Rozdiel medzi BPD (hlávkou) a FL (stehennou kosťou). Poraďte

eneka
15. feb 2009

Ahojte baby, chcela by som sa opytat, ci sa niektora z vas stretla s podobnym problemom. Bola som na 2D sone, v 31. tyzdni kde mi lekar nameral BPD 8,1 - co sa rovna 33 tyzdnu a 2 dnu a FL 6,1 co sa rovna 31 tyzdnu a 4 dnu. Lekar sa tvaril dost prestrasene a upozornil ma, ze dietatko ma velku hlavku v porovnani so stehennou kostou. Tak ma poslali na 3D sono, kde mi zasa namerali hodnoty BPD 8,67 - čo sa rovna 35. tyzdnu 0 dnu a FL 6,37 co sa rovna 32 tyzdnu 4 dnu. Tam ma lekar ubezpecil, ze hodnoty su v norme, len babetko ma kratsie stehenne kosti a tiez mi posunul termin porodu skoro o 3 tyzdne dopredu.. Neviete mi povedat, co to pre neho znamena? Ak by dieta trpelo downovym syndrom, videli by to na 3D sone? Je moznost, ze mu stehenne kosti este dorastu teraz alebo az po narodeni? Dakujem vopred za odpovede, lebo sa velmi trapim.

ejusa
15. feb 2009

Ahoj Eneka,mne vraveli nieco podobne,maly zaostaval 3 tyzdne,on zase ze brusko je oproti hlavicke pozadu...tak som sa naplakala,brali mi krv na pecenove testy a tak...a vsetko v poriadku..vediet vtedy co viem teraz,tak sa tak nebojim,tie ultrazvuky treba naozaj brat s rezervou..a Downov syndrom,ved Ti brali krv,uz neviem v ktorom tyzdni sa to berie,a tam by bolo ukazalo tieto ochorenia,tak nad tym sa ozaj netrap 🙂

eneka
autor
15. feb 2009

dakujem ... taka som bola spokojna a od teraz kazdu noc myslim na to, co mi povedali .... tie triple testy mi vysli vsetky dobre ... viem, ze do porodu uz klud nenajdem 😢

zuzana76
15. feb 2009

eneka , aj ja som to mala podobne, tiez rozdiel 2-3 tyzdne medzi velkostou hlavicky a stehennej kosti, moj lekar na to nic nepovedal, to som si len ja zistila v tabulkach a potom som bola velmi prestrasna, no a maly sa narodil v poriadku.

ditka1
15. feb 2009

baby klud aj u nas to takto bolo vsetky casti tela mali inu velkost,ale dufam,ze vsetko bude ok.

fedra
15. feb 2009

eneka ... mam doma akurat kartu, tak pozeram to meranie.
Ja som bola na utz 31+2 a hodnoty sme mali BPD 84mm a FL 64mm ... takze velmi podobne ako ty. a mne lekar povedal, ze je vsetko v uplnom poriadku. Boli sme aj na 4D v 26tt a vsetko bolo OK. Neboj ...

Ak chces, kukni sem :
http://babymed.com/tools/ultrasound/third_trime...

a uvidis, ze ste v norme 😉

nika251
15. feb 2009

Ahoj. Eneka- my sme boli tiez pripad. Pred porodom mi robili sono a merali maleho. vychadzalo im tam - hlavicka na 42tt (v 39tt), druhy rozmer hlavicky na 41tt, brusko na 35tt, nozicka na 33tt - no co ti poviem. Male malo odhadnutu vahu asi 2700g a dlzku ak sa dobre pamatam 48cm. Skutocnost? 3700g/52cm a teraz je z neho uz doslova dlhanisko dlhocizny 😀 . UZv je velmi, ale velmi nepresna vec, staci ak je dietatko trosku inac obratene a uz mas skreslene vysledky. Alebo ak mas dieta napr. do 50cm a nad 3600g uz ti vychadzaju ine vysledky. Neboj sa, bude to v poriadku. 😉

caruzo19
15. feb 2009

eneka,mne doktor v 31+1 nameral vsetko na 33+2 a teraz v 37tt ma hlavku a brusko na 39tt,ale stehennu kost ma zodpovedajucu 37tt.babo teraz nerastie rovnomerne

suem
15. feb 2009

Eneka neboj nic. Ak by boli rozdiely v "rozmeroch" nevyhovujuce, lekar by to tak nenechal. Co je viem, tak takmer identicke su miery babatiek v prvych tyzdnoch a cim dalej mozu byt odchylky. A o Downov syn. nemaj obavu, to sa zistuje presvetlenim sije, co ti uz urcite robili.
Udivuje ma ale merania lekara nika251, dobry ultrazvukar sa nezvykne taaak seknut. Mne moj robil posledny USG 2 dni pred porodom a sekol sa o 100g 🙂 🙂 🙂 (a to sme nmali drobciatko)
Vsetko dobre prajem maminky 😀 .

eneka
autor
15. feb 2009

Dakujem vam krasne dievcata ... velmi ste ma upokojili ... lekari by niekedy mali zvazit, ako co prednesu buducim mamickam ...

eneka
autor
1. apr 2009

Uz nikto sa s podobnym problemom nestretol ???

spika
1. apr 2009

Eneka, neboj! Aj ja som mala podobný problém, aj veľa iných žien a všetko bolo v poriadku...Nás merali dosť často, lebo mi placenta dozrela dosť skoro a tak kontrolovali, ako dieťatko rastie....Takisto som mala rozdiely medzi veľkosťou hlavičky, stehennou kosťou, bruškom a pod....Tieto rozdiely lekárka (dobrá odborníčka) ani nekomentovala, len ja som si všetko vyhľadávala v knihách a na internete, aby som sa mala prečo stresovať! 🙂 Veľa závisí napr. od postavenia dieťatka, či lekár vidí napr. nožičku dieťaťa šikmo alebo nie.....Aj iné okolnosti hrajú svoju úlohu...My sme mali napr. problém s menšou hlávkou...Ale lekár na 3D sone povedal, že deti, ktoré nie sú otočené hlavičkou dole, mávajú menšiu hlavičku.....A potom som si všimla, že 2 týždne po poslednom meraní lekárka namerala menšiu hodnotu stehennej kosti ako predtým a uvedomila som si, akú hodnovernosť majú takéto merania! Aj tak ti verím, že sa znepokojuješ a pochybnosti odídu až po pôrode, keď ti ukážu tvoje dieťatko! 🙂 Neboj, obavy k tehotenstvu patria, tehotnú ženu nikto nedokáže upokojiť úplne, o to väčšia radosť bude, keď budeš mať v náručí svoje vlastné zdravé dieťa!

vrn
30. jún 2011

Vdaka za temu aj skusenosti, tiez sa teraz podobne stresujem - brusko o 2 tyzdne pozadu oproti nozicke a hlavicke (hodnoty UTZ) 😀 😀 Nastiastie je to moje druhe dieta, prva je uplne zdrava a jej brusko ani nemerali na UTZ. Ciperne budu obidve viac ako dost, takze ma aspon to upokojuje. A vy ste mi tiez vniesli trosku kludu, vdaka este raz.

monikapt
25. mar 2015

@nika251 ahoj, to vam naozaj namerali taketo rozdiely v merani a babatko sa narodilo OK??? teda ja som od vcera starsne vystrasena, dr nam nameral rozdiel medzi hlavickou a stehennou kostou cca2 tt a medzi hlavickou a ramennou kostickou 10 dni, poslal ma na amnio kvoli podozreniu na hypochondroplaziu...bojim sa velmi

nika251
26. mar 2015

@monikapt ahoj, naozaj🙂🙂 a maly je absolutne v pohode, dlhonohy ako bocian, podla rastovej krivky prerastie aj otca 188cm- je proste dokonaly. 2Tt rozdiel je v limite🙂 . Maly nam bol absolutne nesumerny podla UZV- po porode mal len hlavu velku- aj som honstlacila a mal cefalohemato, ktory vyrastol- teda hlavu mal velku, lebo aj on bol na mna veliky- najma v bruchu.Mam 160cm a ako som pisala,on mal siroke ramena, hlavu ako riadny chlap a dlhe stehenne kosti- tie ma aj teraz🙂🙂 Zalezinaj na polohe plodu, do porodu este daleko. Aj od Dr. Niektori mamicky vydesia, iny tieto vysetrenia neberu ako zakon prirody..chod este k inemu Dr. na kontrolny UZV...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre