Skracovanie krčka maternice. Dá sa zastaviť, či sa stále skracuje?

luc_z
11. okt 2006

Ahojte 🙂 vcera som bola u lekara, a skratil sa mi krcok o 4mm, navyse mi tvrdne aj brucho. pride mi to este skoro v 21 tt. mate s tym niektora skusenosti? da sa to zastavit ci stale sa to skracuje? inak je krcok zavrety. Dakujem.

caruzo19
22. feb 2009

kesinka,napisal cs 3,alebo cs 3cm?lebo to je rozdiel.vo vseobecnosti,cs je cervikalne skore,pocita sa 5 faktorov(dilatacia,naliehanie hlavicky atd.......je to napisane v knizke,ked otvoris na tej strane ako ti zapisuju zakazdym tlak a moc atd,tak napravo hore je taka tabulka a vpravo je tabulka ake cs je normalne pre ten ktory tyzden,rozdelene na prvorodicky a viacrodicky)kazda vec je obodovana 0-2 a tie body sa potom spocitaju a vznikne ti to skore.nula znamena ze je to zavrete,2 uz pripravene na porod(alebo v pripade naliehanie nula znamena ze babo tam vobec nema hlavicku,2 ze uz hlavicka tlaci na krcok).vpodstate ak mas cs 10,tak je telo pripravene porodit.cize ak mas cs 2,alebo 3,tak mas este casuuuuu.keby ti napisal cervix 3cm,znamena to,ze krcok je hruby este 3cm,co je myslim na tvoj tt adekvatne

kesinka
22. feb 2009

Dakujem caruzo, som sa trochu ukludnila. Ci to bolo len 3 alebo 3cm tak to uz naozaj neviem. Totizto mne do knizky okrem tlaku, mocu asi ani nic ine nepisu. Tento udaj som si nasla v zazname a uz si presne nepametam ci tam bolo aj cm. Jedine co viem na 100%, ze mi povedal, ze hlavicka uz tlaci nakrcok. Za 2 tyzdne mam ist na kontrolu a ze ak sa mi to zhorsi, tak ma posiela do nemocnice.

caruzo19
22. feb 2009

no ak tam bolo cs,tak s najvacsou pravdepodobnostou je to cerv.skore.ale ci uz jedno,alebo druhe,nieje to nic alarmujuce.tak len lezkaj a pi magneziu 😉

zuzka279
23. feb 2009

Ahojte. Ja idem v stredu tiež k lekárovi. Bolieva ma "spodok" . A to som len v 12 týždni 😖 Bojím sa, či ma nedá doktror do nemocnice. Keď som bola prvý krát tehotná, tak cca v 24 týždni ma takto pobolieval " spodok" - a doktor ma dal hneď do nemocnice. Vraj sa otváram a mám skrátený krčok. Tam som ležala 3 týždne. Tam ma dopovali infúziami z magnézia, inekciami a tabletkami. Musela som ležať s nohami "hore". Potom som podpísala reverz a ležala doma. Stále som brala magnézium. V 37 týždni som už začala normálne fungovať. Porodila som 4 dni po termíne.
Teraz sa však bojím, keďže som tehotná relatívne krátko.

dianka3
5. mar 2009

Ahojte baby.....Som v 26 tt a krcok maternice sa mi o nieco asa skratil? no a nekedy mavam aj tvrdnutie bruska. mam ist do nemocnici? prosim poradtee mi hrozne sa bojim uzz som trikrat potratila ☹

pointka
5. mar 2009

Ahojte. Som po serklazi (zasiti).
Chcem sa vas, co ste toto uz absolvovali spytat, kedy po zakroku ste aspon na vacsie chvilky vstali z postele. Mne skoncil nuteny 24-hod rezim na posteli, dovolili mi uz chodit na wc, ale uz by som sa potrebovala aspon na 5 minut prejst, lebo ma strasne boli chrbat. Dik za rady

sirinka
5. mar 2009

dianka3 kontaktuj tvojho gyn cim skor, on rozhodne co s tym...ako si prisla na to, ze sa ti krcok skratil?

mne vcera tiez dr. potvrdil, ze mam skrateny krcok, tvrdnutie bruska tiez, dal mi magnezium 3x250mg...jediny problem je, ze pri malej dcerke nemozem dodrziavat kludovy rezim...

kesinka
6. mar 2009

Ked mi doktor napise, ze hrdlo- 2cm, ( pred tym som mala stale 3) tak to znamena krcok je 2cm?

sirinka
6. mar 2009

kesinka ja netusim...ja mam v knizke na krcok oznacenie od 0 do 2... 😅

kesinka
6. mar 2009

sirinka, mne pre istotu doktor okrem tlaku, vahy a vysetrenia mocu do knizky nic neznaci 😢 . Takze ja viem len to, co si stihnem rychlo precitat v zazname.

sirinka
6. mar 2009

juj kesinka to mas blbe...ale keby to bolo vazne, tak ta snad upozorni...a ty sa ho nezvyknes pytat, ci je vsetko ako ma byt?

kesinka
6. mar 2009

sirinka, ked ja mam z neho akysi strach. Uz dlho marodujem, ale najskor to bolo kvoli chripke, potom zapal priedusiek, do toho hnacky az mi zacalo tvrdnut brusko - tak ma nechal doma. Minule mi povedal, ze ak sa ten nalez zhorsi, tak ma posiela do nemocnice. A ja na neho 😕 , ze aky nalez? No, ze sa mi uz babetko s hlavickou uhniezdilo vo vychode, asi krcku a ze uz je pripravene ist von. To bolo vsetko.V Zazname som si potom precitala, ze mam hrdlo 2cm a CS 3 ( dovtedy hrdlo3cm, CS 0). Na dalsej prehliedke mi povedal, ze sa nic nezmenilo a aby som si davala na seba pozor, lezala a nic nerobila. No a robil mi sono, ze babetko sa ma dobre.

sirinka
6. mar 2009

kesinka tak to si veru musis davat pozor, vela lezkaj 😉 ja som toto zazila pri prvej dcerke a teraz zase...

kesinka
6. mar 2009

Juj, takze aj ty mas take tehu 😒 . Ale uz sa nam to pomaly krati, takze si uzime ten kludovy rezim, lebo potom uz asi klud nebudeme mat 😎 . No vlastne ty si ho uz asi neuzivas, ked mas malu Klarinku.

traktor
7. mar 2009

ahoj pointka, ja sommala serklaz az trikrat, - v tomto tehu nastastie uz nie- apo kludovom rezime som uz potom normalne chodila - samozrejme to netreba prehanat. setrila som sa , nic tazke som nezdvihala , ale plne som fungovala tak ako pretym. a 2 tyzdne pred porodom mi steh vybrali.tiez som sa prvy krat hrozne bala - nevies co ta caka- ale je to v pohode. tak vsetko dobre, a drz sa 🙂

dianka3
8. mar 2009

ahojte baby mne to povedal moj gynekolog ze mam skrateny krcok a ze sa mi zas skratil.velmi sa bojim 😨
a ked som bola v nemocn.dr mi dal dve moznosti bud doma v klude abo ostat v nem.ale az do konca .no a ja som si vybrala doma.urobila som zle? som v 26 tt

kesinka
8. mar 2009

dianka3, pokial budes doma poctivo lezkat, tak ti bude isto lepsie ako v nemocnici. Ale akonahla pocitis bolesti tak sup do nemocnice.

dominka11
8. mar 2009

baby nestresujte sa, mna doktor strašil od 29tt, mala som skratený krčok, bola som doma, ležala nejaky mesiac, potom som normalne začala fungovat a maly sa narodil v 40tt. Mal 4150g a už znaky prenášania. A furt ma strašil, že sa môže narodit skôr...takže sa šetrite a davajte na seba pozor 😉

dupinka
9. mar 2009

ahojte!

mne doky min. tyzden na poradni zistil skrateny krcok maternice len na 1 cm. Nariadil mi kludovy rezim. Snazim sa oddychovat a setrit, ale vobec si neviem predstavit, ze by som mala iba lezat..
Ako to bolo s vami? Mam dost velky strach 😒 myslite, ze hrozi predcasny porod? Co mam robit, ako postupovat, na co sa pripravit??

sirinka
9. mar 2009

dupinka ja som mala toto aj pri klarke, od 27tt spm fakt takmer iba lezala, ked som chodila, hned som citila, ako mi babo nalieha na krcok. v 32tt sa mi krcok uz zacal otvarat, nakoniec v 37tt som uz bola na 4 cm otvorena a vtedy sa zacal porod.
takze fakt treba dodrziavat kludovy rezim, neupratovat, nestat dlho pri vareni, minimalne chodit a na wc v ziadnom pripade netlacit.
u niekoho krcok povoli a je to potom ok, u niekoho plod tak nalieha na krcok, ze pomoze iba lezanie s nohami vylozenymi...
ja som k tomu mala neustale tvrdnutie bruska, co napomohlo otvaraniu.
teraz sa situacia opakuje, akurat sa mi neda tolko oddychovat, ale snazim sa co najviac...
naco zbytocne riskovat, cim dlhsie babo vydrzi v brusku, tym lepsie...

dupinka
9. mar 2009

diky, siri 😉

dididi30
9. mar 2009

ahojte
baby davajte na seba pozor a budte radi,ze ste kontrolovane, v anglicku sa take nieco nedeje, dnes clenka mojej rodiny porodila v 5 mesiaci,samozrejma babatko nezachanili 😔 😢 dosla do nemocky s kontrakciami a uplne na 10 palcov otvorena......
drzim palceky 😔 😵

dianka3
10. mar 2009

Ahojte baby,takze aj ja mam taky problem ze sa mi skracuje krcok.Teraz som len v 26tt a to je este malo.Uz nechcem predcasne porodit a ani potratit. Predcasne som porodila v 24tt a potraty som mala v 19tt a v 9 tt.Uzivam aj magnezium. na co presne to je?aby mi netvrdlo brusko abo naco? A este byby vravia ze aj psychika robi svoje ze ak budem nato zle mysliet tak si to privolam.Myslite ze je natom nieco pravdy?A pozitivne myslenie pomaha aj dietatku?

sirinka
10. mar 2009

dianka to mi je luto, ze si si tym vsetkym musela prejst...ja na tvojom mieste by som asi radsej ostala v tom priprade v nemocnici...
a psychika urcite robi divy...mne brusko tvrdne ovela viac ked som rozculena alebo mam nejaky stres...

dupinka
10. mar 2009

sirinka, a nie je potom pri porode problem so slabou kondickou? Kedze teraz skoro nic nerobim, len lezim, mam pocit, ze som pribrala za tych par dni viac ako za cele tehotenstvo, citim sa nemotorne a lenivo. 😖
Mam ratat s predcasnym porodom? Alebo sa moze stat, ze to vydrzime riadne, do spontanneho porodu?

sirinka
11. mar 2009

dupinka u mna problem bol, nevedela som to udychat...nakoniec mi malu vytlacila sestricka. a aj rozhybanie sa po porode potom bol trosku problem, aj preto som bola rada, ze som mala pomoc na nakupy a varenie a tak...

co sa tyka predcasneho porodu, te sa berie, ak porodis skor ako pred 37tt...ale skutocne zalezi len a len na tvojom tele, mozno budes mat este problem aj s prenasanim 😉 ale lekar ti na kazdej kontrole povie, ci sa stav nejako zmenil a podla toho bude aj predpokladat, ci porodis skor alebo nie.
mne v zasade povedal dr. ze po 33tt uz sa nemusim az tak velmi setrit, ale 33 a 34tt je kriticky z hladiska dozretia pluc, potom uz ide viacmenej o naberanie tuku a sily u babatka + dozrievanie cievok v mozgu, ale to vacsinou uz nebyva problem.

dianka3
12. mar 2009

ahoj sirinka,ja sa velmi bojim.myslis ze ked budem lezat ze bude setko ok? bo sem tm musim aj varit vies, no a nevies naco presne je magnesko? a co cakas chlapceka ci dievcatko? vies moja ja by som sa chcela velmi tesit z tehot ale boijm sa

sirinka
12. mar 2009

dianka neviem, ci bude vsetko ok ale iste je to lepsie, ako provokovat behanim...jasne, ze sa neda lezat nonstop, ale mala by si obmedzit vsetky cinnosti na co najkratsi cas...
magnezium ucinkuje na svalovinu upokojujuco...teda aby sa maternica zbytocne nestahovala, nedoslo k jej kontrakciam.
ja neviem co cakame, chceme sa nechat prekvapit.

viem presne, ake pocity prezivas, ja som o babatko neprisla, ale aj pri prvom tehu aj teraz mi hrozi predcasny porod a zaver tehotenstva prezivam v strese a nedokazem si to uzit...pravdu povediac tlacim ocami dni v kalendari, nech uz sme aspon v 36tt...

dupinka
13. mar 2009

Sirinka, tak s tym 36tt som na tom rovnako.. A tiez mam obavy, ako to cele nakoniec dopadne. Snazim sa setrit, ale tiez vyslovene nelezim a neposuvam sa ako imobilna. Proste robim vsetko pomalsie, s mierou a zbytocne neprepinam svoje sily. Lebo kym som nevedela o ziadnych komplikaciach a citila som sa fajn, tak som bola hrdinka, vsetko som si v domacnosti chcela sama porobit, samozrejme, okrem okien a zaclon. No a teraz zmiernujem za nasadenia, viac oddychujem a nechavam na manzela.

Verim, ze to vsetky dotiahneme do uspesneho konca. Ved kvoli nasim uzlikom stastia sa oplati trochu zabojovat!!

dianka3
13. mar 2009

sirinka,takze aj ty mas skrateny krcok maternice?juuj ja sa bojim.mavam aj vytok.taky tekutejsi,neviem je to normalne? dr v nemocnici mi povedal ze mam ist ku svojmu gyn. na kultivaciu no ale ja idem az 17 tak dufam ze sa mi nic dovtedy nezhorsi.zevraj sa ti moze skracovat aj krcok preto e mas nejaku infekciu abo zapal.juj ja sa bojim.tebe uz braval kultivaciu?inac baby vam zavydim ze ste uz v 30 tt a vysie.dufam ze aj ja sa dockam.a zase neni dobre furt pozerat do kalendara

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre