Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

rena28
28. jan 2013

ahojte ja lezim na rizikovom od 13tt. kvoli skratenemu a otvorenemu krcku. krcok som mala 1,5 cm. v 20 tt ma zasili momentalne som v 27tt. zatial krcok drzi. (len lezim od toho 13tt. pri synovi som takisto prelezala 7 mesiacov kvoli krcku skratenemu na 1,5 cm (nebola som zasita)nastastie som lezala doma podarilo sa nam do 36 tt. teraz sa to opakuje a znasam to hlavne horsie psychicky ale bojujeme aj´kedmje to niekedy velmi tazkke ☹

katrin58
28. jan 2013

Ahojte,tak ja som dnes bola na poradni,som v 29.tyzdni tehotenstva a mam krcok skrateny na 1,5 cm,tak mi dal doktor lieky UTROGESTAN,mate niektora s tym skusenosti?dakujem

rena28
28. jan 2013

@katrin ja beriem uz od 8 tt duphaston je to to iste .ako som uz pisala vyssie kvoli krcku nakolko som aj na zaciatku krvacala. takze moje tehotenstvo je jeden stres . a tak som sa tesila ze ked som mala prve tazke ze druhe bude ok ale nakoniec je toto este horsie☹ ale stale verim ze to dobojujeme do stastneho konca . drzte sa kocky vsetky.

nika5214
29. jan 2013

@katrin58 ja som mala tiež taky problem aj teraz ho mam skrateny mala som pesar a pomohol mi a hlavne kludovy režim

happy988
14. feb 2013

Ahojte mamicky. ja som to po tyzdnovom pobolievani v podbrusku vzdala a sla som k lekarovi skor. Dnes mi povedal ze mam skrateny krcok. Nepovedal presne kolko co a ako ale povedall ze mam brat duphaston( ten beriem uz dlho) a magnezium ze magnezium by tiez mohlo pomoct a vraj ak sa budem citit cez vikend ze mam ist na pohotovost. v pondelok idem na kontrolu a vraj ak bude stav nezmeneny pojdem do nemocnice na infuzie. koncim pomaly 12.tyzden a hrozne sa bojim ze o babo pridem. som PN uz od 7. tyzdna cele dni zväcsa lezim obcas trosku poupratujem a trosku navarim muzickovi ale uz ani to by so nemala. vraj mam vstavat z postele iba na wc a najest sa. ale co budem jest ked nemozem varit? Su tieto problemy s krckom normalne ? som z toho uz v depke ☹

lillak
14. feb 2013

@happy988 JA som PN od 12.tyzdna a tiez koly skratenemu krcku a este mi aj diagnostikovali ureaplasmu a tiez mi to uz ide na hlavu. Mne hrozne pomaha kamaratka ktora mi obcas navari alebo moja mama. Skus zapojit aj manzela do domacich prac, moj priatel nadseny nebol a nerobi to len tak zosrandy vie ze mi tym ulahcuje tehotenstvo. ale naozaj dodrzuj ten klud lebo ja som to brala velmi vlazne na zaciatku a potom som zacala krvacat a zacal sa mi zas skracovat krcok, doktor mi dobre vynadal ci chcem o maleh oprist a tak teraz dodrzujem vsetko co nakazal. len lezim (uz sa bojim aj jest posediacky) co je horsie je sprchovanie, docela vycerpavajuca cinnost s bruchom. ale skus vela citat alebo ako ja cucat na nete a ppisat s inymy maminami alebo buducimi mamami 🙂

happy988
14. feb 2013

Dakujem urcite budem posluchat uz som sa dohodovala s maminou a babkou ktora byva s rodicmi. Budu varievat viacej aj pre nas a moj drahy to bude chodit iba vziat. Dakujem ze si sa so mnu o to podelila uz som sa velmi bala ze ci ma babo este vobec sancu. Este raz ti velmi pekne dakujem 🙂

vlocka775
18. feb 2013

Ahojte. Minulu stredu mi zistili, ze mam skrateny krcok na 35 mm ale vnutornu branku uzavretu. Som v 23 tt a chcem sa vas mamulky spytat ci ste mali niektora podobne problemy a vydrzali ste pekne do terminu...strasne sa bojim ze predcasne porodim... Dakujem a prijemne tehulkovanie

nikitka444
18. feb 2013

Mne sa 2x skrátil krcok,potom som 2tt oddychovala,lezala a na kontrole ked som bola tak sa upravil..predĺžil,čiže chcelo to len oddych

zuzu101
24. feb 2013

Baby , cítili ste pri skrátenom krcku taký tlak dole, veľa oddychujem a snažím sa ležať, no boli sme na dovolenke a mala som zopár dlhších prechadzok a od včera sú tie tlaky také až nepríjemne .beriem magnezium, teraz som si dávku zvýšila.pred 3tt som mala 2,2cm krcek a na kontrolu idem až o týždeň tak sa trochu bojím, či sa to zhoršilo ☹ .

misinka08
25. feb 2013

@zuzu101 ahoj.. ja som sa dozvedela dnes že mám krčok skrátený ale tie tlaky pociťujem už dlhšie.. je to normálne, patrí to k tomu?

zuzu101
25. feb 2013

@misinka08 neviem či tie tlaky sú ok, skúsila som spať v noci v hrubsim vankúšom pod zadkom, zvýšila som si dávku magnezia a trochu sa to zlepšilo. Budúci týždeň idem na kontrolu tak som zvedavá, čo mi povie dr. Ináč babo mám dosť nízko, tak preto asi tie väčšie tlaky.

scarlet
28. feb 2013

@akova Dakujem za prispevok 🙂 Ja lezim u mesiac v nemocnici, museli mi robit aj serklaz a teraz len lezat, lezat a lezat. Lezim uz vyse 2 mesiacov, je to narocne...

scarlet
28. feb 2013

@zuzu101 No ja som uz mesiac v nemocnici, robili mi serklaz, tvrdlomi brucho a este som dostala aj nejaky zapal, tak to je pestre, ale snazim sa, aj ked kto dlhodobo lezi asi vie ake to je, psychika obcas dole, bolesti chrbta, problemy s dychanim... Ale co by sme nevydrzali pre nasich drobcekov, vsak? 😉

zuzu101
28. feb 2013

@scarlet jaj tak to silno držím palce, viem čo je to byť dlhodobo v nemocnici .mne zatiaľ serklaz neplánujú robiť, vraj preventívne sa už nerobí, len keby som sa otvárala .budúci týždeň idem na kontrolu, tak sa bojím či sa za 3tt niečo zmenilo.zatiaľ sa držím na 2cm.dole ma všetko tlačí , cítim, že je babo nízko.teba tam držia pre ten zápal?

scarlet
1. mar 2013

@zuzu101 Zuzu, mna tu drzia kvoli zapalu,ktory liecia a tiez kvoli tvrdnutiu bruska, ale uz to vyzera lepsie. Moja sestra lezala na 2 cm otvorena od 24 tt a uz ma 2 mesiace krasnu dcerku narodenu na termin 🙂 Lezala do 8 mesiaca a potom pomaly zacala chodit. Inak serklaz robia uz len vynimocne, mne ju robili kvoli predchadzajucim 4 potratom.

willy_wonka
1. mar 2013

Ahojte dievcata,.takze nas je viac so "strajkujucim"krckom.mne sa skratil na 2cm,lekar zistil pohmatom, uzv mi nerobil, no musim lezat,letat,lezat a lezat..takto lezim uz par tyzdnov...zatial to zvladam v ramci normy, ale ide.jar...slniecko,teplejsie, to ma doma porazi:(Ale co neurobim pre toho krpceka🙂

zuzu101
1. mar 2013

@scarlet tak snáď sa dáš rychlo dokopy , práve v nemocnici sa namota každá pliaga na teba , to poznám....sterilne prostredie 😒 .a magnezium na tvrdnutie tí nezaberá ?Ja mám zas kŕček zdeformovany po dvoch konizaciach , vtedy mi dr. vravel, že na 90 % bude serklaz keď otehotniem a teraz to tak naťahuje .
@willy_wonka sme na rovnakej dĺžke s krckom , no ja sa akosy neviem šetriť , môj syncek je maximáné aktivny , oddychujem len keď je v škôlke 😝 .

willy_wonka
1. mar 2013

@zuzu101 to je neprijemne, s tymto problemikom a nemoct oddychovat...:/ toto je moje prve babo, tak si mozem dovolit vegetit, ale chcem aj dalsie deti, tak uz teraz sa obavam ako to bude, kedze sa to zrejme bude opakovat:( lozeram, ze aj ty si junovka, tak to mame za relativnu chvilu🙂

zuzu101
2. mar 2013

@willy_wonka snažím sa nemyslieť na kŕček, borisko mi zaberá kopec času, aspoň víkend si užijem viac -menej na gauči, ked sa mu bude venovať tatino😉.to ležanie si užívaj, ja som bola pri malom skoro celé tehu v nemocnici, tak som oddychovala pri ňom.a s týmto babom sme snáď ešte neskončili, malý ma sľúbeného este bratceka🙂.

ninive16
6. mar 2013

Ahojky. Och, tak táto téma mi je bohužiaľ veľmi známa. Pri prvom tehu mi robili serkláž v 21 týždni, pri druhom v 27 týždni a teraz mi ju nerobili vôbec. No nebolo vôbec treba. V 34.t.t (ukončený) bol môj lekár na prášky, že sa mi skátil krčok zo 4 cm na 2,7 cm. Mám mať prísny kľudový režim, no akosi sa mi to nezdá dramatické. Ja som neležala ani pri prvých dvoch (po serkláži), mne totiž brucho netuhlo a v pohode som donosila.
Predpokladám,že ak všetko dopadne dobre a budúci týždeň pôjdem k lekárovi (to bude posledný deň 36 týždňa), tak neviem, či ten krčok bude mať aspoň 1,5 cm.
Paradoxne teraz sa namáham najviac. Madzi dvomi staršími deťmi mám rozdiel takmer 6 rokov, tak som v pohode oddychovať mohla, madzi najmladším dieťaťom a týmto (ešte v brušku) budú len 2 roky. Stále ju nosím na rukách, po schodoch, upratujem dom, každý deň varím...atď. No nedá sa. Ja som už poprvej serkláži prišla na to, že keď som ležala a stále myslela na to, že nech vydržím a bála som sa, tak to nebolo O.K. Keď som si povedala, že všetko O.K, tak to tak aj bolo. Len to naozaj nesmie tá maternica pracovať.
Prosím neklesajte na duchu, akosi sme na jednej lodi a je fajn,že máme podporu jedna v druhej.

scarlet
7. mar 2013

@zuzu101 Zuzu, na tvrdnutie bruska mi vyborne zaberali magneziove infuzie, potom som presla na tabletky a tie pomahaju len ciastocne, ale uz mi netvrdne 20x denne, ale tak 5x denne,co je vraj uz v poriadku. Nesmiem mat stres, akonahle stupne stres, tak mi brusko aj tvrdne,aj boli,takze sa snazim brat vsetky problemy trosku lahsie. Tebe kedy planuju tu serklaz? Alebo cakaju ako sa bude krcok tvarit?

zuzu101
7. mar 2013

@scarlet už si doma?my sme boli na kontrolu v utorok, zatiaľ serklaz nebude, krcok sa drží.len ma potom trochu prekvapilo, že do správy mi napísal , že má 2,5cm 😒 .pred 3tt nameral 2-2,2cm.maličká sa otočila dole hlavkou a nalieha na branku, takže musím poctivo pár krát denne ležať s vankúšom pod zadkom, aby sa trochu posunula hore.o 2tt mám prist zase a keď sa začnem otvárať, idem do nemocky.takže poctivo lezim a aj v nocí mám pod sebou vankúš ...a akú dávku mg beries?že vraj maximum je 3000mg/denne.ja beriem tak 1000-1500mg.

scarlet
7. mar 2013

@zuzu101 To som rada, ze ti krcok drzi, nech len pekne vydrzi (klop-klop). No lezanie ti nezavidim, ja uz lezim skoro 3 mesiace a poviem ti je to narocne psychicky aj fyzicky, citim s tebou 😉 Ked budes poctivo lezat, tak to bude dobre, krcok nebude mat moznost sa otvarat. Moja sestra lezala s orvorenym krckom od 6. mesiaca a vydrzala az do 39. tt. Magnezium uzivam 4x denne po 2 tabletky (500 mg).

gabuci
13. mar 2013

@zuzu101 no moja zlatá ja neviem,ale ked ti teraz nespravili serkláž tak už veru nebude.Síce ja som podobný problém mala pred 15-mi rokmi,ale som sa dostala do nemocnice v 28tt a hned mi nespravili,potom v 30tt už nie,že už je neskoro,len poctivo ležať a magnézium.Dlho,dlho som bola na 2 cm,otočené bábo už dole,naliehalo na krčok ale sme vydržali.O dva roky neskôr zas ten istý problém,ani vtedy mi nespravili serkláž,zistili to v 30tt.Vtedy som nebola v nemocnici len doma som ležala koľko som mohla.Tiež sme vydržali,bolo všetko OK.

zuzu101
13. mar 2013

@gabuci ďakujem , dúfam že s magneziom a oddychom vydržíme aj my.nedávno som sa na túto tému rozpravala s mojou obvodnou gynekologickou a vravela, že najnovšie sa dá robiť serklaz do 32tt.ešte nedávno ju robili do 27-28tt.no a samozrejme ju urobia len v tom pripade, ak sa začne žena otvárať, preventívne už nie.tak snáď sa tomu úspešne vyhnem a všetko bude ok....

lila77
14. mar 2013

ahojte dievcata vsetkym vam drzim palce tiez som lezala od zaciatku tehotenstva doma lebo som mala od zaciatku bolesti ako na menzes a trvalo to cele tehotenstvo ale naozaj som iba lezala treba naozaj poctivo lezat nie ze muzickovi navarim a pomaly upracem lezat lezat lezat vsetko bude dobre vela stastia

martinkatt
22. mar 2013

ahojte mohli by ste mi vysvetlit ako to vlastne je prosim vas.som 35tt krcok 1,5cm ,branka 2 cm, hl. nalieha.Dakujem

lumoska
2. apr 2013

Ahojte, tak ja som teraz v nemocke kvoli skratenemu krcku. Moj doki mi nic take nezistil...iba zwe maly je nizucko uz od 20 tt. Uz kvoli tomu som mala preventivne kludovy rezim a magnezko 3x denne. Teraz v sobotu som mala cely den take mierne tlakove bolesti v podbrusku. Hlavne pri vstavani a pod. Vecer som radsej isla sa ukazat ...lebo sviatky a poradna v nedohladne. Povedali mi iba, zw je to trosku skratene, dali Mg infuzku na noc a teraz beriem tablwtkove 8 denne. Odvtedy sa citim ok. Dnes na vizite zas iba, ze vsetko ok.....vraj skratene 1,5 cm...ale branka zavreta. No nepustili ma este. Som 28 tt...co myslite, kolko ma tu budu drzat?:-\ Vysetrovali ma vsak iba rukou, tak neviem odkial take presne udaje...ank

dianka3
2. apr 2013

@lumoska awoj, no podla mna si ta tam nechaju az do porodu 😒 ale mozno ze ta aj pustie domov s podmienkou kludoveho rezimu, setko bude zalezit od krcka ci sa ti skracuje a ci nie, ak sa ti nebude tak ta pustia domov ak bude tak si ta tam nechaju. ja som lezala od 33tt v nomocke lebo som uz bola na 3 a pol cm otvorena a mala som uz kontrakcie a nechali si ma tam az do porodu a porodila som zaciatkom 36tt

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre