Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

lenulienka86
16. jún 2015

@lucatko1987 toto je fakt sila. Kiezby sa tu nasla nejaka gynekologicka na fore, ktora by mi objasnila, ze ako je toto mozne. Ved ked nemam poriadny ultrazvuk, poviem pacientke nech si daju urobit cervikometriu tam a tam. A nie ze vypisem na marodku zenu s 5cm krckom.

lucatko1987
16. jún 2015

@lenulienka86 ono podla mna zalezi aj ci si mala tazky den, ci sa to meria rano, alebo vecer.. Aspon ja si myslim

lavinis
16. jún 2015

@lucatko1987 presne na to myslim, ci to nemoze ovplyvnit napr. to, ci si pred tym dlho nechodila, nesedela alebo tak, aj ked az niekolkocentrimetrovy rozdiel ze by to sposobilo?

lucatko1987
16. jún 2015

@lavinis ja neviem, ja si to neviem vysvetlit

katpetdo
17. jún 2015

baby chcem vam tiez dodat nadej a hlavne silu aby ste boli v klude a nestresovali.
Uz som tu skor pisala, ze mne zacali problemy s krckom v 24tt, skracoval sa postupne, bola som 2x v nemocncici kvoli pravidelnym kontrakciam (niekolko hodin v 3-5min intervaloch), lekari mi tvrdili, ze porodim uz v 28tt, napichali kortikoidy a pod. Nedala som sa zastrasit a povedala si, ze to donosim. od 30tt nemam prisny kludovy rezim a od 33tt uz fungujem normalne. Momentalne som 35+1 a uz 2t som otvorena na 6cm, krcok spotrebovany a porod-pravidelne kontrakcie nikde. Som doma na vlastnu zodpovednost.

TOto iste sa mi stalo pri prvom tehotenstve a nikto z lekarov neveril, ze vydrzim tak velmi otvorena dlhsie ako par dni. Vtedy som vydrzala mesiac v nemocnici nadopovana vsetkym moznym a nemoznym(solbutamol, guajacuran, isoptin, mg atd). Samotny porod(slabe pravidelne kontrakcie) sa mi sputstil az ked som bola otvorena na 8-9cm a aj tak mi nakoniec museli pustit vodu. Potom to bolo extra rychle (20min).

Teraz pri druhom som uzivala do 31tt (tusim) iba utrogestan a okrem 2x5dni infuzii Mg, nic ine. Mg v tabletkach som nebrala vobec a vysledok je este lesi ako ked ma "dopovali". Kontrakcie presli, ked som si to upratala v hlave a ja verim, ze to este do konca 36tt potiahnem. Verte svojmu telu a dietatu a pokial to nebudete prehanat s aktivitou telo to zvladne. Drzte sa a nedajte sa vyplasit.

lavinis
17. jún 2015

@katpetdo vdaka🙂

sardinka333
17. jún 2015

@katpetdo otvorená na 6 a doma????? Moj doktor povedal, že kto je ,,nad 5cm,, už domov nejde... 🙂 🙂 (myslím v dobrom, ved doktor vie čo robí)
Ale beriem že 35 tt.plus pár dní - no ešte dajme tomu vydržať nech malinké naberie silu.
Ale vraj ženy chodia ,,pootvárané,, bežne a ani o tom nevedia...

Ja som tak bola pri druhom tehotenstve, ale to už som bola cca 10 dní pred termínom. Otvorená na 6 na poradni, doktor povedal že pichneme vodu a bude. A tak aj bolo...o 15:30 pichol vodu, nič...o 16:00 začali bolesti a dcera na svete o 16:25. Také porody ake som mala ja (aj prvé dieťa som porodila do cca hodiny od prvej bolestivej kontrakcie) prajem z celeho srdca každej žene...dufam, že aj tento tretí len ,,nohou zatrasem,, a bude vonku.

lenulienka86
17. jún 2015

@sardinka333 pootvarane zeny a fakt o tom nevedia hej? Nevie sama zena na to prist? Myslim pri sprchovani zeby sa jej zdalo. Aj ked viem ze krcok nie je posva... hmmm. Tak aspon si mozem byt ista ze tie take moje panvovo-posvove bolesti nemaju moc s krckom docinenia

palcullka
17. jún 2015

@lenulienka86 no je vela bab ktorym doktor nevysetruje krcok ... aapon sa nestresuju 🙂 podla mna na to zena nevie prist sama ze ma nieco s krckom.

lavinis
17. jún 2015

Kokso No neviem jak by som sa na prisla na to, ze sa otvaram🙂 ja som este nerodila

sardinka333
17. jún 2015

@lenulienka86 vieš čo...čitala som že napr. v UK vobec nevyšetruju vaginalne - vo všeobecnosti, lebo zase nechcem povedať že to tam 100% nerobia ale vraj nie tak ako u nás. Na stranke porodnice.cz som čitala že v modernom porodníctve sa to cervix skore často ani nehodnotí nakolko to vraj ani nie je také smerodatné - asi na tom niečo bude lebo ,,pootvárane,, ženy pomaly ešte aj prenašaju a pritom ich stresuju kludom a tak. Nehovorím že si netreba davať pozor a prepínať sa, ale že vraj to s tým otváraním nie je také ,,horuce,, ako doktori strašia.
Čo sa týka toho ,,samovyšetrenia,, krčka tak ak to žena začne robiť až v tehotenstve tak asi to nemusi vedieť nejako vyhodnotiť...ja som skušala, mäkký bol, poddajný ale či to niečo znamená...vraj to vobec nič nehovorí o tom kedy realne žena porodí...a v konečnom dosledku som ani tak nechcela do toho ,,vrtať,, aby som si nejako ,,neubližila,, človek nevie, aj ked nejaky strach nemám, ale čo ja viem.

Ja mám napr. cca týžden take ,,panvové,, bolesti. No, bolesti je silné slovo, ale tak raz denne ma zabolí v panve akoby mi niekto nožom škrabol do kosti. Vnímam to tak, že dieťatko je nizko, hlavička tam už je tak asi je to tým...Ale poviem vám ..teraz ,,stresujeme,, týmto a potom zase pride kojenie a zase pre niektoré stresy....ja si už denne hovorím že ,,pokoj, nejako bolo, nejako bude, ako vravia naše babky ,,pán boh nedá nikomu viac ako zvladne,,. Tak sa snažím tomu veriť.

palcullka
17. jún 2015

@sardinka333 no nam vravela dula ze v niektorych krajinach vobec nevysetruju krcok ak zena nema nejake obtiaze tak k tomu nie je dovod .... ja mam aj kamosku tu u nas co im doktor spravi 3 utz a viac do nich nevrta ak teda nemaju problemy.

A ja som prave s tym krckom citala ze sa meria tak do 30tt a ak nie je dovtedy kratsi ako 2,5cm tak je riziko predcasneho porodu nizke bo ze po 30tt uz nema zmysel ho merat bo sa kazdej zene skracuje inak 🙂 a ze aj tak vacsina zien co ma problemy s krckom normalne donosi ze preve predcasne porody prichadzaju nahle ... tak sa tymi info z moderneho porodnictva utesujem a prichadzam na lepsie mhslienky 🙂

lankas
17. jún 2015

Baby tak ja mam 2 den kludovy rezim...no ale to fakt mam iba lezat?moj krcok ma 3 cm a podaktore mate aj menej a nelezite iba?ja som predsa len vcera prala teda prala pracka 🙂 ja som len povesala pradlo a dnes normalne varim,pomedzi to si lahnem k tv s nohami hore...za 9 dni pojdem na kontrolu,a ak sa to nezlepsi chce ma doktor poslat lezat do nemocnice...

lavinis
17. jún 2015

@lankas je to individualne Ja som mala pred 2 tyzdnami este 3,2 tak som aj po pochodila upratala uvarila A o dva tyzdne 7 mm dole a maly posunuty nizsie Ale s 32 mm som ani nemusela lezat Tak ja nevim ☹

sardinka333
17. jún 2015

@palcullka to som citala aj ja...že po 30tt. je meranie krčka ,,bezpredmetné,,...tak zavisí asi od doktora ako to berie. Vieš čo ale asi niečo bude aj o psychike ako povedala @katpetdo že sa nedala zastrašiť a povedala si že ,,donosí,, a hotovo a tak aj je. Lebo ked je žena vynervovaná, v strachu tak aj ten stresový hormon sa skor vylučuje z nadobličiek do krvi a ovplyvnuje činnosť svalstva, všetky to poznáme ked sme niekedy prežívali stres ako sme boli v ,,krči,, a stiahnuté, napäté, tenzné...takže je jasne že aj dieťatko to citi a reaguje.
A ešte včera som čitala v diskusii na emimino.cz skusenosti žien ktore už chcu porodiť čo vystrajali a proste dieťa sa drží ako ,,klíště,,...vraj dieťa samo dava nejako hormonalne signál kedy sa mu chce na svet, ale to nemám ničim potvrdené to su asi len také babské reči čo som čitala tak neviem.

sardinka333
17. jún 2015

@lankas kedže termín máš až v oktobri tak by som asi ,,posluchala,,. Ale 3cm je vraj krasna hodnota. Pod 25mm je kritická hodnota. Samozrejme nepresiluj sa pohoda, klidek...ale asi by som len nutne neležala, skor striedala to, napr. naložim pračku a oddychnem si a tak dokola... pokukaj tu stranku porodnice. cz tam je vela dotazov ohladne krčka zodpovedaných, určite sa tam v niektorom najdeš.

katpetdo
17. jún 2015

@sardinka333 ano, lebo aj pri prvom to bolo rovnake, ale prehovara ma zakazdym na nemocnicu. Ja by som uz len z toho prostredia a nekoncencych vysetreni vramci rutiny porodila. Tiez si myslim, ze porodim az ked mi vodu pustia, lebo aj na zahranicnych forach, kde je viac bab s takym problemom skoncili vsetky tak, ze im porod nezacal ani pri 8cm a az ked im pustili vodu, tak porodili. Byvam 15min od nemocnice a akonahle zacnu pravidelne kontrakcie hoc aj po 10min a trvaju viac ako hodinu, tak mam ist na prijem. POradne mi dal kazdy tyzden a dohodnuti sme, ked zisti ze uz som na 8cm, tak do nemocnice pojdem.

sardinka333
17. jún 2015

@katpetdo ja verim našim lekarom - konkretne teda mojmu, lebo vieš človek sa už pomaly aj bojí napisať že ,,mu praskli vodu,, lebo x žien ma z toho traumu ake je to neprirodzené a neviem ake komplikácie z toho mozu byť...(netuším ake ale odporcovia najdu) a pomaly že moj doktor je ,,mäsiar,, a ma vrtiť diplom - aj take som sa dočitala ako reakciu na moje prispevky. Ale to je ina tema...jasne.
No som zvedava ako to bude...čo zajtra ,,najde,, lebo mi napisal do knižky že CS 10...a krčok takmer spotrebovaný, branka 1-2....to bolo minuly štvrtok...
Nemáš aj ty podobne hodntoy v knižke? Ako mne to pripada ,,na porod,, tie hodnoty čo som čitala tak 10 je najvyššie skore že porodne cesty plne pripravene....ale nič sa nedeje...
Inak vraj to ,,pustenie,, vody pomaha k porodu...zastankyne prirodzena sa tomu brania (nič vl zlom proti nim ale zase nemam rada hysteriu) ale vraj ak netečie voda tak bolesti byvaju do križov a porod postupuje pomalšie...ale aka je skutočnost neviem, iste je to indi vindi....

lavinis
17. jún 2015

@sardinka333 zastankyne prirodzena mam niekedy chut poslat rodit do jaskyne Lekari nie su neomylni ale urcite vedia o ludskom tele viac ako absolventky Google akademii🙂

katpetdo
17. jún 2015

@sardinka333 no ja som so svojim lekarom spokojna a ano, chcem porod bez zasahov pokial to ide (pri prvom az na pustenie vody, to slo)....len u mna to fakt nepostupuje standardne a preto dr vnima moj stav trochu inak. Dieta je v poriadku a dokonca sa od minuleho tyzdna zase vysunulo vyssie a nenalieha...cize to na porod nevyzera este ...uvidime co bude v pondelok

@lavinis prispevok asi nebol miereny na mna, ale rozumiem aj druhej strane, kazda z nas to vnima inak. mne pri porode napr liezli vsetci maximalne na nervy, chcela som sa len niekam schovat ako zviera a mat svaty pokoj. Problem je hlavne v sposobe komunikacie, ked podla mna vela zien pristupuje od zaciatku velmi agresivne, pritom mne sa potvrdilo, ze si clovek vie dohodnut takmer vsetko pokial komunikuje slusne. prispevkom som nechcela povedat, ze maju vetky zeny konat ako ja, lebo kazda zena je ina a doktori musia konat podla svojich pravidiel, len som chcela poukazat, ze psychika v dobrom stave vela znamena (pre jednu zenu to znamena byt pod dozorom, pre inu byt v klude doma)...a to mi potvrdil aj moj lekar, ze keby som sa vystresovala, tak mam odrodene fakt v tom 28tt.

lucatko1987
17. jún 2015

Baby, naozaj psychika robi velmi vela.. Nemocnicne prostredie aspon na mna posobilo hrozne, cele dva zydne som tam denne revala a tvrdlo mi brucho a sam negativne scenare..dr mi tvrdili, ze bedonosim mozno ani do 28tt, tiez sme riesili kortikoidy na plucka a strasne som sa bala.. V 26tt ma pustili domov s prislubom uplneho kludoveho rezimu, odvtedy ani slza!
Teda ak neratam moje hormonalne vylevy, ked ma rozplakala pekna reklama, ale to je o inom :D
Teraz som neuveritelny 40tt, moznomeste prenasat budem a to uz dlho kludovy rezim nedodrziavam, kedze uz netreba.. Stale som otvorena na 1,5prsta a krcok s aktualnou dlzkou 1cm, drzi dieta s odhadovanou vahou v 38tt 4125g 🙂 ked si predstavim, ze ma pripravovali na porod 700g babatka, nemozem tomu uverit!
Urcite treba brat ohlad na doporucenie lekarov, neprepinat sa do toho aspon 32-34tt, ale najdolezitejsie, byt pozotivne naladena, aspon v ramci moznosti..

Vsetkym Vam verim, ze o par tyzdnov uvidim Vase povzbudive slova v 40tt 🙂

lavinis
17. jún 2015

@katpetdo nie. Vobec nie na teba🙂 ty si pisala uplne o inom 🙂 tvoj pristup sa mi prave pacil

katka.gzd
17. jún 2015

@lavinis zi a nechaj zit...nesud ak nechces byt sudena....nech si kazdy rodi ako sa on citi bezpecne....baby co rodia prirodzene tebe neberu tvoj epidural a nehlasaju ze sa ma zakazat alebo co...nechapem tento opovrzlivy pristup a provokacne komentare o jaskyni.... je to nemiestne, nevyziadane, neslusne a pod uroven

lavinis
17. jún 2015

Jasné ze lekari niekedy su prilis opatrni a stresuju. Ja som sa zatial stretla s tym, ze upozornili na rizika ale zaroven povzbudili Fóra si citam aj ja Aj zahranicne lebo pozitivne konce davaju nadej a odhodlanie vydrzat

lavinis
17. jún 2015

@katka.gzd myslela som na tie co prave stresovali sardinku jak pisala Teda aj ony by nemali sudit ked to ocakavaju Nic neslusne som nenapisala Troska zvelicenia mozno;)d

katka.gzd
17. jún 2015

@lavinis ved dobre, fanaticky su asi na oboch stranach, ale klesat potom na ich uroven je riesenie? ja sa tiez bojim zasahov do porodu ale nedovolila by som si nikdy odsudit zenu, co veri svojmu lekarovi, citi sa s nim bezpecne a tak si ich da urobit...rovnako si nedovolim sudit zenu, co ma panicky strach z porodnice a hlada alternativne riesenia..... ide o to rodit v co najvacsej psychickej pohode pretoze oxytocin je "hamblivy" hormon a adrenalin ho blokuje co samo o sebe vedie ku komplikaciam.. a nutonosti zasahov..... keby sme vsetky radsej bojovali za moznost volby.....obidve strany....rodilo by sa nam lahsie vsetkym

lavinis
17. jún 2015

@katka.gzd ved co je neslusne na jaskyni Videla som fotky
zastankyn prirodzenych porodov v riekach pod stromov v blizkosti jaskyne. ..tak to bolo aj myslene Ale nechcem sa hadat a uz vobec nemam v umysle nikoho urazat.
Chcela som len sardinke povedat, ze sa nemusi citit blbo ak jej tieto bio rodicky nieco vycitaju. Mozno som zvolila trocha expresivnejsi jazyk.
Mame tu dost svojich problémov a skor sa mame povzbudit ako chytat druhych za slova ;)

lavinis
17. jún 2015

@katka.gzd ok beriem ;)

magoma
19. jún 2015

@lucatko1987 tak teraz som mimo. Ja som uverila tomu druhemu, a vobec nelezim ani nic. Dufam, ze nerobim zle, lebo sa citim dobre..

lucatko1987
19. jún 2015

@magoma no ani ja som nelezela, ked tak si zaplat za nazor tretej strany, ze co povie.
Rovna vam tu chcem hrdo oznamit, ze dnes prisla na svet moja Ema, 53cm a 4120g v 39+2tt

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre