Šarlach u detičiek - skúsenosti

janci27
8. jún 2017

Ahojte, v triede, kam mi chodi dcera do skolky, sa dnes vyskytol sarlach, ma ho jeden jej spoluziak, upozornila na to rodicov pani ucitelka. Mate taku skusenost, ze v triede vasich dieti to niekto mal a dostal to od neho aj niekto dalsi? Mam dost vazne obavy a uz len cakam do skoncenia inkubacnej doby, ci sa nieco prejavi. Mam doma este mladsieho syna, 2 roky, tak nerada by som, aby to potom dostal este aj on. Dakujem

kaja73
8. jún 2017

@janci27 sarlach je vlastne betahemolyticky streptokok-/je povodca sarlachu/..teda ide o hnisavu anginu..len sa prida vysyp na kozi a moze sa koza nasledne zosupat..lieci sa s penicilinom a po 2 dnoch dieta prestava byt infekcne..atb zaberaju velmi rychlo..moj sarlach mal a nikoho nenakazil ani doma ani v skolke..saralch bol nebezpecny v minulosti,ked sa neliecil a prechadzal do zapalov obliciek,srcda ,kllbov..

sense
8. jún 2017

moja mala sarlach , oznamili sme to vskolke, pokial viem nasa bola jediny pripad, cize sa od nej nikto nenakazil, musela brat atb za par dni bola fit..a

elly23
9. jún 2017

Ja som tiez mala sarlach ako mala a nikto sa nenakazil ani doma a v škole som bola jedina

pininka
9. jún 2017

Sestrin syn sa nakazil v skole, mala ho vacsina spoluziakov, on ma ale velmi slabu imunitu. A po doloeceni ho o dva tyzdne dostal znova. Primar na krcnom len krutil hlavou.

eliska4
9. jún 2017

Šarlach mali obe moje deti - obe ho dostali v školke. Zvládli to celkom v pohode. Osypali sa, mali dva dni horúčku ale nejako zvlášť to nepreživali. Doporučuje sa zostať aspoň 14 dní doma aj keď je už dieťa ok lebo má potom oslabenú imunitu a hneď može v školke niečo chytiť. Jedinou komplikáciou bolo, že staršiemu synovi sa vysypal krk a bolelo ho prehĺtanie ale po nasadení atb mu to rýchlo ustúpilo

janci27
autor
9. jún 2017

Vdaka dievcata za info, uz len dufat, ze nas to obide. Imunitu detom posilnujeme, ale ci to na sarlach bude stacit, to uvidime. Po akej dobe to vase deti dostali odkedy sa vyskytol pripad v skolke/skole? Inkubacna doba by mala byt vraj cca do 3 - 7 dni.

sense
9. jún 2017

@janci27 nasa bola prva a neviem odkial to doniesla kedze chora byva zriedkavo

eeffka
9. jún 2017

@janci27 ahoj my sme to schytali od skolkarky cela rodina, ona 3dni teploty nasledne vysyp na tele, do 3dni ked uz ona bola Ok sme ja, muz i 12r dcera dostali za 3hod 40ky teploty a do 6hod sme maly taky hnis na mandliach ze som ho studovala v kupelke pred zrkadlom bo take som este nevidela.
Po ATB horucky ustali a tie nahnisane mandle povolili do 48hod.

velki a dospeli to horsie znasaju.

janci27
autor
9. jún 2017

@eeffka fuuha, no mam pocit, ze niektore choroby dospeli horsie znasaju ako deti, napr. take ovcie kiahne. Ja v mojom okoli nepoznam nikoho, kto uz prekonal sarlach, takze o nom nic neviem, len co mi najde google. Je to tusim riadna pliaga ☹

janci27
autor
9. jún 2017

@sense niekedy ani nevieme, kde co nachytame, ci uz na detskom ihrisku, v obchode, mhd, kdekolvek, kde je styk s ludmi, staci, ze niekto kychne, alebo sa chytime niecoho, co drzal niekto iny, atd. Moj syn mal asi pred 2 mesiacmi tiez nejaku infekcnu chorobu, doktorka sa nas pytala, ci sme ho uz dali do skolky/jasli, ma 2 roky, ci to nema z kolektivu. A pritom som s nim doma, takze stacilo asi kontakt s niecim niekde vonku a bolo to. Tiez museli byt az antibiotika.

sense
9. jún 2017

nasa mala tak ruky nohy usta a do kolektivu nechodila.... a potom ked uz do kolektivu choidla a mali to v skolke tak to domov nedoniesla rovnako ani kiahne a ty tam uz mali so tri krat...

moncs28
9. jún 2017

Môj syn mal minulý rok nakazil sa v škôlke on taký chorý nebol ale o 3 dni neskor sme to dostali s mužom mali sme vysoké teploty a výsev najmä na končatinách medzi prstami a na jazyku, muž mal aj na tvári. Lyžicu som do ruky nemohla chytiť... ale našťastie ATB rýchlo zabrali🙂

eeffka
9. jún 2017

@janci27 u dospeleho je to taka ze brutal angina. Ale ako rychlo pride tak po atb fakt do 48hod si ok akurat ze slaba ako mucha

moni73
9. jún 2017

U nás tiež najprv dcéra potom ja. A ako?! Dcéru stipala piska a jej našli sarlach aj tam... to sme sa nabehli počas 2 dní po gynekologoch až nás zachránila kožná na Kramároch - som doteraz vďačná za ochotu, keďže určite to nemal riešiť dermatolog. Ja chvalabohu len hrdlo.

luslus
9. jún 2017

Moja mala sarlach nedavno ako 2,5 rocna. V skolke som oznamila ale neviem o tom,ze by to niekto dostal. Ona to ale dobre znasala.na pohotovosti s horuckou a vysypom tancovala 😂 za 2 dni bola fit ale musela byt doma 2 tyzdne. Hned ako prisla do skoljy tak oznam na dverach,ze su kiahne a ruky-nohy-usta.nastastie to aj s oslabenou imunitou nedostala.

janci27
autor
9. jún 2017

@moni73 fuuha, to az tam sa moze dostat?? Ako vam pomohla ta kozna? Na gynekologii dcerku len vysetrili, ci na to nieco dali? ci zabrali az ATB od detskej lekarky?

janci27
autor
9. jún 2017

@luslus no super, ze to dcerka tak dobre zvladla. Co sa tyka kiahni, tak tomu sa nebranim, nech ich deti radsej prekonaju takto kym su male, ako potom problemy v dospelosti, hlavne pre zeny v tehu je to nebezpecne. Ja som rada, ze som ich prekonala na zakladnej a vlastne naraz vsetci surodenci 🙂

luslus
10. jún 2017

@janci27 no ono ani mne by nevadilo kebyze ma tie kiahne teraz ako mala.len som bola rada,ze ich nedostala hned.kvoli praci. A ja som kiahne este nemala. Mali ich surodenci,bratranci,sesterky a mna to obislo.dokonca pred par rokmi som bola v kontakte s kolegom co dostal kiahne a ja zas nic 😀