Používame cookies. Viac informácií tu. OK

RTG, narkoza a ATB

Lieky v tehotenstveRöntgen v tehotenstve
hajanka
31. júl 2019
Ahojte, mate prosim niekto skusenost s RTG v rannom stadiu tehotenstva? RTG brucha kvoli bolestiam a urgentnemu slepemu crevu + nasledna laparoskopia v narkoze a ATB.

O tehotenstve sa nevedelo, tesne pred RTG bolo vysetrenie na gyn odd sono zo spodu nic neukazalo a HCG bola nula!
Takze tehotenstvo sa vylucilo. A nasledovalo spominane RTG vysetrenie brucha (oziarenie 3x) plus 2hod narkoza operacia, ATB 2 tyzdne. Po op mi prisla MS slaba a spinenie.

No vcera (necele 4 tyzdne po op) pretrvavajuce pobolesti podbruska - potvrdene tehotenstvo. Vraj 8tt no podla zapisov 5-6tt. Predpisany Duphaston.
Myslim si, ze je dost velke riziko poskodenia, preto Duphaston nechcem brat. Aky mate nazor, pripadne skusenost?
flimelka
31. júl 2019

@hajanka a co ti na to povedali lekari? zase ja som pocula, ze pri rtg v tehotenske brusnej casti je dieta chranene pred ziarenim. niektore tehulky posielaju aj na mri a to je raz take silne ako rtg

hajanka
autor
31. júl 2019

@flimelka moja gyn povedala, ze sa nemam bat, ze laparkou operuju v nutnych pripadoch aj tehotne (zlcnik, slepak). Lenze neviem ci ju napadlo ze som mala aj RTG 😞 asi nie lebo nic nespomenula a ja som bola v strasnom soku. Stale som 😞

flimelka
31. júl 2019

@hajanka ja si myslim, ze sa tam nema moc co poskodit este takto skoro, na zaciatku je len gestacny vak a zarodok, tak treba za nou ist a opytat sa na to rtg co si o tom myslis pripadne zavolat si

zuba1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuba1987
31. júl 2019

@hajanka ked si mala vtedy hcg nula, este nemalo co poskodit... 5tt to je od menzesu, takze vajko sa oplodnilo cca pred 3t... a to bolo tyzden po rtg ... ak dobre pocitam
duphaston ti poskodeny plod neudrzi... iba pomoze zdravemu mimi

hajanka
autor
31. júl 2019

@zuba1987 ja mam taky strach, ze by mohlo byt poskodene a v takom pripade nechcem silou mocou proti prirode udrziavat. Lebo vieme, ze rodia sa aj poskodene deticky a nie vzdy sa vyluci.

Bola nula ano, ale tehu uz som byt musela, lebo po op sme este styk nemali (cely mesiac), len pred op naposledy. Posledny krat 19.6. a 24.6. a 4.7. bol ten urgen RTG a operacia HCG bola v ten den nula. Teraz je 4t po operacii a na sone tehotenstvo.

nusyk
31. júl 2019

pri oziareni v prvych 4 tyzdnoch tehotenstva plati tzv." vsetko alebo nic" to znamena ze ak by sa nieco stalo v dosledku oziarenia oplodnene vajicko kompletne zanikne.ak nie ,nebude mat plod ziadne nasledky.

hennyinnsbruck
31. júl 2019

@hajanka ak by malo byt embryo poškodené nezachráni ho ani sto duphastonov. Na 99% máš zdravý plod v sebe a odmietas duphaston?
Súhlasím s
@zuba1987

hennyinnsbruck
31. júl 2019

@nusyk 👌

hennyinnsbruck
31. júl 2019

Ja som v 5 tom týždni brala antibiotika co sa nesmu v tehotenstve (blbý obvodak) a lekarka mi vravela ze v tak skorom štádiu to nič nespraví... Aj tak bolo... Myslím si ze rtg a to všetko tiež neublížilo...

hajanka
autor
31. júl 2019

@hennyinnsbruck ja neviem ci mam na 99,9% zdravy plod a citam, ze vystavenie ziareniu priamo moze mat za nasledok rozne retardacie, malformacie, chyby, rakovinu v neskorskom veku atd

hennyinnsbruck
31. júl 2019

@hajanka tak predpokladajme že zdravý plod....

Nemala by si toľko čítať. Gynekológ co na to vravel?

nusyk
31. júl 2019

@hajanka ano moze to mat tieto nasledky ale az v preiebhu dalsich mesiacov.pre tehotenstvo su najrizikovejsie prve 4-6 tyzdnov a posledne tri mesiace.tak ako som pisala vyssie - boli ste v najrannejsom stadiu takze keby boli deliace sa bunky vajicka ziarenim poskodene,odumreli by uplne.ak by ste boli trebárs v 5 mesiaci a hypoteticky potrebovali rtg to uz by bolo podstatne vyssie riziko ze sa nieco v plode udeje co bude mat za nasledok trebars malignitu v detskom veku.

nusyk
31. júl 2019

@hajanka este by som ak mozem poradila ako
@hennyinnsbruck necitat na internete co sa vsetko moze (ale nemusi)stat.su to väčšinou neúplné a kuse info ,ktore sa sice realne zakladaju na pravde ale radiobiologia a ochrana pred ionizujucim ziarenim su tak zlozite a obsiahle odbory ze sa to neda pausalizovat jednym clankom na najmama alebo tak.ak mate konkretne otazky pokojne vam veci vysvetlim v IP.

tahomi
31. júl 2019

Anesteza nevadi, aj v ovela vyssich stadiach operujeme tehotne zeny ak je nevyhnutne. Je naozaj mala sanca, ze by ten RTG sposobil nejaku retardaciu/malformaciu, ak uz malujes certa na stenu, tak to sa kludne a pomerne casto vie stat aj bez toho. Priroda vie co robi.

@flimelka MR nie je rontgenove ziarenie, to si mylis s CT. Prave preto sa na toto vysetrenie posielaju tehotne ak treba.

hajanka
autor
31. júl 2019

@nusyk @tahomi @hennyinnsbruck gynekologicka tiez povedala, ze anesteza sa robi aj tehotnym ked je to urgentne nutne (zlcnik, slepak..),
ale ze som bola aj 3x RTG som jej v tom velkom soku nepovedala nenapadlo ma to, ani ona to nespomenula vobec. To ma napadlo az vcera vecer, odvtedy som uplne KO.

Ono aj tie okolnosti okolo toho, ze som v case dalsej MS krvacala mysliac ze je to normalna MS, bolesti podbruska od operacie, dnes opat trochu spinim ale len slabunko, nic z toho som pri predchadzajucich tehotenstvach nemala.
Po op mi primar povedal, ze brucho mi vycistil - bol tam vypotok od toho slepaku. A ze vsetko skontroloval a bolo ok len maternica sa mu nepozdavala. Nepovedal pre co konkretne. A ja ze to mozno preto, lebo som mala dostat MS tak suhlasil a tak aj bolo 2 po op som dostala - tu pseudo menstruaciu.

hajanka
autor
31. júl 2019

Dr. mi nezobrala ani krv, kazala prist o tyzden na sono. Predpisala Duphaston, nospu a kys listovu.
Ale sestricka sa tvarila ako by som spravila nieco velmi zle a naschval 😒

hennyinnsbruck
31. júl 2019

@hajanka ja by som určite šla do toho. Je tam podľa mňa mala šanca ze niečo není ok....

Išla by si na potrat?

nusyk
31. júl 2019

@hajanka uplne chapem vase obavy,aj ja ked som bola tehotna som sa okolo nemocncie bala aj prejst.kazdopadne aby ste sa upokojila,lebo dobre vieme ze stres tehotenstvu prosieva asi tak ako choroby,zajdite k svojej gyn.nec vam urobi kontrolne sono,snad bude chapava a nebude robit ofuky.ak bude u nej vsetko ok,rtg a celu zalezitost okolo toho vypustite z hlavy.aj bez tejto slepocrevnej epizody sa moze stat milion veci ale ,a to si malokedy uvedomíme, nemusi sa stat zhola nic,porod bude bezproblémovy a dietatko bude ukazkove (samozrejme len do puberty😉)drzim vam palce a naozaj sa nebojte

hajanka
autor
31. júl 2019

@nusyk dakujem pekne, pojdem za nou mozno uz zajtra lebo do utorka mi je teraz daleko a pripomeniem to RTG
@hennyinnsbruck neviem, ale mozno ak by som si bola ista a potvrdili ze nie je v poriadku, ale radsej chcem dufat ze by odislo same ak tam ma byt problem nejaky

hajanka
autor
31. júl 2019

@nusyk cele je to zvlastne, lebo som zajtra presne 4 t po tom RTG a operacii a vcera mi dr. povedala ze 8tt ako je to mozne ze pred 4 tyzdnami bolo HCG nula?

nusyk
31. júl 2019

@hajanka v tomto nie som odbornik ale iba sa tak zamyslim: skor sa zmyli dr.na sone v tom ktory tt prebieha ako vysledky z krvi.ked bolo hcg 0 ja by som skor ratala ze mohol prebiehat prvy tyzden.maximalne.

e1i
31. júl 2019

@flimelka mri a rtg ziarenie je rozdiel. Pri mri nevznika ziarenie

lucin_kaa
7. aug 2019

@hajanka ahoj, ako si dopadla ? 😊

stanulienkat
7. aug 2019

@flimelka a cim by bolo to dieta asi chranene? To je dobra blbost.

hajanka
autor
7. aug 2019

@lucin_kaa @nusyk zatial mam len spravu z ustavu radiacnej ochrany kde vypocitali celkovu davku ziarenia a vyhodnotili ako zanedbatelne riziko pre poskodenie plodu. Uvidime co bude.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli