Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

palcullka
21. máj 2015

@katpetdo super ze ta pustili domov 🙂 no ja som tiez vacsinou v pohode ... ale potom ma zas vystasi doktor a zas som chvilku mimo a potom zas v pohode 🙂 ja som s krckom mala problem aj pri synovi cca od 24tt ale to mi dal iba magnezko a v pohode ma nechal chodit aj do prace a domov a viac nikam ... ale potom boli vianoce a navsteva jednej druhen tretej rodiny ... a potom ma uz poslal do nemocnice v 32tt s 17mm krckom a otvorena na spic prsta ... a polezala som si tam mesiac i ked sa mi nalez vobec nezhorsoval ale domov ma pustit nechceli bo vraj aj hormony stastia a pohody vedia narobit neplechu a hned sa im tam mozem rovno vratit ... a nakoniec som rodila 5dni pred terminom .... a teraz cakam dvojicky a stale si akosi vravim ze ten nalez stale v pohode 🙂 hlavne dnes ma tym ukludnil ze nie je nic skratene v podstate 🙂 a tiez si myslim ze asi patrim proste k tym ktorym sa krcom spotrebuva postupne 🙂

palcullka
21. máj 2015

@lucatko1987 hej hej tiez si myslim ze psychika robi vela 🙂

palcullka
21. máj 2015

Dievcata este som sa zamyslela nad tym, ze vela zien asi ani nevie ci maju nieco s krckom abo nie .... bo mam kamosky ktore iba na mna kukaju ze co mi to doktor meral .... bo ze ich doktor im spravi 3 povinne utz a konec, ziadne meranie a prehmatavanie krcka ...

moo
22. máj 2015

@palcullka ano to je pravda a potom to tak vyzera...kamoska tak bola" ok" a nakonec rodila o mesiac skôr. ..mohli sa vypnúť roznym vysetreniam ktoré predcasne narodene deti musia mať. ..aj ked vysetrenia niesu príjemné treba ich mať a opacne ked som mala zly nalez tak ma bud nevysetrila pre istotu ved vedeka ze je zle alebo len velmi opatrne. ..a to povedala ze dom otvorena tak ze drobec to mna uz vypadne (4cm) a nie pekbe si pockal 😉 treba naozaj ležať aj tak sa o deti stale bojime a je jedno či su ešte v brusku akebo uz v nadom náručí. ...vydezte to lezanie stphi to zato a nestesuhte sa deticky zvladnu vsetko ked je maminka ok...ved pocuju vase srdiečko vedia ked ste v klude...aspon to sluste aj ked vam lekar povie cokolvek

lenulienka86
23. máj 2015

Dievcata, ako rychlo sa dokaze skratit krcok prvorodicke? Myslim tym ze ked som mala pred mesiacom 37mm ci uz dnes mozem byt otvorena. Ja mam totiz od 22tt riadne bolesti pri chodzi vstavani otacani sa... a samozrejme ziaden kludovy rezim. 2xsom bola na pohotovosti odkial ma samozrejme poslali domov prip do prace kedze krcok skoro 4cm. V 26tt teda pred vyse 2tyzdnami mi doktorr odmietol zmerat, pozrel sa len vaginalne kedze mi robil ster. Tvrdil ze on to videl, ze krcoj je zavrety a ze meral pred 2t a bol 37mm tak ze nic sa nedeje. Ale mne sa tie bolesti stale stupnuju. Musela som prosit obvodacku nech ma necha 2t doma lebo uz ma boli cela posva. Okrem pichania a tvrdnutia bruska mam pocit akoby som presla 1000km na bicykli s uzkym sedadlom. Chodim ako kacka a vstavam horsie ako 70r babky. Vo vlastnom zaujme doma uz len lezim a sedim. Najhorsie je ze do najbl.kontroly mam este 3tyzdne a neviem co si mozem dovolit. Mna ti lekari stale poslu domov ze som ok. A chodim aj do rakuska aj na slovensku. Ureaplazmu mi zistili len na moje naliehanie a prosenie o stery z krcka. A dostala som na to masticku. Nemam vytok ani ma nic nesvrbi.. a zas som prosila o kontrolny ster, tak mi ho urobili. Cakam este vysledky. Baby ja som uplne v koncoch. Moze byt take bolestive tehu od 22tt? Muz na mna kuka a nechape co sa stale skrucam na posteli. Doktori ma maju za citlivku. Brucho mam nizko. Babatko od 22tt hlavou dolu a uz sa neotocila hore. Najradsej by som mala sono kazde 2t. Ale viem ze to je chore a asi prehanam.
neviem co robit. Ci naozaj lezat? Este som popravde taky den nemala zeby som ostala cely v posteli. Ale naozaj sa citim ako otvorena a netusim ci som. A moj doki mi zmera az 11.6. Neukecam ho.

owitcho
23. máj 2015

kočky, ja už mám vyše ročného chlapčeka a s krčkom som mala problémy od 26tt. za 2 týždne sa mi skrátil o 1,5cm a to som doma len ležala a nič nerobila, takže potom nemocka a mali mi robiť serkláž, ktorú nedoporučil primár, lebo ževraj v 28tt už je riziko pri serkláži že vyprovokujú predčasný pôrod. tak som dostala peser a ležala 2 týždne v nemocke a potom doma stáááále len ležala. ja som sa strašne bála o babatko a nič som nechcela podceniť. nikdy by som si neodpustila keby sa niečo stalo. no kamoška ktorá robí midwife v anglicku mi hovorila že tam by na to že sa mi krčok skracuje asi ani neprišli, až pri nejakých veľmi veľkých bolestiach. tie som nemala, iba stále ten pocit naliehania, že malý má už hlavičku vonku.... s odstupom času neviem čo je lepšie, či trošku chodiť aj na prechádzky, a nepripúšťať si to, odreagovať sa, alebo stále len ležať. pretože po narodení som nič ale že vážne nič nevládala. vyšla som 3 schody a myslela som že umrem, tak rýchlo mi bilo srdce....jednoducho organizmus bol úplne navyknutý na ležania a zrazu som už musela a nevládala....

owitcho
23. máj 2015

@lenulienka86 toto vážne nechápem, veď gynekológ by mal brať do úvahy tvoje pocity. ak máš bolesti, tak by to mal riešiť. nechať ťa pn! každá žena prežíva tehotenstvo inak. ja som na začiatku tiež menila gynekológa pretože mi povedal, že keby každú tehotnú nechal doma, tak kto by potom robil ( mala som fyzicky náročnú prácu, 20kg krabice častokrát vyhodiť nad hlavu, na rebríku.....) nechala som sa vypísať u obvodnej a zmenila gynekologičku ktorá je super a absolútne to necháva na mamičke.

lenulienka86
23. máj 2015

@owitcho a ten pocit naliehania si ako citila? Ked vravis ze si nemala bolesti? Kde citit zostupenu hlavku? Mna sice boli uplne cely podvozok tak asi mi to nepomoze vediet... 😕 este dufam ze to nie je babatko ale snad naznaky hemeroidov ktore som nikdy nemala. A lonova kost ma tak tupo boli celodenne. Ja si laham stale ku telke na bok s mierne pokrcenymi nohami... na chrbte nemozem lezat absolutne lebo to automaticky boli viac a brucho mi ihned stvrdne na kost ked si tak lahnem.

sardinka333
23. máj 2015

@lenulienka86 ak si ,zavretá,, a máš cervikometriu 37 tak to je dobrý nález a ani sa nečudujem že doktor nestresuje. Tažko povedať z čoho máš tie ,,stavy,,. ALe ja napriklad ked dlho chodím, stojím a robím - tak mam presne ten istý pocit ako opisuješ - pocit napätia a pnutia v pošve....ked si oddýchnem tak je dobre. Ja robím už posledný týžden tak snad to ešte prežijem a nebudem sa musieť tolko premahať lebo ved v robote sa oddychovať neda, dohanam to potom doma ten oddych. Ale kebyže si moc v strese tak zbehni na pohotovosť...do 11.6 je fakt daleko.

owitcho
23. máj 2015

@lenulienka86 ja som takéto bolesti ako ty popisuješ nemala vôbec. keď som ležala absolutne nič mi nebolo. doporučili mi (aj v nemocke sme tak ležali) pod zadok vankúš a nohy vyššie. ( názory lekárov sa rôznia. niektorí hovoria že to nepomáha a že to je blbosť iní to doporučujú) aj som v tej polohe spávala. s nohami vyššie- muž mi pod matrac dal knihy. ak ťa to tak bolí a tvrdne ti brucho tak samozrejme lež tak, ako ťa to nebolí.
keď som sa postavila, tak som mala pocit že malý má hlavičku už medzi mojimi nohami. proste pocit tlaku. žiadne bolesti. a občas ma tam pichlo.
a na tvrdnutie brucha ti čo doktor hovorí? nedoporučil ti ctg pásy?

lenulienka86
23. máj 2015

@owitcho noo tak to v rakusku neexistuje bez diagnozy a malo ktory ti je ochotny nejaku si vymysliet. Na taku pn ze tyzden dva rakuski gynekolog nemoze vypisat. Iba obvodak. Gyn moze iba rizikovku dat. Ale to ze mam bolesti to nie je diagnoza. Mi povedal ze pod 25mm musi byt krcok aby mohol rizikovku on odporucat. Ja nemam fyzicky narocnu pracu ale 10km denne pesi a viac. A nemam ani 30rokov ani potraty za sebou. Teda ani narok na uvolnenie z prace. Teraz som pn a od juna mam este nejaku zvysnu dovcu takze to po nastup na matersku vyda. Proste ak robis v rakusku, tak sa s tebou nebavia. Beriem progesteronove cipky, ktore mi dal aby som sa neotvorila a este magnezium kolko znesiem na to tvrdnutie. Ale s tym ze mam bolesti, s tym on nic nespravi. Len v mojej hlave je mega stres. Slovenski doktori mi tiez povedali ze oni tam ziaden problem nevidia. Moju maternicu videlo uz asi 6 roznych gynekologov a aj pohotovostni. Nie je to len v jednom doktorovi. A ziaden mi nepovedal ze nesmiem tolko na nohach byt.

owitcho
23. máj 2015

@lenulienka86 tak ten stres ti verím. myslím že tie bolesti asi budú z tých kilometrov nachodených.... to už je pre tehotnú ženu celkom dosť dať 10km denne.
ja som s 30mm už ležala v nemocnici, ale to preto lebo sa mi spotreboval 1,5cm za 2 týždne a doktorke sa to zdala turbo rýchlosť, na to, že som len doma ležala.... (vtedy som ani ten tlak až tak nepociťovala, to sa zhoršilo až v tej nemocke) možno aj vela urobila psychika, neviem...

lenulienka86
23. máj 2015

@owitcho na ctg som uz bola 2x akoze vramci pohotovosti. Len sa zasmiali ze to na porod nevyzera. Kedze tam behali cisla tak max kolo 36. To su len poslickovia to mi je jasne. Ale vies ked som bola v 5 mesiaci a toto t rdnutie nastavalo 1000x denne, tak jasne ze som sa prestrasila aj ked dosl9vne kontrakcie som este nikdy nemala. Toto ma neboli. A uz si to ani nevsimam. Cochvila som v 30tt a tam uz je to normalne. Len magnezium kvoli tomu beriem. Magnerot. Kolko zvladam kym sa nepokakam. Cca 2000mg denne. Ale nic to nepomaha 🙂 proste tvrdnutie si uz nesledujem. Aj ked jasne ze sa mi vzdy zdalo pravidelne ked aj cca 6x za hodinu prislo. Nikdy som to nestopovala a nemerala. Ale viem ze na ctg tomu mojmu grafu nepripisali ziaden vyznam. Cisla tam behali od 15 do 36. Take tri tvrdnutia boli za pol hodinu. Ale videla som ze na tej stupnici aj do 120mohli byt... tak chapem ze to ja som nemala nic.

lucatko1987
23. máj 2015

@lenulienka86 ked mas nejaky problem, ci citis bolest, chod k dr, musi ta vysetrit, ked mas pocit, ze nieco zanedbava, objednaj sa niekde do sukromneho centra kde ti vsetko skontroluju, nech mas klud..ono ak si v strese, babatku to nepomaha, preto skus mysliet optimisticky, aj ked je to tatke, viem o com hovorim, sama som si presla vselicim a naolakala sa, ale najviac mi pomohlo zmenit postoj.. Len pre tvoje mozno trosku ukludnenie, skracovanie krcka vraj vobec necitit.. tvrdnutie mas ako casto? Beres nagnezium? Som sledovana kv krcku a Pocit, ze ma nieco picha, boli a tlaci v posve mam cca od 25tt, vravela som to vela dr a vsetci povedali, ze je to v tehu zial normalne, kedze vsetky kuktivacie mam negativne, krcok sa dalej neskracoval, vraj to vobec nic neznamena a mozu to sposobovat aj opuchy vnutri a roztahovanie lonovej kosti..Teraz mam tie stavy uz take, ze mam pocit, ze ma znasilnil cely futbalovy stadion, striela mi to do slabin a stehien a mam pocit, ze mala vypadne niekde na chodniku, ale vraj este vobec nie je tak nizko a krcok v ramci moznosti stale drzi a to som 36tt..
Uz toho vela nevladzem, ale kludovy rezim uz davno nedodrzujem, po odporucani lekarky samozrejme

lucatko1987
23. máj 2015

Teraz pozeram, ze beries magnerot, kolkomavyuzitelneho magnezia? Lebo to, zeje nieco napr 500mgneznamena, ze to aj obsahuje taku davku, preto som presla na magnezium oxide swissnatural, je to 835mg tbl avyuzitelne magnezko ma 500mg v jednej tbl

lucatko1987
23. máj 2015

Vygooglila som ti to a to obsahuje len 32mg magnezia v 500mg tablete, fakt to skus vymenit za silnejsie

lucatko1987
23. máj 2015
palcullka
23. máj 2015

@lucatko1987 wau, ty si aká šikovná 🙂

lenulienka86
23. máj 2015

@lucatko1987 hej kombinujem to s tabletkami. A tie su 500mg. A aj m.b6 som brala. Ved vzdy mi vydrzi max tyzden 1bal. Magnerot je na predpis. Sumak. To pijem iba rano nalacno. Cca kazde 4h si dam potom tabletu. Snazim sa mimo jedal aby sa vstrebali co najlepsie. Uz sa tesim kedy ten humus do seba nebudem davat

lucatko1987
23. máj 2015

@palcullka mam s tym skusenosti zoal.. Brala som 8tbl pred tym denne magnezia od galvexu a tieto beriem 2a pohoda uplna oproti tomu pred tym..zbytocne som sa tym pchala, ale tak mi to v nemocnici naordinovali, tak som ho brala aj doma este dlho zbytocne

lenulienka86
23. máj 2015

@lucatko1987
Hopla. Magnonorm. Ja uz som z toho blba kedze kupujem hocijake. Ale magnonorm mam od gynekologa. Jj 360mg. Ale ako pisem kombinujem hocico. Neexistuje vypit to svinstvo 4x denne. Tablety su lepsie. To len ten moj doktor si toto pochvaluje. Len 15sumivych v 1baleni

magoma
25. máj 2015

Ahojte, mam skrateny krcok maternice, ani na nie 1 cm. Som len v 15 tyzdni. Velmi sa bojim. Lekar ma hned vypisal na pn. A mam stale lezat. Prosim , mate nejake skusenosti??

lucatko1987
25. máj 2015

@magoma ahoj, a 1cm ti meral rukou, ci vaginalnou sondou? Tak moze byt velky rozdiel v dlzke totizto., Ono je dobre uzivat magnezko a ozaj lezat, bola si v nemocnici? Ak ta nikam neposlal, ja by som zvazila mozno bavstevu aj ineho dr bud v nemocnic, alebo sukromnu kliniku..
Ono zvyknu v takychto pripadoch zasivat, pokial nemas aj kontrakcie..
Neboj, hlavne skus byt kludna, aj ked je to tazke a ozaj len lezat..

magoma
25. máj 2015

@lucatko1987 meral to zrejme rukou, dal mi lieky na predcasny porod obsahuje magnezium + kyselina orotova. Prizvukuval mi ze mam oddychovat. Idem na to.. Teraz idem az 30 juna na poradnu. Nebola som v nemocnici. Sem tam ma picha v podbrusku, som mu spominala, ze to kvoli tomu krcku. Dufam ze to zvladneme 🙂

lucatko1987
25. máj 2015

@magoma na to sa totiz robi specialne vysetrenie vaginalnou sondou, rukou to nevie tak presne zmerat aj kv opuchom a krcok ma vela krat dlhsiu cast akoby vsunutu dnu.. Mne to urobilo rozdiel az 3cm, coz je fakt vela. Drzim palce, nech sa viac neskracujep

lenulienka86
25. máj 2015

@lucatko1987 mne meriava ultrazvukom zhora. Od zaciatku tehu. 1.6 ma caka najblizsie. Tiez trpnem ci sa neskratil.

lucatko1987
25. máj 2015

@lenulienka86 ale zhora ho veaj nevedia zmerat presne.. Merat sa ma tym vag.utz vola sa to cervikometria.. Zbytocne vela zien doktori vystresovali nespravnym meranim, ja som tiez ten priklad.. Mbe tvrdili, ze ho mam 1cm, cez brusko cca 1,5cm a vag.somdou 4,41cm.. A to bolo este v 24-25tt, teraz som v 36tt normalne fungujem, teda kolko vladzem a stale mam krcok dlhsi ako mi to vtedy dr v nemocke tvrdili, podla nich som nala lezat v nemocke tri mesiace do porodu..

lenulienka86
25. máj 2015

@lucatko1987 no ale predsa certifikovany sonograf mudr cunderlik hadam na svojom 4d ultrazvuku vie podat informaciu. Vsak ja som tiez sledovana. Tvrdne mi brucho tisickrat denne. A ako uplne prve co meranie cervixu. Na pohotovosti mi raz merali aj cez brucho aj vaginalnou sondou. Vysledok bol vzdy ten isty s odchylkou 2mm. Ci v rakusku ci na slovensku. Dr urban, pohotovost, nemocnica hainburg a aj dr cunderlik a aj dr milly. Kazdy mi meral inac, pripadne aj sondou aj cez brucho aj rukou a vsade mi vzdy dali ten isty vysledok. 38mm. Ja s tym furt chodim lebo mam neskutocne bolesti pichanie tvrdnutie. A ani jeden mi nenariadil kludovy rezim kedze sa neskracuje. A teraz uz fakt velmi trpnem a co najviac lezim. Lebo ma neskutocne boli cela posva vo vnutri.

barborazilina
25. máj 2015

Ahojte baby 🙂 mne sa krcok skracoval od cca 18 tt (asi 18 mm) a vsetci tvrdili ze budeme stastni ak vydrzime do 30tt ... a neuverite som v 36 tt a zvonku zatvorena resp otvorena pre spic prsta a zvnutra sa to pohybuje od 15 do 30 mm ... v zavislosti od mojej psychickej pohody a od toho ako velmi som sa v case pred meranim namahala a od toho kto meria a ako meria ... je to aj o psychike ... nenechajte sa vynervovat a radsej nepocuvajte prognozy a verte len sebe a svojmu telu a babatku ... ja sa teraz hrozim toho ako budem tyzden prenasat alebo ze mi budu musiet porod vyvolat 🙂 takze vsetkym ktore urcite nedonosia do terminu drzim palce a verte ze to zvladnete ...

magoma
25. máj 2015

@lucatko1987 dakujem, verim aj ja 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre