Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

lucita1505
22. júl 2015

@drobec336 ahojky ani mna nechcu pustit...ale ja sa ani nepytam lebo ja som v nizkom tyzdni takze som tu pod dozorom keby nieco snad sa nic nestane

drobec336
22. júl 2015

@lucita1505 tak sa ďalej takto pekne drzte,lekári majú strach a boja sa púšťať domov.ani mňa nechcú pustiť

palcullka
22. júl 2015

@drobec336 mna pri synovi pustili az 36+0, tiet sa bali ... pritom sa mi stav vobec za cely mesiac nezhorsil ale vraj hormony stastia robia svoje a pridem tam na druhy den rodit ...

drobec336
22. júl 2015

@palcullka no tak som zvedavá ako ja dopadnem,len horsie je,ze 3.8. Mám zubára,tak neviem či Ho mám presunúť alebo čo.pomaly sa to kráti,no AK ma nepustia skôr,budem tu musieť ozaj vydržať este aj mesiac

lenulienka86
23. júl 2015

Vsetkym babam z tejto skupiny... tak ja som za cele nevedela aky mam krcok a uz vobec nie jeho velkost. Dnes mi to potvrdil doktor co mi robil sono v hainburgu v nemocnici. Ze krcok sonom 3/4d nie je vidno. (Pytala som sa ho ze ci sa mi uz skratil lebo ze by som rada vedela kedy mozem ocakavat porod kedze som sa prehupla do 38tt) a on mi na to povedal to iste co mudr cunderlik v 31tt. Ze zhora cez brucho krcok maternice nevidno. Tak som pochopila, ze moj gynekolog v hainurgu pise do kolonky cervix zakazdym od 36mm do 38mm skor ako statisticky udaj lebo nikdy mi nerobil ine vysetrenie ako sono zhora a v 10tt vaginalne. Mimochodom ten doktor z nemocnice v hainburgu mi povedal ze vaginalne ma ako tehotnu v ziadnom pripade nevysetri a uz duplom nie v 9.mesiaci. to sa u nich nerobi. Krcok sa v tehu nemera. A ze ked sa skrati tak sa zacnem otvarat a ze on netusi kedy 🙂 ze termin mi bol dany podla PM 🙂
Takze takto to robia v rakusku. Skrati sa ked sa skrati a vtedy zacnem rodit 🙂 uplne uplne odlisny pristup.

sardinka333
23. júl 2015

@lenulienka86 ty kks že ,,vaginalne ťa ako tehotnu v ziadnom pripade nevyšetrí,,???? a načo tam vlastne taký doktor je? ..to je porodníctvo...zlatý moj doktorko, vyšetril ma zospodu na každej poradni, hned povedal na kolko cm som už otvorena, že krčok takmer spotrebovany a ako to ,,vyzerá,, zhruba... 🙂
Jasne že krčok sa už nemera, ale pohmatom sa da zistiť či je ,,spotrebovany,, a nakolko je ,,branka,, otvorena...podla toho sa da minimálne povedať či ,,to postupuje,, aj ked to nemusi byť vo vysledku smerodajme, jasne ze nikto netuší kedy zena porodi, ale nejaky predpoklad sa da spraviť...a to prave vyšetrením.
Žeby sa doktorovi nechcelo vyšetrovať? Tam tuším ani k porodu sa neunuvaju nie? Tam su len PA...v pripade komplikácii ho snad zavolaju...
Ved nič v zlom,ako každá ma svoje dovody pre porod tu či tam, ale čo ženy na tom hainburgu vidia nechapem... 🙂

drobec336
23. júl 2015

@palcullka tak IDE sa zajtra domov.nález sa nezmenil,tak dúfam,ze este dlho tak vydrží

palcullka
23. júl 2015

@drobec336 super super len tak dalej 🙂 drzte sa 🙂 my sme zase dnes do nemocky nastupili tak uvidime ako dalej🙂

kefrinky
23. júl 2015

@lenulienka86
si ma prekvapila, ze nerobi vaginalny, tym, ze som po konizaciach a mam ho skrateny na 2,7 cm tak na poradni je pomaly prioritou to, aky je dlhy a ci sa neotvaram....preto mi aj bola nariadena PN a kludovy rezim, len hold ten v reale je tazko dodrziavat (pes, 4. posch.bez vytahu a klasicka starostlivost o domacnost 😝 ...)
ja chodim k sukr. v BA a spokojnost, ale tam su vsetci dobri a odbornici....vsak ale za tie prachy.... 😎

Baby drzte sa, ja tiez mam teraz prvy ciel min. do 34 tt vydrzat a druhy byt doma nie v nemocnici...

drobec336
23. júl 2015

@palcullka no čítala som,neboj dobre bude,hlavne ver sebe a detickam,oni vedia ze majú este cas chvíľku.držím palce ;)

lenulienka86
23. júl 2015

@sardinka333 no tam to proste tak funguje. Doktor co som k nemu chodila cele tehu tiez v hainburgu ma ani raz rukami nevysetril. Do posvy mi siel len kvoli steru na streptokoka a tento druhy doktor to uz ako v porodnici co sa chodi, tak to iste.
Inac spominala som to mame a ta mi povedala ze za sociku to tak bolo aj u nas. Tri deti sme ale ze nikdy jej do posvy v tehu neliezli lekari aby nenarusili krcok. A sa divila ze na streptokoky brali ster. Ze to tiez vobec nezazila. Ze vraj v tehu to tiez neexistovalo tam daco babrat. A nik jej krcok nemeral ani nehmatal. Merali brucha s centimetrom hehe 🙂

lenulienka86
23. júl 2015

@kefrinky myslim si ze v takom pripade by pozeral vaginalne. Mne raz zhora na beznom sone ukazoval krcok. Lebo som tam dosla vo velkych bolestiach a tvrdila ze sa otvaram v 24tt. A on ze nie ze pozerajte tu ze takto vyzera krcok a zvacsil to a ze pri otvarani sa tam take lieviky vytvaraju. A mna tam strasne bolelo a on furt svoje ze som zavreta. A furt len cez brucho. No ale musim mu uznat ze asi vedel co robi ked som v 38tt a stale nerodim napriek mojej snahe... mala som stastie ze sa neotvaram. Ja este chcem povedat ze u niektorych slovenskych lekaroch su tieto vysetrenia nebezpecne. Pisali baby na inych forach ze ich dokrvavil lekar a ze niektorym hlienovu zatku odrazil. A mnohe sa stazovali na bolestivost vysetrenia. Tak kebyze zacnem krvacat po vaginalnom vysetreni v tehu tak co si o tom mam mysliet?

palcullka
23. júl 2015

@lenulienka86 no nam vravela dula ze v niektorych krajinach sa krcok vobec nekontroluje pocas tehu ak zena nema nejake problemy - krvacanie, tvrdnutia, krce a pod. ja mam napr. dve kamosky, ktorym za cele tehu doktor tiez nekontroloval krcok tu na slovensku kym nemaju problemy, aspon sa nestresuju 🙂

lucatko1987
23. júl 2015

@lenulienka86 cez klasicke sono vidi krcok, ale len vnutornu branku. Vonkajsia aj ked sa otvori, je dolezite aby drzala vnutorna..

lucita1505
24. júl 2015

@drobec336 ja idem domkooov...krcok celkovy 47mm skrateny na 1 cm...huraaa..vonkajsia branka na spic prsta a vnutorne uzavreta...takze lezkame domka

drobec336
24. júl 2015

@lucita1505 super uplne 🙂 ja som tiez od 21 tt otvorena na spic, tak prijeme lenosenie 🙂

lucita1505
24. júl 2015

@drobec336 dakujemeeee...lezkame furt len tote horucavy och sa niekedy neda vydrzat...

drobec336
25. júl 2015

@lucita1505 ani mi nevrav, ja uz cakam na ochladenie ako na spasenie 😎

sardinka333
25. júl 2015

@lenulienka86 ved už dávno pradávno som písala, že väčšina žien čo sa otvara skor neporodí...ak maju predčasne porodiť tak porodia tomu nikto nezabrani, ale väčšina tých čo ,,stresuju,, s otváraním skor neporodia.
Ak by ťa vyšetroval vaginalne teraz v 38 a ak začneš ,,špiniť,, tak o nič nejde a dieťa sa narodí v termíne, žiadny problém. Bolestivost vyšetrenia je vtedy - bolo to tak aj u mna ak už maternica reaguje na ,,pohmat,, teda ,,niečo sa už deje,, a porod je na spadnutie. Mne to takto doktor vysvetloval - posledné vyšetrenie krčka bolo bolestivé, nikdy predtým nebolo, povedal že ,,už sa niečo deje,, ale že ,,nejde dieťa vyháňať,,. Tak som spokojne išla domov, že ráno pridem na monitor či su ok prietoky lebo sa mu nezdali a v noci som porodila.
Ja som sa nestresovala preto, že ,,keby ma nevyšetroval, tak nestresujem,, ale nestresovala som preto lebo viem, že väčšina žien aj tak skor neporodí aj ked sa otváraju...len tie sa v tom rýpu od predu a od zadu..a vidíš, ani ty si neporodila skor len si kopu času ,,zabila,, stresom. A uprimne...aby si ešte aj neprenašala (napr. ak sestry, mama ta prenašala) V 38 týždni by som ja už porodiť aj chcela tak ti poviem, dieťa je donosené a nabera už len na vahe, ktoru treba ,,vytlačiť,,.

http://www.porodnice.cz/clanky/tvrdnuti-a-boles...

lavinis
25. júl 2015

@sardinka333 vyborny clanok Oni super pisu

lenulienka86
25. júl 2015

@sardinka333 Jooj keby si vedela ako sa snazim ju vylakat von a co vsetko pre to robim a nic. V 37+0 mala 3500g ca. Sestru nemam ale mama rodila v 36, 38 a 38tt. Nikdy neprenasala a vsetci zdravi. Ja najvacsia s 3400g. Ale dnes je priemer vyssia vaha :( bojim sa 4kilovky riadne. Ale nemozem vyvolat porod. Tri mesiace trpim na neskutocne bolesti a ani za boha sa otvorit. Ani manualne to nedam. Aniball do seba nevtlacim co jak sa snazim. Boli to a asi to mam tam dole cele nejake opuchnute a asi aj poklesnute. Proste hroza. Ale ziadne vysetrenie by mi nepomohlo. Kazdy lekar by mi povedal ze cakat a klud.

sardinka333
25. júl 2015

@lenulienka86 podla mna si ,,vystresovanááá,,..Jasne, nepoznám ťa..ale ten stres posobí že si v krči...musela si riešiť vela problémov (aj banalne ta vystrašili čo je na prvorodičku normalne)
Kašli na anibal, čím viac na to ,,budeš tlačiť,, aby to bolo tak tým viac ta bude frustrovať že to nejde...Lahko sa mi to hovorí ja viem, ale ja by som ta zobrala do welnesu, relax, dobrý nealko drink...a veeela oddychu ale nie doma na posteli, gauči...proste niečo kde si oddýchne telo aj duša. Lebo teraz si ,,minieš,, sily na zbytočný stres..a potom ked sa malinké narodí preds len prvý mesiac určite budeš v noci vstavať, rano ,,troska,,...
Je to aj o psychike a ta sa často ťažko ,,nastavuje,, ovlada.
Ja som mala prvé dieťa 3250gr, druhe dieťa 3550gr a 51 cmv 38 tt.plus nejaký ten den, a teraz tretie 3260gr. 48cm...v 37tt..plus 4 dni...a všetky porody do 2 hodin...posledna pol hodina bola že fest...bez anibalu, cvičenia...dáš to aj ty!!! Teším sa ked napíšeš že čo a ako....

lenulienka86
25. júl 2015

@sardinka333 oh dufam.. snazim sa. Cely osmy mesiac som sa setrila viac menej pred telkou. Lebo som sa fakt bala ze to uz rodim. Kazdy krok ma bolel. A v 36tt som si povedala ze uz mozem, tak som sa zacala hybat ako predtym. A uz teraz samozrejme aj viac. Ziadne setrenie. Neviem ako sa da relaxovat do sauny a bazenov nechodim vobec ;) a prechadzku beriem ako tyranie ktore mi ma akoze vyvolat porod. Hehe. Fakt su to bolesti.

monkabs
5. aug 2015

Baby, možno hlúpa otázka, ale dnes mi na poradni zistili, že som na jeden prst otvorená. Ide teda o skracovanie krčka? Už mám z toho nervy. Som len v 25tt. Kontrola ma čaká v pondelok, ak sa to zväčší, tak nemocnica 😒

lucatko1987
5. aug 2015

@monkabs no otvorenie a skratenie krcka su dve rozne veci. Najhorsia je kombinacia toho, este aj ked je krcok makky+ tvrdne brusko, ale ani to neznamena, ze musis porodit skor, ja som zivy dokaz, tak hlavne skus byt kludna, je to otrepana fraza, aj ja som sa nad nou len pousmievala😉, ale naozaj nic ine ako oddychovat a byt v klude nemozes teraz urobit a dobra pohoda velmi meni aj zdravotny stav, vazne viem o com hovorim!
Pockaj na kontrolu, zatial si daj kludovy rezim, nech ta partner obskakuje 😊
Na prst otvorena mozes byt kludne do konca 40tt

monkabs
5. aug 2015

@lucatko1987 Ako som prišla domov len ležím a do pondelka aj tak plánujem. Pevne verím, že do pondelka sa to nezhorší a ja zas neskončím v nemocnici.

lucita1505
5. aug 2015

@monkabs ja som na spic a som v 23 tt...

lucatko1987
5. aug 2015

@monkabs drzim palce
Mne v 24tt prisli na to, ze mam krcok 1,5cm, makky, presiaknuty, otvoreny pre spic prsta a tvarili sa, ze do 28tt nedonosim a rodila som 39+2!!!este den pred porodom som bola len na 1,5prsta, takze verim, ze vsetko sa da zvratit! Kym som bola v nemocke, stale som plakala, opustala sa, zufala a stav sa mi nelepsil, skor horsil, ale ododna kedy som dosla domov som uz neplakala ani raz a uz na najblizsej poradni nolo vidiet zlepsenie!
Kludovy rezim som dodrziavala do 28tt, to som len lezala som zadkom hore, na wc a spat, sedela som len pri jedeni.,do 30ttsom sa uz hybala, ale viac menej len po byte a kazdym dalsim tyzdnom som sa viac a viac hybala, az som nakoniec upratovala, nakupovala, psov vencila a nic 🙂

monkabs
7. aug 2015

@lucatko1987 Ja tiež len ležím, jedine čo prejdem na WC a osprchovať sa a sedenie u mňa prichádza taktiež do úvahy len pri jedení. Najväčší des mám z tej nemocnici, radšej poctivo ležať doma ako tam. Od júna som tam už bola 2x vždy, keď prišli horúčavy - nič príjemné.
Tak mi držte palce, nech sa to do pondelka nezhorší.

lucatko1987
7. aug 2015

@monkabs drzim palce, urcite to zvladnete!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre