasa sefka tiez dost pozera na zakony a kedysi robila aj inspektorku a sama mi navrhla, aby som si dovolenku radsej rozdelila, alebo cerpala celu az potom. A nakoniec to nechala na mna, nech sa rozhodnem, lebo tak ci tak je to vzdy o tom istom. Mam moznost aj preplatenia, ale sefka veri a dufa, ze po materskej sa vratim naspat a budem ju cerpat.
Inac ucila som 1-4. ZS + Aj, cize prvostupniarka, aj istym sposobom este stale robim veci do roboty a pisem si s detmi 🙂..teda ak chce niekto poradit ohladom takychto veci nie je problem... 😀
graziela: tak torta mala uspech, super... 🙂 ja som ostala pri vyprazanom masku a zemiackach, moj manzel je riadny masozravec 🙂. Som zvedava, ci aj nas drobec bude taky...ale asi hej, lebo dako neviem vydrzat den bez maska, alebo aspon sunky... 😵
Inac babenky, aj vy ste uzivali, ci uzivate ciste magnezium? Mate tiez napisane, ze dve hodiny pred a dve hodiny po nemozete mliecne vyrobky? Dodrziavate to? Mne je to obcas tazke, lebo ja mam aj mlieko, aj jogurty strasne rada...

jankapo
15. feb 2008

Lubka, ja uzivam ciste magnezium a snazim sa aj dodrzat tie obmedzenia ohladom mliecka, aj ked mi to padlo tazko, najprv som si to nevedela zladit a to mi hned zistili ze mam malo vapnika, teraz uz som si to zariadila tak ze kazdy den na destaitu jogurt, alebo pohar mlieka a tiez na olovrant....daj si pripomienku do mobilu.... 😉 potom uz na to nejak automaticky dostanes chut...ja uz viem ze je cca 11.00, ked mam chut na mlieko, xixi 😅
ale napr. dam si normalne chlebik so syrom aj na ranajky...to podla mna az tak nevadi....
hlavne pozor na vapnik, hlavne teraz babenko ti zacina prudsie rast, aby ti zubky nevypadali 😒

lubkagaa
15. feb 2008

jankapo: dakujem...mi zuby ani nespominaj..v pondelok idem k zubarke, bude mi vrtat..sa bojiiiim...chcem sa jej opytat, ci mi nemoze umrtvyt zuby, lebo hocico vydrzim, ale toto je pre mna hroza...aj ja sa snazim to dodrziavat, len niekedy neviem, obcas kvoli tomu posuvam uzivanie liekov, myslis, ze ked si dam spagety so syrom, to by tiez nemuselo az tak vadit...

lucia31
15. feb 2008

lubkagaa, ja mam tiez s tym magnezkom problem...ja by som jedla syry, jogurty a pila mliko, najmä kysle, stale...ale co sa tyka vapnika, vela ho maju aj orechy a tie vyhryzam tiez dost casto 😉 a mozes si dat lokalnu anesteziu, pytala som sa na to doktora...
.... vcera som bola po neuveritelne dlhej dobe v cukrarni s manzelom a so synom v hypernove, kedze som musela ist do mesta osobne nieco vybavit a podpisat..no a v tej cukrarni pravdaze na Valentina vela ludi, hluk, hudba a moje babo zvyknute na klud, islo z bruska doslova vyskocit 😉 vystrajalo neskutocne 😉 a ked sme prisli domov, tak o sebe nedalo dve hodiny vediet, chudatko zmatozene 😉
dobre ranko Vam prajem babulky 🙂

lubkagaa
15. feb 2008

lucia31: dakujem 🙂 Tak to ste mali vcera veselo...a mozno sa male tak tesilo, ze je vonka s maminou 🙂

Ako ste inac prezili Valentina? 🙂

anamor
15. feb 2008

ahojte dievcata, vsetkym dakujem za odpoved, mne sa skracuje krcok, zatial sa neotvaram a babo je dost nizko. Uvidim este v pondelok v rizikovej poradni ci nebudem rizikova, ale vyzera to, ze budem doma oddychovat a PNkovat, lebo dufam, ze takto predidem pobytu v nemocnici.
Inak mne ziadne magnezium nedal lekar, sem tam si dam ja sumive preventivne. Vsetci sa cuduju, ze nemam ziadne bolesti a ani nic podobne. Ale kym sa neotvorim malo by to byt ok, tak mam kludovy rezim - setrim sa, doteraz som mohla robit vsetko a v 26tt nastal zlom 😲
vsetky sa drzte 😉

graziela
15. feb 2008

Ahojte babenky, pozeram, ze vy tu uz od rana buntosite...Ja sa priznavam, ze si teraz po 5 rokoch dozicim trosku viacej spanku..lenosim v posteli este tak do 9-10,00 hod. Samozrejme, ze dcerku musim rano pred siedmou vychystat do skolky, pripravit jej ranajky, pre seba Meltu (velmi mi zachutilav nemocnici), ale potom opat zaleziem pod perinu a este si schrupnem...Za normalnych okolnosti by som mala vycitky svedomia, ale ked si predstavim, ze najblizsich 5 a mozno aj viac rokov to nebude mozne, tak si to teraz uzivam 🙂
Inac, magnezium beriem aj ja 3xdenne po 1tabl. Tiez som sa cudovala, ked som bola v nemocnici. Ramo okolo pol8-8hod. sme mavali ranajky, vzdy na pitie meltu s mliekom + pecivo+nejaky syrik al. natierku, no a potom pred 9,00 hod. rozdavali lieky,medziinym aj magnezium.Bola to ranna davka, takze to bolo treba uzit hned.
Ono sa to magnezium asi lepsie vstrebe, aj ked sa uzije medzi jedlami. Ale mne sa to tiez nie vzdy podari, trafit sa medzi mliecne vyrobky.
My sme vcera "valentinovali" tak v pohode, nic speci...ked prisiel manzel z prace o 17,00 hod., prekvapila som ho tou slahack. tortou a bonbonierkou Merci, aj dcerku, a od draheho som dostala pekne zabaleny kvietok v kvetinaci, tak pekne valentinsko naaranzovany. Velmi ma to potesilo, lebo uz davnejsie som chcela do bytu kupit nejaky kvietok...
No a potom sme mali navstevu a k veceru mi bolo akosi zle (zeby z tej torty? 😲 ), tak som isla do postele...

zvedava
15. feb 2008

Ahojte dievcata, som sa dlhsie neozvala, nejako sa mi nechcelo 😲 Stale som este v nemocnici, dufam, ze uz len tyzden, kedze koncom 8. mesiaca uz nema vyznam byt tu, to uz je babatko plne vyvinute a v najhorsom pripade sa moze uz narodit 😉 Takze to este vydrzim a potom budem ako Elia len cumiet na svet mimo nemocnice 😀 Dufam, ze neporodim hned, ze si stihnem este vybavicku prichystat 😉
Ked tu pisete o naliehani dietatka na krcok, tak to je presne zdroj mojich problemov cca od 26 tt. Najprv sa mi zacal krcok skracovat a potom v 30tt aj otvarat a odvtedy som vlastne aj v nemocnici. Ale mne k tomu aj tvrdne brusko, ale to mi tvrdlo aj pri prvom tehotenstve a nic sa nedialo, este som tyzden prenasala... Takze odporucam co najmenej sediet a stat, len lezat a ked sa da, tak s podlozenym zadkom 😎 Alebo rovno vyvysenym koncom postele. A vydrzat 😀 🙄

lucia31
15. feb 2008

ahoj zvedava 🙂 aj ja chcem taky pekny tyzden 🙂 tesim sa s tebou, ze to uz mas u konca...takze este pochystat nejaku tu vybavicku a hor sa na svet 😉
ja sa tiez obavam toho, ze ku koncu pobudnem v nemocke kvoli mojej stale vcestnej placente a budem mat planovanu sekciu..no vydrzim, len nech bude vsetko v poriadku s dietatkom 🙂

graziela
15. feb 2008

Ahoj zvedava, tesim sa s tebou, ze uz sa ti to schyluje ku koncu a ze si to tak dlho vydrzala 🙂 A mas pravdu, babatko uz ma vsetko najdolezitejsie vyvinute, takze keby sa aj narodilo skor, uz to nie je takmer ziadne riziko.
Lucia31, kvoli tej placente sa skus netrapit (aj ked ja sa tiez), do toho 30tt sa to este moze a vo vacsine pripadov sa to aj upravi, rastom maternice sa posunie vyssie.
Aj ja si to velmi zelam, hoci ja nemam vcestnu placentu, je len nizko, ale ked mi robili sono v 20tt+3, tak bola 3 cm od vnutornej branky, takze podla dr. mi ani ziadne krvacanie nehrozi.
Musime len vydrzat a mysliet pozitivne 🙂 🙂 🙂

avanka
15. feb 2008

Luci, a ty mas placentu polozenu priamo na krcku?
Ja ju mam uz nie je vcestnu, ale nizko polozenu, 3 cm od krcka...tak sa vysvihla z krcka v priebehu 7 tyzdnov

lucia31
15. feb 2008

avanka a graciela,vy ste ju mali sice nizko,ale nie ulozenu centralne ako ja,cize uplne nad krckom..u mna je len mala sanca,ze sa posunie..ale zatial sa tym snazim netrapit,ked je vsetko ostatne ok

graziela
15. feb 2008

Avanka, tak to sme na tom rovnako...No ktovie, ako bola ta moja pred takym mesiacom, mne totizto predposledny ultrazvuk robili v 12tt, no a potom uz len v 20tt a prave vtedy mi dr. zistil, ze je nizko.
Inac, baby, ako casto vam dr. robi sono a kontroluje, ci je ta placenta ok?Ja idem najblizsie na kontr. (aj moc+krv+ster) na buduci piatok, tj. 2 tyzdne odvtedy ako ma prepustili z nemocnice. Dufam, ze mi bude robit sono, aj ked neviem, ci sa za taky kratky cas moze nieco zmenit.

lubkagaa
15. feb 2008

avanka: tak aj mojej svagrinke robili sono skoro kazde vda tyzdne, zavisi od toho, aka je situacia. Lebo meni sa to vlemi rychlo a treba verit, ze sa t bude menit k lepsiemu 🙂 obcas chorobny optimizmus aj pomaha 🙂.

lubkagaa
15. feb 2008

prepac, to bolo pre grazielu 🙂

graziela
15. feb 2008

No, Lubkagaa, ja budem veru pokojnejsia, keby mi robili ten uzv min. pri kazdej poradni.Doteraz som chodila do poradne tak raz za mesiac, ale kedze som aj ja teraz rizikova, tak hadam to bude kazde 2 tyzdne.
Len aby bolo vsetko v poriadku, to si zelam najviac...

mirka8429
17. feb 2008

ahoj graziela...ja som teraz v 32 tt a od 29 tt do 31 tt som bola v nemocnici...som otvorena na spic prsta a tiez musim len lezat...pichali mi do zily magnezium...potom mi zistili v posve neviem ci stafilokoka alebo streptokoka...a dali mi atb unasyn ale tie mi nejako nepomohli a ked ma prepustili z nemocnice, môj gynekolog mi robil vyter z posvy a zistil mi klebsielu pneumoniae...dal mi zase atb ospexin ale mam dojem ze to nepomaha....bojim sa aj o babätko a mam strach ze sa mi to do pôrodu nevylieci...V nemocnici mi este pichali injekcie na rychlejsie dozretie pluc babätka v pripade prdcasneho pôrodu....

pipinka82
17. feb 2008

Ahoj neboj sa to sa spravý držím ti palce aby sa to všetko napravilo.Na kedy máš termín?Musíš si verit a davaj si pozor a aj na babätko.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre