Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

innather
13. nov 2017

ja tiez magnezko beriem..

janamexico
13. nov 2017

@monulik_t na kramaroch alebo mi nechcu dar ja som si myslela ze daku infuzku a po pardnoch idem domov ano mala kontracie a neviem do kedy tu budem idem cisarskym takze ne dufam 2 mesiace 🙂

janamexico
13. nov 2017

@monika1791 dufam ze aspon 2 naozaj treba odychovat neprahanat to ale clovek si veri 🙂 dakujem za podporu 😊

janamexico
13. nov 2017

@monulik_t ahoj no teraz mi robili ultrazvuk zo spodu s 4 cm krcok ze sa drzim tak som na tom zle alebo nie musim byt v nemocnici 😟😔

monulik_t
13. nov 2017

@janamexico krcok ti meria 4 cm??? ved to je uplne normalna hodnota. Co by som ja za to dala.. tak mozno len chcu aby prestali kontrakcie a pustia ta domov ak nebudes otvorena..

janamexico
13. nov 2017

@monulik_t no dufam lebo zatial my stale nic nehovoria tak ja neviem mam planovany cisarsky a dva uz za sebou tak neviem

innather
14. nov 2017

4cm v tom tyzdni je uplne super, tak asi len kvoli kontrakciam sa boja, aby sa ti porod nerozbehol, kvoli tym cisarskym.. ale ze ani magnezium ti nedavaju, nechapem..

janamexico
14. nov 2017

@innather ahojcek uvidime co bude nasledovat dalej za chvilku je vizita ☺

alice.jant
14. nov 2017

@janamexico 4 cm? tak to sa vobec neboj; si kompletne zatvorená, bude to fajn... 😊

janamexico
14. nov 2017

@innather neviem kedy pojdem.domov setko je v poriadku aj vysledky tak ja neviem naco som
tu😏

janamexico
14. nov 2017

@alice.jant ja chcem ist domov ☺

innather
30. nov 2017

no tak ja som uz 39tt od zajtra, na porod to nevyzera, do 37tt som musela kludovy rezim a teraz mam opacny problem, uz ani mg neberiem

araik
30. nov 2017

@innather ja som od 23tt mala kludovy rezim a brala mg a nakoniec mi museli porod vyvolavat 🙂

deianeira
28. feb 2018

ahojte, mamičky, prosím o radu a vaše skúsenosti. AKO STE PORODILI, KEĎ STE MALI ZAKÁZANÉ CVIČENIE? mám otvárajúci sa krčok maternice, som v 24. tt, gynekologička ma nechala na PN-ke s odporúčaným kľudovým režimom, to už som teraz tretí týždeň na PN-ke. Môžem sa aj trochu prechádzať, ísť von, ale doma len polihovať, oddychovať, nenosiť ťažké nákupy, neupratovať, a podobne. Zdá sa, že oddych pomohol - krčok sa viac neotvára, je taký istý ako pred dvoma týždňami. Pýtala som sa lekárky, či môžem trošku cvičiť - posilňovať panvové dno, tak ako pred tehotenstvom aj na začiatku tehotenstva. Konkrétne som cvičila SM system, ktorý som začala cvičiť kvôli problémami s platničkami v driekovej chrbtici - pomohlo mi to nielen spevniť chrbticu, ale po trištvrte roku pravidelného cvičenia mi to podľa mňa dopomohlo aj otehotnieť - boli sme na IVF, a bol to už tretí pokus, a až tento konečne vyšiel. Aj preto nechcem nič podceniť. Gynekologička povedala, nech teraz už radšej necvičím. Ale ako potom zvládnem pôrod? Keď nebudem mať vôbec posilnené svaly panvového dna, dokonca budú oslabené. Kto poznáte SM system a cviky na panvové dno, viete, že to nie je žiadne silové cvičenie typu brušáky, ani dvíhanie činiek, je to práveže zamerané aj na posilnenie maternice.... určite nezačnem cvičiť, pokiaľ mi to neodporučí odborník, len mám dojem, že moja gynekologička sm system nepozná, a akoby jej nič nehovorilo ani posilňovanie panvového dna. aké máte skúsenosti vy , keď ste mali skrátený krčok maternice - mohli ste aj trošku cvičiť? ak nie, ako ste potom porodili? vytlačili ste dieťa? ďakujem!

deianeira
28. feb 2018

@monulik_t ahoj, chcem sa spýtať, ako si porodila? nevadilo, že si len celý čas ležala, a neposilňovala svaly panvového dna? písala som teraz aj príspevok na toto fórum.... dík za info!

weronkaa
28. feb 2018

@deianeira ja som mala v tehu skrátený krčok od 25tt, odvtedy som ležala v nemocnici a dostala som sa z nej az v 37tt kedy som aj porodila...čiže som asi 3mesiace pred pôrodom necvicila ani nič nerobila len som ležala a išla max na wc, sprcha. Porodila som prirodzene, išlo to aj celkom rýchlo malinka bola na svete do 4hodín, žiadne cvičenie mi nechybalo 🙂 so skráteným krčkom by som neriskovala

deianeira
28. feb 2018

@weronkaa ďakujem za reakciu. ono asi aj ten skracujúci sa krčok maternice sám osebe uľahčí pôrod...

vianocnydarcek7
28. feb 2018

@deianeira Ahoj ja som ležala od 24 tt. Nemala som dovolene ani vychádzky. Môj denný pohyb bol na wecko do sprchy a inak len postel. Čiže cca 4 mesiaca ležania. Pôrod bol rýchli, určite by som neriskovala s otvarajucim krckom. Zvladnes pôrod aj bez cvičenia. Určite neriskuj. Pa pekný deň

monulik_t
28. feb 2018

@deianeira ahoj, tak aj ja pridávam podobný scenár ako baby predo mnou, ležala som od 23 tt, žiadne vychádzky, nič. Len lezat a ísť max na wc. Cvičenie by som neriskovala. Pôrod bol rýchly, slabé bolesti som mala dve hodiny, potom prepichli vodu, začali silnejšie bolesti a po pol hodine bol maly na svete. Krčok sa mi skrachoval od toho 23tt až do konca tehu. Porodila som nakoniec v 37 tt. Keď som bola v 36 tt vstala som z postele a po troske som sa pohybovala aspoň po byte. Čo sa týka pôrodu tak tam som to 4-mesačne ležanie necitila, v pohode som vládala. Asi má ťahalo to že už konečne bude po všetkom, ťažko som niesla to ležanie a stres pri každej poradni či sa ešte vrátim domov ci pôjdem do nemocnice. Problém som mala jedine po pôrode, keď som prišla z pôrodnice tak som mala strašnú svalovicu a další týždeň hrozné bolesti chrbta. Ale potom už bolo ok 🙂 Určite ti skracovanie krčka uľahčí pôrod (resp urýchli) takze aspoň v tomto mame výhodu všetky čo sme mali tieto problémy.

plnenapaprika
28. feb 2018

Baby davajte si fakt bacha. Ide o zdravie babatka. Moj krvok bol v 25tt 16mm. Hned lezat do nemocky, infuzky, zakazany vsetok pohyb. Vydrzali sme do 31tt. Kto ma nedonosene dieta, vie co to obnasa. Neriskujte, nevymyslajte.

deianeira
1. mar 2018

@plnenapaprika vďaka za odpoveď.... ale prosím, nepredstavujte si pod pojmom "cvičenie" hneď nejaké silové cvičenie. viete, ako sa posilňuje panvové dno? že napríklad len stojíte a podsádzate panvu, teda to zvonku ani nevidno. SM systém je tiež na tom založený, tieto cvičenia sa odporúčajú aj na podporu otehotnenia, niečo podobné, ako Mojžišovej metóda. alebo len v ľahu na posteli si predstavte, že zadržiavate cikanie. toto je tiež posilňovanie panovového dna. o takéto "cvičenie" mi ide. ale jasné, že to nebudem robiť, pokiaľ mi to lekári neodporúčajú. len mám dojem, že gynekologička nevie, čo to cvičenie obnáša, a precvičovatelia týchto cvikov si zase netrúfajú to zhodnotiť, keďže nie sú gynekológmi, a nevideli môj krčok maternice..... takže ale možno práve naopak, takéto posilňovanie panvového dna v kľude, by mohlo možno ešte aj zlepšiť stav krčku maternice... samozrejme, to len uvažujem...

ajush5
1. mar 2018

@deianeira naozaj sa nemusis bat ze bez cvicenia neporodis 🙂 ja som teda panvove dno nikdy necvicila prveho som vytlacila do 5minut (t mohli byt tak dve tri zatlacenia) a druhe dvojicky sli prvy na jedno vytlacenie a druhy do 3 minut na druhe vytlacenie

plnenapaprika
1. mar 2018

@deianeira
ahoj, ja som to pisala aj pre ostatne baby, nie ze osobne na teba 😊
nepoznam SM, ale surne ich potrebujem zacat cvicit, kedze ma uz viac krat seklo v krizoch a neurolog odporucil. Akurat nemala este cas zistit kde to cvicia.
Vies ja som to pisala v zmysle, ze ten sialeny strach od 25 tt a po narodeni, ake vsetky diagnozy vychyti...ze by som dala pol zivota len aby sa narodil v termine.
Svagrina musela tiez lezat od 32tt a rodila normalne, v pohode.
Drzim velmi palce, aby ste to dali, hlavne mysli pozitivne 😊

betarka25
1. mar 2018

Ahojte , mne sa postupne skracuje krčok od 22tt, lezim stále doma, od poslednej poradne čo som mala tento týždeň mam už len 1cm , zajtra začínam 35tt, chcem sa spýtať s nálezom 1cm ste to ešte ako dlho potiahli ? Mne povedal Dr. v pondelok na poradni ze do 3 týždňov môžem kľudne porodiť , aj keď v kuse lezim.... lebo sa mi skracujeme už stále ...

monulik_t
1. mar 2018

@betarka25 je rôzne. Ja som ho mala teraz pri treťom od 34 tt úplne spotrebovaný a porodila som 37 aj keď som ležala. Mozno by som vydržala aj viac ale už týždeň pred pôrodom som začala fungovať normálne, ležala som 4 mesiace a už som mala dost. Pri predošlej dcére bol krčok spotrebovaný od 33tt a od 34 som bola otvorená na 6 cm!!! Ležala som v nemocnici s tým že každý deň mi hovorili že do rana určite porodim. S vydržala som s takým nálezom do 37+0. Tiež by som možno vydržala aj dlhšie lebo kontrakcie som nemala len pri kontrole prišli na to že som už otvorená na 8 cm a že to už nebudú udržiavať, prepichli mi vodu a po 15 min bolo po všetkom. Takze ono je to dost individuálne...

deianeira
2. mar 2018

@betarka25
ja som tiez na PN doma od 21 tt + 5, a dnes som 24 tt + 0, nález mam nejakych 2,5 - 3 cm. ked dozijem bez predcasneho porodu aspon do 35 tt, budem stastna...

betarka25
2. mar 2018

@deianeira si myslim, že by si mohla kľudne do toho 35 tt potiahnuť . Ja som mala v 22 tt 3 cm krčok a dnes mi začal bežať 35tt. Nabuduci týždeň mám už poradňu v nemocke. Držím palčeky ;)

deianeira
2. mar 2018

@betarka25 podobne, aj Tebe drzim palce 😉

monulik_t
3. mar 2018

@deianeira ale veď 2,5 - 3 cm je normálny krčok, riziko je keď je okolo 2 cm, vtedy to sledujú. Ale takto je to v pohode. Čo by som ja dala za taký “dlhy” krčok v tom čase.. neboj, určite bábätko v pohode donosis 🙂

janamexico
3. mar 2018

@monulik_t ja ked som lezala na kramaroch mala som krcok 2cm to uz sa bali ze budem rodit no normalne som nemohla tak som bola na pzorovani

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre