Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

deianeira
4. apr 2018

Ahojte, prosim vas, skracujuci krcok aj nejako pocitujete? Ja ho mam zatial stale na urovni 25mm, ale uz som v 29tt, a babatko je uz dolu hlavou, a mam pocit, ze uz to citim trochu inak - to naliehanie hlavickou. Dufam, ze je to ok. (Som na PN s kludovym rezimom uz od 22tt.)

monulik_t
4. apr 2018

@deianeira ja som vyslovene to skracovanie necítila a podľa mna sa to ani citit nedá.. len som bábätko pri sedení a státí cítila úplne úplne dolu a tlačilo ma tak že to až bolelo, taká rezava bolesť...

deianeira
4. apr 2018

@monulik_t dakujem, ano aj ja ho citim akoby uplne dolu, ale az od tohto tyzdna, asi to suvisi aj s tym otocenim sa. Rezava bolest to ale zatial nie je...

myryjam
4. apr 2018

Aj mne sa krcok skracoval skor nez sa mal, nakoniec to skoncilo tym, ze som musela doma iba lezat, vylozene nohy, podlozeny vankus pod zadkom a minimalizovat pohyb, a hlavne lezat. Skracovanie krcka je mozne udrzat iba na urovni, aku vam zistili, a to prave pokojovym rezimom, ziadny pohyb a lezat co najviac. Ak by ste nelezali, moze to cele skocnit predcasnym porodom. Ja som to pocitovala ako tlak a bolesť v podbrušku, tuto bolest som citila vzdy, ked som stala a nelezala, citila som, ze moje babo je uplne dole a silny tlak na panvu.
"Krčok funkčne tvorí uzáverový systém maternice. Ak je nedostatočný, tak narastajúcou veľkosťou plodového vajca dochádza k skracovaniu krčka maternice, k rozširovaniu krčkového kanála a k otváraniu otvorov na krčku maternice - bránok /jedna je na začiatku krčku - v pošve a druhá na jeho konci - v maternici/. Následkom toho poklesáva plod. vajce - plod do pôrodného kanála, vyklenujú sa plodové obaly, praskajú - odteká plodová voda a v konečnom dôsledku dochádza k predčasnému pôrodu. Toto všetko sa deje aj pri donosenom tehotenstve - pri pôrode, len to nie je už chorobný stav, ale prirodzený - fyziologický. Ak sa toto deje pred 36. týždňom tehotenstva, môže to končiť predčasným pôrodom, ak sa to deje po 36. týždni tehotenstva a končí to po 38. týždni pôrodom, ide o normálny - fyziologický dej. "

besnavila
16. apr 2018

Babenky prihodim aj ja moju story, snad to dakomy pomoze...ja som velmi aktivny clovek,fitnesska, mam vela pohybu a ajtak na konttole akurat 25+0 mi zistili ze sa mi skracuje krcok maternice, povysetreni na antolskej ma tam aj ihned hospitalizovali s prusnym kludovym rezimom..a lezala som tam do 35+2, kedy,sa moj synvypital na svet...pri mne sa v nemocnici vystriedalo cez 20 zien...viete si predstavit tie depky aaka silna asi musite byt kde ste sportujuca osoba az hodiny na hodinu sa uz nemozte ani pohnut...v nemocnici som stravila spolu 80 dni, vsetci ma tam uz poznali :D...podotykam ze co raz za 2 tyzdne kontrola, to samoj krcok stracal a posledne 2 tyzdne som uz bola otvorena na 7-8cm a nerodilasom,nazvali ma zazrak...chcelo to pevnu volu, na lozku som cutila ako mi odchadzaju rokmi nadobudnute svaly,vsetko ma bolelo ale nedalo sa inak...asi som bola dobry inkubator, bo syn sa narodil az vo velkosti 3400 g a bol uplne zdravy....cize z predchadzajzcich komentarov reagujem, baby nesilte to,ak sa zacnete otvarat uz sa to nespravi...mne netvrdlo brucho,ani ziadne bolesti a tyzden co tyzden mi hovorili ze uz rodim,len vdako rodine,manzelovi a pozitivnemu pristupu som to dala...a vydrzala ;) planujeme druhe a uz som poucena...🙂)) rada pomozem,odpoviem na hocijake otazky 🙂 pekny den

deianeira
7. máj 2018

Ahojte. Mali ste niektora pri oslabenom alebo skracujucom sa krcku skusenost aj s falosnymi kontrakciami? Ja som ich dostala v piatok, tj v 33tt+1, presne v den, ked som sa paradoxne vratila od lekarky z poradne, pricom na kontrole bolo vsetko ok, krcok krasny, neskrateny, natiahnuty na 3cm, i ked polotuhy. Dovtedy obcasne tvrdnutie brucha, to je podla lekarky ok. Falosne kontrakcie sa mi prejavili ako menstruacne krce spolu s bolestou krizov. Trvalo to asi 30min, potom pokoj, a o dve hodiny zase asi na 30min. Dala som si viac magnezia, viac vody a lezala som, odvtedy som nevytiahla paty z domu a citim sa ok, kontrakcie sa nevratili. Dnes ma samozrejme moja lekarka dovolenku, ale chcem za nou zajst v stredu, pre istotu. Vam sa falosne kontrakcie vracali castejsie? Alebo uz znamenaju, ze o par dni fakt porodim? Babo ma tesne nad 2000g...

vianocnydarcek7
7. máj 2018

@deianeira ja som mala ale lezala som akurat vtedy v nemocnici a boli to dosť silné bolesti, ani neviem či sa dali nazvať falošné. Dali mi infuzku, niečo silnejšie ako magnezko. A keď ma pustili domov tak aj tabletky mi dali silnejšie myslím že sa to volalo salbutamol. Mala som myslim ešte vyše mesiaca do termínu. Rodila som 4 dni pred terminom. Ale ja som bola aj zašita 🙂

tanag
22. júl 2018

Ahojte dievčatá ,nemala ste tu niektorá podobný nález ako mama ja?som v 20tyzdni a mám krčok 3,5cm otvorený na špičku prsta,tonizácii slabšie,berem magnezko a uterogestan,mám kľúčový režim. som druhorodicka ,koľko ste s takýmto nálezom vydržali do pôrodu?dakujem za info

deianeira
22. júl 2018

@tanag ahoj, ja som nakoniec prenasala 9 dni a porod mi museli vyvolavat 😊 A na PNke s kludovym rezimom som bola od 22tt pre skracujuci sa krcok, a krcok sa mi ustalil na cca 2,5cm potom uz pocas celeho tehotenstva az takmer do porodu... magnezko som brala 3x denne

monulik_t
22. júl 2018

@tanag ja som mala od 22 tt krcok 2 cm a az do konca sa neustale skracoval. Otvorena som bola na 2 prsty od 34 tt. Prvykrát sa mi porod (kontrakcie) rozbehol v 35+5 a vtedy mi dali infuzku a zastavili to este nakolko nalez bol rovnaky - stale na 2 prsty. O tyzden ked som bola 37+0 som opät dostala kontrakcie, prisla som do porodnice a bola som uz na 8 cm otvorena. Ja som od toho 22 tyzdna len lezala, z postele som vstavala len na wc. Babätko som od polky tehotenstva mala zostupene uplne dolu a akonahle som vstala, citila som silny tlak. Brala som 3x2 tabletky magnezko a 2x1 utrogestan vaginalne. Ak by som nelezala, krcok by mi to nezvladol (predchadzajuce tehu som bola od 33 tt otvorena na 6 cm a mala som denno denne infuzky v nemocnici a vydrzala som takisto do 37+0).

tanag
22. júl 2018

@deianeira ahoj, dakujem za odpoved a ako si dodrziavala kludovy rezim? ja mam este dcerku 4rocnu takze taky uplne kludovy ako som mala pri nej, ked som ju ckala....nie je mozne 🙂 a ake si mala obtiaze,ked sa ti skracoval? aj ta nieco bolelo? a lezala si nemocnici? diky za info

dominika7990
22. júl 2018

@tanag ahoj ja som s tým ležala týždeň v nemocke v 32 tt pichali mi už aj tu injekciu na vyvinutie pľúc. Nakoniec ne vydržali do 38+4 no mne skrachoval krčok baktéria na ktorú mi dali atb a potom sa prestal skracovať. Vyter ti robili?

tanag
22. júl 2018

@dominika7990 nie nerobili, ale ja nemam nejaky extra vytok , mne sa aj pri prvej skracoval...ale cosi neskor ako teraz,,,a dceru som rodila KP spontanne a aj pri tom mi asi poskodili krcok..takze jedno s druhym...a koko si lezala v nemocnici, aky slhy si mala krcok? dakujem

deianeira
23. júl 2018

@tanag v nemocnici som nebola, len doma. Nemusela som nonstop lezat, mala som povolene aj prechadzky - do obchodu a tak. Citala som, pozerala tv, nieco som si navarila... ale neupratovala som, iba ak nieco nenarocne... taka pohodicka, hlavne bez pracovnych stresov (v praci). A dlho som spala - niekedy aj 10-11h 😊 Ale so starsim dietatom veru to asi nie je take lahke ... asi musis zapojit do pomoci viac aj dalsich clenov rodiny - partnera, babku, dedka.... Nijako som ten krcok necitila, citila som sa tak normalne . Tak ti drzim palce!

tanag
23. júl 2018

@deianeira ďakujem ,ja mám tiež zatiaľ povolené do mesta take kratšie prechadzky a polihovat. No mne brucho aj tvrdne.sak by som aj zapájala len všetci sú v práci doobeda ,poobede samozrejme pomáhajú 🙂

dominika7990
23. júl 2018

@tanag ani ja som nemala žiadny výtok len dr ihneď pre istotu robil vyteri aby zistil dôvod skracovania. Ležala som týždeň v nemocnici keď sa neskrátil za ten týždeň má pustili domov a nariadili kludový režim. a ja som mala nejak 1,5-2 cm sa mi zdá.

zuzanka2411
30. okt 2018

@haimi ahoj viem ze je toto stara tema ale som v podobnej situacii..14tt ze vraj kratky krcok 3cm acakam dvojicky..ako si dopadla? Vydrzala si do terminu? Dakujeeeeeem

deianeira
31. okt 2018

@zuzanka2411 tak ja som ho mala skrateny az od 21tt, ale vydrzala som vdaka PNke a odpocinku do terminu, vlastne som 8 dni prenasala a porod mi vyvolavali 😂 ale 3cm je v pohodicke. Len sa setri a oddychuj, polihuj, idealne nech ta vypise na PNku...

deianeira
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanka2411
31. okt 2018

@deianeira dakujem za odpoved 😊 mala si serklaz? Resp.uzivala si progesteron?

tanag
31. okt 2018

@zuzanka2411 ahoj aj ja mám problémy s krčkom od 17tyzdna ,2xm máš v pohode ,teraz som 34tyzden tak uvidím ako dlho ešte vydržím ,tiež som na PN dlhodobo a v podstate len lezim ,mne sa maly aj veľmi tlači dole hlavičkou ,uterogestan užívam teraz druhý týždn

zuzanka2411
31. okt 2018

@tanag neviem moj doktor vravi ze tie 3 cm su velmi malo..zatial serklaz nemam beriem iba progesteron a snazim sa byt co najviac v klude..ale mam doma dieta dvojrocne tazko to je iba lezat..ty si to super vydrzala 😊 a teda aj ta zasivali?

deianeira
31. okt 2018

@zuzanka2411 serklaz mi nerobili a uzivala som magnezium - magneziove tablety 500mg GALVEX 3x denne (51mg horcika v jednej tablete)

tanag
31. okt 2018

@zuzanka2411 nie serclage. Nemám ,berem ten uterogestan a vysoké dávky magnezia magnesolv niekedy až 3sacky denne ,ja mám tiež malu dcéru ale rodina pomáha našťastie tak ja viac menej lezim,vždy keď pochodom trosku sa mi maly natlačí do pôrodných ciest

tanag
31. okt 2018

@zuzanka2411 ono záleží či máš 3cm palpacne či cervikometriou ,ja mám ten krčok aj mäkký a otvorený zvonku ,ale našťastie nejako drží ešte

zuzanka2411
31. okt 2018

@tanag 3 cm na ultrzvuku..bola som v sonoclinic v kosiciach, tam mi dr povedala ze je v norme..moj dr to tak ruzovo nevidi..

tanag
31. okt 2018

@zuzanka2411 no podľa mna pri druhorodicke je to ešte relatívne ok

marinka70
16. dec 2018

Ahojte, tak ja som tu zas (bola som tu pred 3r ako prvorodicka) a teraz sa mi zas skracuje krcok...som v 29tt a krcok 2,7cm...dr mi dal magnezko a progesteron...len mam pocit ze ako si davam ten progesteron pobolieva ma v podbrusku. Brali ste ho niektora? Ake s nim mate skusenosti? Pre mna je to novinka...pri prvom som lezals v nemocke 5t a potom porodila v 41tt az po vyvolavacke :-/

tanag
16. dec 2018

@marinka70 ja som ho brala a teraz som rodila pred týždňom v 39tyzdni tak asi pomohol ,alebo placebo🙂 ťažko povedať,brala som aj magnesolv 2az 3 sackyndenne a ležala som stále ,držím palce ,to iste som mala aj pri prvej a tiež porod v 39tt a vtedy som brala dva týždeň duphaston a magnezko ,telo je asi nastavené nejako a vydrží 🙂

marinka70
17. dec 2018

@tanag a ten progesteron si brala ten 200mg? Ja ho mam 2x denne...a vkladala si si ho? Nemala si z neho ziadne tazkosti? To si vydrzala krasne...dufam ze sa to aj mne podari

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre